image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

DODGE CHARGER GT 2018 – AMERICKÁ CESTA

Jiří Duchoň 23.04.2018 06:18

Svezli jsme se Nejnovější provedení Chargeru charakterizuje především snížená příď s úzkými světlomety

Palubní deska působí střízlivým a přehledným dojmem. Platí to především o přístrojovém štítě a ovladačích na volantuAktuální Dodge Charger může být zajímavou alternativou pro evropského zákazníka, žádajícího sportovní sedan za rozumnou cenu.

Sedan Charger byl přestaven v roce 2005, aby svým jménem navázal na stejnojmenné modely z šedesátých a sedmdesátých let a ve výrobě nahradil tehdejší typ Dodge Intrepid. Stanul na platformě LX, jež se vrátila ke klasickému uspořádání poháněcího řetězce a do značné míry těžila z tehdejšího propojení Chrysleru s Daimler AG (včetně některých mechanických řešení z tehdejší třídy E, W210). Platforma LX zůstává dosud živá a koncern FCA ji průběžně adaptuje na nové podmínky, například u verzí s pohonem všech kol byl v roce 2009 nahrazen dosud používaný mecha-nismus 4Matic (Mercedes-Benz) novým ústrojím BorgWarner s elektromagneticky ovládanou mezinápravovou spojkou. My jsme tento osvědčený mechanický základ vyzkoušeli již několikrát a lze říci, že umí vyhovět široké škále potřeb od pohodlného polykání dálničních kilometrů (Chrysler 300 Limited, viz AR 10/’17) po vrcholné jízdní výkony dané sériovými (!) 717 koňskými silami (Dodge Challenger SRT Hellcat, viz AR 9/’15). Nyní jsme využili příležitosti krátce vyzkoušet sedan Dodge Charger modelového roku 2018 ve verzi GT s pohonem všech kol.

Klasické uspořádání poháněcí soustavy je předpokladem pro vyvážené a podmanivé jízdní vlastnostiAktuální provedení Chargeru bylo představeno v roce 2015 v rámci oslav 100. výročí značky Dodge. Zatímco v posledních letech se u FCA soustředili především na posilování špičkových variant, nový modelový rok přinesl zavedení verzí GT a GT Plus. Ty nyní tvoří jakýsi most mezi základními SXT a vrcholnými SRT (včetně SRT 392, SRT Hellcat či Daytona 392) a sázejí na mírně posílený šestiválec Chrysler Pentastar. V modelovém roce 2018 se plošným standardem řady Charger stávají například sedmipalcový dotykový monitor multimediálního systému Uconnect 4 a zadní parkovací kamera, vozy Charger GT pak na první pohled poznáte zejména podle specifických devatenáctipalcových ráfků či leskle černé masky chladiče. Ocenili jsme též audiosystém Beats se zesilovačem 552 W a sub-wooferem v pravé části zavazadlového prostoru i (na americké poměry) rozsáhlou bezpečnostní výbavu zahrnující autonomní brzdění v kritických situacích, adaptivní tempomat s funkcí stop/start nebo aktivní vedení v jízdním pruhu. V Chargeru nelze přehlédnout původní proporce z počátku 21. století, ale ani moderní prvky, na jedné straně připomínající klasické vozy Dodge a na straně druhé přenášející Charger do moderní doby.

l17-1949 122476Řeč je přitom zejména o zdůrazněných zadních blatnících a vnější osvětlovací technice, využívající povětšině zdrojů LED. Přídi dominuje zatmavená maska chladiče, zádi průběžný prosvětlený pás koncových svítilen a ze zasněženého prostředí bíle lakovaný vůz vytrhávají podélné „rychlé pruhy“ a černý difuzor pod zadním nárazníkem. Prostorný interiér vyniká kvalitním dvoubarevným koženým čalouněním, přední sedadla s všestrannou elektrickou regulací a pamětí mají vyhřívání i odvětrávání, vyhřívaný je rovněž volant. Přehledné rozložení ovládacích a kontrolních prvků odpovídá aktuálním zvyklostem koncernu FCA aplikovaným od Fiatu Tipo po Jeep Compass, středu přístrojového štítu vládne rozměrný barevný multifunkční displej. To nejdůležitější lze ovládat tlačítky z volantu a středové konzoly, ostatní naleznete v dotykovém monitoru na středové konzole. Nechybějí překvapivě rozsáhlé možnosti individuální regulace jednotlivých komponent v režimech Sport a Super Track Pack, kdy lze ovládat vše od tuhosti řízení přes odezvy plynového pedálu a převodovky až po stabilizaci a dělení točivého momentu mezi nápravy.

Dostatek místa a pohodlí je také vzadu. Dvoubarevné kožené čalounění působí i na evropské poměry velmi kvalitním dojmemVelké celky plastových obkladů na palubní desce nebo dveřních výplních v duchu americké tradice však v Evropě působí spíše chudším dojmem. Zavazadlový prostor má vysokou nákladovou hranu, ale dostatečný objem, podlahu prakticky v rovině s asymetricky sklápěnými opěradly zadních sedadel a závěsy víka do něj nijak nezasahují. V běžném provozu Dodge Charger GT vysloveně potěší vysokou úrovní izolace interiéru od vnějších ruchů, motoru a ne-rovností vozovky. Sofistikované a léty cizelované závěsy kol zajišťují Chargeru GT znamenité jízdní vlastnosti, žádné odskakování kol na nerovnostech již od takové „ameriky“ nečekejte. Výhled z vozu evropským zvyklostem plně vyhovuje, motor je vhodně sladěn s převodovkou ZF, jež stále zůstává nedostižná co do logiky, rychlosti a plynulosti řazení. Agresivnější jízdě se vůz rozhodně nebrání, náklony podél příčné ani podélné osy nejsou výrazné a k duhu přijde i takřka optimální rozložení váhy mezi nápravy, byť ty dvě tuny pohotovostní hmotnosti popřít nelze. Jistým limitem je docela dlouhý převod řízení s více než třemi otáčkami volantem mezi krajními rejdy, na druhou stranu široká škála nastavení jednotlivých komponent podvozku umožňuje i elegantní průjezdy zatáčkami řízeným přetáčivým smykem, kdy byste snad ani neřekli, že jde o „čtyřkolku“. Nový Dodge Charger v provedení GT se vyrábí v kanadském Ontariu (Brampton Assembly Plant) od podzimu roku 2017 a motory dodává mexický závod Saltillo. Společnost Legendary, zabývající se dovozem, úpravami a servisem automobilů z USA, dodala vůz na snímcích zákazníkovi za 1 326 160 Kč včetně DPH. V této ceně jsou veškeré modifikace pro provoz v zemích EU (včetně vnějšího osvětlení), impregnace interiéru a povrchu karoserie i dvouletá záruka. Zkoušený Charger GT ukázal, že i za rozumné peníze dnes lze u nás pořídit výkonný a komfortně vybavený automobil s velmi dobrými jízdními vlastnostmi, v němž s okolím rozhodně nesplynete.

Šestiválec Pentastar možná nevyniká výkonem, ale osloví klidným během a plynulým tahem napříč otáčkamiTechnické údaje

Motor  

Kapalinou chlazený, atmosféricky plněný celohliníkový zážehový šestiválec Pentastar do V/60°; DOHC 4V, řetěz; elektronické vícebodové nepřímé vstřikování paliva, dva trojčinné katalyzátory s vyhřívanými kyslíkovými sondami; olejová náplň 5,7 l; 3604 cm3 (ø 96,0 x 83,0 mm); 10,2:1; 224 kW (305 k)/6350 min-1 a 358 N.m/4800 min-1, omezovač otáček 6400 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ 

Osmistupňová samočinná převodovka TorqueFlite 845RE (ZF 8HP45), kapalinový měnič momentu s přemosťováním na všech dopředných stupních a tlumičem torzních kmitů (4,710 – 3,140 – 2,100 – 1,670 – 1,290 – 1,000 – 0,840 – 0,670 – Z 3,300); stálý převod 3,070; elektronicky řízený pohon všech kol. 

PODVOZEK 

Bezrámová celokovová konstrukce s pomocnými rámy, kapota z hliníkových slitin; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena SLA a jednodílná podélná ramena, vzadu pětiprvkové závěsy s podélnými a příčnými rameny; pérování vinutými pružinami a jedno-plášťovými plynovými teleskopickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 16,5:1, počet otáček volantem mezi krajními rejdy 3,1, stopový průměr otáčení 11,8 m; kapalinová brzdová soustava s posilovačem a pevnými kotouči s vnitřním chlazením, vpředu ø 345 x 28 mm a dvoupístkové plovoucí třmeny, vzadu ø 320 x 22 a jednopístkové plovoucí třmeny; ABS/EBD/BA, ESC/VDC/TCS/HSA; pneumatiky Michelin CrossClimate 235/55 R 19.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 

Rozvor náprav 3052 mm, rozchod kol 1610/1620 mm; d/š/v 5040/1905/ /1479 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,304; pohotovostní hmotnost 1920 kg, rozložení hmotnosti mezi nápravy 54:46; objem zavazadlového prostoru (SAE) 455 l; objem palivové nádrže 70 l.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) 

Největší rychlost 244 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,4 s; ¼ míle (402 m) za 15,2 s (150 km/h); spotřeba paliva EPA
město/dálnice/kombinace 13,1/8,7/11,2 l/100 km.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Dodge Circuit EV - Funkční a rychlý

Dodge Durango R/T – Chytit za pačesy

DODGE CHALLENGER SRT DEMON – KROCENÍ BESTIE

Dodge Journey - Zaostřeno na rodinu

Chrysler/Dodge Viper SRT-10 - Americká legenda



Emil Frey Select

Toyota RAV4 2,5 Hybrid,CZ,BlackEdition,4x4

19 647 km, r. 2021

1.019.901,- Kč

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,CZ,GR-SportDynamic

11 567 km, r. 2021

649.899,- Kč

Opel Mokka 1.2 TURBO 96kW AT8 ULTIMATE

16 689 km, r. 2022

679.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Čtyři pohony Hyundai Tucson – Diesel, benzín, HEV nebo PHEV?

    Odpovědi na otázku v titulku tohoto článku se při výběru nového neelektrického... >>

  • Audi S8 ohromuje aktivním podvozkem i motorem

    Spolu s třídou S ze Stuttgartu a řadou 7 z Mnichova je Audi A8 tradičně ukázkou... >>

  • Mazda CX-60 míří mezi elitu

    V posledních letech se zdá, že Mazda zažívá doslova revoluci. Příchod... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>


Nejčtenější články

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Mazda CX-60 míří mezi elitu

    V posledních letech se zdá, že Mazda zažívá doslova revoluci. Příchod... >>

  • Mercedes-Benz Citan 113 Tourer Pro – Užitečný a komfortní

    Z nabídky tradičních velkoprostorových vozidel mizí další a další hráči.... >>

  • Plug-in hybridní systémy Range Rover jsou jako pyramida

    Automobilka Jaguar Land Rover přistupuje k elektrifikaci svérázně. Nejnověji... >>

  • 50 let Subaru AWD – Projekt Mijagi

    Pro Subaru je od jeho založení zásadní funkčnost a účelovost. A v duchu tohoto... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Fiat Ducato Maxi 35-2.3 JTD - Maximální Fiat Ducato

    Denně křižují ulice měst ale i celou republiku v barvách stovek firem... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |