image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

MG3 Hybrid+ – Nevšední a zajímavý

Lukáš Dittrich 17.09.2024 11:46

MG3 Hybrid+

Foto: MG

Značka MG uvádí na trh malý hatchback s velkým prodejním potenciálem. Čistě zážehový model dorazí až později, jako první přichází hybridní verze s označením Hybrid+. A vůz je to vskutku zajímavý. 

Značka se úspěšně etablovala prakticky už v celé Evropě a výjimkou není ani tuzemský trh. Utěšeně rostou prodejní čísla, stejně jako počet prodejních a servisních míst. Právě silné zázemí v kombinaci se jménem v Evropě známým jsou obrovskou výhodou, jež má vlastník v podobě čínského výrobce SAIC proti jiným čínským automobilkám s ambicemi prosadit se v Evropě. MG se chce ale rozvíjet dále a letos uvádí na trh vůz se značným prodejním potenciálem. Jmenuje se MG3 a míří mezi malé a cenově dostupné hatchbacky. Prodejně zajímavé bude provedení osazené pouze zážehovým motorem (to dorazí na přelomu roku), jako první ale přichází na scénu hybridní model MG3 Hybrid+. A ten je zajímavý zejména po stránce použité techniky, již jsme si krátce vyzkoušeli na řeckých silnicích.

Interiér vychází z dřívějších modelů MG, digitální přístrojový štít i multimediální systém jsou standardně součástí všech výbav.Foto: MG

Malý hatchback MG3 je prvním typem značky MG osazeným touto technikou. Zároveň to je také první full-hybrid tohoto výrobce. Ten se dosud soustředil v případě elektrifikovaných pohonů na klasické elektromobily a plug-in hybridy. Stejné ústrojí se tak postupně rozšíří celou nabídkou. Na první pohled, zejména v případě malého MG3, zaujme především systémový výkon 143 kW (194 k), příznivá je rovněž udávaná kombinovaná spotřeba paliva 4,4 l/100 km. Vůz by tak měl být nadprůměrně dynamický a zároveň úsporný.

Důvodem je konstrukce hnacího ústrojí připomínající v nemalé míře zjednodušenou verzi plug-in hybridního pohonu většího crossoveru EHS. Základem je zážehový čtyřválec o objemu 1,5 l (GS62H) s parametry 75 kW (102 k) a 128 N.m. Motor pracuje v Atkinsonově cyklu a MG u něj uvádí tepelnou účinnost až 41 %. Součástí hnacího ústrojí je pak také elektromotor. Konkrétně jde o synchronní jednotku s permanentními magnety, disponující výkonem 100 kW (136 k) a točivým momentem 250 N.m. Ten ještě dále doplňuje druhý elektromotor fungující jako generátor (45 kW/60 N.m). Vše spojuje dohromady třístupňová samočinná převodovka. Na rozdíl od EHS obsahuje pouze převody pro spalovací motor, hnací elektromotor má jen jeden stálý převod. Systém je navržen tak, že v nízkých rychlostech vůz pohání vždy jen elektromotor. Převody, respektive převodové poměry pro spalovací jednotku tak odpovídají čtvrtému, pátému a šestému rychlostnímu stupni v běžné převodovce.

Světlomety mají evokovat oko šelmy. Sportovní výraz podtrhuje také agresivní přední nárazníkFoto: MG

Z výše uvedeného je zřejmé, že hnací ústrojí systému Hybrid+ má blíže elektromobilům. Proto ostatně MG přidalo do označení ono plus. Elektromobilům také odpovídá použitý akumulátor pracující s články NMC. Jeho nominální kapacita činí 1,83 kWh, což je na poměry „full hybridů“ docela hodně, a systém navíc pracuje s napětím 350 V, stejně jako tomu je u některých klasických elektromobilů. Celkově může hnací ústrojí Hybrid+ fungovat v čistě elektrickém režimu, může ale pracovat také jako sériový i paralelní hybrid a případně je možný rovněž režim jízdy pouze s využitím spalovacího motoru přímo pohánějícího kola přední nápravy.

O tom, jaký režim systém zvolí, rozhodují aktuální podmínky. Zejména pak zatížení a stav nabití akumulátoru. Obecně platí, že do 50 km/h MG3 Hybrid+ jede za všech okolností pouze na elektromotor. Při nižším zatížení to bude čistě elektrický režim, při vyšším pak režim sériového hybridu, kdy vůz pořád jede na elektromotor, ale spalovací motor vyrábí elektřinu přes generátor. V rozmezí 50 až 80 km/h je stále možný pohon elektromotorem, nicméně zde už je vždy aktivován spalovací motor. Při nižším zatížení automobil bude fungovat v režimu sériového hybridu, od 70­procentího zatížení vůz přejde do režimu paralelního hybridu, kdy kola pohání elektromotor a spalovací motor společně. Od 90 km/h pak přebírá iniciativu spalovací jednotka, ačkoliv při požadavku na plný výkon bude vždy vypomáhat i elektromotor. Toto mimochodem znamená, že udávaný maximální výkon 143 kW může mít řidič k dispozici až poté, co se ke kolům připojí i spalovací jednotka, tedy nejdříve od 50 km/h. Do té doby má fakticky MG3 Hybrid+ maximální výkon 100 kW. Svědčí o tom i čísla týkající se zrychlení. Oficiální hodnota pro zrychlení z nuly na 100 km/h je 8,0 s (pro kontext, stejný výsledek má slabší Škoda Fabia 1.5 TSI 110 kW DSG), ale pro zrychlení 80–120 km/h potřebuje MG3 pouze pět sekund (Fabia podle našeho měření 5,3 s).

MG3 je velikostně podobné Škodě Fabia, proti které je ale o něco vyšší a širší. Hlavním konkurentem pro model Hybrid+ má být ovšem hybridní Toyota YarisFoto: MG

Nevšední konstrukci odpovídá i reálný projev automobilu. Během naší testovací jízdy převážně po menších okresních komunikacích systém fungoval velmi často v čistě elektrickém režimu. V městském provozu se vůz skutečně chová jako elektromobil, je příjemně pružný a zároveň také velmi tichý. Čtyřválcový spalovací motor taktéž není nijak přehnaně hlučný, pokud tedy nebudete požadovat plný výkon a motor se tak nedostane do vyšších otáček. Režim plného výkonu pak je velmi nevšední. Při rozjezdu z klidu vůz po překonání 50 km/h připojí spalovací jednotku, což zní, jako kdyby převodovka podřadila. Jakmile agregát naplno zabere a o pohon se začne starat čtyřválec a elektromotor současně, malé MG3 najednou nabere nečekaný elán, protože právě až tady řidič dostane plný výkon. Zatímco některé jiné hybridy s rostoucí rychlostí spíše vadnou, tomuto rozhodně rychlá jízda po dálnicích problémy nedělá.

Nadprůměrná dynamika ale tak úplně nekoresponduje se schopnostmi podvozku. Navzdory poměrně vysokému výkonu a dynamicky střižené karoserii tak nečekejte malý „hot-hatch“. Podvozek je spíše měkčí a při snaze o sportovnější jízdu se brzy dostavuje nedotáčivost, jež se může snadno změnit v přetáčivost danou akumulátorem uloženým pod zadním sedákem. Nízkou spotřebu ale očekávejte vždy. I při naší spíše dynamické okreskové jízdě vůz ukazoval zhruba 6 l/100 km. Pro úplnost, MG3 využívá vpředu zavěšení Mac­Pherson a vzadu torzní zkrutnou příčku.

Příjemným překvapením je i vnitřní prostor. Podle fotografií totiž MG3 vypadá menší, než jaké ve skutečnosti je. Délka víceméně odpovídá aktuální generaci typu Škoda Fabia, MG3 je ale proti tuzemskému bestselleru širší (+17 mm) a vyšší (+43 mm). Rozvor 2570 mm znamená 6 mm navíc ve srovnání s Fabií. Interiér díky tomu bez potíží pojme i čtyři dospělé osoby, které budou mít relativně hodně místa i vzadu. Proti zmíněné Škodě ale kabina britsko-čínské novinky působí na pohled i pohmat levnějším dojmem. Zavazadlový prostor je spíše skromnější, oficiální objem činí 241 l. Samotný pohon jako takový ho sice neomezuje, protože trakční akumulátor je pod zadním sedákem, jenže pod dnem musí být 12V baterie. Ta se totiž už do technikou napěchovaného motorového prostoru neměla šanci vejít. Nicméně chystaný zážehový model bude mít zavazadlový prostor objemnější.

Kromě základní modré barvy je k dispozici dalších šest odstínů. Litá 16palcová kola jsou standardem od druhé úrovně výbavyFoto: MG

Nové MG3 Hybrid+ bude lákat kromě nízké spotřeby a nadprůměrného výkonu také na bohatou výbavu. Ta základní (Essential) má kromě jiného sedmipalcový digitální přístrojový štít, infotainment s dotykovým displejem o úhlopříčce 10,25 palce, samočinnou klimatizaci, zadní parkovací senzory nebo adaptivní tempomat. Základní cena činí 489 900 Kč.

Technické údaje

Motor
Hybridní systém. Kapalinou chlazený řadový, atmosféricky plněný zážehový čtyřválec GS62H, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, DVVT, EU6d; 1498 cm3; 75 kW (102 k)/6000 min-1 a 128 N.m/4500 min-1; synchronní elektromotor s perm. magnety 100 kW (136 k)/4500 min-1 a 250 N.m/0–4500 min-1, generátor 45 kW/60 N.m; akumulátor NCM uložený pod zadními sedadly, napětí 350 V, 1,83 kWh; systémový výkon 143 kW (195 k).

Základem hnacího ústrojí je atmosféricky plněný čtyřválec o objemu 1,5 litruFoto: MG

Převodné ústrojí
Samočinná třístupňová převodovka pro spalovací motor, jednostupňový převod pro elektromotor. Pohon předních kol.

Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce, vpředu pomocný rám, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a modifikované vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzní příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESC/HADC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 185/65 R15 (ocelová kola) nebo 195/55 R16 (litá kola).

Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2570 mm; d/š/v 4113/1797/1502 mm, světlá výška 148 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 241–983 l; objem palivové nádrže 36 l; hmotnost pohotovostní/celková 1285/1733 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 500/500 kg.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 170 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,0 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 4,4 l/100 km; emise CO2 100 g/km.

Cena od 489 900 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Audi A8 Hybrid: čtyři válce stačí

BMW 330e iPERFORMANCE – Hybrid pro každý den

BMW 5 ActiveHybrid: další pokus?

BMW Active Hybrid 7 - Hybridní luxus

BMW ActiveHybrid X6 - Nejsilnejší hybrid

BMW i8 Concept:Plug-in hybrid s tříválcem 1.5 Turbo

Buick Regal jako hybrid a sportovní GS

Fiat 600 Hybrid a 600e – Renesance…

Ford Escape Hybrid - Lék proti žízni

Frazer-Nash Namir - Nejrychlejší hybrid



Emil Frey Select

Ford Focus 1.5EcoBoost,CZ,Manuál

176 323 km, r. 2015

139.900,- Kč

Kia XCeed 1.4T-GDI,CZ,SpringEdition

127 901 km, r. 2019

389.900,- Kč

Toyota ProAce 1.5D4-D,CZ,Active,L2

59 839 km, r. 2023

419.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • Audi A5 TDI Quattro MHEV plus – Dálniční specialista

    Dálniční specialista. Nová generace Audi A5 stále nezanevřela na klasický... >>

  • Volkswagen Amarok Panamericana 3.0 TDI – Off-roadový specialista

    Off-roadový specialista. Kdo potřebuje automobil do opravdového terénu, může si... >>

  • Aston Martin Vantage – Gentleman, nebo dravec?

    Gentleman, nebo dravec? 665 koňských sil přeplňovaného osmiválce, podpořených... >>

  • Kia PV5 – Šikovná a variabilní

    Šikovná a variabilní. Koncem letošního léta se u nás objeví lehké užitkové vozy... >>

  • Subaru Trailseeker – Míří do Evropy

    Míří do Evropy. Druhé elektrické SUV značky Subaru spojuje robustní techniku,... >>

  • Audi S5/S5 Avant – Moderní klasik

    Moderní klasik. Audi S5 se možná řadí z důvodu legislativy a nálad ve... >>

  • Dacia Bigster – Velkáč!

    Velkáč! Výraz velkáč je hovorový, přesto si jej třeba ze školky a školy... >>

  • Škoda Kodiaq RS – Rodinný sprinter

    Rodinný sprinter. Nabídku SUV vozů Škoda Auto koncem zimy korunoval „načančaný“... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2025 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |