image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

Mercedes-Benz E 220 d – Německý paradox

Lukáš Dittrich 17.10.2016 06:40

Test dsc-9828 112687

Interiéru dominuje dvojice hlavních displejů s úhlopříčkou 12,3“Testovaný exemplář nové generace třídy E nabídl nespočet vysoce moderních prvků, současně zaujal nízkou spotřebou a na silnicích s kvalitním povrchem i vysokou mírou nabízeného komfortu.

Automobilka Mercedes-Benz letos uvedla na trh novou generaci třídy E (W213, viz AR 5/’16). Pokud počítáme i všechny předchůdce, pak jde o v pořadí už desáté vydání německého sedanu vyšší střední třídy, v případě E Klasse jako takové je řeč o generaci páté. Na každý pád dorazil tento typ na trh s celou řadou novinek, z nichž některé jsou vskutku velmi moderní a názorně ukazují, že doba, kdy bude automobil řídit za nás, se již blíží. Nová třída E určitě překvapí po všech různých stránkách, ale rozhodně nikoli designem. Je pravda, že automobilky obecně nasazují unifikovaný vzhled napříč svou nabídkou, ale Mercedes-Benz to dotáhl k absolutní dokonalosti. Uhlazené tvary ale novému sedanu sluší, stejně jako jeho většímu a menšímu sourozenci. A stejně jako u nich, také zde si můžete vybrat několik verzí, jež mírně, ale nepřehlédnutelně pozmění celkový výraz automobilu.

Svými proporcemi i řešením různých detailů exteriéru nová třída E připomíná jak menší třídu C, tak luxusní S. Unifikace designu je ale u prémiových značek trendem dnešní dobyTestovaný exemplář má tradiční příď s trojicí menších lamel a hlavně s logem hrdě posazeným na kapotě. To jsou poznávací znamení linie Exclusive. Ve stejném duchu jako exteriér se nese také interiér. I u něj designéři převzali společné principy, jinak je ale celkové řešení velmi moderní, a to zejména zásluhou pásu s displeji umístěného před řidičem a zasahujícího do středového panelu. Potěší ale mnoho prostoru ve všech směrech a především pak místo pro kolena na zadních sedadlech, kde se naplno projevuje mezigenerační nárůst rozvoru náprav o 65 mm. Podle našeho měření je pro cestující připraveno 1502/1477 mm v úrovni loktů/ramen vpředu, respektive 1501/1439 mm vzadu. Výška nad sedákem se na pozici řidiče pohybuje v rozmezí od 930 do 1029 mm v závislosti na výškovém nastavení sedadla, nad zadním sedákem je k dispozici 914 mm. Za pozornost stojí rovněž prostor pro kolena vzadu, tedy vzdálenost od hrany zadního sedáku k přednímu opěradlu. Minimum je 130 mm, maximum pak 383 mm. S takovou nabídkou si vystačí i vyšší postavy. Ani v zavazadlovém prostoru nouze nepanuje, neboť minimální délka i šířka ložné plochy se pohybují nad hranicí jednoho metru. Naměřená výška činí 478 mm a logicky nenadchnou ani rozměry vstupního otvoru, ani výška nakládací hrany.

Komfort poskytovaný zadními sedadly je příkladný. Mají dostatečně dlouhé sedáky, příjemný sklon opěradel a mezi sedákem a stropem je 914 mmZákladní uspořádání interiéru nepřekvapí, ale nakonec se tu najde přece jen jedna specialita. Mercedes-Benz jako vůbec první automobilka na světě použil dotykové ovladače na volantu. Vyžaduje to trochu zvyk, ale vlastně jde o výbornou věc (na rozdíl od velkých dotykových displejů). Po několika dnech za volantem zjistíte, že je ovládání rychlejší a snazší. Ovladače reagují na pohyby ve vertikálním a horizontálním směru a stiskem umožňují potvrzení volby. Přímo výborná je navíc možnost pohybovat se za pomoci pravého ovladače na volantu v menu centrálního displeje. Klasický sdružený ovladač ale na středovém tunelu zůstal. Mercedes-Benz samozřejmě dopřál třídě E také řadu dalších atraktivních prvků. Třeba dva obrovské displeje, opticky spojené do jednoho pásu táhnoucího se od přístrojového štítu až za střed palubní desky (oba mají velikost 12,3“), nebo diodové osvětlení interiéru s možností volby jednoho ze 64 odstínů. Velmi příjemná jsou i sedadla a posaz za volantem. V kombinaci s dalšími schopnostmi vozu ujedete 600 km v kuse, ani nevíte jak. Paleta motorů je pro novou třídu E velmi bohatá.

Interiér je přístupný dlouhými a široce otevíratelnými bočními dveřmi. Vstupní otvor do zavazadlového prostoru odpovídá zvyklostem u vozů s karoserií sedanParadoxně nejzajímavější jsou vznětové čtyřválce, neboť jde o zcela nový motor (viz AR 4/’16). Silnější z nich byl pod kapotou testovaného vozu. Objem nového vznětového čtyřválce s označením OM 654 se oproti starým jednotkám OM 651 zmenšil o téměř 0,2 litru. I celkově je tato novinka kompaktnější, když se například zmenšila rozteč válců z 94 na 90 mm. Menší jsou ale také vrtání, zdvih nebo délka ojnic. Největší rozdíl se ovšem týká hmotnosti – starší motor vážil téměř 203 kg a ten nový je o 35 kg lehčí. Písty jsou ocelové a kvůli snížení tření Mercedes-Benz opatřil stěny válců technologií Nanoslide. Přeplňování obstarává jednokomorové turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek a ve velkém se myslelo i na redukci produkovaných emisí. Výsledný systém kombinuje filtr pevných částic, vstřikování močoviny i oxidační katalyzátor. Není divu, že se Mercedes-Benz těší na příchod nové metodiky měření emisí WLTP. Motor pohání zadní nápravu přes devítistupňovou samočinnou převodovku 9G-Tronic. Předmětem našeho testu bylo silnější provedení nového dvoulitru s parametry 143 kW (194 k) a 400 N.m.

Takřka všechny funkce vozu lze ovládat dvojicí dotykových plošek na volantu. Reagují na směr pohybu a stiskem potvrzují volbu. Velmi chytré a praktické řešeníPodle tabulek umí pokořit akceleraci 0 – 100 km/h za 7,3 s a maximální rychlost dosahuje 240 km/h. Na dvoulitrový vznětový motor to je pěkný výsledek. Slušnou dynamiku nakonec potvrdilo také naše měření, když testovaný vůz vykázal zrychlení z nuly na 100 km/h za 7,7 s. Jinak řečeno, dynamiky je zde pro běžné cestování až dost. Nový čtyřválec potěší také svým velmi tichým a kultivovaným chodem a zejména nízkou spotřebou. Běžně není nejmenší problém jezdit do sedmi litrů na 100 km, na naší testovací trase jsme dosáhli spotřeby 5,3 l/100 km. Svůj podíl na tom má i devítistupňová převodovka, protože ta velmi ráda udržuje otáčky kolem 1500 min-1. Mimochodem, právě tolik točí motor na devátý stupeň při jízdě rychlostí 130 km/h. Při běžné jízdě řadí převodovka častěji, než je obvyklé, činí tak ale velice jemně, takže to nevadí. Jízda je celkově velmi příjemná, pokud cestujete po kvalitním povrchu. Vybírat můžete mezi režimy Sport+, Sport, Comfort, Eco a Individual, náš případ byl nejčastěji Comfort, protože se k pojetí testovaného typu hodí nejvíce.

Pečlivé zpracování jednotlivých detailů vytváří uvnitř vozu atmosféru ne ­nepodobnou luxusnější třídě SZkoušený vůz navíc dostal příplatková laminovaná bezpečnostní skla s akustickou a tepelnou izolací (v ceníku jako Sada akustického komfortu za 35 005 Kč), takže interiér vynikal opravdu skvělým odhlučněním. Kombinace tichého interiéru, dostatečně výkonného motoru, ideálně fungující převodovky, nízké spotřeby plus neskutečně dobře hrajícího audiosystému Burmester a spousty asistentů udělala ze sedanu třídy E mimořádně příjemný dopravní prostředek na dlouhé trasy. Jízdní dovednosti obecně lze označit za výborné. Třída E používá dvojitá příčná ramena vpředu a víceprvkovou nápravu vzadu, samozřejmě pohon zadních kol a u testovaného exempláře tlumiče Agility Control, jež mění svou charakteristiku podle zdvihu (k dispozici je ale také vzduchový podvozek, případně pouze podvozek s aktivními tlumiči). Je překvapivé, jak dobře si takto velký sedan vede v zatáčkách, i při hodně rychlé jízdě se nedotáčivost dostaví jen zřídka. Jak nás testovaný vůz potěšil chováním na dlouhých cestách po vyžehlených silnicích a dálnicích, tak nás překvapil svým projevem na silnicích třetí třídy s nerovným povrchem. Do interiéru se výrazněji přenášejí rázy od kol, zadní náprava má tendence k odskakování a z chování je zřejmá určitá nervozita. Tento projev, který nám k celkovému chování příliš neladil, má docela jednoduché vysvětlení.

Velmi přehledně je možné vybírat z nabízených jízdních režimů. U módu Individual si lze jednotlivé systémy nastavit samostatněDo testu totiž tento sedan dorazil s příplatkovými pneumatikami MOE, což je obdoba známých plášťů typu run-flat s velmi tvrdou bočnicí. Kromě bezpečnosti v podobě schopnosti omezené jízdy bez vzduchu snižují zásluhou menších deformací bočnic také spotřebu paliva. Současně jsou ale těžší a nedokáží tak účinně tlumit nerovnosti jako standardní pneumatiky. Je proto téměř jisté, že na klasických pneumatikách by chování tohoto vozu bylo i na silnicích třetí třídy mnohem jistější a komfortnější. Samostatnou kapitolou jsou nejrůznější asistenční systémy. Tím nejvýraznějším je možnost zaparkovat a vyparkovat vůz bez toho, abyste v něm seděli. Takto vám postačí chytrý telefon s aplikací Remote parking pilot, ta se s automobilem spojí, vyberete směr jízdy a pak už jen kroužíte prstem po displeji a vůz pomalu zajíždí do zvoleného místa, případně z něj vyjíždí. Vše za dohledu řady senzorů, aby automobil do něčeho nenarazil. Další vysoce moderní záležitostí je možnost pohybovat se po dálnici do rychlosti 210 km/h bez toho, abyste drželi volant, jenže tato funkce není v Evropě povolená. Přirozeně se vůz umí držet v pruzích, ale chce po vás, abyste měli ruce na volantu. Jinak tomu je v kolonách, kdy třída E dokáže následovat vůz před sebou, umí také zastavit a automaticky se rozjet (pokud nestojíte déle než 15 s). Zde už po vás opravdu nechce vůbec nic, a to je v dopravní zácpě velice příjemné. Mercedes-Benz třídy E je ve své nejnovější generaci velmi příjemným společníkem, celkový obraz kazily jen pneumatiky MOE, protože ty výrazně škodí komfortu. Základní cenu (E 200 d) stanovil český dovozce na 1 197 000 Kč, což nakonec není špatná nabídka.

Technické údaje

MOTOR 

Vznětový dvoulitrový čtyřválec zaujal všemi provozními vlastnostmi. Ve spojení s převodovkou 9G-Tronic tvoří ideální párKapalinou chlazený vznětový řadový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem VGT, uložený vpředu podélně; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V; vačkové hřídele poháněné řetězem, přímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním, EU6; 1950 cm3 (ø 82 x 92,3 mm), 15,5:1, 143 kW (195 k)/3800 min-1 a 400 N.m/1600 – 2800 min-1; filtr pevných částic, vstřikování močoviny, oxidační katalyzátor; chlazení s elektrickým větrákem. 

PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ 

Devítistupňová samočinná převodovka 9G-Tronic, (5,35 – 3,24 – 2,25 – 1,64 – 1,21 – 1,00 – 0,86 – 0,72 – 0,60 – Z 4,80), stálý převod 2,47; pohon zadních kol.

PODVOZEK 

Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, volant ø 343 mm, 2,25 otáčky mezi krajními rejdy; pneumatiky Michelin Primacy 3, vpředu 245/45 R18, vzadu 275/40 R18. 

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 

Rozvor náprav 2939 mm, rozchod kol 1620/1626 mm; d/š/v 4923/1852/1468 mm; vnější obrysový průměr zatáčení 11,60 m; součinitel odporu vzduchu cx = 0,23; objem zavazadlového prostoru (VDA) 540 l; objem palivové nádrže 50 l; pohotovostní hmotnost DIN 1680 kg; celková povolená hmotnost 2320 kg. 

PROVOZNÍ VLASTNOSTI 

Největší rychlost 240 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,3 s; spotřeba paliva EU 4,7/4,1/4,3 l/100 km; emise CO2 112 g/km. 

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Létající koberec

Malá hvězda

Mercedes-Benz Atego 916 s kontejnerem

Mercedes-Benz - Bus Sprinter 4x4

Mercedes-Benz B 150 - První ve tříde

Mercedes-Benz CLS 320 CDI - Kupé pro čtyři

Mercedes-Benz CL 500 4Matic - Luxusní jistota

Mercedes-Benz CL 500 4Matic - Tichý luxus

Mercedes-Benz C 200 CDI - Aktívni kombi

Mercedes-Benz C 200 CDI - Ideální volba



Emil Frey Select

Kia ProCeed 1,6 T-GDI,CZ,1Maj,GT DCT,NAVI

93 146 km, r. 2019

449.900,- Kč

Toyota Corolla 1,4 VVT-i,CZ,AC

133 493 km, r. 2008

119.900,- Kč

Peugeot 508 1,6 HYBRID SW 225k AT8 GT

38 521 km, r. 2022

879.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Elektromotor s axiálním magnetickým tokem – Revoluce ve světě elektromobilů?

Lukáš Dittrich 22.06.2023 02:25

Po zrušení projektu Jaguar C-X75 se elektromotoru Yasa ujal Koenigsegg a použil ho pro typ Regera. Pro mladou švédskou společnost to byl první výraznější úspěch v automobilovém průmyslu

Svět elektromobilů by mohl v dohledné době změnit typ elektromotoru, jenž zatím stál stranou. Říká... >>

Více



Další články

  • Range Rover Sport D300 – Volba rozumu

    Třetí generace typu Range Rover Sport dává na výběr mezi širokou škálou... >>

  • Škoda Kodiaq 2024 – Další kapitola

    Druhá generace největšího SUV automobilky Škoda je větší a prostornější a kromě... >>

  • Porsche 911 S/T – Nepřestávejte dýchat!

    Když Porsche ukázalo na 1963 kusů limitovanou edici 911 S/T, mnoha fanouškům... >>

  • Subaru Impreza 2024 – Číslo šest

    Šestá generace Imprezy staví na svém předchůdci, má vylepšenou techniku a stále... >>

  • BMW Vision Neue Klasse – Čtvrtá etapa

    Koncepční vůz BMW Vision Neue Klasse má premiéru na mnichovském autosalonu IAA.... >>

  • Hyundai Santa Fe (MX5) – Sázka na hybridy

    Santa Fe patří do kategorie SUV, v Evropě ale přesto jde o vlajkovou loď značky... >>

  • Hennessey H700 Corvette C8 Stingray – Kompresorová kúra

    Společnost Hennessey osadila motor C8 Corvette kompresorem. Vznikla bestie, jež... >>

  • Audi R8 Coupé V10 GT RWD – 333 Loučení

    Jako rozlučku s druhou generací typu R8 a současně i jeho desetiválcem... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Škoda Kodiaq 2024 – Další kapitola

    Druhá generace největšího SUV automobilky Škoda je větší a prostornější a kromě... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Ford Fiesta XR2 (1981) – Oslava končí

    Před několika dny se definitivně uzavřela jedna z nejpůsobivějších kapitol... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Toyota Yaris Cross – Velké-malé ambice

    Nový Yaris Cross by mohl být jen dalším kompaktním SUV, ale to by nesměl mít... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |