image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

Peugeot 308 SW 1.5 Bluehdi EAT8 – Úsporný elegán

Lukáš Dittrich 16.09.2022 06:57

Atraktivní vzhled nové generace typu 308 SW podtrhuje vrcholná výbava GT přinášející lesklé černé detaily na karoserii, litá kola o průměru 18“, specifickou masku chladiče nebo adaptivní Matrix LED světlomety

Foto: Lukáš Dittrich

Nové generaci Peugeotu 308 a 308 SW už v nabídce zůstal pouze jediný vznětový agregát. Pravda, dálniční letec to tak úplně není, ale přesvědčit dokáže jinými dovednostmi. 

Tradiční francouzský zástupce kategorie kombi nižší střední třídy dorazil ve své nejnovější generaci (P52) na český trh koncem letošního května. Stejně jako základní hatchback (viz AR 7/’21), jenž byl uveden do tuzemského prodeje o něco dříve, také kombi už ve větší míře sází na elektrifikované pohony v podobě dvojice plug-in hybridních motorizací. Zájemci o čistě spalovací agregáty mají k dispozici zážehový přeplňovaný tříválec 1.2 PureTech a vznětový čtyřválec 1.5 BlueHDi. Právě ten jsme podrobili našemu zkoumání založenému na řadě měření. Bude jeho relativně nízký výkon 96 kW (130 k) poměrně velkému automobilu stačit? A jaký je vůbec 308 SW v praxi?

Uspořádání palubní desky i-Cockpit ­působí moderně, ale vyžaduje trochu zvyku. Zajímavou ergonomickou pomůckou jsou plně nastavitelné dotykové plošky pod středovým displejem umožňující přímý přístup k funkcím, jež daný řidič využívá nejčastějiFoto: Lukáš Dittrich

Patrně už víte, že nová generace Peugeotu 308 vychází z modulární platformy EMP2, respektive že novinka oproti svému předchůdci rozměrově narostla. Na délku a na šířku přibrala přibližně pět centimetrů, rozvor se v podstatě nezměnil a výška karoserie klesla o 15 mm. Stejně jako u některých jiných zástupců této kategorie platí také pro model 308 SW, že se oproti základnímu hatchbacku neliší pouze delším zadním převisem, ale že má rovněž zvětšený rozvor náprav (+57 mm). Ten díky hodnotě 2732 mm slibuje v kontextu zadních cestujících zajímavé věci, protože představuje špičku kategorie nižší střední třídy. Na nový Peugeot 308 SW nestačí ani Škoda Octavia Combi (2681 mm), ani například Ford Focus Kombi (2700 mm).

Peugeot 308 SW ve své aktuální generaci boduje také atraktivním designem, jenž je v kontextu karoserie kombi ještě povedenější než u hatchbacku. Dvojnásob to platí o testované sportovně střižené výbavě GT Pack s červenou barvou karoserie a černými osmnáctipalcovými disky. Efektní jsou rovněž úzké diodové světlomety i koncové svítilny. Po odemčení vozu na vás mimochodem automobil zabliká svítilnami denního svícení zaříznutými hluboko do nárazníku, zatímco svítilny zadní rozehrají postupným rozsvěcováním svůj vlastní uvítací ceremoniál.

Karoserie kombi nemá oproti základnímu hatchbacku pouze větší zadní převis, ale přidává také prodloužený rozvor náprav. S hodnotou 2732 mm se nový Peugeot 308 SW řadí k tomu úplně nejlepšímu, co kategorie nižší střední třídy nabízí. Škoda jen, že se na prostoru ve druhé řadě tato výhoda oproti konkurenci neprojevila víceFoto: Lukáš Dittrich

Interiér vypadá už na první pohled moderně a je vybaven kvalitními materiály. Ani u nejnovějších vozů se značka Peugeot nevzdala koncepce i-Cockpit s přístrojovým štítem umístěným nad miniaturním volantem. Právě přístrojový štít (jenž umí nabídnout také 3D efekt) postavený na palubní desce je důvodem, proč typ 308 nemůže mít na rozdíl od svých sourozenců v podobě typů Opel Astra nebo DS 4 průhledový displej. Fakticky tato pomůcka není potřeba. Přístrojový štít je standardně digitální a využívá displej o úhlopříčce 10“. Druhý displej je uprostřed palubní desky, a také ten je desetipalcový. Multimediální systém má výbornou grafiku, je rychlý a přehledný. Peugeot 308 v této nejnovější generaci obdržel zcela novou elektronickou architekturu infotainmentu, kdy došlo na výměnu nejen software, ale i hardware. Naposledy koncern PSA sáhl k takto rozsáhlé změně před dvanácti lety a na výsledku je to znát. Novinka přináší kromě řady jiných věcí také možnost provádět vzdálené aktualizace.

Opěradla lze sklápět pomocí táhel po stranách a pod dnem ještě zbyl prostor pro další odkládací přihrádky.Foto: Lukáš Dittrich

A současně nabízí také šikovnou pomůcku v podobě dotykové lišty rozdělené na šest políček. Co budou jednotlivá políčka dělat, to záleží na vás. Automobilka tento systém označuje jako i-Toggles, přičemž dostupný je od druhé úrovně výbavy Allure. Tímto způsobem si můžete vytvořit jednoduché zkratky pro vstup do různých menu, ale také lze do těchto políček uložit například oblíbený telefonní kontakt nebo základní teplotu klimatizace. Nechybí ani několik fyzických tlačítek, opět sloužících pro přímý vstup do různých menu. Ve výsledku jde o výborný kompromis mezi módou dotykového ovládání a tradičním přístupem založeným na tlačítkách. Samozřejmě lze spoustu věcí ovládat přímo z volantu.

Velice moderně vypadající interiér nabízí mnoho odkládacích přihrádek. Už jen ve středové konzole jich najdete hned několik. Důvodem je mimo jiné výměna původního voliče samočinné převodovky za miniaturní ovladač. Výrazněji tvarovaná sedadla jsou velmi příjemná a mohou být vybavena také masáží a čalouněním prémiovou kůží Nappa. Nejde přitom o žádnou náhražku, ale o plnohodnotnou masáž ve stylu lávových kamenů. Přes středový displej lze vybírat z několika programů a několika úrovní intenzity.

Peugeot 308 SW po praktické stránce nezklame. Nabízí nízkou nakládací hranu i velmi široký vstupní otvor do zavazadlového prostoru. Jeho základní objem činí 608 litrůFoto: Lukáš Dittrich

Slabším místem nového Peugeotu 308 SW je vzhledem ke konkurenci prostor na zadních sedadlech, což v kontextu již zmiňovaného nadprůměrně dlouhého rozvoru poněkud překvapí. Jde o daň za řešení i-Cockpit, kdy je posaz řidiče celkově nižší (aby viděl na přístrojový štít), takže se za volantem sedí s více nataženýma nohama. Posaz je skoro až sportovní, ale v praxi to znamená nutnost posunout sedadlo více vzad. Za řidičem vysokým 190 cm tak nakonec zbývá pouze 14 cm pro kolena cestujících, což je o 3 cm méně oproti současné Škodě Octavia, a dokonce o 7 cm méně ve srovnání s Fordem Focus. Interiér je také ve srovnání se zmíněnými soupeři užší (o 3 cm vpředu a o 4 cm vzadu ve srovnání s Octavií) a celkově je posádka uvnitř více „utopená“. Ne pro všechny zákazníky to ale znamená nevýhodu.

Prostor pro zavazadla disponuje základním udávaným objemem 608 litrů, má pravidelný tvar a po sklopení zadních opěradel vzniká téměř ideálně rovná ložná plocha dlouhá 1,6 m. Délka ložné plochy v pětimístném uspořádání interiéru je 104 cm, šířka v nejužším místě (mezi podběhy) činí 107 cm. Minimální šířkou prostoru pro zavazadla vždy vynikal Focus Kombi (115 cm u aktuální generace), takže na něj francouzská novinka nestačí, ale oproti němu má o 4 cm delší ložnou plochu a delší plochu nabízí dokonce také ve srovnání se Škodou Octavia. V prostoru pro zavazadla nechybějí ani síťky na uložení drobností, háčky pro zavěšení tašek nebo táhla pro sklápění zadních opěradel.

Jak už bylo řečeno, nabídka motorizací pro Peugeot 308 SW startuje u zážehového přeplňovaného tříválce, alternativou je vznětová patnáctistovka a zájemci o vyšší výkon musí sáhnout po plug-in hybridu. S přímo řazenou převodovkou je dostupný pouze zážehový tříválec, všechny ostatní motorizace jsou standardně spojené se samočinnou převodovkou. V případě testovaného dieselu (DV5), jehož kořeny sahají ještě k ­agregátu 1.6 HDi, to znamená přítomnost osmistupňové skříně Aisin vybavené hydrodynamickým měničem. Výkon této jednotky je 96 kW (130 k) a točivý moment vrcholí hodnotou 300 N.m. Kdo hledá kombi nižší střední třídy a požaduje silnější vznětový motor, ten musí vyrazit ke kon­kurenci, nicméně i francouzský, relativně méně výkonný agregát má své silné stránky.

Za šest tisíc lze případně ­dokoupit také rezervní kolo. Obejít se pak ale musíte bez prémiového ozvučení Focal ­dostupného za příplatek 28 tisíc k výbavám GT a GT PackFoto: Lukáš Dittrich

Především je tichý a velice kultivovaný. Subjektivně také působí poměrně dynamicky. „Může“ za to vysoký točivý moment dostupný už pod hranicí dvou tisíc otáček a krátké převody osmistupňové převodovky. Než se vůz rozjede na 100 km/h, převodovka se dostane na čtvrtý rychlostní stupeň. Pro sprint 0–100 km/h jsme naměřili čas 11,4 s, což je o půl sekundy horší výsledek oproti oficiálním číslům. Měření probíhalo v režimu Sport. Řidič může zvolit také režimy Normal nebo Eco. V souladu s dnešními trendy jsou reakce motoru na přidání plynu svižnější pouze ve sportovním nastavení, režim Normal a zejména Eco znamenají mimořádně laxní odezvu. Pro běžné cestování má naftová patnáctistovka výkonu dost. Při rychlosti 130 km/h se motor na osmičku pohybuje těsně pod hranicí dvou tisíc otáček, tedy v pásmu maximálního točivého momentu. Převodovka proto nemusí při každé sebemenší akceleraci podřazovat.

Jednoznačně nejsilnější disciplínou, a také důvodem pro nákup verze osazené vznětovým motorem, je spotřeba paliva. Ta se běžně pohybuje kolem pěti litrů na 100 km, a dokonce i průměr celého testu včetně veškerých dynamických měření se vešel pod hranici 6 l/100 km. Normovaný okruh pro měření spotřeby zvládl testovaný vůz s výsledkem 4,9 l/100 km dopočítaným podle dotankování. Mezi více než padesátkou automobilů, jež dosud prošly tímto testem, jde zatím o čtvrtou nejlepší hodnotu. Model 308 SW navíc disponuje nádrží o objemu 53 litrů, takže se budoucí uživatelé mohou těšit na dosti zajímavý akční rádius.

Peugeot 308 SW 1.5 Bluehdi EAT8Foto: Lukáš Dittrich

Jízdní vlastnosti rozhodně nezklamou. Ambice na sportovní svezení má ze stávajících modelů nižší střední třídy koncernu Stel­lantis Opel Astra, zatímco nová DS 4 chce nabízet především komfort. Peugeot 308 představuje jakýsi kompromis. Sportovní pocity vyvolá zejména miniaturní volant. Díky němu řízení působí jako strmé, ale mnoho informací se přes něj k řidiči nedostává. Vzhledem k celkovému naladění vznětového motoru to ničemu nevadí, protože tento agregát vybízí spíše ke klidnější ustálené jízdě. Odměnou vám nebudou emoce, nýbrž dobrý pocit z nízké spotřeby. I komfort je na solidní úrovni, a to navzdory přítomnosti osmnáctipalcových disků a zadní vlečené nápravy. Víceprvkové zavěšení je vyhrazeno pouze pro plug-in hybridní varianty. Relativně lehkému kombi ale konstrukčně jednodušší náprava stačí. V zatáčkách neodskakuje (jako u Octavie vybavené adaptivními tlumiči) a i s největšími dostupnými disky (18“) si poradí s většinou nerovností.

Peugeot 308 SW v testované motorizaci 1.5 BlueHDi je především velmi dobře vypadajícím automobilem určeným pro rodinné jízdy na delších trasách. Pro zájemce o cestování s nízkou spotřebou jde dost možná o lepší možnost, než jakou představují výrazně dražší, byť výkonnější plug-in hybridy, když jejich jízdní vlastnosti trpí daleko vyšší hmotností a u nichž se při běžném používání velmi pravděpodobně dočkáte vyšší spotřeby, a navíc dostanete pouze čtyřicetilitrovou nádrž. Dokud je vznětový motor k dispozici, u podobně zaměřených automobilů se jeho nákup určitě vyplatí.

Technické údaje

Motor
Kapalinou chlazený vznětový přeplňovaný čtyřválec PSA DV5, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, rozvody poháněné řemenem a pomocným řetězem; přímé vstřikování paliva common-rail (Bosch), EU6d; 1499 cm3 (ø 75,0 x 84,8 mm); 16,5:1, 96 kW (130 k)/3750 min-1 a 300 N.m/1750 min-1.

Peugeot 308 SW 1.5 Bluehdi EAT8Foto: Lukáš Dittrich

Převodné ústrojí
Osmistupňová samočinná převodovka Aisin (5,070–2,971–1,950–1,469–1,230–1,000–0,808–0,672–Z 4,015, stálý převod 2,86). Pohon předních kol.

Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy (platforma PSA EMP2); všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená náprava; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/HADC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,2 m; pneumatiky Michelin Primacy 4, 225/40 R18.

Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2732 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1559/1554 mm; d/š/v 4636/1852/1442 mm; objem zavazadlového prostoru 608/1634 l; objem palivové nádrže 53 l; hmotnost pohotovostní 1400, celková 1950 kg, hmotnost přívěsu brzděného/nebrzděného 1500/730 kg.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 208 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 10,9 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 4,6 l/100 km; emise CO2 121 g/km.

Cena od 760 000 Kč

Výsledky měření

Největší rychlost
Na VI. ... 208 km/h
na jedn. stupně při 4000 min-1 ... I./II./III./IV./V. ... 40,1/62,3/96,3/129,1/156,0 km/h

Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,9 
0 až 80 km/h ... 7,7 
0 až 100 km/h ... 11,4 
0 až 120 km/h ... 16,2
0 až 140 km/h ... 22,8
0 až 160 km/h ... 31,1
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 32,3 s (161,9 km/h)

Zrychlení na jednotlivé virtuální stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. ... 5,7/6,5/7,5 s
90 až 130 km/h ... V./VI./VII. ... 9,6/10,2/13,0 s

Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 71,45 km/h naměřená/palubní počítač ... 4,9/4,7 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 5,9 l/100 km

Rychloměr
Udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
Skutečná (km/h) ... 57,1 ... 76,5 ... 97,4 ... 117,2 ... 137,7 ... 158,1
Chyba (%) ... 4,83 ... 4,38 ... 2,60 ... 2,33 ... 1,64 ... 1,19
Počítač kilometrů chyba (%) ... 0,8

Vnitřní rozměry 

První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1446/1420 mm
Šířka ve výši ramen ... 1386/1360 mm
Výška nad sedákem ... 869 až 977/983 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 129 až 296 mm

Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 1038/1599 mm
Šířka (min./max.) ... 1007/1267 mm
Výška (min./max.) ... 479 mm
Výška nakládací hrany ... 638 mm
Výška otevřeného víka ... 1796 mm

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Peugeot RCZ - Lev v tretrách

PEUGEOT 2008 1.2 PureTech GT Line – Nejdůležitější lev

Peugeot 206+ - Oživení bestselleru

Peugeot 3008 2.0 HDi - Crossover se znakem lva

Peugeot 308 CC - Hravý elegán

Peugeot 308 CC 2.0 HDi - Dva v jednom

Peugeot 407 2.0 HDi - Nenápadné oživení

Peugeot 508 GT Puretech 225 EAT8 – Vystoupit z řady



Emil Frey Select

Ford Tourneo Custom 2,0 TDCi,CZ,Titanium,L2,125kW

33 424 km, r. 2019

1.099.900,- Kč

Volkswagen Sharan 2,0 TDI,CZ,1Maj,Highline,DSG

59 178 km, r. 2019

859.900,- Kč

Toyota RAV4 2,5 Hybrid,CZ,Selection,4x4

37 066 km, r. 2021

1.079.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>

  • Základ, který bere vše: Volvo S90 B4.

    Vyzkoušeli jsme základní variantu sedanu Volvo S90. Ukázal, že i přes nejslabší... >>


Nejčtenější články

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |