image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

Subaru Forester 2.0i – Zamyslete se!

Petr Hanke 21.07.2012 21:39

-dsc3938 66612

Subaru Forester s dvoulitrovým zážehovým motorem a manuální převodovkou potřebuje čas, abyste mu přišli na chuť. Buďte si jisti, že potom vás prostě dostane svojí funkčností.

Lidé se často nechávají strhnout davem. Samozřejmě to platí i pro automobily, a tak se často stává. Když se proto hledá vhodné nové auto, lidé bez přemýšlení sáhnou po konvenčních vozech, kterými jsou v našich podmínkách modely německých koncernů. A samozřejmě - jak jinak - se vznětovým motorem. Mnoho zákazníků hledajících zvýšené SUV proto jistě ani na okamžik nezauvažovalo například o Subaru Forester 2.0i - a jak ukázal jeho test, je to rozhodně škoda, protože tohle auto toho umí zatraceně hodně a přitom dokáže za volantem i pobavit. Nevěříte?

Zbrusu nový boxer
-dsc3655 66596V roce 2011 Subaru své SUV Forester celkově modernizovalo. Zjemnilo vzhled, detailně doladilo podvozek a hlavně, instalovalo do něj zbrusu nový dvoulitrový čtyřválcový boxer s výkonem 110 kW (150 k). Od základu nově navržený motor se vyznačuje moderní konstrukcí. Po nastartování o něm prakticky nevíte. Motor totiž není pouze tichý, ale je také prost téměř jakýchkoliv vibrací. To je samozřejmě vlastnost typická pro všechny motory této koncepce, avšak zdá se, že nový čtyřválec je opět o kousek dál.

Rozdíl oproti předchozímu Foresteru se zážehovým dvoulitrem je jasně patrný okamžitě po rozjezdu. Motor se mnohem ochotněji a s větší radostí vytáčí a současně poskytuje rychlejší reakce na pohyby plynového pedálu. Když ještě na okamžik zůstaneme u srovnání s předchozí generací plochého motoru, potom se jednoznačně projeví snížení spotřeby paliva. V technických údajích se jedná o pokles o 0,9 na 7,5 l/100 km. Mnohem důležitější je ale určitě informace, že na konci testu vykázal palubní počítač spotřebu 8,0 l/100 km.

Komfort, obratnost a terénní schopnosti
Stejně jako v případě motoru, tak také u podvozku okamžitě poznáte, že Forester prošel modernizací. Forester nejvíce překvapuje především při jízdě po méně kvalitních silnicích. Dalo by se říci, že čím byl povrch pod koly horší, tím lepší Forester ve srovnání s domnělou konkurencí byl. Podvozek s jemně fungujícími tlumiči dokázal veškeré neduhy vozovky účinně odfiltrovat od karoserie, a tím i od zad všech členů posádky. Současně ale bylo ve volantu jasně cítit, že pohyby karoserie máte vždy pevně pod kontrolou. Právě díky těmto vlastnostem si s Foresterem dovolíte jezdit rychleji, než bývá zvykem, a přitom s pocitem naprostého bezpečí.

-dsc1236 66611Svůj podíl na tom má samozřejmě také pověstný symetricky uspořádaný stálý pohon všech kol, který je zárukou dokonalé trakce za všech okolností. Jeho součástí je samosvorný mezinápravový diferenciál pracující s viskózní spojkou, který je připraven hbitě reagovat na rozdíly v trakčním potenciálu jednotlivých náprav a přizpůsobit jim rozdělení točivého momentu.

Je ale potřeba zdůraznit, že pečlivě naladěný podvozek a zejména jeho odpružení a tlumení, stejně tak jako pohon všech kol, jsou pouze součástmi jednoho skvěle fungujícího celku. Když totiž Forester 2.0i řídíte, budete hýčkáni nejen příkladnou směrovou stabilitou a absencí vibrací, ale také hbitými reakcemi automobilu na pohyby volantu, za které by jistě byly vděčné běžné osobní vozy většiny ostatních značek. Jedná se o důsledek použití krátkého a nízkého motoru boxer, který je umístěn jen těsně před přední nápravou. Svojí koncepcí tak přispívá k vhodnému rozložení hmotnosti a především také k velmi nízkému těžišti.

Zmíněná koncepce umožnila vytvořit světlou výšku 215 mm, a to je předpoklad pro průchodnost terénem. Při jízdě po silnicích je však tato nadstandardní hodnota velmi účinně maskována samotným projevem i ochotou k zatáčení.

V segmentu unikátní redukce
-dsc3598 66614Nový motor se kombinuje s manuální i samočinnou převodovkou. V prvním případě je jeho součástí také manuálně přiřaditelná redukce, která je v daném segmentu naprostým unikátem. Její relativně malý převod 1,447 je zvolen velmi univerzálně. Plíživou rychlost pro nejnáročnější terén sice nezajistí, nicméně mimo zpevněné cesty uleví spojce a usnadní obsluhu. Redukce jistě přijde vhod také při tažení těžkých přívěsů.

Jednoduchý a praktický interiér
Uvnitř Foresteru je jasné, že se Subaru soustředilo hlavně na celkovou funkčnost, než na efekt vytvořený různými lištami a divotvornými tvary. Přístrojová deska a interiér jako celek jsou spíše strohé a jednoduché. V prvotním dojmu jsou na tom zřejmě lépe německé produkty, avšak platí, že čím budete ve Foresteru déle, tím ho budete mít radši. Zkrátka výborná pozice za volantem, pohodlná sedadla a vynikající jízdní projev zafungují až se zpožděním...

-dsc3599 66600V testovaném voze zaujal také nový audiosystém, který je s výjimkou základního modelu (a také vrcholného, kde je ovšem nahrazen navigací) standardní výbavou. Jeho součástí totiž je také bluetooth hands-free sada pro mobilní telefon, ale také přehledný barevný displej, na němž se může ukazovat obraz parkovací kamery, která je samozřejmostí u výše postavených verzí.

U Foresteru je třeba počítat se spíše průměrnou velikostí zavazadlového prostoru, který má objem 450 l. Pro běžný život je to samozřejmě dostatečná hodnota, ale konkurence v tomto směru zkrátka nabízí více.

Forester se zážehovým dvoulitrem je do značné míry unikát svého segmentu. Díky podvozku poskytuje značný komfort, trakci a ochotu k zatáčení, stejně tak jako jistotu. Jeho hnací ústrojí oproti tomu poskytuje minimální hlučnost a skvělou kulturu chodu. Zajímavá je také nízká spotřeba paliva a pocitová život motoru, který je třeba poněkud více vytáčet. Pro někoho může být rozhodující předností i redukce. Za cenu začínající na částce 589 000 korun proto jde o velmi zajímavou nabídku. Je tedy potřeba se nad jeho vlastnostmi skutečně zamyslet.

 

SUBARU FORESTER 2.0i

POHÁNĚCÍ SOUSTAVA - plochý zážehový čtyřválec, proměnné časování, 1995 cm3, 110 kW (150 k)/6000 min-1 a 198 N.m/4200 min-1. Pětistupňová manuální převodovka (3,454 - 2,062 - 1,448 - 1,088 - 0,871 - Z3,333), redukovaný převod 1,447, stálý převod 4,111. Stálý pohon všech kol s viskózní spojkou v mezinápravovém diferenciálu.

PODVOZEK - bezrámová konstrukce, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, VDC/ABS/EBD; hřebenové řízení s hydraulickým posilovačem; pneumatiky 215/65 R 16.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI - rozvor náprav 2615 mm, rozchod kol 1530/1530 mm; d/š/v 4560/1780/1700 mm, světlá výška 215 mm; objem zavazadlového prostoru 450-1660 l; objem palivové nádrže 60 l; pohotovostní/celková hmotnost 1465/2015 kg.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI - největší rychlost 185 km/h; zrychlení 0-100 km/h 10,7 s; kombinovaná spotřeba EU 7,5 l/100 km.

CENA - 589 000 Kč

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Kombi pro náročné

Sedan s batohem

Subaru BRZ 2.0i Sport – Pro radost

Subaru Forester - Pro radost i práci

Subaru Forester 2.0D - Cizelování

SUBARU FORESTER 2.0i LINEARTRONIC – Decentní facelift

Subaru Forester 2.0i/2.0D – Lesník počtvrté

Subaru Forester 2.0/2.0 D - Benzin, nafta i plyn

Subaru Forester 2.5 XT - Převlečený sprinter

Subaru Impreza - Sázka na jízdu



Emil Frey Select

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,CZ,1Maj,ExecutivVIP

15 138 km, r. 2021

599.900,- Kč

DS Automobiles DS3 Crossback E-TENSE 100kW GRAND CHIC

12 932 km, r. 2021

799.900,- Kč

Citroën C4 1.5 BlueHDi 130k AT8 SHINE

13 706 km, r. 2022

649.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Subaru XV 1.6 Comfort+ – S kompletní výbavou

    Léty prověřené Subaru XV dorazilo do nabídky s výbavou Comfort+. Není to... >>

  • Volvo EX30 komplexně minimalizuje uhlíkovou stopu

    Kromě bezpečnosti byla cílem při vývoji Volva EX30 také minimalizace uhlíkové... >>

  • Land Rover Defender 130 – 130 = 340 mm navíc

    Rovnice v názvu tohoto článku říká, že nová nejdelší varianta Land Roveru... >>

  • Kompaktní Volvo EX30 nabídne bezpečnost známou z mnohem větších modelů značky

    Pro Volvo byla otázka bezpečnosti vždy na prvním místě. Stejně tomu bude i u... >>

  • BMW X1 xDrive23i a xDrive23d – Další správný krok

    Třetí generace typu BMW X1 ve velkém navazuje na svého úspěšného předchůdce. K... >>

  • Kia Sportage 1.6 T-GDI 4x2 DCT TOP – Spolehlivý partner

    Sportage na snímcích jsme zkoušeli během několika měsíců a ujeli jsme s ní více... >>

  • Hennessey H700 Corvette C8 Stingray – Kompresorová kúra

    Společnost Hennessey osadila motor C8 Corvette kompresorem. Vznikla bestie, jež... >>

  • Toyota Aygo X – Nová kolínská

    Základní typ automobilky Toyota se stále vyrábí v Kolíně, na trh ale dorazil ve... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Aerodynamické vozy Aero 30 a 50 – Sodomkova chlouba

    V letech 1938 až 1940 vzniklo ve vysokomýtské karosárně Sodomka půl tuctu... >>

  • Lamborghini Urus – Křikloun

    Lamborghini Urus se etablovalo jako prodejně nejúspěšnější typ za celou... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |