image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

BMW X5 (G05) – Revoluční evoluce

Petr Hanke 22.10.2018 06:46

Představujeme BMW X5 (G05)

BMW si s typem X5 nemůže dovolit příliš převratné změny. I proto je čtvrtá generace stále na první pohled klasickou X5, současně ale přináší mnoho zajímavých technických řešení, jež se postupně začnou objevovat i v dalších modelech automobilky.

Čtvrtá generace X5 je prvním vozem BMW přinášejícím nový koncept obsluhy s novou grafikou či možností online aktualizaceModel X5 byl v roce 1999 prvním BMW řadícím se do segmentu SUV. Ve své době to byl jeden z prvních vozů, jenž do této třídy vstoupil se samonosnou karoserií a nijak se netajil tím, že jeho primárním určením jsou běžné silnice a že terén i přes svůj robustní vzhled se zvýšenou světlou výškou přenechá jiným. První generace se začala vyvíjet potom, co BMW v roce 1994 prodalo Land Rover Fordu a vycítilo potřebu vlastního „terénního“ modelu. Na jeho designu začal pracovat u BMW tehdy nový Christopher Bangle, jenž mu vtiskl vyvážené a nadčasové proporce. Technickým základem se stala tehdejší řada 5 (E39), ovšem s pohonem všech kol z řady 3 (E46).

Ostatně na prezentaci nejnovější generace BMW X5 (G05) byla první generace k vidění, a i když dnes má rozměry odpovídající typu X3, stále jde o přitažlivý vůz. Měli jsme dokonce možnost za volantem vyzkoušet variantu 4.8is se zážehovým osmiválcem s výkonem 265 kW (355 k) původem od Alpiny. Působivý zvuk v kombinaci s kompaktními rozměry vytvářely, poněkud nepřekvapivě, zcela jiné zážitky z jízdy než o patnáct let (zkoušený vůz byl po modernizaci z roku 2003) mladší nástupce.

Obsluha terénních režimů se provádí speciálním přepínačem. Vedle je ovladač regulace světlé výšky vzduchového podvozkuNová generace z jízdního pohledu překvapila poskytovaným komfortem a současně schopností velmi stabilního a pevného chování v zatáčkách, stejně jako nečekaně rychlými a přesnými reakcemi na pokyny volantu. Z automobilu bylo jasně patrné neobyčejně přirozené sladění jednotlivých konstrukčních skupin, a to především podvozku, motoru a převodovky. Dokud nezastavíte v městském provozu, ani si neuvědomíte, že pod kapotou zkoušené verze xDrive30d je vznětový motor. Jeho reakce na pohyby plynového pedálu i kooperace se samočinnou převodovkou ZF jsou příkladné. A to platí pro všechny nabízené režimy, z nichž jsme nejčastěji používali neutrální Adaptive, jenž dokáže překvapivě rychle a přesně načíst záměry svého řidiče a přizpůsobit jim nastavení jednotlivých systémů. I v tomto případě platí, že opět došlo ke zvětšení rozdílu mezi režimy Comfort a Sport+, přičemž zmiňovaný Adaptive se mezi nimi dokáže „pohybovat“ velmi zběhle.

Zpět ale k technice nové generace BMW X5. Jde o další vůz, jenž je po řadách 7 a 5 a modelech X3/X4 postaven na modulární platformě CLAR, určené pro vozy s podélně uloženými motory. Nová X5 ctí svoji číslici v názvu a stojí na rozvoru na milimetr stejně velkém, jako aktuální BMW řady 5. Také délka obou vozů se liší v rámci milimetrů. X5 je samozřejmě širší a vyšší, mezigeneračně o 66, resp. 19 mm. Ve srovnání s předchůdcem zaujme výraznějším vzhledem přední části i důmyslněji řešenými boky. Zadní část je spíše nekonfliktní a z dálky ji lze snadno zaměnit s jinými vozy dané velikosti. BMW má propracovaný systém individualizace prostřednictvím různě zaměřených paketů, lišících se například provedením předních nárazníků, lišt kolem oken, koncovek výfuku, prahů, kol, ale také uvnitř vozu použitými sedadly, -čalouněním a obložením. Konkrétně lze standardní provedení ozvláštnit tradičním M sportovním paketem nebo „terénnějším“ provedením xLine.

Přídi dominuje rozměrná maska chladiče, nechybí ani ucelená sada kamer a ultrazvukových a radarových senzorů. Pod nárazníkem je vidět ochranný plech paketu Off-roadVe standardu je nová generace BMW X5 vybavena ocelovými pružinami kombinovanými s aktivními tlumiči. Možnosti zdokonalení vlastností podvozku jsou ale značné. Další variantou je sportovnější verze tohoto typu podvozku, po němž následuje možnost volby vzduchového odpružení, které je nyní nově použito na obou nápravách (dříve bylo standardem, ale jen vzadu). Vzduchové odpružení s aktivními tlumiči je vždy spojeno s integrálním aktivním řízením, tedy řízením s proměnným převodem v závislosti na rychlosti a řízením zadních kol. Dalším stupněm je podvozek označovaný Professional, jenž ke vzduchovému odpružení přidává ještě systém elektromagneticky regulovaných adaptivních stabilizátorů a zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností. Aktivní diferenciál je k dispozici také pro ostatní podvozky v rámci paketu xOffroad, mezi jehož součásti patří čtyři dodatečné režimy pro jízdu v terénu a ochranné prvky přední a zadní části podvozku.

Vzduchové odpružení se od ostatních systémů používaných ve vozech BMW liší možností měnit světlou výšku v rozsahu 80 mm (v jiných modelech mění pouze charakteristiku a udržuje světlou výšku). V  principu je podobný systém nově použit také ve voze Rolls-Royce Cullinan. Ve standardním nastavení činí světlá výška 214 mm, v rychlostech mezi 140 a 200 km/h se sníží o 10 mm a o dalších 10 mm nad 200 km/h. Ke snížení o 20 mm dojde také aktivací jednoho ze sportovních režimů. Řidič může manuálně zvýšit světlou výšku o 20 mm (do 60 km/h) nebo o 40 mm (do 30 km/h) v některém z terénních režimů. Pro nakládání lze v případě stojícího vozu podvozek naopak snížit ze standardní polohy o 40 mm.

X5 je prvním BMW vybaveným novou generací brzdového systému integrovaného do jednoho celku se stabilizačním systémem (DSCi). Systém ke své činnosti nevyužívá podtlakový posilovač, ale při standardní činnosti reguluje brzdnou sílu ke každému kolu prostřednictvím hydrauliky, avšak plně pod elektronickou kontrolou. Brzdový pedál je tedy, podobně jako ten plynový, potenciometrem, jenž systému sděluje požadavek řidiče na intenzitu zpomalení. Speciální zařízení vytváří v brzdovém pedálu protitlak simulující konvenční brzdovou soustavu. Při činnosti stabilizačního systému nebo ABS tím pádem nedochází k vibracím pedálu. Hydraulické spojení s brzdovým pedálem je zachováno z legislativních důvodů, běžně se ale nepoužívá. Informaci o nové brzdové soustavě jsme získali až po zkušebních jízdách, a kdyby nám nebyla sdělena, rozdíl oproti konvenční soustavě jsme v otázkách citlivosti jednoduše nezaznamenali.

Roletu zavazadlového postoru není třeba vyjímat, lze ji elektricky schovat do podlahyRelativně konvenční je nová generace X5 v rámci své značky v oblasti motorů. Při uvedení do prodeje, plánovaném na tento měsíc, bude k dispozici verze xDrive40i (celosvětově nejprodávanější motor předchozí generace X5), xDrive30d a sportovně laděné M50d. Pro USA a Čínu je připravena také verze xDrive50i s přeplňovaným osmiválcem 4,4 litru. Všechny motory jsou spojené s osmistupňovou samočinnou převodovkou ZF a pohonem všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou, připojující kola přední nápravy (xDrive). Nabídku zanedlouho rozšíří ještě plug-in hybridní verze xDrive45e kombinující zážehový přeplňovaný šestiválec o výkonu 210 kW (286 k) s elektromotorem 82 kW (112 k).

Kromě brzdové soustavy přináší X5 do výrobního programu své značky také další významnou novinku, jíž je nový koncept ovládání nazvaný BMW Operating System 7.0. Je evolucí předchozího řešení a skládá se z dvojice displejů (jeden před volantem, druhý ve stejné výšce uprostřed palubní desky). Mezi jeho silné stránky patří široké možnosti způsobu obsluhy. Připraven je známý ovladač iDrive, ovšem centrální displej je dotykový a je také dále rozšířeno ovládání gesty. Zanedlouho BMW zavede rovněž inteligentní ovládání hlasem, které nebude reagovat na předem dané pokyny, bude se snažit však mluvená slova a věty nejen rozpoznat, ale především jim porozumět. Jde o obdobu elektronických asistentů známých ze světa technologických společností zaměřených na elektroniku (Apple, Google, Microsoft, Amazon). Zařízení se bude umět například propojit se systémy chytrého domu majitele. K jeho vyvolání bude stačit vyslovit frázi „Hej BMW“.

Nový ovládací systém 7.0 se vyznačuje významně výkonnějším hardwarem a také nově koncipovaným ovládacím rozhraním, jež ale svojí základní logikou navazuje na předchozí verze. Například hlavní stránku centrálního displeje lze nyní ve větší míře konfigurovat. Zcela se změnila grafika hlavních přístrojů. Rychloměr s otáčkoměrem se rozestoupily do stran a uvolnily místo pro další informace (nebo volnou plochu). BMW se rozhodlo nepoužít klasickou mapu, jako například koncern Volkswagen, ale v tomto místě používá jen její zjednodušenou podobu, případně pouze navigační šipky. Na celém systému zaujal i fakt, že v případě, že je vůz vybaven projekčním head-up displejem, zobrazované údaje se upraví tak, aby se nezdvojovaly. Na jednotlivých displejích jsou tak informace zobrazovány přehledně a logicky. Zřejmá je snaha o maximální grafickou jednoduchost zabraňující rozptylování. Důležitou novinkou je schopnost systému automatických vzdálených aktualizací, jež mohou podobně jako u chytrých telefonů nebo počítačů přidávat funkce, optimalizovat činnost nebo zvyšovat bezpečnost celého systému.

V Mnichově instalovali do nové X5 nejnovější generace asistenčních systémů, schopných opět o kousek více automatické jízdy po širokých silnicích s jasně danými jízdními pruhy. V USA, kde probíhaly testovací jízdy, jsou uvolněnější předpisy pro automatizovanou jízdu, při níž řidič nemusí mít ruce na volantu. X5 má uprostřed horní hrany přístrojů vestavěnou kameru snímající obličej řidiče a ta dokud registruje, že řidič sleduje silnici před sebou, nevydá hlášení o nutnosti převzít řízení, a automobil pak automaticky hlídá vzdálenost od vozů před sebou i jízdu v pruzích bez přerušení. Na širokých amerických silnicích bylo praktické také upozornění na semafory vpředu, případně na značku Stop či Dej přednost v jízdě. X5 může být vybaveno systémem schopným v případě, že řidič z nějakého důvodu zkolabuje, převzít řízení, přejíždět mezi pruhy a zastavit s rozsvícenými výstražnými světly u krajnice. 

Ve volitelné výbavě nové X5 nechybějí ani pokročilé systémy pro pomoc s parkováním a manévrováním. Automatické parkování i vyjíždění z parkovacích míst či zajetí do parkovacího místa po vystoupení s pomocí klíčku od vozu jsou známé dovednosti, stejně jako vyspělý kamerový systém monitorující okolí kolem vozu v rozsahu 360 stupňů. Zajímavou novinkou je takzvaný couvací asistent, který po zařazení zpětného chodu (i po nastartování) dokáže automaticky pozpátku zopakovat posledních 50 metrů jízdy. 

Čtvrtá generace BMW X5 se nesnaží zaujmout dramatickou změnou stylu, protože proč měnit něco, co funguje? BMW ale významně zlepšilo většinu aspektů tohoto vozu. Připraveno je více komfortu i sportovních vlastností, větší jsou také schopnosti v terénu a současně došlo k významnému posunu v oblasti palubní elektroniky a elektroniky vůbec.

AMERICKÝ PŘÍBĚH
AMERICKÝ PŘÍBĚHČtvrtá generace typu X5 se stejně jako předchozí vyrábí převážně v americké továrně BMW ve Spartanburgu (lokální montovny X5 pro domácí trhy jsou v Rusku, Thajsku, Malajsii a Egyptě). Od roku 1999 vzniklo více než 2,1 milionu kusů. S roční produkcí drží rekord předchozí generace BMW X5, když se jí v roce 2017 vyrobilo 180 905 kusů. Továrna ve Spartanburgu je největším výrobním závodem BMW (roční produkce X3, X4, X5 a X6 v roce 2017 byla 411 171 vozů) s kapacitou 450 000 vozů. Továrna zaměstnává více než 9000 lidí a je jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků amerického státu Jižní Karolína.

GENEZE BMW X5
1. gen. (E53) – 1999–2006 – 617 029 ks
2. gen. (E70) – 2006–2013 – 725 640 ks
3. gen. (F15) – 2013–2018 – 759 894 ks

TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR 
K pohonu evropských verzí budou sloužit výhradně řadové šestiválce, a to včetně chystané nové hybridní verzeKapalinou chlazený přeplňovaný zážehový nebo vznětový celohliníkový šesti- nebo osmiválec uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6d-TEMP (kromě 50i); 
a) 40i: typ B58; zážehový řadový šestiválec; proměnné časování Double-Vanos, proměnný zdvih sacích ventilů Valvetronic, dvoukomorové turbodmychadlo TwinScroll; 2998 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 11,0:1; 250 kW (340 k)/5500 – 6500 min-1 a 450 N.m/1500 – 5200 min-1; 
b) 50i: typ N63; viz výše, ale zážehový V8/90˚; 2x turbodmychadlo; 4395 cm3 (ø 89,0 x 88,3 mm); 10,5:1; 340 kW (462 k)/5250 – 6000 min-1 a 650 N.m/1500 – 4750 min-1; 
c) 30d: typ B57; vznětový řadový šestiválec; 2993 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm); 16,5:1; 195 kW (265 k)/4000 min-1 a 620 N.m/2000 – 2500 min-1.
d) M50d: typ B57; viz výše, ale 4x turbodmychadlo; 2993 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm); 16,0:1; 294 kW (400 k)/4400 min-1 a 760 N.m/2000 – 3000 min-1.

PŘEVODOVKY
Osmistupňová samočinná převodovka Steptronic (ZF) s kapalinovým měničem momentu (a/b+c+d 5,250/5,500 – 3,360/3,520 – 2,172/2,200 – 1,720/1,720 – 1,316/1,317 – 1,000/1,000 – 0,822/0,823 – 0,640/0,640 – Z 3,712/3,993), stálý převod a/b/c/d) 3,385/3,154/2,929/3,154. Pohon všech kol xDrive s elektronicky řízenou lamelovou spojkou, pro M50d standardně, jinak volitelně aktivní zadní diferenciál.

PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a aktivními tlumiči (volitelně vzduchové odpružení na obou nápravách s možností změny světlé výšky, rozsah 80 mm), příčné zkrutné stabilizátory, alternativně aktivní (Dynamic Drive); elektrohydraulická brzdová soustava, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, jednopístkové třmeny, vpředu pevné, vzadu plovoucí; ABS/CBC/DBC, DSCi/DTC/ABD-X/HDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod řízení 18,7:1, alternativně Integral Active Steering (variabilní převod vpředu, řízení zadních kol); kola z lehkých slitin a+c/b/d) 8,5J x 18 / 9J x 19 / 9,5J x 21; pneumatiky a+c/b/d) 255/55 R 18 / 265/50 R 19 / př. 275/40 R 21, zad. 315/35 R 21.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2975 mm, rozchod kol 1666/1685 mm; d/š/v 4922/2004/1745 mm; světlá výška 214 mm; nájezdový úhel vpředu/vzadu 25,2/22,3°, přechodový úhel 20,2°; objem zavazadlového prostoru (VDA) 650/1860 l; stopový poloměr otáčení 6,3 m; objem palivové nádrže a+b/c+d) 83/80 l; hmotnost pohotovostní 2060/2286/2110/2275 kg; celková 2800/2930/2860/3010 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 750/2700 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,32/0,32/0,31/0,32.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů) 
Největší rychlost 243/250/230/250 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 5,5/ /4,7/6,5/5,2 s; spotřeba paliva WLTP, město n.a/15,6/6,8/7,6 l/100 km, mimo město n.a/9,2/5,6/6,3 l/100 km, kombinace 8,5/11,6/6,0//6,8 l/100 km; emise CO2 193/n.a/158/179 g/km.

CENA od 1 817 400 Kč (xDrive30d)

 

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

BMW Concept i4 ukazuje budoucnost mnichovské automobilky

BMW chystá odlehčenou M5 CS s výkonem 635 koní

BMW i Vision Circular je snadno recyklovatelný elektromobil budoucnosti

BMW iX je technologickou chloubou mnichovské automobilky

BMW i4 odhaleno, nechybí ani sportovní verze od divize M

BMW má nové „Dvojky“: druhé generace řady 2 Coupé a řady 2 Active Tourer.

BMW modernizovalo řadu 5 i 6 a chystá další novinky

BMW modernizovalo své nejúspěšnější SUV, model X1

BMW M2 Competition se dočkalo speciální umělecké edice

BMW M2 CS: Nejostřejší BMW současnosti



Emil Frey Select

Peugeot 5008 2.0 BHDi 180k AT ALLURE,7.MÍST

146 460 km, r. 2019

649.900,- Kč

Citroën SpaceTourer 2.0 BlueHDi 150k FEEL, 8.MÍST

129 630 km, r. 2017

649.900,- Kč

Toyota Auris 1,6 VVT-i,CZ,1Maj,Selection

73 175 km, r. 2018

439.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Audi S8 ohromuje aktivním podvozkem i motorem

    Spolu s třídou S ze Stuttgartu a řadou 7 z Mnichova je Audi A8 tradičně ukázkou... >>

  • Mazda CX-60 míří mezi elitu

    V posledních letech se zdá, že Mazda zažívá doslova revoluci. Příchod... >>

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>


Nejčtenější články

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Mercedes-Benz Citan 113 Tourer Pro – Užitečný a komfortní

    Z nabídky tradičních velkoprostorových vozidel mizí další a další hráči.... >>

  • Plug-in hybridní systémy Range Rover jsou jako pyramida

    Automobilka Jaguar Land Rover přistupuje k elektrifikaci svérázně. Nejnověji... >>

  • 50 let Subaru AWD – Projekt Mijagi

    Pro Subaru je od jeho založení zásadní funkčnost a účelovost. A v duchu tohoto... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Fiat Ducato Maxi 35-2.3 JTD - Maximální Fiat Ducato

    Denně křižují ulice měst ale i celou republiku v barvách stovek firem... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |