Představujeme
Mercedes-Benz třídy G – Elektrifikace podle G
Petr Hanke 19.06.2024 06:43
Foto: Mercedes-Benz
Letošní rok přinesl omlazení designu, interiéru, motorů, podvozků, asistenčních systémů i komfortní výbavy třídy G. Současně měla premiéru také plně elektrická verze se čtveřicí motorů, čtveřicí redukovaných převodů, schopností otočit se na místě a akumulátorem skrytým v rámu.
Dva zásadní roky pro terénní Mercedes-Benz třídy G jsou 1979 a 2018, kdy byla představena jeho první a druhá generace. Zatímco té první se prodalo něco málo přes 300 tisíc kusů, druhá již překročila hranici 200 tisíc vozů vyrobených v továrně společnosti Magna Steyr ve Štýrském Hradci. Druhá generace (viz AR 6/’18) sice na průběžně modernizovanou první navazovala koncepcí techniky, charakterem a designem, nicméně znamenala značný posun zejména v úrovni poskytovaného komfortu a jízdního projevu na silnici. Šířka zvětšená o 121 mm, víceprvková přední náprava a trvalý pohon všech kol s pevným rozdělováním hnací síly v poměru 40:60 ve prospěch zadní nápravy dodaly do jízdního projevu více kultivovanosti, ale také obratnosti. Přitom ale chování v terénu stále stanovovalo standardy.
Foto: Mercedes-Benz
Po šesti letech výroby ale přišel čas na modernizaci, jejíž součástí bylo také představení plně elektrické verze s oficiálním označením „G 580 s technologií EQ“. Jak je vidět z fotografií, tak verze se spalovacím motorem doznaly spíše kosmetických změn – přibyla jim jedna horizontální lamela v masce navíc, mají upravené nárazníky a kola s novým designem. Více změn je patrných na plně elektrické verzi vyznačující se odlišnou maskou chladiče, která může mít osvícený rámeček doplňující zářivé kruhové obrysy světlometů. Výrobce se u elektrické verze snažil co možná nejvíce snížit součinitel aerodynamického odporu, jehož hodnotu ale stejně raději neudává. U elektrické verze například použil nově řešené obložení A-sloupků, přechod mezi čelním oknem a střechou a odtrhovou hranu na střeše – tyto prvky jsou použity rovněž na spalovacích verzích. Specialitou varianty EQ pak jsou otvory v lemech zadních blatníků a také zvýšená střední část kapoty motoru, plynuleji přecházející do čelního skla.
Zůstaňme ale nyní u elektrického G 580 EQ, jehož příchod Mercedes-Benz již avizoval v roce 2021 konceptem EQG. Při pohledu na technické řešení elektrického pohonu je sympatické, že Mercedes-Benz jednoduše nepoužil komponenty z modelů EQE/S, ale pro třídu G vyvinul specifický pohon. Cílem totiž bylo zachování pro tento model typické robustnosti a terénních schopností. Akumulátor s kapacitou 116 kWh proto umístil přímo do rámu vyrobeného ze 4mm ocelových profilů, v němž nahradil několik příčných výztuh. Zde je optimálně chráněn ze stran a také vůči krutu. Pro ochranu zespoda používá 26 mm silný plát kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny. Před odlétávajícími kamínky je spodní plocha potažena milimetrovou protektivní vrstvou. Celý plát je k akumulátoru připevněn 50 šrouby a váží 57,6 kg; kdyby byl se stejnými ochrannými vlastnostmi vyroben z oceli, jeho hmotnost by byla asi trojnásobná. A právě hmotnost byla největší výzvou při vývoji elektrické verze, jejíž celková hodnota je na hraničních 3500 kg. Samotný akumulátor je vodotěsný, takže může být při brodění zcela pod vodou. Elektrická verze proto vykazuje brodivost 850 mm, což je o 150 mm více než u spalovacích sourozenců.
Foto: Mercedes-Benz
Třída G byla již v minulosti výjimečná svým pohonem všech kol s různě řešenými možnostmi závěrů diferenciálů. Verze G 580 EQ proto přichází také s unikátní konfigurací. Každé kolo má vlastní synchronní elektromotor s permanentními magnety kombinovaný s dvoustupňovým převodem (redukovaný převod 2,0) a dvojitou výkonovou elektronikou pro nízké a vysoké otáčky. Hnací jednotky na jednotlivých nápravách jsou umístěné ve společném obalu, z nějž vycházejí poloosy k jednotlivým kolům. Jelikož vpředu je použito zavěšení s dvojitými příčnými rameny, je zde hnací jednotka umístěna na nápravnici. Vzadu je spojena přímo s rámem, protože zadní kola nepoužívají klasickou tuhou nápravu, ale její „odlehčenou verzi“ De Dion.
Použití čtveřice nezávisle pracujících elektromotorů umožnilo s pohonem doslova kouzlit. Systém 4x4 je proto schopen nejen přizpůsobit rozdělení hnací síly podle přilnavosti jednotlivých kol nebo podle dynamiky jízdní situace, ale také zajistit projev jako s uzavřenými třemi diferenciály – všechna kola dodávají stejný točivý moment.
Foto: Mercedes-Benz
Připraveny jsou však rovněž dvě unikátní funkce. Tou efektnější je G-Turn, při níž se kola na jedné straně otáčí opačným směrem než kola na druhé straně vozu. Tím vzniká, podobně jako třeba u tanku, stáčivý moment a vůz je schopen otočit se doslova na místě. Tato funkce je aktivní pouze na nezpevněném povrchu v režimu Rock a při zařazených redukcích. Aktivuje se tlačítkem na středovém panelu – tam, kde dříve byly ovladače závěrů diferenciálů – a směr se určuje příslušnou páčkou „řazení“ na volantu. Druhou funkcí je G-Steering, jež v terénu umožní otočit se kolem zadního vnitřního kola v zatáčce – to vše koordinovanou regulací pohonu jednotlivých kol.
Připočteme-li nové možnosti poskytované čtyřmi nezávislými motory, s jejich jemnější modulací točivého momentu a mírně zvětšenou světlou výškou na 250 mm nelze než věřit výrobci, že elektrická třída G v terénu za svými spalovacími sourozenci nezaostává. Jejím omezením tak může být zejména hmotnost překonávající variantu G 500 o 600 kg.
Všechny nově příchozí modely třídy G roku 2024 používají pro odpružení vinuté pružiny a aktivně řízené tlumiče. Speciální novinkou vrcholné varianty AMG G 63 je na přání a za příplatek 114 950 Kč dodávaný podvozek AMG Active Ride Control, který namísto zkrutných stabilizátorů používá aktivně regulované a hydraulickým systémem propojené tlumiče, tedy řešení principiálně obdobné, jaké používá v minulém Automobilu představený Range Rover Sport SV.
Foto: Mercedes-Benz
Varianty se spalovacími motory prošly modernizací svých pohonných jednotek, jež dostaly 48V mild hybridní systémy s integrovaným startér-generátorem o výkonu 15 kW (20 k) a točivým momentem 200 N.m. V případě vznětového řadového šestiválce jde o jeho nejnovější generaci (viz AR 3/’24: Mercedes-Benz GLE 450 d Coupé). U zážehového modelu G 500 došlo k přechodu z osmiválcového srdce na šestiválcové, přičemž použita je nejvýkonnější varianta tohoto motoru vybavená přeplňováním kombinací turbodmychadla a elektricky poháněného kompresoru. Oba šestiválce nově dostaly elektronicky plynule regulovaný závěr mezinápravového diferenciálu, jenž byl před modernizací vyhrazen verzi AMG G 63.
Spalovací i elektrické verzi jsou společné novinky v interiéru. Samozřejmostí je nejnovější varianta palubního systému MBUX, jenž v tomto případě pracuje s dvojicí displejů o úhlopříčkách 12,3 palce. Třída G i díky tomu dostala nejnovější úroveň digitální konektivity s okolním světem, ale například také přihrádku pro bezdrátové nabíjení telefonů. Novinkou je zobrazení Offroad Cockpit, zaměřené na sdružené poskytování informací důležitých pro jízdu v terénu (úhly náklonů, kompas, teploty, tlaky v pneumatikách nebo činnost pohonu všech kol), ale například také funkce průhledné kapoty tvořená výpočtem z údajů 360stupňového kamerového systému. Automobilce se konečně pro třídu G podařilo vyvinout systém bezklíčkového odemykání při zachování původního tvaru klik, a především zvuku při samotném zamykání a zabouchnutí dveří, které se staly, stejně jako madlo před spolujezdcem, pro třídu G jednou z charakteristických vlastností.
Foto: Mercedes-Benz
Prakticky od uvedení třídy G na trh v roce 1979 Mercedes-Benz s původní společností Steyr-Daimler-Puch neustále pracoval na úpravách, vylepšeních a nových modelech v nabídce. Letošní modernizace v tomto ohledu není ničím překvapivým, avšak elektrická verze je v tomto segmentu zajímavým rozšířením nabídky, které s cenou odpovídající zážehovému šestiválci nabídne, byť s ústupky v podobě dojezdu či nemožnosti táhnout přívěs, nové možnosti v terénu, ale i z pohledu komfortu ve městě.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazené přeplňované spalovací motory uložené vpředu podélně, DOHC, elektronické přímé vstřikování, EU6, mild hybrid: 15 kW (20 k)/200 N.m nebo elektrický pohon;
a) G 500: zážehový řadový šestiválec, přeplňovaný turbodmychadlem a elektricky poháněným kompresorem, 2999 cm3 (ø 83,0 x 92,4 mm); 10,5:1; 330 kW (449 k)/6100 min-1 a 560 N.m/1950–5500 min-1 + mild hybrid;
b) AMG G 63: zážehový V8/90˚, 2x turbodmychadlo, 3982 cm3 (ø 83,0 x 92,0 mm); 8,6:1; 430 kW (585 k)/6000 min-1 a 850 N.m/ /2500–3500 min-1 + mild hybrid;
c) G 450 d: vznětový řadový šestiválec, 2x turbodmychadlo, 2989 cm3 (ø 83,0 x 94,3 mm); 15,5:1; 270 kW (367 k)/4000 min-1 a 750 N.m/ /1350–2800 min-1 + mild hybrid;
d) G 580 EQ: 4 synchronní elektromotory s permanentními magnety (každé kolo jeden), každý 108 kW (147 k) a 291 N.m, celkem 432 kW (588 k) a 1164 N.m.
Foto: Mercedes-Benz
Převodovka
a+b+c) devítistupňová samočinná převodovka 9G Tronic s kapalinovým měničem momentu (5,354–3,243–2,252–1,636–1,211–1,000–0,865–0,717–0,601–Z 4,798), elektronicky řazený redukovaný převod 2,93; trvalý pohon všech kol s pevným rozdělením 40/60, elektronicky řízený závěr mezinápravového diferenciálu, závěry nápravových diferenciálů,
d) každý motor má vlastní redukovaný převod (2,0:1), plně elektronický pohon všech kol, funkce G-Turn a G-Steering.
Podvozek
Rámová konstrukce s přišroubovanou ocelovou karoserií s hliníkovými povrchovými díly (přední blatníky, kapota, dveře); přední kola nezávisle zavěšena dvojitými příčnými rameny, vzadu tuhá náprava ustavená podélnými rameny a panhardskou příčkou, d) náprava De Dion; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor (b) volitelně AMG Active Ride Control: hydraulicky propojené aktivní tlumiče, nahrazující adaptivní stabilizátory); kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, př./zad. ø 354/345 mm; ABS/EBD/BA, ESP; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; kola z lehkých slitin a+c+d) 7,5J x 18, b) 9,5J x 20; pneumatiky a+c+d) 265/60 R 18, b) 275/50 R20.
Rozměry a hmotnosti (v uvedeném pořadí motorů)
Rozvor náprav 2890 mm, rozchod kol a+c+d) 1638/1638 mm, b) 1650/1654 mm; d/š/v a+c) 4825/1931/2042 mm, b) 4873/1984/ /1971 mm, c) 4624/1931/1986 mm; světlá výška a+b+c/d) 241/250 mm, nájezdový úhel př./zad. 31˚/30˚, brodivost a+b+c/d) 700/850 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) a+b+c/d) 640/555 l; obrysový průměr otáčení 13,6 m; a+b+c) objem palivové nádrže 100 l, d) kapacita li-ion akumulátoru 116 kWh; hmotnost pohotovostní 2410/2565/2480/3010 kg, celková 3200/3200/3200/3500 kg; brzděný přívěs 3500/3500/3500/0 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost 210/220 (volitelně 240)/210/180 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 5,4/4,3/5,8/4,7 s; kombinovaná spotřeba paliva WLTP a/b/c) 12,3–10,9/15,7–14,7/10,0–8,7 l/100 km, d) 30,3–27,7 kWh/100 km; emise CO281–248/358–335/261–227/0 g/km; d) dojezd: 434–473 km, nabíjení AC/DC max. 11/200 kW.
Cena od 3 531 990/5 052 960/3 277 890/3 626 370 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)