image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Subaru Forester 2020 – Neviditelná revoluce

Petr Hanke 03.06.2019 06:49

Subaru forester 2020

Pátá generace Subaru Forester je postavena na novém technickém základě, má mild-hybridní pohon a komfortnější podvozek, ale jinak dále rozvíjí svůj typický koncept, díky němuž slaví úspěchy po celém světě.

Subaru Forester bylo v roce 1997 jedním z vozů hledajících odpověď na téma kompaktního cross-overu. Z dnešního pohledu je možné první dvě generace Foresteru srovnávat s aktuálním Subaru XV, až od třetí generace se z Foresteru stalo plnohodnotné SUV střední velikosti. A tím zůstává i v generaci paté, která se loni představila v americké verzi a do prodeje v Evropě je plánována na druhou polovinu letošního roku. My jsme měli exkluzivní možnost na polygonu v rakouském Pachfurthu usednout za volant čínské specifikace, lišící se od té evropské některými chromovanými detaily karoserie, a ujet s ní několik kilometrů nejen na místní zatáčkovité trati, ale také v přilehlém off-roadovém polygonu. Protože stále probíhá homologace nového Foresteru, nejsou ještě technické údaje kompletní. 

V terénu lze s Foresterem i díky elektromotoru velmi jemně manévrovat. Pohon všech kol plní svoji funkci tradičně bezchybně

Při prvním pohledu na tvary novinky se ukazuje, že Japonci se i v tomto případě vydali cestou evolučního vývoje designu. Až bližší zkoumání linií vozu odhalí jejich důmyslnější a jemnější pojetí. Zaujme dominantnější maska chladiče i typicky prohnutá spodní linie bočního prolisu přecházející do zadního sloupku. Zezadu jsou změny markantnější, dominantou vozu jsou horizontálně uspořádané skupinové svítilny s vykousnutou střední částí, do níž zasahuje černá plocha navazující na zadní okno. Celkově nový Forester se zvýrazněnými blatníky lemovanými plastovými nástavci, velkou světlou výškou a vysoko umístěnou kapotou působí robustnějším dojmem než dosud. V mezigeneračním srovnání stojí tento Forester na rozvoru zvětšeném o 30 mm a vyznačuje se o 15 mm prodlouženou délkou, o 25 mm zvětšenou šířkou a o 5 mm menší výškou. 

I když se z pohledu vzhledu, rozměrů i koncepce pohonu může nový Forester jevit jako evoluce předchůdce, ve skutečnosti je v jeho útrobách mnoho radikálních novinek. Základem vozu je totiž nová globální platforma Subaru, jež je známá například z modelů Impreza/XV a na americkém trhu také ze sedmimístného SUV Ascent. Tento technický základ se vyznačuje zaměřením na maximální pevnost celé konstrukce, v číslech to znamená zvýšení tuhosti v ohybu o 100 % a v krutu o 40 %. Tyto změny mají pozitivní vliv na řadu vlastností vozu, a to zejména na komfort, jízdní vlastnosti a bezpečnost. Zcela nová struktura karoserie je nyní vyrobena z 53 % z vysokopevnostních ocelí. Výztuhy v oblasti přední části středového tunelu jsou vyrobeny ze zatepla tvářené oceli s extrémní pevností 1470 MPa. Ke zvýšení tuhosti přispělo také dodatečné lepení strukturálních prvků podlahy vozu.

Pevnější základ vozu zvyšuje standard zejména v otázkách pasivní bezpečnosti. Forester je v tomto ohledu vybaven sedmi airbagy včetně kolenního u řidiče, nechybějí ani bezpečnostní pásy s adaptivním navíjecím mechanismem nebo spojovací hnací hřídel se zásuvným členem, umožňujícím při čelním nárazu jeho kontrolované zkrácení o 105 mm, a tím pohlcení určité části nárazové energie.

Standardní výbavou je nejnovější generace kamerového systému EyeSight

Podvozek tvořený vpředu nápravou typu MacPherson a vzadu víceprvkovým zavěšením má vzadu, podobně jako ostatní modely Subaru na stejném základě, stabilizátor připevněný přímo ke karoserii a ne k nápravnici. Tím se zmenšuje naklánění karoserie až o 45 % bez omezení v oblasti komfortu. Nově má přední náprava o 13 % zmenšený poloměr rejdu a současně řízení dostalo v závislosti na rejdu proměnný převod.

Nový technický základ se při jízdě projevuje okamžitě. Je jasně cítit zvýšený komfort a podvozek je schopen jemněji pohlcovat nerovnosti povrchu, což jsme si na polygonu ověřili například při cíleném přejetí betonových obrubníků na krajích trati. Jejich rázy se nepřenášely na těla posádky a také v řízení byly účinně odizolované. Zásluhou tuhé konstrukce karoserie si Subaru mohlo dovolit použít příjemně měkčí podvozek, aniž by se vytratila typická nevtíravá obratnost a pocit jednoznačného spojení s vozem a povrchem pod koly. 

K tomuto chování jistě přispívá i tradiční koncepce Subaru, zaměřená na hmotnostní vyváženost a nízko umístěné těžiště. Nový Forester se drží tradičního spojení plochého motoru typu boxer, bezestupňové automaticky řadící převodovky CVT a elektronicky řízeného symetricky uspořádaného pohonu všech kol. Zatímco v USA je jediným nabízeným motorem zážehový čtyřválec 2,5 l (134 kW/182 k), pro Evropu se tento vůz představí v provedení e-Boxer (viz AR 4/’19), tedy s dvoulitrovým zážehovým motorem a mild-hybridní technikou. Lithium-iontový akumulátor je umístěný pod podlahou zavazadlového prostoru. Za ním zde zbývá ještě schránka na uložení povinné výbavy a dalších drobností.

Poháněcí soustava si zachovává z ostatních modelů vybavených převodovkou Lineartronic známou plynulost řazení a jízdy jako takové. Bylo znát, že při přidání plynu v menších a středních rychlostech zrychlil reakce vozu a počáteční akceleraci asistenční účinek elektromotoru. Díky tomu soustava působila, jako by šlo o motor s větším zdvihovým objemem. Automobil automaticky přepíná mezi provozními režimy a konkrétní stav je přehledně zobrazen na centrálním displeji. Řidič si může zásluhou funkce SI-Drive zvolit preferovanou charakteristiku hnací soustavy. K dispozici jsou nastavení Intelligent a Sport. Ve druhém z nich má plynový pedál strmější charakteristiku.

Palubní deska přebírá základní uspořádání z modelů Impreza a XV. Forester přidává kamery umístěné nad centrálním displejem, které sledují pozornost řidiče

Činnost elektrického motoru umístěného v převodovce Lineartronic byla jasně patrná také při jízdě v terénu, což byla vždy silná stránka Foresteru. V režimu X-Mode elektromotor pomáhá s pohonem již od nulové rychlosti (jinak od rychlosti 4 km/h) a v terénu umožňuje s vozem velmi jemně manévrovat a dávkovat množství točivého momentu putujícího ke kolům. Například při jízdě v „korytu“, kde se testuje křížení náprav a do detailu se prověří vlastnosti pohonu všech kol, bylo možné snadno přehoupávat s vozem z jedné strany na druhou a velmi přesně vmanévrovat do vyvážené pozice se dvěma koly ve vzduchu. Nově má režim X-Mode dvě nastavení – jedno, známé z minula, pro šotolinu nebo uježděný sníh a druhé pro hluboký sníh, bláto či písek. V tomto režimu systém dovolí na kola poslat více točivého momentu, který může pomoci při vyhrabávání se z měkkého podkladu. Pro jízdu v terénu je důležitou vlastností i světlá výška 220 mm, jež má stejnou hodnotu jako v minulosti.

Základní tvar a uspořádání palubní desky, stejně jako volant, jsou ve Foresteru shodné s modely Impreza/XV. Zřejmá je snaha o hodnotnější výraz vnitřního prostoru, a tak je na mnoha místech včetně například výplní dveří použito kontrastní prošívání. Přepracovaný je též středový tunel s dominantním ovladačem režimu X-Mode umístěným za voličem převodovky. Samozřejmostí jsou vynikající pozice za volantem a velmi dobrý výhled všemi směry. Sedadla jsou ve Foresteru umístěna výše než například v typech XV a Outback.

Novinkou, jež slaví ve Foresteru premiéru, je kamerový systém monitorování pozornosti řidiče, umístěný v černém poli nad horním okrajem centrálního informačního displeje na palubní desce. Tato soustava sleduje obličej a oči řidiče a dokáže rozpoznat jeho začínající únavu, ale také nepozornost nebo situace, kdy řidič nesleduje situaci před vozem. Na případné riziko systém upozorní výstražnou zprávou. 

Subaru tento systém ale využívá také k rozlišení řidičů. Jelikož dokáže jednotlivé uživatele rozpoznat, osloví je na displeji jménem (musí se před tím zadat), a hlavně jim přizpůsobí jejich oblíbené nastavení pozice sedadla, zrcátek, klimatizace či režimu zobrazování.

Prostor na zadních sedadlech přístupných dveřmi otevíranými téměř do úhlu 90 stupňů se zásluhou prodlouženého rozvoru v podélném směru zvětšil o 33 mm. Opěradla zadních sedadel jsou dělená v poměru 60:40 a nezávisle sklopná. Po tomto úkonu je k dispozici 2155 l objemu. Po otevření zadní výklopné stěny se zrychleným elektrickým pohonem je k dispozici otvor rozšířený na 1303 mm. Objem základního zavazadlového prostoru Subaru neoznámilo, z praktických parametrů je k dispozici pouze hodnota maximální hmotnosti brzděného přívěsu 1870 kg.

Stejně jako u všech ostatních modelů Subaru s převodovkou Lineartronic bude také nový Forester vybaven kamerovým systémem EyeSight, jehož součástí jsou funkce předkolizního brzdění, adaptivní tempomat nebo udržování v jízdním pruhu. Novinkami jsou u Foresteru možnost aktivace manuálně nastavitelného omezovače rychlosti, funkce aktivního zabránění přejetí do vedlejšího pruhu, když je zde vozidlo, nebo z typu Levorg známý EyeSight Assist Monitor, jenž diodami pod čelním sklem podává základní informace o činnosti systému.

Mezi novinky výbavy nového Foresteru patří i funkce spojená s ukazatelem vzdálenosti objektů při couvání. V případě, že by při manévrování hrozil náraz do nějaké překážky, automobil automaticky zastaví. Tím kolizi buď zcela zabrání, nebo zmenší její následky.

Nový Forester je ukázkou povedené evoluce. Svými vlastnostmi zůstává stále prakticky zaměřeným vozem se zvětšeným interiérem, ovšem jízdními vlastnostmi, a především komfortem, učinil značný pokrok. Právě v této oblasti patří k nejlepším vozům své velikosti. 

TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování; elektronické přímé vstřikování paliva, atmosférické plnění, EU6d-Temp, 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 12,5:1, 110 kW (150 k)/5600 – 6000 min-1 a 194 N.m/4000 min-1; elektromotor/generátor umístěný v těle převodovky, 12,3 kW (17 k); Li-Ion akumulátor s napětím 118 V, výkon 13,5 kW. 

Zatím bude jedinou dostupnou verzí mild-hybridní soustava e-Boxer kombinující zážehový dvoulitr a elektromotor integrovaný do bezstupňové ­převodovky

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ 
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu (3,600 až 0,512 – Z 3,687). Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u převodovky. 

PODVOZEK 
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC/X-Mode; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 225/55 R 18.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje výrobce)
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1565/1570 mm; d/š/v 4625/1815/1730 mm; světlá výška 220 mm; brzděný přívěs 1870 kg.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Subaru BRZ Final Edition – Nejlepší nakonec?

Subaru BRZ Spec.S – dravější edice

SUBARU BRZ 2018 – Trojblik a navigace

SUBARU BRZ 2019 – EMISE A STI DOPLŇKY

Subaru Cosworth Impreza - 400 koní

Subaru Forester e-Boxer Sport – Doplněk

Subaru Forester e-Boxer Sport – Pohodlné svezení

SUBARU FORESTER 2.0I – BOJUJE PROTI MRAZU

Subaru Forester 2.0i-S – Japonské rácio

Subaru hybrid concept - Tourer



Emil Frey Select

DS Automobiles DS7 Crossback 1.6 PureTech 225k AT8 GRAND

26 247 km, r. 2020

1.199.900,- Kč

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,1Maj,ComfortTech

80 856 km, r. 2021

639.900,- Kč

Subaru Forester 2,0 i,CZ,1Maj,Comfort,4x4

132 617 km, r. 2017

599.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>

  • Základ, který bere vše: Volvo S90 B4.

    Vyzkoušeli jsme základní variantu sedanu Volvo S90. Ukázal, že i přes nejslabší... >>

  • Nové BMW X1 jezdí s lehkostí a efektivně

    Při návrhu třetí generace typu X1 postupovala značka BMW předvídatelně... >>

  • Ford Mustang Mach-e GT – GT boost

    Ford začal prodávat vrcholnou verzi elektrického Mustangu. Dostala prosté... >>


Nejčtenější články

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • 50 let BMW řady 5 (E12) – Úspěšný start

    První generace BMW řady 5 měla premiéru před 50 lety a stala se prvním vozem... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |