image/svg+xml

Automobil Revue

Historie

AUTOMOBILES DELAGE (1905 – 1954) – Sport a prestiž

06.10.2017 05:18

Historie Závodní Delage typu 2 LCV (přestavěné na evoluční verzi Stade 3) se dochovalo ve Velké Británii (1924 – 1925, vůz Roberta Benoista)

Kompresorový osmiválec Grand Prix 1,5 litru, vítězný vůz Roberta Benoista v mistrovství světa 1927Dalším z trojlístku nejprestižnějších značek Francie mezi luxusními vozy třicátých let je Delage, která soupeřila s Talbotem i Delahaye...

Z předválečné Francie nesmírně slavné značky Delage, Dela-haye, Talbot, Bugatti a Salmson zanikly ještě v padesátých letech, když nedokázaly vyvinout moderní typy, a ještě je poškodily nově zavedené enormní daně na luxusní automobily. Na jejich slávu nenavázal ani úctyhodný čin jménem Facel-Vega (viz AR 7/’17), ani další pokusy. Hispano-Suiza se zachránila leteckou produkcí, ještě v devadesátých letech existovala coby Messier-Hispano-Bugatti, ale pak podlehla racionalizaci francouzského a evropského průmyslu v oboru letectví a kosmonautiky... Těžko říci, jaká značka z francouzského trojlístku Delahaye, Delage a Talbot je slavnější. Všechny vyráběly silné automobily sportovního charakteru se zakázkovými karoseriemi a vítězily nejen v Soutěžích elegance, ale také v největších závodech své doby. Delage zjevně hraje prim, neboť její osmiválec 1,5 litru s kompresorem ovládl závodní okruhy Grand Prix v sezoně 1927, jezdec Robert Benoist vyhrál pět ze šesti Velkých cen a zajistil tak pro Delage před devadesáti lety první titul mistra světa. Sérii vítězství zahájila dvojice Louis Wagner a Robert Sénéchal v Grand Prix Velké Británie už na sklonku předcházejícího roku.

Delage D6 3 Litres, poválečná evoluce s otevřenou karoserií Guillaré Paris (model 1947)Mistrovský stroj Delage, řadový osmiválec o výkonu 125 kW (170 k) při 8000 otáčkách za minutu (už tenkrát!), byl dílem Alberta Loryho. Ještě po deseti letech s ním známý britský talent Richard Seaman vládl závodům jedenapůllitrové třídy (roku 1936 získal pět vítězství od Doningtonu po Velkou cenu Bernu). Slavný Louis Chiron se čtvrtým ze šesti vyrobených exemplářů obsadil sedmé místo v 500 mil Indianapolisu 1929. Historie Delage je ovšem mnohem delší. Louis Delage, syn výpravčího z nádraží ve francouzském Cognacu, vystudoval strojní inženýrství a po vojenské službě v Alžíru záhy nastoupil jako konstruktér do tehdejšího automobilového průmyslu. Pracoval u dnes opravdu zapomenuté firmy Turgan-Foy (lehké vozy) a v pařížské filiálce Peugeotu, než založil vlastní továrnu na výrobu autopříslušenství v Levallois. Zisk ovšem záhy využil pro stavbu vlastních automobilů, zpočátku ještě s motory od externích dodavatelů (mj. De Dion-Bouton). Hned první typ A s jednoválcem 1059 cm3 startoval v Coupe de l’Auto 1906 a závody pak hrály pro značku stále významnější roli, vrcholící triumfem v 500 mil Indianapolisu 1914 (René Thomas na čtyřválci typu Y s velkoobjemovým motorem 6208 cm3) a titulem mistra světa Grand Prix 1927 (Robert Benoist).

Slavná britská letkyně Amy Johnsonová pózuje se sportovním sedanem Delage D8S, opatřeným karoserií Chapron (1934)Většina vozů Delage byly šestiválce, ale po první světové válce vznikly také rekordní speciály (např. dvanáctiválec 10,7 litru typu DH, zvaný La Torpille) vedle závodních vozů Grand Prix, které měly nejprve dvoulitrové motory V12 (Divo a Benoist vítězi VC Francie a Španělska 1925), později zmíněné řadové osmiválce 1,5 litru, s nimiž Robert Benoist nebyl v sezoně 1927 k poražení. V dalším desetiletí se však závody Grand Prix staly soubojem finančně nejsilnějších německých týmů Mercedes-Benz a Auto Union. Ještě pro Velkou cenu ACF sportovních vozů 1937 vznikla dvanáctiválcová kupé Delage 4,5 litru s aerodynamickou karoserií Andreau. Ve 24 h Le Mans startovaly především vozy odvozené ze sériových typů, šestiválce obsadily druhé místo v ročníku 1939 (posádka Gérard-Monneret) a 1949 (Louveau-Jover) a ještě roku 1949 dojel Delage D6-70 druhý ve 24 h Spa-Francorchamps (Lou-veau-Mouche). Zatímco první automobily Delage měly jednoválcové motory De Dion-Bouton (cestovní vozy) nebo Causan (závodní), už v roce 1909 se objevily čtyřválce vlastní konstrukce Delage, byť se částečně ještě využívaly pohonné jednotky dalších značek (Ballot, Chapuis-Dormier).

Závodní voiturette typu F, poháněná jednoválcem 939 cm3 o výkonu 7,7 kW (10,5 k) s třístupňovou převodovkou (model 1908)V roce 1913 byla výroba převedena z Levallois do supermoderního závodu v Courbevoie a Delage zahájil úspěšnou expanzi, přerušenou až krizí počátku třicátých let. V roce 1912 se představil automobil typu AH, první se šestiválcovým motorem konstrukce Delage, do krizových let však přišel první osmiválec D8 (1929) a jeho sportovní varianta D8S. Do května 1933 jich vzniklo 2001 kusů a jejich nádherné karoserie od věhlasných karosářů (Chapron, Binder, Letourneur et Marchand, Kellner, Fernandez et Darrin, Belvalette a další) sbíraly ocenění na Soutěžích elegance. Výrobu osmiválců doplnily odvozené šestiválce, které přežily převzetí tradičním rivalem Delahaye po finančních obtížích v polovině třicátých let. Obě značky existovaly i  nadále, ovšem mnohé z vozů Delage byly jen značkovými variantami Delahaye, s jejich převzatými motory i podvozky.

Delage typu D na jednom z prvních závodů Coupe de l’Auto 1906 (kapalinou chlazený jednoválec De Dion-Bouton 939 cm3)Navzdory tomu si Louis Delage udržel značnou autonomii, dokonce pokračoval v nasazování svých vozů do velkých závodů a inženýr Albert Lory pro něho vyvinul další závodní dvanáctiválec 4481 cm3 ještě v roce 1937. Koncem třicátých let vznikly nejkrásnější karoserie jak pro Delage, tak pro Delahaye; vyráběly se čtyřválce, šestiválce i osmiválce konstrukce Delahaye. Sláva Delage prakticky skončila v prosinci 1947, kdy zakladatel značky Louis Delage zemřel. Poválečná výroba pokračovala luxusními sportovními vozy Delage D6 3 Litres včetně tříkarburátorové supersportovní verze Olympic, ale to už byla jen labutí píseň slavné značky. Reprezentační limuzína D-180 s čtyřiapůllitrovým šestiválcem -Delahaye, představená na Pařížském autosalonu 1946, se nedočkala sériové výroby. Po roce 1954 výroba definitivně zanikla, když se značky Delage a Delahaye staly majetkem konkurenčního Hotchkissu, který je přežil do šedesátých let jen díky výrobě užitkových automobilů, aby se pak stal součástí zbrojařského koncernu Hotchkiss-Brandt (později Thomson-CSF). Značky Delage a Delahaye definitivně zmizely. Jejich příznivci však založili značkové kluby. 

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Alpine-Renault Automobiles – Návrat

Automobiles citroën 1919 – 2014 – 95 let

Automobiles Hotchkiss – Zapomenutý úspěch

AUTOMOBILES LAMBERT – NÁPADY NEJSOU VŠECHNO

Automobiles Ligier – Francouzské GT

DELAHAYE AUTOMOBILES (1895 – 1954) – Francouzská nostalgie

ESPACE AUTOMOBILES MATRA – MODRÁ JE DOBRÁ

S. A. Automobiles Marius Berliet – Nejslavnější...

Simca Automobiles (1936 – 1981) – Čtvrtá francouzská

Zastava / Fiat Automobiles Serbia – Obnovená výroba



Emil Frey Select

Toyota Corolla GR Sport 2.0 Hybrid e-CVT GR

15 000 km, r. 2025

809.900,- Kč

Subaru Outback 2.5Boxer,CZ,1Maj,Sport,4x4,AT

108 657 km, r. 2021

819.900,- Kč

Peugeot 308 1.2PureTech,CZ,1Maj,ALLURE,AT8

20 176 km, r. 2024

639.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • Subaru hybridní pohony – Subaru hybridní pohony

    Subaru hybridní pohony. Přestože se může zdát, že japonská značka je v oblasti... >>

  • Rozhovor Emanuele Pirro – Vášeň a úspěch

    Vášeň a úspěch. Emanuele Pirro je sympatický usměvavý Ital, který největší... >>

  • Škoda 783 – Kvasinský solitér

    Kvasinský solitér. V letech 1986 a 1987 vznikl v pobočném závodě AZNP v... >>

  • BMW Tech Day 2025 – 300 km za 10 min

    Titulek tohoto článku je pouze jedním z příslibů chystané nové generace... >>

  • Volkswagen Polo: 50 let – Půlstoletí frajera

    Půlstoletí frajera. Přesně před půlstoletím byl představen Volkswagen Polo. A i... >>

  • Hankook Ventus Evo – Dojede dál

    Jihokorejská společnost Hankook Tire představuje novou letní pneumatiku ve své... >>

  • BOTY/TOTY/VOTY – Ocenění pro rok 2025

    Ocenění pro rok 2025. Poroty složené z odborných novinářů prestižních časopisů... >>

  • 45 let Audi Quattro – První foukaná

    První foukaná. Půlkulaté 45. výročí v těchto dnech slaví Audi Quattro, jež... >>


Nejčtenější články

  • Škoda 783 – Kvasinský solitér

    Kvasinský solitér. V letech 1986 a 1987 vznikl v pobočném závodě AZNP v... >>

  • Audi A5 TDI Quattro MHEV plus – Dálniční specialista

    Dálniční specialista. Nová generace Audi A5 stále nezanevřela na klasický... >>

  • Mazda 6 Facelift 2010 - Důraz na detaily

    Mazda 6 se trefila do vkusu těch, kteří hledají sportovně laděný, ale přitom... >>

  • Ford Mustang Mach-e Rally – Do divočiny!

    Je to vlastně praotec současných elektromobilů střední třídy. A model Rally... >>

  • DAF XB – Komplexní řešení

    Poněkud ve stínu představování novinek konkurenčních výrobců zůstalo uvedení... >>

  • Bovensiepen Zagato – Zážitek fine driving

    Zážitek fine driving. Burkard Bovensiepen v roce 1963 přivedl jméno Alpina do... >>

  • Informace z registru vozidel a STK jsou nově online

    Stát zpřístupnil informace o tuzemském vozovém parku prostřednictvím projektu... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2025 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |