image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

Subaru Legacy Kombi 2.0 D - První Boxer Diesel

Milan Jozíf 31.10.2008 00:00

VIDEO - Subaru boxer diesel - národní prezentace

Dřív než se věnujeme podrobněji novému motoru, zmiňme se alespoň stručně o voze, pod jehož kapotou se skrýval. Na první pohled se neliší od typu, jehož test (samozřejmě se zážehovým motorem) jsme uveřejnili v AR 7/’04; ostatně patří ke stejné třetí generaci, jediným vnějším rozdílem je vstup vzduchu na kapotě motoru. Nezměnily se ani celkové rozměry karoserie, nabízející stejně dobře využitý obestavěný prostor. Malé rozdíly vnitřních rozměrů lze proto přičíst drobným změnám čalounění, popř. chybám měření.

 

V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1440/1400 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 930 až 990 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1410/1360 mm, resp. 920 mm, mezi jejichž sedáky a předními opěradly je mezera nejméně 200 mm, zaručující dostatek místa pro nohy zadních cestujících. Nezměnil se ani objem a tvar zavazadlového prostoru. V rovině podlahy (u nezatíženého vozu 600 mm nad zemí) je v základním uspřádání dlouhý 1080 mm, široký 1080 až 1370 mm a pod svinovacím odnímatelným krytem vysoký 430 mm; lze jej rovněž zvětšit sklopením zadních opěradel na sedáky.

 

Uspořádání interiéru i jeho výbava jsou stejné jako u ostatních typů. Jediným rozdílem je chybějící řadicí páka redukční převodovky, neboť tu tento typ nemá. Z bohaté standardní výbavy testovaného vozu úrovně Comfort jmenujme alespoň čelní, přední boční a okenní airbagy, úchyty Isofix pro dětské sedačky vzadu, tempomat, audiosoustavu s měničem CD a přehrávačem MP3, automatickou dvouzónovou klimatizaci s pylovým filtrem, elektrické ovládání skel dveří a vyhřívaných sklopných zpětných zrcátek, bi‑xenonové světlomety, kožené čalounění sedadel, elektricky seřiditelné sedadlo řidiče a panoramatické střešní okno. Úroveň dílenského zpracování je velmi dobrá, rovněž tak kvalita použitých materiálů.

 

Naprostou novinkou testovaného vozu je vznětový motor. Hlavními konstrukčními znaky se neliší od zážehových Subaru, a tak těží z vrozených vlastností této koncepce. Plochý čtyřválec s protilehlými válci a protiběžnými písty má díky absenci volných sil 1. a 2. řádu i momentů 1. řádu velmi kultivovaný běh, aniž by musel mít vyvažovací hřídele. Vý­hodou je i nízké těžiště, k čemuž přispívá turbodmychadlo, umístěné pod motorem a přímo spojené s katalyzátory. Konstrukčně vychází ze zážehového přibližně téhož objemu, má však o 11 mm delší zdvih, o 6 mm menší vrtání a rozteč válců zmenšenou o 14,6 mm na 98,4 mm. Celohliníkový motor je velmi kompaktní, jeho celková délka se zkrátila o 61,3 mm na pouhých 353,5 mm. Z detailů konstrukce zaslouží zmínku chladicí kanálky v hlavách pístů, do nichž se vstřikuje olej, ojnice s asymetrickými hlavními oky, či krátké vstřikovací ventily, díky nimž je stejně široký jako zážehový motor, ačkoli má delší zdvih.

 

Výkonovými parametry je na standardní úrovni moderních řadových vznětových čtyřválců téhož objemu, je však lehčí a překonává je již zmíněnými vlastnostmi, zejména nízkými vibracemi (a z nich rezultujícím hlukem), jejichž přenos do karoserie navíc tlumí uložení motoru na pružných blocích naplněných kapalinou. Z provozního hlediska je významná nízká spotřeba paliva a splnění emisní normy EU4. S charakteristikou motoru je optimálně sladěno odstupňování převodovky, vhodné jak při jízdě ve městě, tak při vysokých rychlostech na dálnici.

Také koncepce podvozku si nevyžádala zásadní změny pro kombinaci se vznětovým motorem, byla však přizpůsobena jeho větší hmotnosti a vyššímu točivému momentu detailními úpravami, např. charakteristikou odpružení kol více zatížené přední nápravy, zesílením předních stejnoběžných kloubů a zvětšením předních brzdových kotoučů.

 

Výsledkem použití nového dieselu a zavedením s ním souvisejících dalších změn je vůz vyvážených vlastností. Jízdními vlastnostmi, ovladatelností a úrovní aktivní bezpečnosti je zcela srovnatelný s typem se zážehovým motorem téhož výkonu, překonává jej však jak temperamentem, tak zejména spotřebou paliva. Podle údajů výrobce např. zrychlí z klidu na 100 km/h asi o jednu sekundu dřív, a v kombinovaném provozu spotřebuje na 100 km asi o 3 l paliva méně.

To potvrzují i výsledky našich měření, které prokázaly jak dobré dynamické vlastnosti, tak především provozní hospodárnost. A právě ta bude pro zájemce o tento vůz zajímavá i vzdor dnešní ceně nafty, resp. její relace k benzinu. Subaru Legacy 2.0 D nezůstal ničím za oprávněnou pověstí vozů této značky. Jízdními vlastnostmi patří k nejlepším vozům této třídy a splňuje i vysoké nároky na komfort a užitné vlastnosti. Zanedbatelné není ani to, že je jiný než ostatní. Škoda jen jeho ceny, ne právě lidové – se základní výbavou 923 800 Kč. Přiznejme však, že odpovídá kvalitám jeho náročné konstrukce a nepopiratelné výjimečnosti.



Zdroj: Automobil 09/08


ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR – kapalinou chlazený vznětový čtyřválec s protilehlými dvojicemi válců a protiběžnými písty (boxer), uložený podélně před přední nápravou; 1998 cm3 (ø 86 x 86 mm), 16,3:1; 110 kW (150 k)/3600 min‑1, 350 N.m/ 1800 min‑1; blok motoru i hlavy válců z hliníkové slitiny; pětkrát uložený klikový hřídel, dvouhmotový setrvačník; DOHC 4V (2 + 2), vačkové hřídele poháněné řetězy, ventily do V ovládané vahadly s kladkami; přeplňování výfukovým turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva Denso common rail (180 MPa) s elektromagneticky ovládanými vstřikovacími ventily; oxidační katalyzátor výfuku, filtr pevných částic, recirkulace výfukových plynů s kapalinovým chlazením; chlazení se dvěma elektrickými větráky; alternátor 12 V – 110 A, akumulátor 12 V – 64 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka (3,45 – 1,75 – 1,10 – 0,79 – 0,63 – Z 3,33); trvalý pohon všech kol s mezinápravovým diferenciálem s viskózní spojkou; stálé převody náprav 3,70.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; přední náprava s rozvidlenými dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava s trojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové (přední s vnitřním chlazením); parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 375 mm, 3,25 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny, pneumatiky Bridgestone Potenza RE 050A 215/45 R 17; nouzové náhradní kolo s pneumatikou T135/90 D 16.
KAROSERIE – samonosná ocelová s hliníkovou kapotou motoru; pětimístné čtyřdveřové osobní kombi s výklopnou zadní stěnou a variabilním interiérem; cx = 0,29.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol 1495/1485 mm; d/š/v 4720/1730/1470 mm; světlá výška 145 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1585 až 1615/2000 kg; objem zavazadlového prostoru 459/1649 l; objem palivové nádrže 64 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI – (údaje výrobce) – největší rychlost 203 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,9 s; spotřeba paliva EU 7,1/5,0/5,7 l/100 km; emise CO2 151 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 11,6 m.

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Kombi pro náročné

Sedan s batohem

Subaru BRZ 2.0i Sport – Pro radost

Subaru Forester - Pro radost i práci

Subaru Forester 2.0D - Cizelování

SUBARU FORESTER 2.0i LINEARTRONIC – Decentní facelift

Subaru Forester 2.0i – Zamyslete se!

Subaru Forester 2.0i/2.0D – Lesník počtvrté

Subaru Forester 2.0/2.0 D - Benzin, nafta i plyn

Subaru Forester 2.5 XT - Převlečený sprinter



Emil Frey Select

Škoda Fabia 1.2 HTP 51kW CLASSIC

228 492 km, r. 2008

59.900,- Kč

Peugeot Rifter 1,5 BlueHDi,CZ,1Maj,Active

108 743 km, r. 2018

409.900,- Kč

Peugeot 508 1.5 BlueHDi SW 130k AT8 ALLURE

12 780 km, r. 2022

799.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Škoda Enyaq Coupé RS iV – Vize se naplnila

    Před třemi lety Škoda ohlásila příchod elektromobilu na platformě MEB konceptem... >>

  • MG HS – V jednoduchosti je síla

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>

  • Suzuki swift 1.2 DualJet 4x4 AllGrip – Stále unikátem

    Swift 4x4 patří k nejdostupnějším vozům s pohonem všech kol na trhu. Nyní... >>

  • Nissan Ariya 63 kWh Evolve – Na elektrickém polštáři

    Vyzkoušeli jsme základní provedení Nissanu Ariya, finalisty letošní volby... >>

  • Škoda Vision 7S – Mladoboleslavská revoluce

    Koncept Škoda Vision 7S neukazuje pouze podobu budoucího sedmimístného... >>

  • DS 4 E-Tense Rivoli Cross – Kompaktní komfort

    Francouzská značka DS je poměrně čerstvým hráčem na poli automobilů pro... >>

  • V jednoduchosti je síla, jednoduše funkční MG HS.

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |