image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Exclusive – Bláznivá crosstřela

Aleš Jungmann 19.05.2020 06:11

Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Exclusive

Zvýšená Kia Ceed za zvýšenou cenu? Tím nový model rozhodně nelze odbýt: XCeed je svébytným, překvapivě v řadě ohledů dokonce pokročilejším vozem.

Nenechte se zmást názvem, XCeed není jednoduše vytvořeným oplastovaným derivátem výchozího hatchbacku Kia Ceed (viz AR 7/’18), všechny části karoserie jsou zcela nové. Technicky vůz z Ceedu samozřejmě vychází, rozvor 2650 mm je u obou vozů shodný, díky větším převisům je však novinka o 85 mm delší a také o 26 mm širší. Nabídne také o 31 litrů objemnější zavazadlový prostor (426 l), byť bohužel s poměrně vysoko umístěnou nakládací hranou (761 mm). O 26 litrů tak poráží například Škodu Kamiq, Toyotu C-HR potom dokonce o 49 litrů.

Materiály i zpracování jsou na tradičně vynikající úrovni, zde nebudou mít připomínky ani zákazníci zvyklí na prémiové vozy. Vynikající ergonomii pomáhá dotvářet řada fyzických tlačítek zrychlujících obsluhu

Příjemná „jinakost“ XCeedu naplno vynikne při bočním a zadním pohledu, kde splývavá střecha přechází do širokých boků. Elegantní střešní linie má však za důsledek poměrně špatný výhled vzad, se kterým příliš nepomohou ani malá vnější zpětná zrcátka. Parkovací kamera (už od druhého výbavového stupně) s nadstandardně kvalitním obrazem zde nachází velmi dobré uplatnění. 

Interiér je pro Kiu typický; bohatě vybavený, výborně ergonomicky zpracovaný a plný rozměrných fyzických tlačítek. Palubní desce vévodí k řidiči lehce natočená velká, 10,25“ obrazovka multimediálního systému. Ten má svižnou odezvu a je přehledný, nabízí třeba i Bluetooth konektivitu dvou telefonů zároveň. Ještě zajímavější je však příplatkový digitální přístrojový štít, který byl v tomto modelu použit u vozů koncernu Hyundai vůbec poprvé. S úhlopříčkou 12,3“ patří k největším na trhu a v reálném provozu je také jedním z nejlogičtěji uspořádaných a nejlépe čitelných přístrojových panelů vůbec. Negativem je jeho omezená konfigurovatelnost, nelze zde například zobrazit mapu z navigačního systému nebo navolit barevné provedení. Při aktivaci sportovního režimu se změní podoba přístrojů a objeví se velký digitální rychloměr... A to je víceméně vše. 

Poloha za volantem je o 44 mm vyšší než u Ceedu a je také vzpřímenější, byť vnitřní výška tomu příliš neodpovídá. Zejména vzadu nebudou vysocí lidé příliš spokojení, nad sedákem jsme naměřili 938 mm, což je o 17 mm méně než u sesterského kombi. Zde pozor při objednávce, příplatkové panoramatické okno vnitřní výšku ještě dále výrazně sníží. Mimochodem, právě pouze v případě zakoupení paketu s panoramatickým oknem (35 000 Kč) je osvětlení interiéru zajišťováno LED – jinak zde najdeme klasické žárovky. To je poměrně překvapivé, zvláště když hlavní světlomety i zadní svítilny jsou i v základní verzi tvořeny výhradně výkonnými zdroji LED. Sedadla mají příjemně tuhé výplně a jsou dostatečně rozměrná a s decentním bočním vedením. Z praktického hlediska chválíme výdechy ventilace pro zadní sedadla, naopak USB vstup je jen vpředu a kapsy ve dveřích jsou poměrně malé.

I když praktičnost nebyla při vývoji vozu tím hlavním cílem, je maximální objem zavazadlového prostoru 1378 litrů slušný. Dvojitá podlaha je standardem, za opěradla dělená v poměru 40:20:40 si musíte (s výjimkou edice „75 let“) připlatit. Negativem je vysoko umístěná nakládací hrana

Nabídka pohonných jednotek je při současné situaci na první pohled velmi zajímavá. U kompaktního crossoveru již totiž nebývá zvykem, aby se v ceníku vyskytoval agregát o výkonu 150 kW (204 k). Vysvětlení je nasnadě: XCeed míří na zákazníky, kteří jsou zvyklí nakupovat spíše v prémiovém segmentu. Přirozeným konkurentem proto není ani Toyota CH-R, ani třeba Seat Ateca, ale spíše Audi Q2, Mini Countryman nebo Mercedes-Benz GLA. Takovým zákazníkům nesmíte dát brožuru s nabídkou, která končí na 103 kW (140 k) jinak velmi povedené verze 1.4 T-GDI, jde tu také o prestiž. Atraktivní tvary a slušná výbava by už samy o sobě nestačily.

Přeplňovaný zážehový řadový čtyřválec 1.6 T-GDI má velkou šanci získat si zákazníky při testovací jízdě na svou stranu, ostatně jako nás. A to nejen klidnou kulturou běhu. Dynamika testovaného, zřejmě výtečně zajetého kusu byla na „běžný“ crossover až neuvěřitelná. Čekali jsme, že pojede slušně, vždyť zmiňovaný čtyřválec najdeme i ve sportovně laděných verzích Ceed GT a Proceed GT (viz AR 9/’19), naměřené zrychlení na 100 km/h za 7,2 sekundy a zejména nevadnoucí příval síly až do 160 km/h, jimiž můžete jet už za 16,8 s, je varováním (nejen) pro rychlé hatchbacky. Například Jaguaru XF 30d (221 kW) jsme při ataku stošedesátky naměřili čas lepší jen o 1,1 sekundy. To samé platí i o pružném zrychlení, které je důležité pro bezpečné předjíždění. Až bychom se přimlouvali za možnost přikoupit přední diferenciál se zvýšenou svorností, zvláště při akceleraci v zatáčce se vnitřní kolo velmi snadno protočí. Kia by jej mohla nabízet třeba v balíčku s řadicími páčkami pod volantem. 

Za velmi slušnou dynamiku platíte daň v podobě spotřeby. Při klidné jízdě sice může klesnout dokonce až k šestilitrové hranici, při rychlejším svezení se však přehoupne do dvouciferných hodnot. Významnou roli přitom zřejmě hraje i rychle pracující sedmistupňová dvouspojková převodovka, jež ve městě kvůli co nejplynulejšímu běhu poměrně často prokluzuje. Výsledek není celkově špatný, až na občasné nechtěné přískoky při parkování, klasická měničová převodovka však v tomto ohledu zůstává nepřekonána. Chválíme šikovnou funkci parkovací brzdy AutoHold, díky které nemusíte na semaforech držet nohu na brzdovém pedálu.

Zezadu si jej s klasickým Ceedem nespletete: hrana zadního okna je posazena o celých 60 mm výše (což bohužel negativně ovlivňuje výhled vzad), nové jsou i zadní svítilny a pečlivé oplastování. Robustnější vzhled vozu propůjčuje také karoserie širší o 26 mm a ve vyšších výbavách i 18“ kola 

Podvozek zvýšený proti Ceedu o 44 milimetrů (světlá výška 184 mm v případě osmnáctipalcových disků) se vyznačuje plavnější a poddajnější charakteristikou, jak už to u decentně zvýšených verzí bývá. Ve stlačení i roztažení mohou mírně měkčí tlumiče pracovat po delší dráze a kvůli riziku příčného rozevlátí vozu v zatáčkách bývají i kvalitnější. XCeed také dostal měkčí pružiny, na přední nápravě o sedm, na zadní o čtyři procenta, a všechny verze disponují hydraulickými dorazy tlumičů vpředu. Zatímco jízdní komfort byl díky provedeným změnám znatelně vylepšen, daní musí být méně jisté chování v zatáčkách. A skutečně, hlavně v rychlých táhlých obloucích je v porovnání s „nízkými“ Ceedy znát trocha nejistoty. Nicméně tam, kde bychom to čekali nejvíce – při rychlých změnách směru – je na tom XCeed překvapivě dobře. Náklony i přes vyšší těžiště (světlá výška je o 12 mm vyšší než u SUV Sportage) zůstávají mírné a vůz na pohyby volantem reaguje bezprostředně. Zde inženýři z německé centrály KME ve Frankfurtu nad Mohanem odvedli výtečnou práci. Přidejte důkladnější odhlučnění podlahy, střechy či předních sloupků a vyjde vám velmi schopný dálniční společník. Na užších pneumatikách než testovaných 18“ pláštích by byl akustický komfort pravděpodobně ještě lepší, v nabídce jsou však už pouze 16“ disky, kde zase vinou vysokého profilu (205/60 R16) hrozí zhoršení jízdních vlastností. Všechny výbavy zahrnují dojezdovou rezervu, výjimka je u motorů o objemu 1,6 litru, jež mají bohužel pouhou dojezdovou sadu.

Kia XCeed v portfoliu korejské automobilky zaplňuje poměrně malou mezeru, o to více je překvapující, jak dobrý automobil se povedlo vytvořit. V porovnání s prémiovou konkurencí boduje vynikajícím poměrem ceny a výkonu, mainstreamové konkurenty zase poráží kombinací výbavy, široké palety agregátů (velká část z nich nebude mít na 150kW verzi či silný „diesel“ odpověď) a stylů. Paradoxně možná těžší souboj než ve svém segmentu proto svede s levnějším, avšak podobně charismatickým Ceedem GT nebo praktičtějším modelem Sportage, který mimo jiné umí nabídnout i pohon všech kol.

TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR
Kapalinou chlazený řadový čtyřválec 1.6 T-GDI GPF ISG, uložený vpředu napříč, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem; DOHC 4V, variabilní časování; sekvenční vícebodové přímé vstřikování paliva; stop/start, Euro 6d TEMP; 1591 cm3 (ø 77,0 x 85,44), 10,0:1, 150 kW (204 k)/6000 min-1 a 265 N.m/1500 – 4500 min-1.

Perla mezi malými crossovery – kultivovaný přeplňovaný čtyřválec umí být úsporný, v případě potřeby však poskytne výtečnou dynamiku

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Sedmistupňová dvouspojková převodovka (3,786 – 2,261 – 1,870 – 1,047 – 0,822 – 0,860 – 0,717 – Z 4,826, stálý převod 4,643/3,611). Pohon předních kol.

PODVOZEK
Samonosná karoserie s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena, zkrutný stabilizátor a vzpěry MacPherson, vzadu nezávislé víceprvkové zavěšení se zkrutným stabilizátorem, odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s posilovačem, vpředu i vzadu kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, vpředu průměr 320 mm, vzadu 284 mm; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, pneumatiky Pirelli Sottozero 3, 235/45 R18.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2650 mm, d/š/v 4395/1826/1495 mm, rozchod kol 1575/1573 mm, světlá výška 184 mm, objem zavazadlového prostoru (VDA) 426/1378 l, objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1417/1880 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 600/1410 kg; stopový průměr otáčení 10,6 m.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 220 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,5 s; spotřeba paliva NEDC město 7,5, mimo město 5,5, kombinace 6,2 l/100 km; emise CO2 143 g/km.

CENA testované verze od 654 980 Kč

VÝSLEDKY MĚŘENÍ

Největší rychlost
Na VI. 223 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 3,6 s 0 
0 až 80 km/h ... 5,2 s 
0 až 100 km/h ... 7,2 s 
až 120 km/h ... 9,5 s
0 až 140 km/h ... 12, 6 s
0 až 160 km/h ... 16,8 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 27,4 s (191,7 km/h)

Zrychlení pružné
50 až 90 km/h ... III./IV./V. ... 3,8/5,1/7,0 s
90 až 130 km/h ... III./IV./V....  –/5,5/7,4 s

Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 146,7 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 92,11 km/h ... 7,5 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření...  7,8 l/100 km

Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 56,5 ... 75,9 ... 96,4 ... 116,4 ... 137,6 ... 156,7
chyba (%) ... 5,83 ... 5,13 ... 3,60 ... 3,00 ... 1,71 ... 2,06
Počítač kilometrů chyba ... 1,11 (%)

VNITŘNÍ ROZMĚRY

První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1465/1415 mm
Šířka ve výši ramen ... 1351/1313 mm
Výška nad sedákem ... 948 až 1015/938 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 151 až 385 mm

Volant
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 364 mm/2,5
Nastavení (podélné/výškové) ... 55/55 mm

Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 822/1609 mm
Šířka (min./max.) ... 1022/1164 mm
Výška (min./max.) ... 409/494 mm
Výška nakládací hrany ... 761 mm
Výška otevřeného víka ... 1910 mm

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Kia Optima SW 1.6 T-GDI 7DCT – prostor a výbava

Kia Cadenza 2010 - První dotek

KIA CEED – EVROPSKÁ SPOJKA

Kia Ceed GT – když rádi řídíte

Kia e-Niro – Normální elektro

KIA E-NIRO – ŠIKOVNÝ TRHAČ ASFALTU

Kia e-Soul – Radostná budoucnost (?)

KIA NIRO – Globální kříženec

KIA NIRO (HEV) – Posel nových časů

KIA OPTIMA SW, GT A PHEV – Multiplikace



Emil Frey Select

DS Automobiles DS7 Crossback 1.6 PT 225k EAT8 GRAND CHIC

20 590 km, r. 2019

1.069.900,- Kč

Kia Sportage 2,0 CRDI,NAVI,4x4

124 108 km, r. 2015

349.900,- Kč

Peugeot Partner Tepee 1.6 HDi 100k MAN5 ACTIVE

119 973 km, r. 2017

249.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige – Tajemný plynař

Aleš Jungmann 15.07.2020 08:43

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige

Oblíbená Dacia Duster si nikdy na nic nehrála: co vidíte, to také dostanete. V případě plynové... >>

Více



Technika

Pohon Audi E-tron S – Tři motory

Petr Hanke 06.05.2020 17:31

Nový systém pohonu je schopen zajistit i řízené přetáčivé smyky

Audi pro svůj elektrický model E-tron chystá originální pohon s trojicí elektromotorů. Dva jsou... >>

Více



Další články

  • Novinky Hyundai: Kona Electric a hybridní Santa Fe mají české ceny

    Hyundai Kona Electric má po faceliftu, s rozumnou základní cenou a dojezdem... >>

  • Toyota ukázala nový stroj pro Le Mans, vznikne i silniční verze

    Hlavním cílem nového závodního speciálu Toyoty je vítězství ve 24hodinovce Le... >>

  • Sportovní i závodní aktivity Renaultu přebírá Alpine

    Renault Sport je minulostí. Všechny sportovní a závodní aktivity francouzského... >>

  • Ikonický Renault 5 se vrátí jako elektromobil

    Renault představil zajímavý koncept elektromobilu, který svým designem odkazuje... >>

  • Volkswagen Arteon Shooting Brake – Druhá tvář

    Facelift vlajkové lodi značky Volkswagen přinesl nejen obvyklá stylistická a... >>

  • Stylovější druhá generace Opelu Mokka začíná na 400 tisících

    Druhá generace Opelu Mokka dorazila do Česka. Na výběr je čtyř motorů a nechybí... >>

  • BMW iX3 – Nová generace

    Elektrická verze BMW X3 je prvním BMW s novou generací komponentů elektrického... >>

  • Hyundai odhaluje první sportovní SUV i stylový elektromobil

    Hyundai začíná rok 2021 představením hned několik zajímavých novinek. Nabídka... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |