image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

MERCEDES-BENZ GLE (V167) – CHVÁLA VZDUCHU

Jiří Duchoň 21.01.2019 06:09

Americké provedení poznáte například podle oranžových prvků po stranách hlavních světlometů. Předpisy v Texasu nevyžadují umístění registrační značky vpředu

Typ GLE má v nomenklatuře palety Mercedes-Benz výsostné postavení: přímo navazuje na řadu ML, jež stanula u základů moderních luxusních SUV.

MERCEDES-BENZ GLE (V167)Samozřejmě není snadné říci, kdo byl první, vždyť už v sedmdesátých letech v Albionu vznikaly Range Rovery a v USA u Jeepu vyráběli Wagoneery. Ovšem bereme-li německou „velkou trojku“, jež v  současnosti světovým prodejům luxusních SUV vládne, tradici zahájil Mercedes-Benz ML (W163). Tehdy se mu říkalo AAV (All Activity Vehicle), měl rámový podvozek a původně se o něm uvažovalo jako o nástupci již tehdy dosti archaické třídy G. Ovšem obě řady nakonec pokračovaly souběžně, přičemž původně čistě utilitární G se letos po mnoha modernizacích dokonce dočkala zcela nové generace. Pokračuje samozřejmě i ML, jež se stalo základem expanze značky Mercedes-Benz v populárním a mimořádně rentabilním segmentu prémiových SUV: dnes zde Mercedes-Benz kromě následnického typu GLE a zmíněné třídy G nabízí také menší modely GLA a GLC a špičkový GLS. 

Druhá generace (W164) nastoupila v roce 2005 a přinesla přechod z rámového podvozku na samonosnou karoserii. Generace třetí (W166) při svém faceliftu v roce 2015 přišla i s derivátem GLE Coupé (C292) a zároveň se její označení změnilo z „M-Klasse“ na GLE. Nyní přijíždí Mercedes-Benz GLE ve zcela novém provedení a my jsme dostali exkluzivní příležitost vyzkoušet si jej mezi vůbec prvními v okolí texaského San Antonia.

Zcela nový Mercedes-Benz GLE generace V167 je oproti svému předchůdci ve všech ohledech větší, prostornější, výkonnější a plní nejnáročnější standardy pro nárazové zkoušky a emise. Do standardní výbavy patří nyní například přístrojový štít s dvojicí displejů o úhlopříčce 12,3 palce, couvací kamera (řada konkurentů tento zdánlivě běžný prvek stále dostává jen za příplatek), elektrické ovládání víka zavazadlového prostoru nebo hlavní světlomety sestavené z LED. Novinka má oproti svému předchůdci o 80 mm delší rozvor náprav. Z toho těží zejména cestující na zadních sedadlech, přičemž stopový průměr otáčení se zvětšil o přijatelných 200 mm. Délka narostla o 105 mm a výška klesla o 24 mm, dílčí nárůsty lze zaznamenat ve všech místech interiéru a zavazadlového prostoru.

Zavazadlový prostor má pravidelný tvar a elektrické sklápění zadních opěradelHmotnost srovnatelně vybaveného modelu se přitom oproti předchozí generaci nezměnila, a to ani přesto, že jde o větší vůz, schopný navíc vyhovět nejnovějším požadavkům evropských a severoamerických nárazových testů. Většina prvků struktury karoserie i povrchových dílů je přitom vyráběna z oceli. Nové GLE je tak (třeba po novém Audi A8) dalším důkazem toho, že důmyslná práce s ocelovými prvky různé tloušťky a pevnosti v současnosti zaručí celku vyšší tuhost (v tomto případě mezigeneračně narostla o 20 %) při zachování dostupných výrobních nákladů než různé experimenty s kompozitními či hliníkovými materiály. Svůj podíl na zachování hmotnostní bilance mají i pohonné jednotky. Jde výhradně o agregáty ze zcela nové generace (podrobně viz AR 4/’16), v níž se vozy Mercedes-Benz vrátily k řadovému uspořádání (s výjimkou osmiválce M 176, s nímž se zatím pro GLE nepočítá). Všem těmto pěti motorům jsou společné rozteč válců (90 mm), objem jednoho válce přibližně 500 cm3, vysokotlaké přímé vstřikování paliva, přeplňování, použití těch nejnovějších konstrukčních přístupů a v neposlední řadě předpoklad potenciálního zařazení do hybridní pohonné soustavy. Pro nové GLE tvoří paletu vznětový čtyřválec OM 654 pro GLE 300 d, vznětový šestiválec OM 656 pro GLE 350 d a 400 d (liší se nastavením výkonu, viz tabulka technických údajů) a zážehový šestiválec M 256 pro GLE 450. Vznětové motory jsou standardně doplněny druhou soustavou selektivní katalytické redukce (SCR) uloženou pod zadními sedadly, s jejímž přispěním šestiválec již nyní plní emisní požadavky Euro 6d (s RDE 2. úrovně), platné až od září 2020. 

Také zadní sedadla mohou být všestranně elektricky stavitelnáStandardně na ně navazuje z jiných typů Mercedes-Benz dobře známá devítistupňová samočinná převodovka 9G-Tronic. Řazení Dynamic Select nabízí pět režimů (E, C, S, S+ a M) a zajišťuje kratší a díky použití dvojitého turbínového torzního tlumiče v kapalinovém měniči momentu i plynulejší změny převodů. Na úroveň nejlepší konkurence se dostává schopností při plynulé jízdě po odstavení plynového pedálu nejen odpojit motor, nechat jej běžet na volnoběh a vůz klouzat bez odporů hnacího systému, ale za určitých podmínek motor i zcela vypnout. V případě sjezdu kopce či pokynem plynového pedálu samozřejmě během zlomku sekundy a takřka bez povšimnutí řidiče opět naskočí. 

V Evropě bude standardem pohon všech kol. Čtyřválce dostanou trvalé dělení mezi nápravy v poměru 50:50, u šestiválců je distribuce točivého momentu řízena elektronicky. Třetí variantou je (zřejmě vůbec poprvé v sériové produkci) kombinace variabilního dělení s redukční převodovkou. Pouze pro vybrané trhy včetně USA bude nová řada GLE k dispozici také se zážehovým čtyřválcem 2,0 l/190 kW (258 k) v kombinaci s pohonem všech, ale též pouze zadních kol. 

V Texasu jsme se nejvíce zaměřili na testování špičkového GLE 450 v americkém provedení. To se od toho evropského liší pouze minimálně, například neadaptivními hlavními světlomety LED, jež musí mít dle tamních předpisů v potkávacím i dálkovém režimu neměnný světelný kužel (na první pohled je poznáte podle oranžových proužků po stranách). Především ale byl tento vůz nastaven na místní podmínky po stránce všech elektronických asistentů, jež jsme tak měli možnost vyzkoušet. 

Nové GLE je nositelem nejmodernějšího komunikačního rozhraní MBUX. Ovládat je lze také gestyPalubní deska je velmi jednoduchá a na řidiče působí přívětivým a uklidňujícím dojmem. Přístrojový štít je, jak už jsme si zvykli u dříve představených Mercedesů, tvořen dvojicí velkoplošných displejů (ten uprostřed je dotykový). Sedadla jsou pohodlná a zvýšená pozice přispívá k příjemnému výhledu kolem vozu. Také zadní sedadla jsou kompletně elektricky stavitelná (samozřejmě typickými ovladači na dveřích) a vyhřívaná. Rovněž GLE přichází s komunikačním rozhraním MBUX, představeným v nové třídě A (W177; viz AR 6/’18). Celý multimediální systém lze v rámci MBUX ovládat touchpadem na středové konzole, přímým dotykem na displeji nebo hlasovými pokyny, jejichž možnosti rozšiřuje „umělá inteligence“. Trvalé spojení s digitálním světem internetu je samozřejmostí a MBUX se umí učit, takže pro konkrétní úkon není třeba použít konkrétní, pevně nastavený pokyn (např. „zvyš teplotu na 23 stupňů“), ale stačí poznamenat cokoli jiného (třeba „je mi zima“). Dokonce umí říkat vtipy. MBUX se průběžně učí vaše pokyny, barvu hlasu i zvyky, takže teprve v tomto případě se hlasová komunikace s automobilem stává skutečně efektivním kanálem, a ne pouhým těžkopádným dohadováním. Srdcem soustavy MBUX je léty laděné hlasové ovládání LinguaTronic a pro zahájení komunikace není třeba mačkat tlačítka, ale stačí jen vyslovit pozdrav „Mercedesi“. Těšit se můžeme i na českou verzi, jež ovšem v námi zkoušených vozech k dispozici nebyla. Novinkou v modifikaci pro typ GLE je propracovaný systém ovládání řady funkcí gesty. Zmiňme ještě v širokém spektru regulovatelnou grafiku přístrojů nebo trojrozměrnou navigaci. Ta spolupracuje s kamerou za čelním sklem a když vjíždíte do křižovatky, proměnlivé grafické symboly přímo do obrazu monitoru vykreslují šipky a pokyny pro případnou změnu směru jízdy. Když se blížíte k cíli, objevují se tam i čísla domů. 

Největším zážitkem z jízdy s GLE 450 je bezprecedentní pohodlí. Interiér je takřka dokonale odhlučněn jak od rázů a pazvuků z vozovky či pneumatik, tak od aerodynamického hluku. Jako optimální kompromis mezi jízdními vlastnostmi a komfortem se nám jevily ráfky s průměrem 20 palců, -ovšem i s 22palcovými koly si tento Mercedes poradí s ostřejšími nerovnostmi velmi dobře. Primární elektrický okruh pracuje s napětím 48 V, což umožnilo použít vzduchové pérování nové konstrukce. Jeho předností jsou bleskové reakce každého z kol. V režimu Offroad lze například spustit vyprošťovací proces (například uváznete-li v písku), kdy každé z kol mění své vyvěšení v rozmezí 120 mm a v taktu necelé sekundy. Základem systému označovaného E-Active Body Control je vzduchové odpružení Airmatic s aktivními tlumiči, ovšem na každém kole doplněné zásobníkem s čerpadlem oleje, jenž rychle a podle pokynů elektroniky upravuje charakteristiku tlumiče. 

Interiér je díky kvalitním materiálům a příjemné světelné atmosféře velmi útulnýKamera za čelním sklem sleduje povrch vozovky před vozem a úpravou odpružení konkrétního kola ve správný moment mu umožní až neuvěřitelně plavně překonávat jakékoli nerovnosti. V jízdním režimu Curve podvozek dokáže podle zvoleného režimu naklonit karoserii do zatáčky, takže se ve voze cítíte trochu jako na motorce a máte pocit, že každá zatáčka je najednou klopená. Celý proces je naprosto plynulý a působí přirozeným dojmem. Intenzitu náklonu lze regulovat ve třech stupních, nejvýše má hodnotu 3 stupně. 

Řadový šestiválec vyniká naprosto tichým a klidným během. O tom, že jste nastartovali, vás informuje pouze otáčkoměr, uvnitř totiž není slyšet. Reakce převodovky na prudké pohyby plynového pedálu jsou sice poněkud laxní (vše je zkrátka nastaveno na maximální komfort a klidnou jízdu), ale změny převodů jsou prakticky neznatelné.

Stejně jako první ML v roce 1997, také nový Mercedes-Benz GLE vzniká pro celý svět výhradně v americké továrně Tusca-loosa v Alabamě. Od jejího založení v roce 1995 do jejího rozvoje Daimler investoval na šest miliard dolarů a dosud zde vznikly více než dva miliony SUV, z nichž dvě třetiny byly určeny k exportu. V současnosti z bran této továrny vyjíždějí také vozy GLE Coupé a GLS a „céčka“ pro domácí, severoamerický trh. Předprodeje modelů GLE 300 d a GLE 450 byly v České republice zahájeny počátkem listopadu, další varianty budou brzy následovat. 

TECHNICKÉ ÚDAJE

Vzduchové měchy nesou karoserii a mění světlou výšku. V rámci systému E-Active Body Control jsou doplněny plně aktivními hydropneumatickými tříplášťovými tlumiči. Každý z nich je osazen ventily ADS+, plynule měnícími průtok kapaliny, a dvojicí tlakových zásobníků. Díky čerpadlu na každém kole lze aktivně působit na píst a tím ještě účinněji kontrolovat tuhost tlumičeMOTOR
Kapalinou chlazený vidlicový šestiválec (300 d čtyřválec), zážehový (450), resp. vznětový (300 d, 350 d, 400 d), uložený vpředu podélně; přeplňování turbodmychadlem; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6; 
a) 300 d: typ OM 654, 1950 cm3 (ø 82,0 x 92,3 mm); 15,5:1; 180 kW (245 k)/4200 min-1 a 500 N.m/1600–2400 min-1; 
b) 350 d: typ OM 656, 2925 cm3 (ø 82,0 x 92,3 mm); 15,5:1; 200 kW (272 k)/3400–4600 min-1 a 600 N.m/1200–3200 min-1;
c) 400 d: viz výše, ale 243 kW (330 k)/3600–4000 min-1 a 700 N.m/1200–3000 min-1;
d) 450: typ M 256, 2999 cm3 (ø 83,0 x 92,4 mm); 10,5:1; 270 kW (367 k)/5500–6100 min-1 a 500 N.m/1600–4500 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ 
Pro evropské verze je standardem pohon všech kol, v kombinaci se šestiválci o míře připojení předních kol rozhoduje elektronikaDevítistupňová samočinná převodovka 9G-Tronic s kapalinovým měničem momentu s přemosťováním a možností manuálního řazení Direct-Select (5,35 – 3,24 – 2,25 – 1,64 – 1,21 – 1,00 – 0,86 – 0,72 – 0,60 – Z 4,80), stálý převod 3,27; trvalý pohon všech kol 4Matic; dělení točivého momentu pro a) 50:50, pro b+c+d) plně variabilní 0 až 100 % s elektronicky řízenou vícelamelovou spojkou, na přání s dvoustupňovou redukční převodovkou 2,93.

PODVOZEK 
Bezrámová samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy; příčné zkrutné stabilizátory; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, na přání pneumatické Airmatic; hřebenové 

řízení s elektromechanickým posilovačem Sports Direct-Steer; dvouokruhové kotoučové brzdy s podtlakovým posilovačem a vnitřním chlazením, ABS/BAS, ESP/ASR/4ETS/DSR, elektromechanická zajišťovací brzda na zadní kola; základní pneumatiky 235/60 R 18 nebo 255/50 R 19 (na přání až R 22).

ROZMĚRY A HMOTNOSTI (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2995 mm, rozchod kol 1685/1705 mm; d/š/v 4924/1947/1772 mm; průměr otáčení stopový 12,0 m; hmotnost DIN pohotovostní 2165/2235/2265/2220, celková 2910/3070/3070/3000 kg; objem palivové nádrže 65 (pro d) 85) l; objem zavazadlového prostoru 630–2055 l.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů) 
Největší rychlost 225/230/240/250 km/h; zrychlení 0–100 km/h 7,2/6,9/5,8/5,7 s; spotřeba paliva NEDC kombinovaná od 6,1/6,9/7,0/8,3 l/100 km; emise CO2 od 161/184/184/190 g/km.

CENY od (a/d) 1 597 200/1 732 720 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Audi Q4 e-tron láká na cenu blízkou Škodě Enyaq iV

Dvoulitrové AMG A45: 100 km/h pod 4 sekundy

Elektrická limuzína EQS od Mercedesu ujede až 770 km

Futuristické MPV Hyundai Staria letos dorazí i do Česka

Golf GTI Clubsport: 300 koní a režim pro Nürburgring

Hybridní technika Mercedes-Benz – Hvězda do zásuvky

Hypersport Project One od AMG je i po letech v nedohlednu

Koncept Mercedes-Benz EQC 4x4² se nebojí nejdrsnějšího terénu

Mercedes-AMG CLA 35: kombi s výkonem přes 300 koní

Mercedes-AMG GT Black Series je odlehčený supersport s výkonem 730 koní



Emil Frey Select

Toyota ProAce 2,0 D-4D,CZ,1Maj,Family

53 222 km, r. 2019

919.900,- Kč

Peugeot 5008 2.0 BHDi 180k AT8 GT, 7.MÍST

136 605 km, r. 2018

679.900,- Kč

Citroën SpaceTourer 2.0 BlueHDi 150k FEEL, TAŽNÉ

106 659 km, r. 2017

685.000,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Mazda CX-60 míří mezi elitu

    V posledních letech se zdá, že Mazda zažívá doslova revoluci. Příchod... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>


Nejčtenější články

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Škoda Fabia RS Rally2 – Pravé RS

    Škoda Motorsport vyvinula nový soutěžní speciál pro skupinu Rally2, postavený... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Fiat Ducato Maxi 35-2.3 JTD - Maximální Fiat Ducato

    Denně křižují ulice měst ale i celou republiku v barvách stovek firem... >>

  • Mercedes-Benz Citan 113 Tourer Pro – Užitečný a komfortní

    Z nabídky tradičních velkoprostorových vozidel mizí další a další hráči.... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |