image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

87. GENEVA INTERNATIONAL MOTOR SHOW – V tom nejlepším světle

Jiří Duchoň 17.04.2017 13:42

Představujeme Alpine A110. Celohliníková konstrukce, pohotovostní hmotnost 1080 kg, d/š/v 4178/1798/1252 mm. Zážehový přeplňovaný motor 1.8 TCe 185 kW/320 N.m napříč před zadní poháněnou nápravou, výhradně sedmistupňová dvouspojková převodovka Getrag. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,5 s, nejvyšší rychlost 250 km/h

Seat Ibiza popáté a s novou platformou MQB A0Ženevský autosalon potvrdil svoji roli nejvýznamnějšího autosalonu v Evropě. Premiér se tu představily desítky a nechyběla zde žádná významná automobilka.

Nejslavnější autosalony na celém světě hynou na úbytě, ani ty největší automobilky se totiž v posledních letech nezdráhají absentovat. Průmysl se těší neobvyklé konjunktuře, prodejní statistiky lámou rekordy v drtivé většině světových regionů a dozvuky krize z přelomu dekády dávno odezněly, takže pouze v šetření to není. Koncerny zcela otevřeně hovoří o  tom, že horentní sumy spojené s výstavbou a obsazením expozicí raději investují do cílených propagačních kampaní, běžný spotřebitel totiž prý už raději brousí po internetu. Tyto pohnutky jsou do značné míry legitimní a pochopitelným způsobem odrážejí změny v sociálním chování zákazníků. Letošní Ženeva ale znovu vystoupila proti těmto tendencím. Jako by se zde svět pravidelně vracel ke „starým dobrým pořádkům“. Výrobci také letos přivezli desítky premiér, nikdo z těch velkých se nenechal zahanbit a na krásných stáncích se skvěl skutečný, hmatatelný průřez tím nejnovějším ze současného vývoje.

Světová premiéra, nejrychlejší Škoda ve verzi Octavia RS 245A to nemluvím o fantaskních kreacích malých studií, k nimž se vrátíme samostatným článkem v květnovém Automobilu. Jistě, elektrifikované modely jakožto prozatím jediný recept na budoucí „automobilitu“ hrály výraznou úlohu, ovšem třeba s vozy typu Kia Stinger GT 3.3 BiTurbo/269 kW s pohonem zadních kol bude ten přechod na elektromobily přeci jen docela snesitelný… (Nejen) v abecedním pořadí světových premiér stojí na prvním místě znovuzrození slavné francouzské automobilky Alpine. Hovoří se o ní roky, nyní je ale sériová Alpine A110 konečně zde a koncern Renault jí své portfolio rozšiřuje na tři značky. Karoserie ve svém skeletu i povrchových dílech využívá v převážné většině hliníkových slitin a velmi elegantně kombinuje rysy slavných A110 z šedesátých a sedmdesátých let s nejnovějšími požadavky na aerodynamiku a vkus. Druhou významnou novinkou Renaultu se stal omlazený Captur. Po mechanické stránce zůstává vše při starém, hodnotněji působící vzhled se však přiblížil Kadjaru a v detailech více akcentuje povahu SUV. Značka Dacia k tomu vůbec poprvé ukázala Logan MCV v „softroadovém“ provedení Stepway. Aktuální generaci řady Mercedes-Benz třídy E (viz AR 5/’16) v Ženevě korunovaly špičkový Mercedes-AMG E 63 S s dvojnásobně přeplňovaným osmiválcem a otevřený kabriolet, jenž navýšil počet dostupných karosářských verzí na pět (počítáno včetně varianty All-Terrain, viz AR 1/’17). Stuttgartská značka zaujala také studií Mercedes-AMG GT Concept. Toto čtyřdveřové kupé vzhledem navazuje na dvoudveřové typy, nicméně lze za ním vidět i možný předobraz nástupce typu CLS.

Aston Martin Valkyrie. Hybrid s V12/6,5 l, celkem kolem 1000 koníPokud si budeme z letošní Ženevy pamatovat nějakou premiéru i za deset let, bude to zřejmě kabriolet Bentley EXP 12 Speed 6e Concept. Co na tom, že je to elektromobil, tato studie oslnila nízkou stavbou a vyváženými proporcemi. Společnost jí na nezvykle rozsáhlém stánku značky Bentley dělaly vrcholné modely Continental Supersports nebo Bentayga Mulliner, zřejmě nejluxusnější sériové SUV, jaké dosud svět spatřil. U BMW najdeme v dlouhém seznamu světových premiér zejména modernizované provedení řady 4 (Coupé, Gran Coupé i Cabrio), stejně jako speciální sérii Protonic Frozen Black pro BMW i8. Ovšem nejdůležitějším, nikoli však jakkoli převratným odhalením se stalo praktické kombi Touring (G31) odvozené z nejnovější generace sedanu BMW řady 5 (G30, viz AR 1/’17). Nové kombi bylo k vidění také s příplatkovými sportovními doplňky z programu M Performance. S rozšiřováním palety nové řady 5 ale přispěchala též Alpina, jež od sedanu odvodila provedení B5 Bi-Turbo s přeplňovaným osmiválcem 4,4 l o výkonu 447 kW (608 k) a točivém momentu 800 N.m.

Citroën C-Aircross. 4150 mm dlouhá studie kompaktního crossoveru pestrým ztvárněním karoserie i interiéru navazuje na sériové typy C4 Cactus a C3Francouzský Citroën stavěl na další propagaci svého široce modifikovatelného typu C3 (ve volbě evropský Vůz roku 2017 mimochodem skončil na velmi slušném pátém místě!), ovšem potěšil odhalením studií SpaceTourer 4X4 Ë a C-Aircross, jež mimo jiné dále rozvíjí koncept interiéru Citroën Advanced Comfort, nastartovaný právě sériovým typem C3. Poněkud výraznější a prostornější stánek nabízela sesterská (pardon, vlastně zcela samostatná) značka DS s premiérovým konceptem SUV DS 7 Crossback. Největší pán v koncernu PSA, čerstvý držitel titulu Vůz roku 2017, na stánku zaujal konceptem sportovně-elegantního kupé Instinct, jejž jsme si s kolegy z jury COTY měli možnost důkladně osahat (spolu s dalšími připravovanými typy Peugeot včetně na podzim 2018 plánované nové generace 508) již v polovině února v Paříži. Instinct nenaznačuje žádný konkrétní sériový typ, má jít především o ukázku schopností designérského střediska Peugeotu a zároveň „kopyto“ pro prezentaci aktuálních představ zástupců PSA o samočinném pohybu vozidel. Bez poznámky bychom neměli přejít elektromobil Partner Tepee Electric. Italský koncern FCA (Fiat Chrysler Automobiles) v Ženevě v evropské premiéře předvedl Jeep Compass druhé generace a Stelvio, první sériové SUV značky Alfa Romeo (podrobněji na jiném místě tohoto Automobilu). Značka Fiat jako taková, jež se v posledních měsících soustředila hlavně na prezentaci různých variant svého Tipa, v Ženevě pouze připomněla 60. narozeniny své legendární „pětistovky“ a nic vysloveně nového neukázala. Pokud letos v Ženevě někdo někomu skutečně spravil náladu, byl to Ford.

Honda Civic Type R. Čtyřválec 2.0 VTEC Turbo 235 kW/400 N.m, manuální převodovka, samosvorný diferenciálPo rozpačitých sezónách nesmyslné koncentrace na éterický svět multimédií a čirých a „neospraveditelných“ absencích zde na příznivce slavného modrého oválu (ve skutečnosti elipsy) čekala kompletní sestava soudobých Fordů, okořeněná plejádou sportovních vozů současnosti i minulosti či modely sestavenými z Lega (ten svůj si zde navíc mohl sestavit každý sám). Výstavní premiéru si tu konečně odbyla Fiesta sedmé generace, mířící tentokrát na náročnější zákazníky, přičemž ti skromnější prý mají sáhnout po typu Ka+ (viz AR 11/’16) z produkce indického závodu Sanand. Fiesta se zde zaskvěla též ve sportovním provedení Fiesta ST v přítomnosti podobně střižené první XR2, odvozené z druhé generace Fiesty (1983 – 1989), i v ryze luxusní variantě Vignale. Bohužel přistoupit k nové Fiestě směli pouze vyvolení. Honda se i v Ženevě nesla na vlně desáté generace typu Civic a odhalila zde jeho vrcholné provedení Type-R. Hyundai poprvé vystavil své i30 Combi, jež má v přímém kontaktu proti hatchbacku více místa nad zadními sedadly a v daném segmentu znamenitých 602 až 1650 litrů pro zavazadla, ale především technologicky mimořádně pokročilý koncept FE s palivovými články.

Ford Fiesta sedmé generace se představil v široké škále verzíVozy firmy Infiniti, prestižní značky koncernu Nissan, sice u nás v současnosti oficiálně nekoupíte, ale ve Švýcarsku jsme si mohli poprvé prohlédnout rozsáhle modernizovaný kompaktní (na poměry Infiniti) sedan Q50. Špičková verze 3.0 V6 BiTurbo dosahuje výkonu 298 kW a točivého momentu 475 N.m. Land Rover v Ženevě rozšířil počet nabízených řad Range Rover ze tří na čtyři premiérou typu Velar (podrobně viz na jiném místě tohoto Automobilu). Po technické stránce vychází z koncernového Jaguaru F-Pace (viz AR 6/’16) a jeho posláním je překlenout mezeru mezi základním Evoque a větším Range Roverem Sport. Zbrusu novou vlajkovou loď koncernu Toyota v podobě reprezentačního sedanu Lexus LS 500h páté generace představil v Ženevě přímo její šéfkonstruktér Toshio Asahi. Typ LS přináší překvapivě futuristický styling a řadu progresivních prvků včetně prakticky již kompletní sestavy systémů pro autonomní řízení. Mateřská Toyota se honosila především do značné míry převratným, ovšem již dříve prezentovaným typem C-HR (viz AR 3/’17), ale ve světové premiéře předvedla již podruhé rozsáhle modernizovaný Yaris třetí generace, a to v plné škále verzí.

Hyundai FE Fuel Cell Concept. Pohonná soustava nové generace má proti té stávající palivové články s o 30 % větší hustotou, o 10 % vyšší účinností a o 20 % nižší hmotnostíKromě agresivnějšího vzhledu, kvalitněji zpracovaného interiéru a lepšího odhlučnění přináší Yaris zejména novou, atmosféricky plněnou „patnáctistovku“, jež nahrazuje dosud používaný agregát 1.33 VVT-i Dual. Jde o další příklad „upsizingu“, tedy zvětšování zdvihového objemu pro příznivější průběh křivek výkonu a točivého momentu a pro nižší spotřebu paliva; ten od Toyoty umí pracovat v Atkinsonově cyklu, ale konstrukčně se liší od čtyřválce téhož objemu, používaného v modelu Hybrid. Dosahuje výkonu 82 kW (112 k) a točivého momentu 136 N.m/4400 min-1 a proti svému menšímu předchůdci nabízí nejen až o 12 % nižší spotřebu, ale též lepší dynamické parametry včetně pružného zrychlení. Zajímavá byla rovněž sportovní varianta Yaris GRMS s kompresorem přeplňovaným čtyřválcem 1,8 litru o výkonu 154 kW (210 k). Nechybí ani samosvorný diferenciál. Převážně slova uznání si vysloužil zcela nový, elegantně střižený globální kompaktní crossover Mitsubishi Eclipse Cross, jenž poněkud nezvykle nejprve nastoupí v Evropě a teprve později v domácím Japonsku, USA, Austrálii a na dalších trzích. Nissan sice ve volbě evropského Vozu roku 2017 (COTY) se svojí Microu páté generace (viz AR 1/’17) neuspěl, ale tento typ pro něj bude jistě co do prodejů zásadní.

Lexus LS 500h. Poslední generace hybridní soustavy Multi Stage (z kupé LC 500h), baterie Li-Ion místo Ni-Mh. Rozvor 3125 mm, z 0 na 100 km/h zrychlí za 5,4 s, jako EV až 140 km/hNabízí vynikající jízdní vlastnosti, prostorný interiér, plynoucí z na daný segment velkorysých rozměrů, osvědčené mechanické skupiny a zaměření na evropské zákazníky (vyrábí se ve Francii, Flins). Zcela novým trumfem Nissanu se ale stává rozsáhle modernizovaný crossover Qashqai. Kromě pohonných jednotek se alespoň v detailech změnilo prakticky vše od designu karoserie přes zpracování interiéru až po rozsah elektronických asistentů (systém ProPilot s adaptivním tempomatem, aktivním vedením v jízdním pruhu a dalšími prvky již předznamenává poloautonomní řízení). Významnou novinkou letošního autosalonu v Ženevě se stala premiéra vlajkové lodi značky Opel v podobě liftbacku Insignia Grand Sport a kombi Insignia Sports Tourer (podrobněji na jiném místě tohoto Automobilu). Nová Insignia na stánku Opelu oslnila svými sportovními proporcemi, moderními motory a řadou technických novinek včetně jedinečné a lehké zadní rozvodovky s dvojicí spojek s přesným vektorováním přísunu točivého momentu v zatáčkách (u verzí 4x4) natolik, že kompaktní SUV Crossland X na platformě PSA hrálo, trochu nezaslouženě, roli pouhé stafáže. U Porsche představili hned několik „světových premiér“, nicméně jejich destilací nám vycházejí dvě. Nová 911 GT3 s aktivním řízením zadních kol je prý postavena pro silnici i závodní dráhu a jde o další výsledek průběžné cizelace osvědčeného konceptu.

Koncepční studie Peugeot Instinct ukazuje prvky autonomní jízdyPlochý šestiválec s objemem 4,0  l zde dosahuje výkonu 368 kW (500 k) a v kombinaci se standardně dodávanou sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou PDK tomuto kupé při pohotovostní hmotnosti 1430 kg umožní zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,4 s a dosáhnout rychlosti 318 km/h. Druhou premiérou se stala druhá karosářská verze liftbacku Panamera v  podobě prostornějšího fastbacku Panamera Sport Turismo. Seat se ve své prezentaci zaměřil na pátou generaci svého hatchbacku Ibiza (viz AR 3/’17), jemuž se dostalo té cti „premiérovat“ nejnovější podobu koncernové platformy MQB s doplňkovým označením A0 pro malé vozy (až později na ní vyjedou další automobily VW Group). Rozvor náprav mezigeneračně narostl o 95 mm na 2564 mm, a i když se délka ani výška karoserie prakticky nezměnily, v šířce Ibiza nabyla o plných 87 mm (na 1780 mm). Do značné míry přelomová Ibiza byla na stánku Seatu doplněna Leonem ST Cupra s výkonem motoru 2.0 TSI navýšeným na rovných 300 koní (221 kW).

Kia Stinger, sportovní sedan jako RWD nebo AWD (až 269 kW!)Škoda Auto v Ženevě tentokrát nic zásadního neukázala, představila však svůj Kodiaq ve verzích SportLine a Scout a „čtyřokou“ Octavii jako posílené RS 245 a „softroadový“ Scout. Rapid a Citigo se zde objevily v modernizovaném provedení, ve Fabii byl (jako již dříve v Octavii) zážehový čtyřválec 1.2 TSI definitivně nahrazen moderním tříválcem 1.0 TSI. Na stánku SsangYongu jsme viděli nečekaně zdařile působící koncept XAVL a Subaru ve světové premiéře odhalilo druhou generaci crossoveru XV, koncipovanou opět jako zvýšená varianta nejnovější Imprezy (viz AR 5/’16). Volkswagen představil větší, až sedmimístnou verzi svého SUV Tiguan pod podtitulem Allspace s rozvorem prodlouženým o 109 mm a zavazadlovým prostorem až 1920 l, jež má zacelit mezeru mezi typy Tiguan a Touareg, ale především zcela nový sportovní pětidveřový Arteon na podvozku Passatu (dosud Passat CC, resp. CC). Volvo v Ženevě premiérovalo druhou, zcela novou generaci svého SUV XC60. Řada XC60 v současnosti globálně tvoří takřka třetinu prodejů všech osobních vozů Volvo a nová generace byla odvozena z většího Volva XC90 (viz AR 12/’15), je tedy postavena na „velké“ platformě SPA. Během devíti let produkce vznikl bezmála milion kusů dosavadního XC60.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Auto Mobil International 2014 – Příležitost

Beiqi Foton Motor – Spasitel?

BOLOGNA MOTOR SHOW 2016 – BOLOGNA MOTOR SHOW

FORD FIESTA ST A FIESTA ACTIVE – ZAVRŠENÍ ŘADY

Ford Kuga už lze objednávat, má český ceník

Ford Motor Company 2013 – One Ford

GENEVA INTERNATIONAL MOTORSHOW 2018 – ROK OSMIČEK TAKÉ V ŽENEVĚ

Hyundai Motor Company – Sportovněji

Hyundai Motor Company – Volá Soul!

Hyundai vymyslel vlastní řešení variabilní délky otevření ventilů



Emil Frey Select

Toyota GR86 2,4 Boxer,Exekutive,MT,IHNED

1 022 km, r. 2022

999.900,- Kč

Ford S-MAX 1,6 EcoBoost,1Maj,Trend,7míst

84 788 km, r. 2013

299.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Elektromotor s axiálním magnetickým tokem – Revoluce ve světě elektromobilů?

Lukáš Dittrich 22.06.2023 02:25

Po zrušení projektu Jaguar C-X75 se elektromotoru Yasa ujal Koenigsegg a použil ho pro typ Regera. Pro mladou švédskou společnost to byl první výraznější úspěch v automobilovém průmyslu

Svět elektromobilů by mohl v dohledné době změnit typ elektromotoru, jenž zatím stál stranou. Říká... >>

Více



Další články

  • Subaru XV 1.6 Comfort+ – S kompletní výbavou

    Léty prověřené Subaru XV dorazilo do nabídky s výbavou Comfort+. Není to... >>

  • Range Rover Sport D300 – Volba rozumu

    Třetí generace typu Range Rover Sport dává na výběr mezi širokou škálou... >>

  • Škoda Kodiaq 2024 – Další kapitola

    Druhá generace největšího SUV automobilky Škoda je větší a prostornější a kromě... >>

  • Porsche 911 S/T – Nepřestávejte dýchat!

    Když Porsche ukázalo na 1963 kusů limitovanou edici 911 S/T, mnoha fanouškům... >>

  • Subaru Impreza 2024 – Číslo šest

    Šestá generace Imprezy staví na svém předchůdci, má vylepšenou techniku a stále... >>

  • BMW Vision Neue Klasse – Čtvrtá etapa

    Koncepční vůz BMW Vision Neue Klasse má premiéru na mnichovském autosalonu IAA.... >>

  • Hyundai Santa Fe (MX5) – Sázka na hybridy

    Santa Fe patří do kategorie SUV, v Evropě ale přesto jde o vlajkovou loď značky... >>

  • Hennessey H700 Corvette C8 Stingray – Kompresorová kúra

    Společnost Hennessey osadila motor C8 Corvette kompresorem. Vznikla bestie, jež... >>


Nejčtenější články

  • Škoda Kodiaq 2024 – Další kapitola

    Druhá generace největšího SUV automobilky Škoda je větší a prostornější a kromě... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Ford Puma 1.0/125 k Powershift ST-Line – Milý originál

    Když Ford představil současnou Pumu, šlo o podivný a poněkud těžkopádný... >>

  • Ford Fiesta XR2 (1981) – Oslava končí

    Před několika dny se definitivně uzavřela jedna z nejpůsobivějších kapitol... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |