image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

ŠKODA 4x4 WINTER EXPERIENCE – Na led za režimem Snow

Petr Hanke 20.03.2018 06:10

Svezli jsme se 4afd121936dc705df7b8dd5f2ffd0a11 122107

Škoda nabízí pohon všech kol ve čtyřech svých modelových řadách. Techniku sdílí, naladěním se lišíSystémy pohonu všech kol prodělaly v posledních letech značný posun. Již dávno nejsou pouze berličkami pro rozjezd na kluzkém povrchu. Když jsou dobře nastavené, tak přinášejí kromě větší jistoty také více potěšení z řízení.

K testům systémů pohonu všech kol ve vozech Škoda máme poblíž polárního kruhu ve finském Rovaniemi ideální podmínky. Všechny přítomné vozy české automobilky jsou vybavené pneumatikami s drobnými ocelovými hroty, jež jsou v severských zemích povolenou výbavou i pro jízdu na běžných silnicích. Na trati se zledovatělým povrchem za volantem modelu Karoq 2.0 TDI (110 kW) se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou nastavuji delším podržením tlačítka stabilizační systém do režimu ESC Sport a v jízdním módu Sport vyrážím mezi sněhové bariéry. Po prvních zatáčkách je jasné velmi pečlivé naladění podvozku, který je stále především pohodlný, ale současně řidiči umožňuje zadní částí těla jednoznačně a přesně vnímat pohyby karoserie. Velmi snadno proto automobil při zpomalování do zatáčky řízením pobídnete k přetáčivému projevu. A když tento pohyb karoserie, opírající se o vnější přední kolo, „podchytíte“ volantem a následně přidáte plyn, Karoq se zatáčkou prosmýkne v přetáčivém driftu s úhlem, který si koordinací rukou a pravé nohy zvolíte.

K dispozici je pět základních režimů s možností individuálního nastavení. U modelů Karoq, Kodiaq a Octavia Scout je připraven také mód off-road, aktivovaný samostatným tlačítkemNásledné přehození zádi do opačné zatáčky přichází zcela přirozeně. V tomto ohledu bylo zajímavé vnímat nastavení systému ESC v režimu Sport. Zdálo se totiž, jako by si vůz svého řidiče „četl“, a když identifikoval, že má situaci pod kontrolou, nechal jej „hrát“ si podle libosti. Když ale zaznamenal pomalejší reakci řízením nekorespondující s pohybem karoserie, případně nekoordinovanost jednotlivých pokynů, elektronika podvozku selektivními zásahy brzdové soustavy vrátila vozidlo do stabilní pozice. Je zřejmé, že cílem vývoje bylo ponechat řidiči určitou volnost, ale přitom stále bdít nad bezpečností. Vzhledem k tomu, že automobily Škoda nejsou navržené jako ryzí sportovní vozy, v nichž řidiči mají ambice mít v každém okamžiku vůz výhradně pod svojí kontrolou i za cenu případného vyjetí z trati, je třeba celkové nastavení i činnost souhry stabilizačního systému a pohonu všech kol hodnotit velmi dobře. Daný projev byl vlastní všem testovaným vozům jednotlivých modelových řad, odlišnosti se vztahovaly zejména na rozdíly ve velikostech karoserií, případně zadních převisů. Obzvláště působivým zážitkem byla jízda ve voze Superb 2.0 TSI s výkonem 206 kW (280 k). Uvedené chování ukazuje na značné možnosti elektronických systémů v moderních vozech a zejména jejich stále narůstající komplexitu a jemnější zásahy. Po přepnutí do nového režimu Snow dochází k nastavení plošší charakteristiky plynového pedálu, jež umožní na sněhu jemněji regulovat množství točivého momentu dodávaného ke kolům. Při jízdě na vytyčené trati byla výsledkem sice menší zábava, ale současně větší stabilita a plynulost, protože na kolech nedocházelo k tak strmým nárůstům hnací síly. Po několika historických pokusech se pohon všech kol ve vozech Škoda masivněji rozšiřuje od roku 1999, kdy měl premiéru ve voze Octavia Combi 4x4. Od té doby se používá řešení s trvale hnanými předními koly a připojovaným pohonem zadní nápravy prostřednictvím lamelové spojky.

Proaktivní činnost, rychlost reakcí a schopnost optimálního přizpůsobení jízdní situaci jsou silnými stránkami aktivních systémů pohonu všech kolZatímco koncepce zůstává stejná, značným vývojem prošla právě lamelová spojka a její regulace. První systémy 4x4 tohoto druhu využívaly pro připojování pohonu zadní nápravy spojku Haldex první generace. Její princip spočíval v tom, že při rozdílu otáček přední a zadní nápravy (prokluz přední) začala integrovaným čerpadlem vytvářet tlak na kapalinu, jež přitlačila lamely spojky, a tím došlo k připojení pohonu zadní nápravy. Druhá generace této spojky (od roku 2002) zrychlila svoji činnost použitím solenoidového regulačního ventilu, stále však šlo o mechanický reaktivní systém. Až třetí generace (2004) umožnila díky doplňkovému čerpadlu sepnout spojku ještě před tím, než nastal prokluz kol. Roku 2008 se objevila čtvrtá generace spojky Haldex (například Škoda Yeti), jež přišla o mechanické čerpadlo, které nahradilo elektrické se zásobníkem tlaku. Proaktivní funkce z předchozí generace se dostala na novou úroveň a sevření spojky bylo možné plně regulovat pouze na základě pokynů elektroniky. Pátá generace z roku 2012, kterou lze nalézt v aktuální produkci modelů 4x4 značky Škoda (i ostatních značek koncernu Volkswagen s napříč uloženými motory), přišla na trh v roce 2012 spolu s platformou MQB. Obchodně již nejde o spojku Haldex, protože tato divize původně švédské společnosti byla koupena americkou firmou BorgWarner. Pátá generace již nepoužívá tlakový zásobník, je o 1,4 kg lehčí a vyznačuje se rychlejšími reakcemi a přesnější regulací. Nejnovější generace elektronicky řízené spojky je více než třikrát rychlejší než její první generace, postupným vývojem se podařilo snížit hmotnost celého systému pohonu všech kol za téměř dvacet let vývoje o 6 kilogramů. Výroba modelů s pohonem všech kol značky Škoda rok od roku roste. Loni dosáhla 127 tisíc vozidel, což odpovídá přibližně 10 % z celkové produkce automobilky.

Elektronicky řízená spojka je umístěna před zadním diferenciálem a rozděluje hnací sílu mezi nápravy od poměru 0:100 až po 50:50Při srovnání roků 2016 a 2017 došlo k nárůstu produkce modelů s pohonem všech kol o více než 50 procent. Téměř polovina v roce 2017 vyrobených vozů Škoda s pohonem všech kol připadla na model Kodiaq (59 900 ks). Od roku 1999 Škoda prodala více než 700 tisíc vozů se znakem náprav 4x4. Tradičně největším trhem pro vozy Škoda s pohonem všech kol je Německo (27 000 kusů v roce 2017), následované Českou republikou (14 700 kusů) a Švýcarskem (9300 kusů). Finská zkušenost s pohonem všech kol vozů Škoda se neopírala pouze o dynamické svezení na hranicích fyzikálních zákonů, ale měli jsme možnost vyzkoušet také vlastnosti speciálního režimu Off-road. Lze jej aktivovat do rychlosti 30 km/h a změní se v něm charakteristika plynového pedálu (je ještě plošší než v režimu Snow), ale také naladění stabilizačního systému (větší prokluz), stejně jako ABS (pozdější zásahy). Nechybí ani funkce kontrolovaného sjíždění příkrých svahů, regulující v těchto podmínkách automaticky rychlost sjíždění pomocí brzdové soustavy. Pohon všech kol má Škoda aktuálně v nabídce modelových řad Octavia, Superb, Karoq a Kodiaq, a podle konkrétního modelu a motoru jej kombinuje jak s manuálními, tak dvouspojkovými automaticky řadícími převodovkami. Obecně platí, že verze s pohonem všech kol jsou například u modelu Octavia o přibližně 60 tisíc korun dražší než srovnatelná provedení s pohonem předních kol. S pohonem všech kol je vždy spojena víceprvková zadní náprava.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

HYUNDAI SANTA FE 2.2 CRDi 4x4 AT – Globální SUV

Peugeot Dangel 4x4 - Alsasané do terénu

RENAULT KOLEOS 4x4 X-TRONIC – INTERNACIONÁL

SUBARU SNOW DRIVE 2016 – 4x4 na míru

SUBARU SNOW DRIVE 2017 – Finská odysea

SUBARU SNOW DRIVE 2018 – LEDOVÁ REVUE

Škoda Alpine Experience - Yeti na horách

Škoda Citigoe iV a Škoda Superb iV – rovnýma nohama

ŠKODA CITIGO 2017 – Hlavně nenápadně

Škoda Enyaq IV – Nová éra?



Emil Frey Select

Toyota Corolla 1,6 VVT-i,CZ,ComfortStyleTech

7 695 km, r. 2019

509.900,- Kč

Saab 9-5 2.0 TiD 110kW VECTOR

200 375 km, r. 2007

79.900,- Kč

Volkswagen Golf 1,6 i,AC

351 097 km, r. 2001

49.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige – Tajemný plynař

Aleš Jungmann 15.07.2020 08:43

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige

Oblíbená Dacia Duster si nikdy na nic nehrála: co vidíte, to také dostanete. V případě plynové... >>

Více



Technika

Pohon Audi E-tron S – Tři motory

Petr Hanke 06.05.2020 17:31

Nový systém pohonu je schopen zajistit i řízené přetáčivé smyky

Audi pro svůj elektrický model E-tron chystá originální pohon s trojicí elektromotorů. Dva jsou... >>

Více



Další články

  • Nový Mercedes-Benz C se inspiroval luxusní třídou S

    Nová generace třídy C pod označením W206 přijíždí s množstvím zásadních... >>

  • Gordon Murray představil speciál T.50s Niki Lauda za 100 milionů

    V loňském roce odhalený hypersport T.50 se dočkal okruhově upravené verze... >>

  • Působivý i praktický. Ioniq 5 je elektromobil nové generace

    Hravý design, aktivní aerodynamika, interiér, který si lze různě přeskládat, a... >>

  • Cupra Formentor VZ5 dostala pětiválec s výkonem 390 koní

    Formentor VZ5 je doposud nejvýkonnější produkční model automobilky Cupra a... >>

  • Bentely Bacalar dostane speciálně vyvinutý motor W12

    Bentley dokončuje testování techniky unikátního otevřeného modelu Bacalar a... >>

  • Třetí generace Nissanu Qashqai sází na špičkovou výbavu

    Qashqai je jedním z prvních zástupců nové generace SUV a crossoverů od Nissanu.... >>

  • Dacia Sandero – Dostupná mobilita

    V době tuhnoucích emisních a bezpečnostních limitů automobily zdražují. Nové... >>

  • Honda HR-V je elegantnější a hybridní

    Honda představila novou generaci crossoveru HR-V. Dostal výrazně uhlazenější... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |