image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

FORD EXPEDITION 2017 (U324) – VELITEL EXPEDICE

Jiří Duchoň 02.10.2017 06:43

Představujeme Strohé tvary, masivní maska chladiče a prostor až pro osm cestujících. To je tradiční Ford Expedition

Pracoviště řidiče je v Expeditionu podobně strohé jako jeho zevnějšek. Zásadní jsou velký multifunkční volant, rozměrné a přehledně rozvržené ovladače a masivní volič převodovky. Klimatizace má pouze manuální regulaci a standardní stupeň výbavy naznačuje též absence navigačního systémuTrucky vládnou prodejům automobilů v USA! Jejich civilnějšími sourozenci jsou velká SUV, reprezentovaná ve stáji Ford zejména typem Expedition.

Na světě je již Expedition modelového roku 2018, ovšem my jsme dostali příležitost vyzkoušet prakticky zcela nový Ford Expedition ze stále ještě aktuálního roku 2017, náležejícího tedy do třetí generace (2007 – 2017). První Expedition (UN93) byl představen roku 1997 jako nástupce dvoudveřového typu Bronco a od té doby je až dodnes vždy osobním derivátem nejprodávanějšího amerického automobilu, pick-upu F-150, s nímž sdílí nejen žebřinový rám, ale též řadu dílů karoserie i jejího interiéru. Již rok po jeho premiéře koncern FMC uvedl Navigator, první SUV v dějinách prestižní značky Lincoln, jenž nebyl ničím jiným než „vymazleným“ Fordem Expedition. Druhá generace roku 2003 přinesla zejména poněkud kontroverzní nezávislé zavěšení zadních kol IRS, jež sice zlepšovalo chování vozu na kvalitní vozovce a zvyšovalo úroveň komfortu, ale také poněkud omezilo hmotnost přípojných zařízení. To se ale záhy změnilo, sérií úprav včetně zavedení nového rámu z vysokopevnostní, kapalinou tvářené oceli (torzní tuhost narostla o 70 %!) došlo k razantnímu navýšení nosnosti i hmotnosti připojitelných přívěsů. Výroba probíhala jen nějaké tři roky, a to výhradně s motory V8 4,6 a 5,4 l, aby se již v roce 2007 rozběhla výroba Expeditionu třetí generace.

jd-(9) 119440Po technické stránce šlo o další evoluci osvědčeného mechanického základu a Expedition dostal také provedení Expedition EL (v Mexiku Expedition Max) s prodlouženým rozvorem náprav, jež mělo nahradit roku 2005 zastavenou produkci ohromného SUV Ford Excursion. Mechanický základ v podobě „půltunové“ platformy Ford T1 opět odpovídal dobovému pick-upu F-150. Až do roku 2014 pokračovaly slavné osmiválce Triton 5,4 l s výkonem až 231 kW (314 k), jež v modelovém roce 2015 nahradil moderní, dvojicí turbodmychadel přeplňovaný vidlicový šestiválec EcoBoost s  objemem 3,5 l. Ve stále aktuálním modelovém roce 2017 nabízí Ford svůj Expedition třetí generace v řadě variant od základního XLT přes komfortní Limited po luxusní Platinum a možností volby ze dvou rozvorů náprav a pohonu zadních nebo všech kol. A ten není tím, čím se v Evropě vozy SUV prezentují: vpravo od volantu je totiž otočný ovladač s polohami 2H, 4A, 4H a 4L, tedy ve škále od pros-té „zadokolky“ až po uzamčený AWD s redukcí. Vyzkoušeli jsme právě Expedition s krátkým rozvorem, základní výbavou a připojitelným pohonem všech kol. V řeči místního marketingu znamená Ford Expedition „full-size SUV“, v Evropě bychom mluvili možná spíše o off-roadu. Konstrukce i nastavení tohoto typu plně odpovídají potřebám amerických zákazníků a podmínkám tamního provozu, takže je třeba připravit se spíše na „žebřiňák“, jenž se sice neztratí ani v náročnějším terénu (zkoušený vůz v něm kromě připojitelného a redukovatelného pohonu všech kol vynikal i zásluhou vysokých pneumatik Good-Year Wrangler), ale na běžných evropských vozovkách by příliš komfortu nenabídl.

Přístrojový štít nebude evropskému řidiči vozů Ford neznámý (tedy snad až na výrazný ukazatel polohy voliče samočinné převodovky). Také zde je jeho střed opanován multifunkčním monitorem palubního počítače. Rychloměr má dvě stupnice, MPH a km/h, protože se Expedition prodává též v Kanadě, kde od roku 1970 ­používají metrický systémNa cestách s hladkým povrchem a bez zatáček se však Expedition klidně pohupuje, motor běží tiše a klidně, a navíc je patrné, že při vyrovnané jízdě palivem nijak neplýtvá. Jakmile se však rozhodnete jet ostřeji a plně využít všech těch 370 koní, je třeba mít se na pozoru: řízení je sice i na evropské poměry dostatečně přesné, ale v poloze 2H (tedy jen s pohonem zadních kol) se vám záď roztančí, ani nebudete vědět jak. Také sedadla jsou laděna pro pohodlí a bez jakýchkoli ambicí na vedení těl pasažérů v ostře projížděných zatáčkách. Interiér je překvapivě prostorný, vysoká podlaha (daná odděleným rámem) však vyžaduje sezení s poněkud nataženými končetinami. Zatímco v Evropě patří tří- a čtyřválcové motory Ford EcoBoost k naprosté špičce, šestiválce z této řady prakticky nemáme příležitost potkat. Přitom jsou podobně pokrokové a zajímavé, a já věřím, že vám tento jaksi nevšední test z dálných krajů poodhalil zvyklosti z jiného kontinentu. Co se spotřeby paliva týče, během týdenního ježdění jsme se pohybovali okolo 21,3 MPG, tedy lehce přes 11 l/100 km, což v daných podmínkách a při ceně benzínu v přepočtu asi 12 Kč/l není vůbec špatné. A nakonec pro dokreslení obrazu: standardní všestranná záruka na Ford Expedition modelového roku 2017 je na 3 roky a 36 000 mil, poháněcí ústrojí, bezpečnostní systémy i protikorozní ochrana karoserie jsou pak chráněny po 5 let a 60 000 mil.

Technické údaje

POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ 

Jedinou volbou je pro zájemce o Expedition moderní celohliníkový zážehový šestiválec 3.5 V6 EcoBoost. Vyniká vysokotlakým vstřikováním paliva a přeplňováním dvojicí turbodmychadel. Vyrábět se začal 19. května roku 2009 v továrně FMC v Clevelandu a jeho posláním bylo nahradit u Fordu atmosféricky plněné osmiválce. Pod kapotu typu Expedition se dostal s faceliftem třetí generace v roce 2015 a s nastavením výkonu na 272 kW (370 k). Silnější byl pouze v technicky spřízněném luxusním Lincolnu Navigator, v němž dával až 283 kW (385 k)Kapalinou chlazený celohliníkový vidlicový zážehový, dvojicí turbodmychadel BorgWarner K03 přeplňovaný šestiválec, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování ventilů Ti-VCT; přímé vstřikování paliva; 3496 cm3 (ø 92,0 x 86,7 mm); 10,0:1; 272 kW (370 k)/5000 min-1 a 569 N.m/2250 min-1; bezolovnatý benzín oč. 87 a vyšší. Šestistupňová, elektronicky řízená samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu a možností přímého řazení pohybem voliče SelectShift, stálý převod 3,310. Pohon zadních kol, připojitelná přední náprava a redukční převodovka, režimy 2H – 4A – 4H – 4L.

PODVOZEK 

Samostatný žebřinový rám; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a modifikované vzpěry MacPherson (SLA), vzadu víceprvkové závěsy; pérování vinutými pružinami a plynovými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; dvouokruhová brzdová soustava s podtlakovým posilovačem, ABS/EBD/BAS, ESC/TCS; parkovací brzda mechanická nožní na zadní kola; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; kola z lehké slitiny, pneumatiky 275/65 R18. 

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 

Rozvor náprav 3023 mm; d/š/v 5232/2002/1961 mm; rozchod vpředu/
/vzadu 1702/1707 mm, převis přední/zadní 986/1227 mm, světlá výška 211 mm; objem palivové nádrže 106 l; hmotnost pohotovostní 2523 kg; hmotnost přívěsu do 2994 kg.

PROVOZNÍ ÚDAJE

Spotřeba paliva město/dálnice/kombinace (EPA) 15,7/11,2/13,1 l/100 km. Zrychlení z 0 na 100 km/h ani nejvyšší rychlost neudány. 

CENA: od 47 125 $

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

FORD B-MAX 1.0 ECOBOOST – POSLEDNÍ MOHYKÁN

Ford C-MAX 2011 - Skvělý předvoj

Ford Edge – Americké železo

FORD EDGE BI-TURBO SPORT – Originální koktejl

Ford Flex - Nižší a lehčí

Ford Focus - První dotyk

FORD FOCUS RS EDITION – Další samosvor

FORD FOCUS RS – Láká na Drift

Ford Focus RS - Nejrychlejší

Ford Focus RS - Sportovní tradice



Emil Frey Select

Citroën SpaceTourer 2.0 BlueHDi 180k EAT6 FEEL M

39 277 km, r. 2018

789.900,- Kč

Peugeot 308 1.6 BHDi SW 120k EAT6 ALLURE

111 391 km, r. 2017

319.900,- Kč

Dacia Sandero 1,2 i,16V,CZ

78 289 km, r. 2017

159.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige – Tajemný plynař

Aleš Jungmann 15.07.2020 08:43

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige

Oblíbená Dacia Duster si nikdy na nic nehrála: co vidíte, to také dostanete. V případě plynové... >>

Více



Technika

Pohon Audi E-tron S – Tři motory

Petr Hanke 06.05.2020 17:31

Nový systém pohonu je schopen zajistit i řízené přetáčivé smyky

Audi pro svůj elektrický model E-tron chystá originální pohon s trojicí elektromotorů. Dva jsou... >>

Více



Další články

  • Lexus LC 500 Convertible – Pro radost ze života

    Zatímco u obyčejných vozů se výrobci honí za co nejlepšími tabulkovými... >>

  • Volkswagen Caddy 2021 – Velkoprostorový Golf

    Volkswagen Caddy rozšiřuje svůj záběr. Užitkové varianty zůstaly, ale ty pro... >>

  • Ferrari SF90 Stradale & Spider – Plug-in hybrid na vrcholu

    Plug-in hybridní pohon obsadil už téměř všechny kategorie. Do zásuvky tak dnes... >>

  • Hyundai Tucson IV – Dobrý domácí

    Čtvrtá generace typu Tucson patří k nejvyspělejším automobilům segmentu C-SUV.... >>

  • Novinky Hyundai: Kona Electric a hybridní Santa Fe mají české ceny

    Hyundai Kona Electric má po faceliftu, s rozumnou základní cenou a dojezdem... >>

  • Toyota ukázala nový stroj pro Le Mans, vznikne i silniční verze

    Hlavním cílem nového závodního speciálu Toyoty je vítězství ve 24hodinovce Le... >>

  • Sportovní i závodní aktivity Renaultu přebírá Alpine

    Renault Sport je minulostí. Všechny sportovní a závodní aktivity francouzského... >>

  • Ikonický Renault 5 se vrátí jako elektromobil

    Renault představil zajímavý koncept elektromobilu, který svým designem odkazuje... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |