image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Hyundai Santa Fe HEV AWD – Dokáže ohromit

Jiří Duchoň 03.04.2025 01:02

Hyundai Santa Fe HEV AWD

Foto: Martin Sznapka

Dokáže ohromit. Velké SUV bez „nafty“? U Hyundai myslí, že to jde. A funguje jim to dobře! Nové Santa Fe působí jako zjevení, ale ve skutečnosti je praktickým partnerem pro každodenní provoz.

První Hyundai Santa Fe se v Evropě objevilo přesně před čtvrtstoletím. Jeho jízdní projev byl podobně rozpačitý, mdlý a bez výrazu jako design oblé karoserie. Za rozumné peníze však tehdy zákazníkovi přinesl dobrý pocit z jízdy ve velkém a velmi dobře vybaveném voze s širokou nabídkou motorů včetně zážehového šestiválce nebo moderního vznětového čtyřválce. Od té doby každá mezigenerační výměna řady Santa Fe znamená zlepšení přibližně o dvě generace, takže dnes si tento Hyundai může zadat i s těmi nejlepšími ve své velikostní třídě.

Na tomto voze mají tvar kruhu snad jen kola, volant a dva ovladače na středové konzole. Vše potřebné má naštěstí fyzické přepínače a panel ventilace si zachovává vlastní pracovní plochuFoto: Martin Sznapka

Pátá generace Hyundai Santa Fe přinesla razantní změnu. Důsledně hranatá karoserie staví na odiv rozsáhlé plochy a originální, v hranatých prvcích rozvržené osvětlovací prvky na obou koncích karoserie (po vzoru Ioniqu 5, ovšem ve vlastní interpretaci). Bezmála rovnoběžné linie bočního zasklení či takřka vodorovná kapota nedají nevzpomenout na současný Defender od Land Roveru. Dokonce je ve sloupku C skryta zvláštní krabice, skrývající madlo pro přístup na střechu. Nikdo vás tam nežene, jen kdybyste zkrátka potřebovali. Vzezření nového Santa Fe je citelně výraznější než dosud díky do stran vytaženým a hranatým výřezům blatníků a striktně geometrickému řešení obou konců karoserie: jeden okolojdoucí po nahlédnutí do interiéru poznamenal, že na tomto vozidle nejsou hranaté snad jen volant a kola….

Měkčené materiály v interiéru nového ­Hyundai Santa Fe jsou vyrobeny z ekologických surovin. Týká se to například ­čalounění stropu, podlahových rohoží, opěradel nebo krytů a obkladů z polypropylenových vláken BCF, použitých mimo jiné též u ochranných obložení, výplní dveří a částí sedadel. Jak už jsme si zvykli z modelů Hyundai Ioniq: zatímco první dojem vás až vystraší, záhy zjistíte, že obsluha vozu je velmi přehledná a kromě logicky strukturovaného a rychle pracujícího multimediálního systému v pracovišti řidiče zůstává obvyklá soustava mechanických přepínačů. Bohužel vysoká příď bez jasných okrajů ztěžuje manévrování, nicméně se můžete spolehnout na signály akustických čidel i obraz 360° rozhledového kamerového systému.

Také z profilu je Santa Fe řešeno přísně účelně. Ve sloupku C je skryto překvapení. Pokud byste z jakéhokoli důvodu chtěli šplhat na střechu, stoupnete si na zadní kolo a rukou se přidržíte madla, skrytého za klapkou v horní částiFoto: Martin Sznapka

Nové Santa Fe jsme vám stručně představili již v AR 9/’23. Vycházeli jsme tehdy z dostupných technických údajů, jež se od té doby poměrně zásadně změnily, a ty aktuální najdete v připojené tabulce. Z nabídky pro Evropu celkem pochopitelně vypadl nijak neelektrifikovaný zážehový čtyřválec 2.5 GDI/T-GDI, zatímco osvědčený vznětový čtyřválec 2.2 CRDi již výrobce pro nové Santa Fe vůbec neavizoval. Jeho místo má zastat hybridní kombinace jednotky 1.6 T-GDI s akumulátorem 1,5 kWh a 48kW elektromotorem (HEV), nabízející dohromady výkon 158 kW (215 k) a 367 N.m točivého momentu. To je o 9 kW (13 k) více, ale zároveň o 73 N.m méně než u původního „nafťáku“. Alternativou je plug-in hybrid (PHEV) s větším akumulátorem a silnějším elektromotorem. Vyzkoušeli jsme Hyundai Santa Fe HEV s pohonem všech kol a nejvyšší výbavou Calligraphy.

Na rozdíl od podobně velkých SUV prémio­vých značek Hyundai Santa Fe nenabízí adaptivní tlumiče a natáčení zadní nápravy, ale třeba ani matricové LED hlavní světlomety, jež se přitom stávají samozřejmostí i v nižších tržních segmentech. Na druhou stranu tento bezmála pětimetrový, impozantní a moderně vybavený automobil získáte za velmi zajímavé ceny, protože již v základu nabízí prakticky vše myslitelné. V době redakční uzávěrky začínaly ceny Santa Fe na 1,1 mil. Kč za HEV s výbavou Comfort a pohonem předních kol (pohon 4x4 je vždy o 50 tis. Kč dražší). Standardem je zde nejen bezklíčkové zamykání a startování, adaptivní tempomat s funkcí polosamočinného vedení na dálnici nebo v kolonách či elektricky ovládaná výklopná záď, ale též kompletní multimediální systém s 12,3palcovým dotykovým monitorem, příjmem DAB, bezdrátovým propojením přes Android Auto i Apple CarPlay a službami Live Services. Tedy prvky, za něž si u většiny konkurence (i té prémiové) musíte často připlácet a skutečná cena pak letí raketově vzhůru. Provedení Smart je bohatší třeba o vrstvená skla v předních dveřích, kožené čalounění a elektrické nastavování předních sedadel, zatímco model Style přidává ještě například dvacetipalcové ráfky (jinak mají 18“), vyhřívání sedadel ve dvou předních řadách, odemykání a startování z „mobilu“, chlazenou poličku pro bezdrátové nabíjení dvou telefonů nebo autonomní nouzové brzdění FCA 2.0 s detekcí i chodců a cyklistů a schopností provést úhybný manévr. Vůz na přiložených snímcích, který jsme krátce vyzkoušeli, byl ve špičkovém provedení Calli­graphy, o němž dovozce hovoří jako o limitované edici. Jeho součástí jsou nejen odvětrávaná přední sedadla, čalounění jemnou kůží Nappa, barevný projekční displej před řidičem, digitální vnitřní zpětné zrcátko a elektricky stavitelný volant, ale také specialita v podobě dezinfekční UV-C schránky před spolujezdcem pro sterilizaci menších předmětů denní potřeby. Zkoušený vůz je vyveden v příplatkovém matově bílém laku Creamy White (není to žádný hrubý „šmirgl“ a do myčky s ním smíte!), jenž tvoří skutečně působivý kontrast s černě lakovanými ráfky a plastovými ­obklady spodních částí karoserie. I přes zástavbu dvoudílné prosklené střechy ­cenovka tohoto konkrétního, opravdu velkoryse vybaveného vozu zní na solidních 1 579 890 Kč. A dokonce ani plug-in hybrid není o tolik dražší: proti nejlevnějšímu HEV 4x4 si připlatíte rozumných 200 tisíc Kč, a když máte kde, můžete i nabíjet a těšit se na certifikovaný dojezd 54 km čistě na elektřinu.

Hyundai Santa Fe HEV AWDFoto: Martin Sznapka

I v případě nového Santa Fe je pozoruhodná hra se sedadly. Základem je pětimístné provedení, to má samozřejmě nejobjemnější prostor pro zavazadla a druhá řada sedadel je asymetricky dělená, podélně posuvná a má regulaci sklonu opěradel. Pro Comfort, Smart a Style lze za 40 000 korun dokoupit třetí řadu sedadel, zvyšující přepravní kapacitu na sedm pasažérů. Pro Calligraphy však tato částka znamená šestimístné uspořádání, protože ve střední řadě se místo třímístné lavice objeví dvě samostatná a všestranně elektromechanicky ovládaná luxusní sedadla. Ovšem podobně jako v případě velkoprostorového modelu Staria Tour Luxury (viz AR 9/’24) s podobnou koncepcí sedadel je zde poněkud omezena variabilita (viz níže).

Když jsme výše zběžně zmínili srovnání tohoto hybridu s dřívějším „dieselem“, ten jezdil přes 200 km/h, zatímco všechna Santa Fe v Evropě dnes mají omezovač na 180 km/h. Dynamicky jsou na tom však podobně a zejména v městském provozu je spotřeba výrazně nižší, než byla u CRDi. Tam se lze se Santa Fe HEV stabilně pohybovat kolem 7 l/100 km, podobně jako při klidné jízdě mimo město. Zádrhel přichází na dálnici: zatímco naftové Santa Fe tam jezdívalo kolem 8 l/100 km, testovaná hybridní novinka je přibližně o litr výše.

Mechanický základ vozu nijak nesvádí k rychlé jízdě. Odpružení je spíše měkčí (a při překonávání ostrých nerovností si překvapivě notuje i s velkými koly na dvacetipalcových ráfcích), ovšem ani na limitech není hybridní Santa Fe záludné, kola neodskakují a ani na zvlněné vozovce není třeba upravovat směr jízdy. Bohatá porce odhlučňovacích materiálů vede k akustickému klidu. Ačkoli nelze psát žádné ódy na zázračně nízkou spotřebu, sladění jednotlivých částí poháněcího systému Santa Fe HEV je znamenité a překrývání energii dodávajících komponent nelze prakticky postřehnout ani akusticky, ani v pedálech, ani žádnými rázy.

Variabilita

Hyundai Santa Fe Calligraphy je orientováno na mimořádně komfortní cestování šesti dospělých osob na samostatných sedadlech. To však přináší úskalí pro variabilitu. I na sedadla v poslední řadě se dostanete celkem pohodlně, ovšem není-li jich třeba, je na těch uprostřed málo místa pro nohy. Pokud je chcete posunout vzad, půjde to, ale přetlačujete se s originálním koberečkem za vámi. V případě sklopení třetí řady sedadel roleta nekryje zavazadlový prostor v celé jeho délce. A potřebujete-li tuto roletu někam uložit, šlo by to pod podlahu za podběhy zadních kol, kdyby tam ovšem nebyl hever. To je však přijatelná daň za přítomnost rezervního kola pod podlahou! 

VariabilitaFoto: Martin Sznapka

Technické údaje

Motor
Kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec Gamma III (1.6 T-GDI), přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, plynule proměnné časování všech ventilů D-CVVT; elektronické přímé vstřikování; EU6;
a) 1.6 T-GDI HEV: 1598 cm3 (ø 75,6 x 89,0 mm); 10,5:1; 110 kW (150 k) a 250 N.m/1500–4000 min-1; hybridní systém s Li-Pol akumulátorem 270 V/1,5 kWh; elektromotor 48 kW (65 k) a 264 N.m; kombinovaně 158 kW (215 k)/5500 min-1 a 367 N.m/1000–4100 min-1;
b) 1.6 T-GDI PHEV: viz a), ale plug-in hybridní systém s Li-Pol akumulátorem 360 V/13,8 kWh; elektromotor 72 kW (98 k) a 304 N.m; kombinovaně 186 kW (253 k) a 367 N.m/1000–5100 min-1.

Převodné ústrojí
Šestistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu, a+b) 4,639–2,826–1,841–1,386–1,000–0,772–Z 3,386, stálý převod a/b) 3,510/3,648; pohon předních, pro a) na přání a pro b) standardně všech kol.

Podvozek
Samonosná ocelová karoserie; všechna kola nezávisle zavěšena,
vpředu vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; vinuté pružiny, teleskopické tlumiče; příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky 235/60 R 18, 255/45 R 20 nebo 255/45 R 21.

Rozměry a hmotnosti (v pořadí HEV FWD/HEV AWD/PHEV AWD)
Rozvor náprav 2815 mm, d/š/v 4830/1900/1720–1770 mm; objem zavazadlového prostoru VDA 628–711, pro b) 621–704 l, po sklopení 2. řady sedadel 992–1075, pro b) 985–1068 l; hmotnost pohotovostní od 1845/1910/2035, celková 2580/2650/2670 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/1010 kg.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí verzí)
Nejvyšší rychlost 180 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 9,6/9,8/9,3 s; spotřeba paliva WLTP kombinace od 6,4/6,9/1,7 (bez nabíjení 7,6) l/100 km, elektrické energie -/-/19,2 kWh/100 km, dojezd na elektřinu WLTP kombinace -/-/54 km.

Cena od 1 099 990/1 149 990/1 349 990 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Čtyři pohony Hyundai Tucson – Diesel, benzín, HEV nebo PHEV?

Genesis G90 – první model nové luxusuní značky Hyundai

Hyundai Coupe - Poslední

Hyundai Eon: nejmenší z rodu

Hyundai Equus - Vlajková loď

Hyundai Genesis Coupe GT: jen 50 kusů

Hyundai Genesis Coupe Hurricane SC pro Las Vegas

Hyundai Genesis Coupe - Zadní pohon

Hyundai Genesis - Do vyšších sfér

Hyundai Genesis V8 - První osmiválec



Emil Frey Select

Toyota Yaris 1.4VVT-i,CZ,Automat

94 635 km, r. 2013

249.900,- Kč

Toyota Corolla 2.0Hybrid,CZ,1Maj,ComfortTech

38 150 km, r. 2023

589.900,- Kč

Fiat 500 ELECTRO,CZ,1Maj,NAVI,AT,42kWh

13 530 km, r. 2023

629.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • Audi A5 TDI Quattro MHEV plus – Dálniční specialista

    Dálniční specialista. Nová generace Audi A5 stále nezanevřela na klasický... >>

  • Volkswagen Amarok Panamericana 3.0 TDI – Off-roadový specialista

    Off-roadový specialista. Kdo potřebuje automobil do opravdového terénu, může si... >>

  • Aston Martin Vantage – Gentleman, nebo dravec?

    Gentleman, nebo dravec? 665 koňských sil přeplňovaného osmiválce, podpořených... >>

  • Kia PV5 – Šikovná a variabilní

    Šikovná a variabilní. Koncem letošního léta se u nás objeví lehké užitkové vozy... >>

  • Subaru Trailseeker – Míří do Evropy

    Míří do Evropy. Druhé elektrické SUV značky Subaru spojuje robustní techniku,... >>

  • Audi S5/S5 Avant – Moderní klasik

    Moderní klasik. Audi S5 se možná řadí z důvodu legislativy a nálad ve... >>

  • Dacia Bigster – Velkáč!

    Velkáč! Výraz velkáč je hovorový, přesto si jej třeba ze školky a školy... >>

  • Škoda Kodiaq RS – Rodinný sprinter

    Rodinný sprinter. Nabídku SUV vozů Škoda Auto koncem zimy korunoval „načančaný“... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2025 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |