image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Modely Hyundai N – Okruhová přehlídka

Lukáš Dittrich 23.03.2022 14:35

Dnes už čítá rodina sportovních vozů řady N čtyři modely. Zakladatele v podobě i30 N a i30 N Fastback před časem doplnila dvojice i20 N a Kona N

Sportovní divize N ušla od roku 2015 dlouhou cestu. Přesvědčili jsme se o tom na Slovakia Ringu, kam Hyundai přivezl všechny své ostré modely N a jako bonus přidal okruhové speciály i30 N TCR.

Hyundai v našich končinách dlouhou dobu platil za automobilku produkující zejména racionálně pojaté a dostupné vozy. Směrem ke sportovním emocím se tato značka naplno vydala v roce 2012, když v německém Alzenau založila oddělení Hyundai Motorsport. Nedlouho poté se začaly objevovat informace o tom, že si na své přijdou i běžní zákazníci. Jasno bylo v roce 2015, když byla založena divize N, přičemž jejího vedení se ujal dnes dobře známý Albert Biermann, jenž se dříve podílel na vývoji sportovních modelů BMW M. Pro úplnost, označení N symbolizuje tvar šikany a odkazuje na vývojové středisko v korejském Namyangu, respektive na okruh Nürburgring, kde probíhá testování a u kterého je rovněž technické středisko Hyundai. Z českého pohledu může mít písmeno N ještě čtvrtý význam, a sice Nošovice. Právě tam se vyrábí první sériový Hyundai opatřený tímto označením.

Crossover Kona N přebírá techniku modernizované i30 N Performance, nabízí se ale výhradně s „automatem“. Na Slovakia Ringu za svými sourozenci nezaostával

Model i30 N (viz AR 11/’17) si odbyl světovou premiéru v roce 2017 nedlouho poté, co na trh přišla aktuální generace typu i30. Nabídka se postupně rozšířila o i30 N Fastback, Konu N a i20 N. Zapomenout nesmíme ani na limitovanou sérii odlehčeného i30 N Project C (viz AR 6/’20). Všechny tyto modely přivezlo české zastoupení v polovině srpna na Slovakia Ring, přičemž přímo po okruhu jsme se mohli svézt s různými variantami modelu i30 N (před faceliftem i po nedávném faceliftu) a s novou Konou N. O důrazu na poctivou techniku připravenou pro skutečně ostré nasazení svědčí fakt, že každý vůz ujel během dne na velkém závodním okruhu ve velice svižném tempu přibližně 800 km. Samozřejmě s patřičnou údržbou v podobě výměny pneumatik a častého tankování. V tomto extrémním režimu si totiž dvoulitrový motor řekne o více než 30 litrů na 100 km.

Úpravy plnohodnotných modelů N krásně ukazují důraz, jaký je kladen na výsledek, zejména pokud jde o jízdní vlastnosti. Tak například Hyundai i30 N využívá zesílené uložení předních tlumičů, pomocný rám u přední nápravy, další výztuhu středového tunelu a za zadními sedadly může být přidána ještě jedna příčná výztuha. Ladění podvozku pak znamená širší rozchod kol, větší negativní odklon kol na přední nápravě, tužší zadní ramena, tužší pružiny, hliníkové těhlice i větší brzdové kotouče. O patřičnou dynamiku se stará agregát Theta 2.0 T-GDI 16V MLA, disponující ve svém skromnějším naladění výkonem maximálně 184 kW (250 k), v rámci nedávného faceliftu ale posílil u provedení Performance na 206 kW (280 k), přičemž vzrostl také točivý moment na 392 N.m. Možná ještě důležitější je ovšem změna charakteristiky, kdy výkonového maxima motor dosahuje dříve a vrchol točivého momentu je dostupnější v širším pásmu otáček. Stejný čtyřválec, výhradně v silnější specifikaci o výkonu 206 kW (280 k), najdete také v novém modelu Kona N.

Maťo Homola je jedním z jezdců týmu Janík Motorsport. Tím druhým je pak mladý ­Jáchym Galáš

Technickým úpravám se nevyhýbá ani převodovka. Ta manuální šestistupňová je upravena s ohledem na vyšší odolnost a kratší dráhy řazení. Konu N pak pořídíte výhradně se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou N DCT se spojkami v olejové lázni. Dvouspojková převodovka se zároveň nově objevuje také v nabídce pro i30 N. Automobilka Hyundai řidičům rovněž nabízí široké možnosti co do individuálního nastavování, ať už se budeme bavit o i30 N, nebo o Koně N. Samostatně lze nastavovat například charakteristiku elektronicky řízeného diferenciálu, podvozku či řízení, ale také startovací otáčky v případě využití systému Launch Control. Ten je dostupný jak pro převodovku N DCT, tak pro varianty s manuálním řazením.

Na slovenském okruhu sportovní modely řady N naplno ukázaly své kvality. Postupné přesedání odhalilo určité rozdíly, to hlavní ale zůstává shodné. Podvozek skvěle funguje, řízení je komunikativní, brzdy jsou odolné. V součtu tohle všechno dává zábavné a velmi rychlé automobily. Platí to také pro crossover Kona N. U vyšší stavby karoserie je vždy zajímavou výzvou vyšší těžiště. Na okruhu i tento crossover funguje výborně. Uvidíme, zda za to nezaplatí daň v podobě horšího komfortu při jízdách po silnicích s horším povrchem.

Hyundai i20 N pak představuje rozšíření sportovních modelů divize N do kategorie malých automobilů. Recept se nemění, také zde podvozek prošel řadou úprav a nechybí ani samosvorný diferenciál. O pohon se tentokrát stará přeplňovaná šestnáctistovka T-GDI naladěná na 150 kW (204 k) a 275 N.m. Standardem je šestistupňová manuální převodovka, přesto také i20 N disponuje systémem Launch Control. Krátké svezení na trati vymezené kužely naznačilo velký potenciál, s hodnocením ale počkáme až na náš klasický test.

Třešničkou na dortu slovenské akce bylo svezení s okruhovým speciálem i30 N TCR týmu Janík Motorsport. Právě s tímto týmem začal nedávno spolupracovat tuzemský importér značky Hyundai, přičemž Janík Motorsport se účastní jako první český tým seriálu TCR Europe. Okruhová specifikace i30 N TCR pracuje s dvoulitrovým motorem naladěným na 257 kW (350 k) při 7000 min-1 a 450 N.m při 3500 min-1. Stejně jako u sériového vozu je poháněna přední náprava, v tomto případě je však osazená vícelamelovým samosvorným diferenciálem. Převodovka je šestistupňová sekvenční. Usednutí na sedadlo spolujezdce po řadě kol odježděných na stejném okruhu v sériových vozech bylo výbornou ukázkou technických možností. Zejména rychlost v zatáčkách či brzdění jsou ze zcela jiné dimenze.

Oproti klasickým modelům se verze divize N liší řadou úprav zahrnujících ladění podvozku, výztuhy karoserie a samozřejmě motory, jež k běžným variantám nedostanete. Všechny modely N také využívají elektronicky řízený diferenciál

Divize N už se v dnešní době podepisuje také na podobě „obyčejných“ modelů. V nabídce značky totiž najdete rovněž výbavu N-Line, opticky přibližující nesportovní verze plnohodnotným vozům řady N. Dobrou zprávou budiž fakt, že navzdory nastupující elektrifikaci se o budoucnost divize N obávat nemusíme. Logicky je však pouze otázkou času, kdy se elektrifikovaný pohon objeví také v modelech N. Hyundai má ale předpoklady i pak nabízet zajímavé sportovní vozy, protože už teď má na čem stavět. Například koncept N 2025 Vision-Gran Turismo o výkonu 650 kW (884 k) vznikl ve spolupráci s automobilkou ­Rimac, všeobecně vnímanou jako lídra na poli sportovních elektromobilů. Hyundai Motor Group aktuálně drží v Rimacu podíl 12 %. Od roku 2022 zároveň přejdou speciály seriálu WRC na hybridní model a tým Hyundai Motorsport už nový vůz pilně testuje.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Čtyři pohony Hyundai Tucson – Diesel, benzín, HEV nebo PHEV?

Hyundai Equus - Vlajková loď

Hyundai Genesis Coupe - Zadní pohon

Hyundai Genesis - Do vyšších sfér

Hyundai Genesis V8 - První osmiválec

Hyundai Ioniq Electric – tichá voda…

Hyundai Ioniq 5 2023 – Zlepšování

Hyundai ix20 - Další Nošovic

Hyundai ix35- O dva kroky vpřed

Hyundai i10 – krása v jednoduchosti



Emil Frey Select

DS Automobiles DS3 Crossback E-TENSE 100kW GRAND CHIC

17 028 km, r. 2021

929.900,- Kč

Opel Grandland X 2.0 CDTi 130KW ULTIMATE

130 424 km, r. 2018

529.900,- Kč

Citroën C3 1,1 i,CZ,1Maj

92 110 km, r. 2007

39.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>

  • Základ, který bere vše: Volvo S90 B4.

    Vyzkoušeli jsme základní variantu sedanu Volvo S90. Ukázal, že i přes nejslabší... >>


Nejčtenější články

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |