image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

SUBARU BRZ 2017 – Tisíc malých změn

Petr Hanke 21.04.2017 14:58

Svezli jsme se dsc-7985 116437

Multifunkční volant, multimediální systém, ovladače ventilace a hodnotnější čalounění – to jsou hlavní změny stále spartánsky působícího interiéruSubaru BRZ modelového roku 2017 přichází v modernizované podobě. Řada detailních změn přinesla významná zlepšení v mnoha ohledech.

Subaru BRZ je v prodeji od roku 2012, a tak příchod modernizované verze na sklonku roku 2016 nebyl překvapením. Opět se omlazení dotkla nejen tohoto modelu, ale také sesterské Toyoty GT86 (viz AR 3/’17). Aktualizace této modelové řady šla přesně v japonském stylu. Různé modifikace byly provedeny takřka na všech technických skupinách. A tak, i když výkon motoru a většina technických parametrů zůstala v evropských verzích zachována, jízdní projev modernizovaného provedení je ve srovnání s předchůdcem jednoznačně rozlišitelný. Na první pohled jsou patrné spíše kosmetické změny přední a zadní části karoserie. Vpředu je použit nově tvarovaný nárazník s modifikovanou spodní hranou, omezující množství vzduchu proudícího pod vůz. Zcela nové jsou hlavní světlomety, nyní kompletně využívající technologii LED, a jejich světla pro denní svícení mají tvar písmene C – BRZ je prvním modelem Subaru, kde je tento druh světelných zdrojů použit výhradně.

Zadní spoiler již nemá podobu odtrhové hrany, ale vzduch ho obtéká i zespodaUhlazen byl také design zadní části. Zde došlo k největším změnám na spoileru, jenž není prodloužením víka zavazadlového prostoru, ale vzduch jej může nyní obtékat i ze spodní strany. Hliníkový spoiler (dříve plastový) je standardně lakovaný černou barvou a optimalizuje aerodynamické vlastnosti. Zadní skupinové svítilny taktéž kompletně využívají LED a vyznačují se nově pojatým designem. Omlazení vzhledu podtrhují i kola s novým designem. Zkoušený vůz na fotografiích je vybaven odlehčenými koly OZ Racing Alleggerita HLT. Koncepce 2+2místného kupé s vpředu podélně uloženým plochým čtyřválcem boxer a pohonem zadních kol zůstala zachována, stejně jako mimořádně nízko umístěné těžiště (jen 460 mm nad zemí). Automobilka provedla drobná vyztužení skeletu karoserie, a to konkrétně v oblasti středového tunelu a horního uložení zadních tlumičů, nově jsou řešené také úchyty horních šikmých vzpěr v motorovém prostoru. Se zvýšením tuhosti karoserie souvisejí rovněž úpravy na podvozku. Vpředu jsou stále trojúhelníková spodní ramena a vzpěry McPherson, jimž vzadu sekunduje víceprvkové zavěšení s dvojitými příčnými rameny, do detailu bylo upraveno celkové nastavení. Došlo ke změnám tuhosti různých silentbloků a zejména potom k použití nových tlumičů Showa s přizpůsobenou charakteristikou pružin. Vše doplňuje zadní stabilizátor se zvětšeným průměrem. Zesíleno bylo přední uložení diferenciálu v nápravnici.

Stabilizační systém VDC má tři režimy (zapnuto, Track a vypnuto) a vyznačuje se mnohem lepším naladěnímNa některých trzích jsou nyní volitelně k dispozici sportovní tlumiče Sachs kombinované s výkonnější brzdovou soustavou Brembo. Mezi další změny patří například úprava řešení podběhů, stejně jako doplnění podlahy vozu rozměrnějšími a účinnějšími tlumicími prvky. Výsledkem je citelné snížení vnitřní hlučnosti, a tím příjemnější dálniční cestování. Subaru přistoupilo k modifikacím motoru teritoriálně. Bohužel Evropy se týká z důvodu přísných emisních předpisů nejméně změn. Mezi nejvýznamnější modifikace dvoulitrového boxeru FA20 patří zejména zvětšení tuhosti bloku v oblasti uložení klikového hřídele. Jsou použity nové ventily s hladším dříkem pro snížení tření. Zesíleno bylo také uložení vačkových hřídelů. Vačka pro pohon účinnějšího palivového čerpadla (Denso) na jednom z vačkových hřídelů má nyní menší profil. Výsledkem je celkové snížení pasivních odporů v motoru. Sací trakt dostal novou geometrii s menšími ztrátami a také zvětšený filtr s papírovou vložkou. Upraven byl i materiál a tvar výfuku, jenž by měl lépe odolávat korozi.

Sedadla s vynikajícím bočním vedením jsou umístěna velmi nízkoEvropské verze však nedostaly například zesílené písty, hliníkové sání s větším průměrem ani zvětšené výfukové svody. Zatímco evropská verze si zachovala původní hodnoty výkonu a točivého momentu, provedení pro USA, Austrálii či Japonsko může dosahovat až 152 kW (207 k) a točivého momentu 212 N.m. Stále jsou k dispozici verze se šestistupňovými převodovkami s manuálním nebo samočinným řazením. Manuální skříň dostala zesílený šestý převod. Samosvorný diferenciál Torsen je standardem všech evropských verzí. Modely mimo Evropu s posíleným motorem disponují zkráceným stálým převodem ze 4,1 na 4,3. Výsledkem je zlepšení času potřebného pro zrychlení z 0 na 100 km/h o 0,2 s a v pružném zrychlení z 80 na 120 km/h o 0,8 s, při snížení nejvyšší rychlosti o 10 km/h. Významnou změnou prošel také stabilizační systém VDC (Vehicle Dynamic Control). Pracuje nyní mnohem jemněji a disponuje režimem Track (nahrazuje Sport předchozí verze), který zasahuje později a dovolí projíždět zatáčky řízeným smykem, a přitom zabrání přetočení vozu. Nastavení tohoto režimu je velmi povedené a jistě jej ocení především méně zkušení řidiči. Ti zkušenější si budou plnými doušky užívat neomezené kontroly nad vozem se zcela vypnutým systémem VDC.

Tvar karoserie se při modernizaci nezměnil. Nově pojaté jsou ozdobné prvky na bocích a také střešní anténa ve tvaru ploutveV tomto režimu nejlépe vyniknout dynamické schopnosti modelu BRZ – jeho ideální vyvážení, situování většiny hmotnosti vozu mezi nápravami a zejména zmiňované nízké těžiště. Automobil velmi ochotně mění směr jízdy, minimálně se naklání a velmi citlivě a přesně reaguje na veškeré řidičovy podněty. Diferenciál Torsen v některých případech (zejména při změnách směru jízdy v řízeném smyku) není nejpředvídavější, nicméně na jeho účinek si lze zvyknout. Automobil je postaven tak, že umožňuje řidiči maximálně intenzivně se zapojit do řízení a vnímat jeho jednotlivé reakce – a to v na dnešní dobu nezvykle intenzivní podobě. Jízdní podmanivost lehkého kupé BRZ je dána také použitím relativně úzkých pneumatik s rozměrem 215/45 R 17. Subaru BRZ modelového roku 2017 je ve srovnání s původním provedením kultivovanější, a také tišší, současně je i přesnější. Jistě v tom hraje roli též hodnotnější interiér s nově řešeným čalouněním mnoha povrchů.

Nový multimediální systém (displej 6,2”) má nyní bluetooth handsfree a dokáže spolupracovat s aplikací Subaru StarlinkUvnitř je největší novinkou použití volantu s menším průměrem, doplněného multifunkčními tlačítky pro ovládání audiosystému a palubního počítače. Právě ten se ukrývá v barevném displeji integrovaném nově do přístrojů před volantem. Zobrazuje nejen obvyklé provozní údaje, ale také teploty chladicí kapaliny a oleje, stopky nebo přetížení. Součástí modernizace je taktéž použití nového audiosystému (místo archaického Fujitsu nově Clarion) s 6,5“ dotykovým displejem a možností připojení telefonu s aplikací Subaru Starlink. Jen škoda, že neumí například komunikovat s rozhraním Apple CarPlay, protože potom by mohl disponovat i funkcí navigace, jež není součástí dodávaného multimediálního systému. I přes mnoho různých detailních vylepšení, které jsou při jízdě jednoznačně cítit a projev vozu vylepšily, zůstává Subaru BRZ stále vozem postaveným pro ryzí zážitky z jízdy. Ve srovnání s jinými sportovními automobily jsou jeho silnou stránkou také nízké provozní náklady a v neposlední řadě i záruka v délce trvání 5 let nebo do ujetí 200 000 kilometrů!

Technické údaje

MOTOR 

Motor má kromě jiného zesílený blok, odlehčený rozvodový mechanismus, nové ventily a v neposlední řadě i nový snímač tlaku paliva a palivové čerpadlo DensoZážehový plochý čtyřválec, uložený podélně nad přední nápravou, blok motoru i hlavy válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily ovládané vahadly s kladkami; přímé a nepřímé vstřikování řízené společně se zapalováním; EU6b; 1998 cm3 (ø 86,0 x 86,0 mm); 12,5:1; 147 kW (200 k)/7000 min-1 a 205 N.m/6400 – 6600 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ 

Jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka s přímým řazením (3,626 – 2,188 – 1,541 – 1,213 – 1,000 – 0,767 – Z 3,437), alternativně šestistupňová samočinná převodovka Aisin s kapalinovým měničem (3,538 – 2,060 – 1,404 – 1,000 – 0,713 – 0,582 – Z 3,168); stálý převod 4,300. Pohon zadních kol, samosvorný diferenciál Torsen.

PODVOZEK 

Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; přední náprava s trojúhelníkovými příčnými spodními rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava s dvojitými příčnými rameny; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu a vzadu příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, kotoučové s vnitřním chlazením, ø 294/290 mm; ABS/EBD/VDC/TRC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, celkový převod 13,1:1; kola 7,0J x 17 z lehkých slitin; pneumatiky 215/45 R 17 ET48.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI (v závorkách AT)

Rozvor náprav 2570 mm, rozchod kol 1520/1540 mm; d/š/v 4240/1775/1320 mm; světlá výška 120 (130) mm; provozní hmotnost 1243 (1266) kg, celková hmotnost 1670 (1700) kg; objem zavazadlového prostoru 243 l; objem palivové nádrže 50 l, stopový průměr otáčení 10,8 m.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v závorkách AT) 

Největší rychlost 226 (210) km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,6 (8,2) s; spotřeba paliva EU 10,4/6,3/7,8 (9,6/5,7/7,1) l/100 km, emise CO2 180 (164) g/km.

NAMĚŘENÉ HODNOTY

Zrychl. 0 – 60/80/100/120/140/160 km/h  4,0/5,7/8,0/10,6/14,2/18,2 s
50 – 90/90 – 130 km/h 3,8/5,4 s

Cena 814 000 Kč (MT), 854 000 Kč (AT)

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Subaru XB 2.0I e-Boxer – Návrat dvoulitru

Honda CR-V I-MMD Hybrid vs. Subaru Forester e-Boxer – Japonská cesta

Subaru BRZ Final Edition – Nejlepší nakonec?

Subaru BRZ Spec.S – dravější edice

SUBARU BRZ 2018 – Trojblik a navigace

SUBARU BRZ 2019 – EMISE A STI DOPLŇKY

Subaru Cosworth Impreza - 400 koní

SUBARU FORESTER XT – Krůček po krůčku

SUBARU FORESTER 2.0I – BOJUJE PROTI MRAZU

SUBARU FORESTER 2.0i EYESIGHT – Forester s očima



Emil Frey Select

DS Automobiles DS7 Crossback 1.6 PT 225k EAT8 GRAND CHIC

17 429 km, r. 2019

1.069.900,- Kč

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,CZ,Executive,AT

29 024 km, r. 2019

539.900,- Kč

Peugeot 508 2.0 BlueHDi 180k EAT8 GT

19 467 km, r. 2019

849.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige – Tajemný plynař

Aleš Jungmann 15.07.2020 08:43

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige

Oblíbená Dacia Duster si nikdy na nic nehrála: co vidíte, to také dostanete. V případě plynové... >>

Více



Technika

Pohon Audi E-tron S – Tři motory

Petr Hanke 06.05.2020 17:31

Nový systém pohonu je schopen zajistit i řízené přetáčivé smyky

Audi pro svůj elektrický model E-tron chystá originální pohon s trojicí elektromotorů. Dva jsou... >>

Více



Další články

  • Porsche Taycan Cross Turismo míří i do lehkého terénu

    Cross Turismo není jen Taycan s větším zavazadlovým prostorem. Ve srovnání... >>

  • Volvo C40 Recharge má dva elektromotory a infotainment Google

    Volvo chce do deseti let nabízet pouze elektrické vozy. Jedním z prvních modelů... >>

  • Bayon je nová vstupenka do světa crossoverů Hyundai

    Malý crossover Bayon vyvinutý přímo pro evropský trh vychází z techniky použité... >>

  • Mercedes-Benz B 250 E – Nabíjet především

    Plug-in hybridní soustava v kompaktních modelech Mercedes-Benz má nebývale... >>

  • Audi A6 Avant 55 TFSI e Quattro – Kouzla s výbavou

    Audi má v nabídce kombi A6 Avant dvě verze s označením 55 TFSI. My jsme... >>

  • Ioniq 5 slaví úspěch, objednávek je čtvrt milionu

    Okamžitě po premiéře elektromobilu Ioniq 5 zaznamenala automobilka Hyundai... >>

  • Evropským autem roku se stala Toyota Yaris

    Vyhlášení ankety evropský vůz roku 2021 (Car of the Year, neboli COTY) proběhlo... >>

  • Renault Captur – Hybridní nášup

    Automobilka Renault v zavádění hybridních poháněcích soustav váhala. Nakonec... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |