image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

Subaru Impreza 1.6i – Víc než dostatečný základ

Lukáš Dittrich 09.09.2019 06:21

Subaru Impreza 1.6i

Nejdostupnější provedení Subaru Impreza disponuje relativně skromným výkonem a podle některých také nevalnou dynamikou. Přesto si tento hatchback vaši pozornost určitě zaslouží. 

V  pořadí již pátá generace typu Subaru Impreza vstoupila na český trh koncem roku 2017 (viz AR 10/’17). Pro japonskou automobilku to byla velká událost, neboť šlo o vůbec první automobil postavený na tehdy zbrusu nové modulární platformě, vyvíjené dlouhých sedm let. Od té doby dorazily další typy postavené na tomto základu, jako například nová generace XV, Legacy nebo nový Forester, jenž se podívá na český trh ještě letos. Subaru dopředu avizovalo, že právě tato platforma poslouží pro všechny budoucí modely, přičemž je rovněž připravená pro elektrifikovaná pohonná ústrojí. Automobilka už také v závěru minulého roku představila například plug-in hybridní Crosstrek (XV). 

Současná generace Subaru Impreza je po stránce ergonomie prakticky bezchybná. Také cenově nejdostupnější verze nabízí dotykový displej, ten má ovšem místo 8“ velikost 6,5“

Spolu s tím, jak se postupně vyvíjí situace kolem nové modulární platformy a jak se množí modely na ní založené, se mění i Impreza jako taková. Subaru už tradičně nedělá příliš radikální facelifty, ale s každým modelovým rokem své automobily vylepšuje, a ty se tudíž průběžně mění. Proto se také nedávno testovaná Impreza s motorem o objemu 1,6 litru v několika ohledech lišila oproti dvoulitrovému exempláři zkoušenému v dubnu minulého roku (viz AR 4/‘18). 

Konkrétně vůz dostal vylepšený infotainment, změnily se vstupy AUX a USB na středové konzole, objevilo se osvětlení zrcátka ve slunečních clonách a výbava byla rozšířena o stupeň Executive+. Ve vyšších výbavách kromě úrovně Trend mají automobily diodové mlhové svítilny, Impreza dostala funkci Auto Vehicle Hold, kdy vůz stojí i bez stisknutého pedálu brzdy (protože je to automat, běžně by měl tendenci rozjet se), a bohužel došlo rovněž k úpravě nabídky motorizací. Z té vypadlo dvoulitrové provedení, takže testovaná šestnáctistovka (84 kW/114 k) je aktuálně pro -Imprezu jedinou možností. My jsme vyzkoušeli základní verzi 1.6i Lineartronic Trend, přičemž daný exemplář dostal z příplatkových prvků pouze stříbrný lak karoserie (+12 000 Kč), jinak šlo o čistokrevný vůz s „cenou od“. Nestává se příliš často, aby automobilky podobné zcela základní specifikace novinářům půjčily. 

Aktuální generace Subaru Impreza je velmi prostorný hatchback. Potěší také vysoko výklopné páté dveře (182 cm) a možnost otevřít zadní pár dveří v úhlu až 90°, což usnadňuje třeba manipulaci s dětskými sedačkami

U Subaru se to ovšem dá pochopit, protože i když jde o cenově nejdostupnější automobil, rozhodně to není vůz s takříkajíc holou výbavou. Pravda, tomu odpovídá i relativně vysoká základní cena 560 000 Kč, jenže taková Impreza kromě samočinné převodovky a pohonu všech kol nabízí ještě vyhřívání sedadel, elektricky ovládaná okna, samočinnou klimatizaci, Bluetooth hands-free, adaptivní tempomat nebo soubor bezpečnostních asistentů sdružených pod označením EyeSight. Jinak řečeno, za danou cenu získáte vůz obsahující všechny pro běžné soužití s automobilem důležité prvky výbavy a fakticky už opravdu nemusíte za nic připlácet. 

Přesto se ale najdou drobnosti, jež přeci jen prozrazují přítomnost základní výbavy. Jde zejména o volant, který není potažený kůží, což působí hodně lacině. Čekat přirozeně nemůžete ani kožené čalounění sedadel nebo multimediální systém s navigací uprostřed palubní desky, přestože i základní výbava dotykový displej nabízí. Ten má ale velikost 6,5“ (lepší varianta nabídne 8“). Velmi lacině pak působí druhý malý displej umístěný na palubní desce. Vyšší úrovně mají na stejném místě další barevný displej. 

Ačkoliv je interiér základní Imprezy trochu ponurý, v praxi na zmíněné detaily snadno zapomenete. Například proto, že ergonomie je zde dotažena k dokonalosti. Jednoduchosti a přehlednosti by se u Subaru některé jiné značky mohly učit, neboť řidiče za volantem vůbec nic neruší a všechny ovládací prvky jsou tam, kde byste je podvědomě čekali. Potěší i výborný výhled z místa řidiče, stejně jako kvalitní zpracování a solidní nabídka vnitřního prostoru. 

Aktuální generace typu Impreza boduje především vnitřní šířkou, kdy v úrovni loktů vpředu nabídne 154 cm a ve druhé řadě 148 cm. Na tato čísla nestačí nový Ford Focus (147/143 cm), Kia Ceed (150/147 cm) ani například Škoda Octavia (148/146 cm). Mimochodem, detailem ukazujícím na neobvykle velkou šířku interiéru jsou dva držáky nápojů umístěné na středovém tunelu vedle sebe. V této kategorii je častější uspořádání držáků nápojů za sebou. Toto řešení je možné i díky přítomnosti elektromechanické parkovací brzdy, což je další prvek standardní výbavy pro všechny varianty typu Impreza. 

Slušný je rovněž podélný prostor ve druhé řadě, kdy je naše naměřené minimum mezi zadním sedákem a opěradlem řidiče 16 cm. Focus se Subaru sice vyrovná, ale kupříkladu Kia Ceed na Imprezu nestačí (11 cm), stejně jako například Peugeot 308 (12 cm). Zadní dveře lze navíc u Subaru otevřít v úhlu až 90°, takže se sem dobře nastupuje a snáze se upevňuje třeba dětská autosedačka. Prostor pro zavazadla nabízí v základním uspořádání objem 385 l, respektive ložnou plochu dlouhou 78 cm a širokou minimálně 101 cm. Také toto jsou na poměry modelů nižší střední třídy velice slušná čísla. Celkově základní Impreza svým interiérem na první pohled možná nenadchne, ale jinak je to prostorný a při jízdě velice příjemný automobil, schopný bez větších potíží plnit roli jednoho vozu v menší rodině. 

Sedadla nabízejí výborný tvar a dostatečně dlouhý sedák. Také systém EyeSight založený na dvou kamerách je součástí standardní výbavy

O cenově nejdostupnější motorizaci Subaru Impreza se říká, že má nedostatečný výkon a že poskytuje podprůměrnou dynamiku. Za necelých 600 000 Kč na českém trhu skutečně seženete rychlejší automobily, ale v naprosté většině případů nebudou mít pohon všech kol. Navíc atmosféricky plněný boxer nejede špatně, jen si musíte zvyknout na jeho charakter. Problémem je zejména skromných 150 N.m coby vrchol točivého momentu. Kvůli této nízké hodnotě vůz není příliš pružný a pro každou ostřejší akceleraci potřebuje vyšší otáčky. Převodovka Lineartronic navíc postrádá v této verzi tlačítka pro možnost manuálního řazení a „automat“ není z nejrychlejších. A když už podřadí, drží motor během akcelerace na konstantních otáčkách, protože jde o bezstupňovou převodovku. Ani to k pocitu dynamiky příliš nepřispívá. V tomto směru Impreza 1.6i opravdu uspokojí spíše méně náročné řidiče. Je potřeba uznat, že i přeplňované litrové tříválce v současnosti dokáží nabídnout vyšší točivý moment a v praxi působí mnohem rychlejším a pružnějším dojmem než tento japonský čtyřválec. Pro srovnání, například tříválec 1.0 TSI 81 kW známý z modelů Škoda -disponuje vrcholem točivého momentu 200  N.m.

Reálná dynamika ale nepředstavuje vyloženou katastrofu. Vůz při testu akcelerace z místa vykázal při zrychlení z nuly na 100 km/h v průměru čas 12,0 s, tedy o čtyři desetiny lepší výsledek oproti oficiální hodnotě. Navíc na dálnici motor zvládne bez obtíží udržet i tempo kolem 150 km/h, jen mu zkrátka trvá trochu déle, než se rozjede. Ve vysokých otáčkách také nabízí příjemně ostré reakce na plyn a dokáže fungovat s velmi rozumnou spotřebou. Naši testovací trasu dlouhou 144,7 km se 40% podílem dálnic jsme tentokrát zvládli s průměrnou rychlostí 84,3 km/h a podle dotankování se spotřebou 6,0 l/100 km (palubní počítač ukazoval o 0,4 l/100 km více). Protože jde o atmosféricky plněnou jednotku, spotřeba není tak citlivá na rostoucí zatížení. Celkový průměr testu zahrnující i měření dynamiky a převážně dálniční cestování proto skončil na hodnotě 7,1 l/100 km. Pro zajímavost, dvoulitrová Impreza s vyšší výbavou si na stejné trase řekla o 6,2 l/100 km, respektive průměr celého jejího testu byl 7,9 l/100 km. 

Impreza opět potěšila kvalitními jízdními vlastnostmi. Podvozek je bez ohledu na zvolený motor v zásadě stejný, takže i základní šestnáctistovka jezdí výborně. Vůz je skvěle čitelný, při rychlém tempu maximálně stabilní a především pohodlný, na čemž mají svůj podíl základní pneumatiky o rozměru 205/55 R 16 obuté na ocelových ráfcích. V tomto případě více než kdy jindy platí, že podvozek je mnohem rychlejší než motor. Na řízení je základní Impreza sice příjemná, ale jakoukoliv snahu o sportovní jízdu bezpečně zvrátí nepříliš pružný motor a převodovka Lineatronic bez možnosti manuálního řazení. Pro takovéto hrátky tento vůz zkrátka není, ale pro obyčejné cestování z místa A do místa B je přímo vynikající. 

Jízda s tímto Subaru je totiž taková hezky uklidňující. Žádné přehnaně velké, a tudíž rušivé displeje, příkladná pozice za volantem, pohodlný podvozek, při plynulé jízdě tichý motor, komunikativní řízení, dobrý výhled všemi směry a tak dále. Výsledkem toho všeho je fakt, že je vůz pro řidiče zkrátka příjemný. Tím spíš, když se i v této nejdostupnější verzi může spolehnout na adaptivní tempomat schopný úplného zastavení a následného rozjetí, na upozornění na rozjíždějící se kolonu nebo asistent pro jízdu v pruzích. Nejlevnější Subaru Impreza v nabídce vám asi dech nevyrazí. Jestli ale hledáte pohodlný stroj pro běžné každodenní cestování, za zkoušku toto provedení rozhodně stojí. 

TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování ventilů; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6d-TEMP; 1600 cm3 (ø 78,8 x 82,0), 11:1, 84 kW (114 k)/6200 min-1 a 150 N.m/3600 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ 
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s hydrodynamickým měničem (3,600 – 0,512 – Z 3,687), stálý převod 3,900. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u převodovky. 

PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,6 m; kola 6,6J x 16; pneumatiky Bridgestone Turanza, 205/55 R 16.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol 1540/1545 mm; d/š/v 4460/1775/ /1480 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 385–1310 l; objem palivové nádrže 50 l; pohotovostní/celková hmotnost 1359/1920 kg, nebrzděný/brzděný přívěs 650/1200 kg.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 12,4 s; spotřeba paliva NEDC 8,1/5,6/6,5 l/100 km; emise CO2 148 g/km.

Atmosféricky plněný čtyřválec o objemu 1,6 litru dynamikou nenadchne, pro běžné cestování ale jeho výkon stačí

VÝSLEDKY MĚŘENÍ

NEJVĚTŠÍ RYCHLOST (km/h) ... 180 km/h

Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 5,5 s
0 až 80 km/h ... 8,4 s 
0 až 100 km/h ... 12,0 s
0 až 120 km/h ... 17,1 s
0 až 140 km/h ... 24,8 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 33,54 s (156,3 km/h)

Pružné zrychlení (s) 
50 až 90 km/h ... 5,4 s
90 až 130 km/h  ...  10,4 s

Průměrná provozní spotřeba (l/100 km) 
Na trati 144,7 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 84,3 km/h ... 6,0 l/100 km 
za celý test včetně dynamických měření ... 7,1 l/100 km

Rychloměr (km/h)
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 56,8 ... 76,7 ... 95,7 ... 115,1 ... 135,0 ... 154,5
chyba (%) ... 5,3 ... 4,1 ... 4,3 ... 4,2 ... 3,6 ... 3,4
Počítač kilometrů chyba 0,4 (%) 

VNITŘNÍ ROZMĚRY 

PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů ... 1540/1482 mm
Šířka ve výši ramen ... 1436/1374 mm
Výška nad sedákem ... 882 až 963/929 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 163 až 420 mm

VOLANT
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 340 mm/2,6
Nastavení (podélné/výškové) ... 46/43 mm

ZAVAZADLOVÝ PROSTOR
Délka (min./max.) ... 779/1417 mm
Šířka (min./max.) ... 1008/1337 mm
Výška ... 397 mm
Výška nakládací hrany ... 668 mm
Výška otevřeného víka ... 1816 mm

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Subaru Levorg 2.0i-S ES Lineartronic – dvoulitrová rozlučka

Subaru Forester 2.0D - Cizelování

SUBARU FORESTER 2.0i LINEARTRONIC – Decentní facelift

Subaru Forester 2.0/2.0 D - Benzin, nafta i plyn

Subaru Forester 2.5 XT - Převlečený sprinter

Subaru Impreza WRX STI - Evoluční proces

Subaru Impreza WRX 265 - Tah na zatáčky

Subaru Impreza XV 2.OD - Boxer Diesel

Subaru Impreza 2.0D - Technická revoluce

Subaru Impreza 2.0i Sport – Lepší, než se zdá­



Emil Frey Select

Opel Grandland X 1.5 DTH 96kW AT8 INNOVATION

21 369 km, r. 2020

679.900,- Kč

Peugeot 407 1,6 HDi

277 604 km, r. 2007

34.900,- Kč

Peugeot 2008 e-GT 100kW AT

7 126 km, r. 2020

849.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige – Tajemný plynař

Aleš Jungmann 15.07.2020 08:43

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige

Oblíbená Dacia Duster si nikdy na nic nehrála: co vidíte, to také dostanete. V případě plynové... >>

Více



Technika

Pohon Audi E-tron S – Tři motory

Petr Hanke 06.05.2020 17:31

Nový systém pohonu je schopen zajistit i řízené přetáčivé smyky

Audi pro svůj elektrický model E-tron chystá originální pohon s trojicí elektromotorů. Dva jsou... >>

Více



Další články

  • Porsche Taycan Cross Turismo míří i do lehkého terénu

    Cross Turismo není jen Taycan s větším zavazadlovým prostorem. Ve srovnání... >>

  • Volvo C40 Recharge má dva elektromotory a infotainment Google

    Volvo chce do deseti let nabízet pouze elektrické vozy. Jedním z prvních modelů... >>

  • Bayon je nová vstupenka do světa crossoverů Hyundai

    Malý crossover Bayon vyvinutý přímo pro evropský trh vychází z techniky použité... >>

  • Mercedes-Benz B 250 E – Nabíjet především

    Plug-in hybridní soustava v kompaktních modelech Mercedes-Benz má nebývale... >>

  • Audi A6 Avant 55 TFSI e Quattro – Kouzla s výbavou

    Audi má v nabídce kombi A6 Avant dvě verze s označením 55 TFSI. My jsme... >>

  • Ioniq 5 slaví úspěch, objednávek je čtvrt milionu

    Okamžitě po premiéře elektromobilu Ioniq 5 zaznamenala automobilka Hyundai... >>

  • Evropským autem roku se stala Toyota Yaris

    Vyhlášení ankety evropský vůz roku 2021 (Car of the Year, neboli COTY) proběhlo... >>

  • Renault Captur – Hybridní nášup

    Automobilka Renault v zavádění hybridních poháněcích soustav váhala. Nakonec... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |