Technika
Subaru hybridní pohony – Subaru hybridní pohony
Petr Hanke 11.04.2025 13:17
Foto: Subaru
Subaru hybridní pohony. Přestože se může zdát, že japonská značka je v oblasti hybridních pohonů opatrná, historie i současnost ukazuje, že Subaru o alternativních poháněcích systémech přemýšlí dlouhodobě. Jen jinak než ostatní, protože její pozice na světových trzích je specifická.
Subaru nepodléhá módním trendům, raději si jde vlastní cestou – a to platí v mnoha oblastech, poháněcí soustavy nevyjímaje. Stačí vzít v potaz již základní plochou koncepci jeho motorů, případně používání přeplňování pro zvýšení výkonu již v 80. letech minulého století. V současnosti je klíčem při návrhu hnacích systémů elektrifikace, a to jak z pohledu čistě elektrického pohonu, tak v různé formě hybridních systémů.
Foto: Subaru
Historie hybridních Subaru sahá až do začátku nového tisíciletí. Už v roce 2003 představil tento japonský výrobce koncepční vůz B9 Scrambler, kombinující plochý přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec a elektromotor. O dva roky později následoval koncept B5-TPH s obdobnou konfigurací, ale nově s technikou Turbo Parallel Hybrid, která si kladla za cíl využít elektromotor především pro podporu zátahu v nízkých otáčkách. Ostatně s výkonem 10 kW to ani jinak nelze.
Další oťukávání na hybridní téma přišlo v roce 2009, kdy Subaru představilo studii Hybrid Tourer Concept s dvojicí elektromotorů (vpředu a vzadu) a opět zážehovým plochým čtyřválcem o objemu 2,0 l. Ve stejném roce debutoval i zvětšený Advanced Tourer, jenž vsadil na menší přeplňovaný motor 1,6 litru a zadní elektromotor.
Mezi lety 2013 a 2015 vznikla série koncepčních vozů Viziv, které zkoušely různé varianty hybridních pohonů – sériové i paralelní, a to jak se vznětovými, tak zážehovými motory. Například Viziv Evolution kombinoval přeplňovaný čtyřválec 1,6 litru s jedním elektromotorem vpředu umístěným v převodovce CVT a dvojicí elektromotorů pohánějících zadní kola.
Foto: Subaru
Zatímco koncepční vozy ukazovaly odvahu a technickou představivost, sériová výroba byla mnohem umírněnější. V roce 2013 začalo Subaru pro japonský trh vyrábět hybridní verzi typu XV, jež kombinovala dvoulitrový čtyřválec, převodovku CVT a elektromotor o výkonu 10 kW, tedy v principu podobné řešení jako u aktuálního evropského pohonu e-Boxer. V tomto případě jde o kombinaci dvoulitrového čtyřválce s malým elektromotorem a akumulátor pod podlahou zavazadlového prostoru. Toto řešení dostupné v modelech Impreza, Crosstrek a Forester v Evropě, Japonsku a Austrálii, je sice spíše mild hybridem, ale přesto dokáže nabídnout hladší rozjezdy, nižší spotřebu ve městě, pohon všech kol, neomezený zavazadlový prostor a schopnost táhnout přívěs do hmotnosti 1870 kg.
Pro americký trh Subaru připravilo u modelu XV Crosstrek plug-in hybridní pohon, jenž ve svých útrobách přinesl přepracované řešení hybridního systému Toyota s planetovou převodovkou – Subaru jej uspořádalo nově a integrovalo jej do těla původní převodovky, takže stále používalo svůj plochý motor a pohon všech kol. Právě toto řešení se nedávno v evoluční podobě v kombinaci s motorem 2,5 litru objevilo v typu Forester a chystá se též do modelu Crosstrek. Stále pouze v Americe, ale již ne jako plug-in hybrid, ale jako hybrid bez možnosti vnějšího nabíjení.
Proč se tato technika nedostane do Evropy? Důvodů je několik. Subaru je malá značka, jež v Evropě prodává ročně asi 25 tisíc vozů, z toho vyplývá, že pro full-hybrid ve Foresteru by se rozhodlo pouze několik tisíc zákazníků. A vzhledem k politicky a legislativně nestabilnímu prostředí na našem kontinentu se Japoncům homologace a nezbytné úpravy jednoduše nevyplatí. Navíc tato technika je celkově sama o sobě dražší, Evropa například vyžaduje filtr pevných částic, který v zámoří potřeba není. Ve srovnání s ústrojím e-Boxer by sice nový hybrid přinesl lepší dynamiku, ale nikoli nižší spotřebu, která je na evropských trzích mnohem více sledovaná, a dokonce pokutovaná – automobilce by to nepřineslo potřebné snížení flotilových emisí, které jí zajistí elektrický pohon. Nicméně Subaru předpisy v Evropě sleduje, takže při změně nálady tu jiskřička naděje stále je.
Foto: Subaru
Mnohem jistější je ale strategie plné elektrifikace, již prošlapává typ Solterra. V této oblasti Subaru spoléhá na techniku Toyoty, kterou si pouze ladí k obrazu svému. Podle dřívějších oznámení automobilky dorazí ještě v roce 2025 druhý elektromobil a do roku 2026 má mít Subaru v evropské nabídce celkem čtyři elektrické vozy. Spolupráce s Toyotou je v této ranné fázi logickým spojením. Vlastní elektromobily Subaru začne nabízet od roku 2028.
Je tedy jasné, že Subaru se na elektrifikaci připravuje, ovšem svým tempem a svým způsobem, takže vlastně stejně, jako to dělalo vždycky.
Převzato z časopisu