image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

PEUGEOT 2008 1.2 PureTech GT Line – Nejdůležitější lev

Lukáš Dittrich 12.09.2018 06:57

PEUGEOT 2008 1.2 PureTech GT Line

Peugeot 2008 sice není na trhu žhavou novinkou, ale pozornost si zaslouží. Jde totiž o prodejně nejdůležitější typ této značky.

Verze GT-Line přišla spolu s faceliftem v roce 2016. Na karoserii přidává více tmavých detailů a jinou masku chladiče. Standardem jsou ráfky o velikosti 17“Peugeot 2008 přišel na trh už před pěti lety (viz AR 7/’13), kdy se pomalu začala dostávat do módy SUV postavená na základech malých městských hatchbacků. Zatímco Renault připravil Captur postavený na Cliu a Opel typ Mokka vycházející z Corsy, Peugeot vsadil na zvýšenou 208, což už tradičně v označení symbolizuje jedna nula navíc. Typ 2008 samozřejmě nepřežil do dnešních dnů ve své původní podobě, v roce 2016 dorazila modernizace (viz AR 6/’16), jenže ta nebyla nikterak radikální. Změnily se spíše drobnosti a v nabídce se objevila varianta GT Line. Více nebylo potřeba, protože se zákazníkům typ 2008 velmi líbí. Platí to jak o evropském trhu, tak o tom českém. Jeden příklad za všechny: letos bylo u nás podle statistik SDA registrováno za prvních šest měsíců celkem 5763 automobilů značky Peugeot a z toho plných 1540 exemplářů připadlo právě na 2008. Mimochodem, druhým nejoblíbenějším vozem je 308, jenže ten následuje se značným odstupem (820 kusů). Je zajímavé připomenout si, co na tomto malém a pro Peugeot prodejně nejdůležitějším crossoveru tolik zákazníků láká. 

Peugeot 2008 figuruje na trhu již dlouhých pět let, ale pořád vypadá celkem moderněMožná to bude už design, jenž za těch pět let příliš nezestárnul. Pravda, v rámci zmíněného faceliftu byly upraveny světla nebo maska, ale k zásadní změně nedošlo. Typ 2008 stále vypadá moderně a nepůsobí příliš okoukaně. Testované provedení GT Line přidá k designu další pozitivní body. Standardem jsou 17“ litá kola, leskle černá maska chladiče, černé kryty zpětných zrcátek i střešní ližiny, uvnitř sportovní sedadla, hliníkové pedály a všeobecně bohatá výbava. Za atraktivní červenou barvu karoserie „Červená Ultimate“ si ale musíte připlatit 17 000 Kč i v případě volby této vrcholné výbavy. Kombinace červené a černé kompaktnímu Peugeotu mimořádně sluší. Dojem kazí pouze přítomnost falešného výfuku, což ale bohužel dnes už není nic neobvyklého ani u značek, jakými jsou Audi nebo Mercedes-Benz. 

Když přicházel typ 2008 na trh, byl to jeden z vůbec prvních modelů Peugeot, osazených řešením palubní desky označeným jako i-Cocpit. Zatímco tehdy šlo o revoluční věc, dnes už asi potenciální zákazníky příliš nepřekvapí. Kvůli umístění přístrojového štítu vysoko na palubní desce je volant velice malý (naměřili jsme mu průměr pouze 330 mm, u GT Line má navíc červenou kontrastní nit), a to přináší dvě důležité skutečnosti. Zaprvé je řízení v podstatě velmi strmé, což může působit zábavně. Méně zábavný je ale fakt, že umístění přístrojového štítu vás nutí mít volant poněkud níže, a to v kombinaci s výše umístěnými sedadly způsobuje nedostatek prostoru pro nohy řidiče. Ten proto musí sedět s nohama více nataženýma, a to se projeví na prostoru zbývajícím ve druhé řadě. V automobilu zkrátka všechno souvisí se vším. S tímto konkrétním Peugeotem 2008 jsme najeli více než deset tisíc kilometrů, takže můžeme s jistotou konstatovat, že se na toto řešení dá zvyknout. Fakt, že máte přístrojový štít více na očích, je navíc vcelku příjemný. Právě na interiéru je ale nakonec nejvíce znát stáří vozu, protože Peugeot 2008 stále používá i-Cocpit první generace, zatímco typy z posledních let (3008, 5008) mají generaci druhou (viz AR 6/’16), a ta vypadá podstatně lépe. Funkčnost je -ovšem zhruba stejná. 

Systém Grip Control nabízí kromě běžného silničního režimu a režimů Mud&Snow, Sand nebo Offroad také možnost ESP úplně vypnout. Po překročení rychlosti 50 km/h se ale ESP opět zapne. Středový displej o velikosti 7“ je standardem pro všechny výbavyNabídka vnitřního prostoru Peugeotu 2008 není špatná, pokud nemusíte sedět za vyšším řidičem. To je situace, kdy vám bude scházet místo pro kolena. Zajímavé ovšem je, že zatímco Peugeot nabídne mezi zadním sedákem a předním opěradlem minimálně 130 mm, respektive maximálně 373 mm, větší Citroën C3 Aircross navzdory přítomnosti posuvných zadních sedadel v tomto směru na 2008 nestačí (minimum 104 mm, maximum 359 mm). Jinak ale nabídne více jak co do šířky v úrovni loktů (1401 mm vs. 1396 mm), tak co do prostoru pro hlavu (896 mm vs. 878 mm). Pro zajímavost, například Seat Arona poráží prostorem ve druhé řadě oba zmíněné francouzské soupeře. 

Zavazadlový prostor disponuje v základním uspořádání průměrným objemem 360 litrů (Citroën C3 Aircross – 410 litrů, Seat Arona – 440 litrů), potěší ovšem masivní kovový kryt nakládací hrany, přítomnost rezervního kola pod dnem i oka pro připevnění nákladu. Sklopením zadních opěradel získáte téměř rovnou plochu, dlouhou zhruba jeden metr. Starší vznětové exempláře měly pod rezervou hrdlo pro doplňování močoviny, ty současné už prošly úpravou a močovina se dolévá klasicky hrdlem umístěným pod víčkem nádrže. Jakkoliv je Peugeot 2008 pro běžné používání bezproblémový automobil, některé praktické drobnosti by si zasloužily vylepšení. Zvyknout si musíte například na ovládání všeho přes dotykový displej a nepříliš šikovně umístěné držáky nápojů. V kombinaci s manuální převodovkou vám případné nápoje budou překážet a pokud umístíte do USB nějaký kabel nebo rovnou flash disk, pak už do držáku žádné nápoje nedáte (kromě toho se sem klasické půllitrové plechovky nevejdou). 

Klasická samočinná převodovka může kromě standardního režimu pracovat také ve sportovním nastavení, nebo v nastavení vhodném pro kluzkou vozovkuJestliže zmiňovaná modernizace z roku 2016 mnoho novinek nepřinesla, pak s nastupujícím modelovým rokem 2019 dorazily zásadní novinky v oblasti motorů. Mohou za to samozřejmě nové emisní normy (viz AR 8/’18). Aktuálně je provedení GT Line dostupné s novou dvanáctistovkou 1.2 PureTech a novým vznětovým čtyřválcem 1.5 BlueHDi. Naneštěstí se do našeho testu dostavila ještě varianta se starým zážehovým přeplňovaným tříválcem, doplněným šestistupňovou samočinnou převodovkou. Taková kombinace v aktuálním ceníku již chybí. 

Odstoupivší přeplňovaný celohliníkový tříválec můžete potkat ještě u doprodávaných skladových vozů, a to nejen značky Peugeot, ale celého koncernu PSA. Disponuje výkonem 81 kW (110 k) a vrcholem točivého momentu 205 Nm. Jeho silnější variantu (96 kW/130 k) jsme testovali v dubnu právě s Citroënem C3 Aircross (viz AR 4/’18). Peugeotu ale slušel více, neboť vykazoval kultivovanější běh, byl celkově tišší a také nabízel rozumnější spotřebu. Na naší testovací trase dlouhé 132,8 kilometru a obsahující ze 40 % dálnice si řekl při průměrné rychlosti 90,5 km/h o 6,4 l/100 km. Citroën zdolal stejnou disciplínu s průměrem 7,1 l/100 km při nižší průměrné rychlosti (87,14 km/h). Peugeot navíc navzdory slabšímu motoru a nevhodným pneumatikám byl i pocitově výrazně živější a potvrdila to také naše měření. Zrychlení z nuly na 100 km/h zdolal za 10,7 s, zatímco u C3 Aircross to bylo 11,4 s. Vyšší výkon se -začal projevovat až v rychlostech nad 120 km/h, kdy ale i Peugeot byl pořád schopný použitelné dynamiky. Připomeňme, že nová generace zážehového tříválce PureTech z toho testovaného vychází. 

Starší šestistupňová samočinná převodovka řadí obstojně, jenže ji už k tříválci PureTech nedostanete. Kromě základního režimu nabízí testovaný automat také sportovní režim a režim pro jízdu na sněhu, kdy jsou rozjezdy velmi vlažné. Navíc si díky přítomnosti systému Grip Control můžete nastavit i kontrolu trakce s ohledem na sníh a jiné povrchy. V praxi ale využijete tuto pomůcku jen sporadicky. Paradoxem je, že sportovně střižená výbava GT Line má tuto věc, určenou spíše pro jízdu v terénu, zahrnutu do standardní výbavy. Ničemu by to nevadilo, pokud by se systémem Grip Control nutně nesouvisely celoroční pneumatiky. Ty totiž snášejí jakoukoliv rychlejší jízdu dost špatně, a i na suchu velmi rychle ztrácejí trakci. Pokud budete pořizovat nižší výbavy, kde se za Grip Control připlácí, klidně ho vynechejte. Jestli půjdete pro výbavu GT Line, minimálně na léto se určitě vyplatí nákup jiných pneumatik. 

Zatímco aktuální typy 3008 nebo 5008 používají uspořádání palubní desky i-Cockpit druhé generace, 2008 ještě pořád sází na generaci první. Obecně je to nevšední řešení, ale dá se na ně zvyknoutPeugeot 2008 totiž jízdně není vůbec špatný. Jeho podvozek nabízí slušný komfort i na poměrně velkých sedmnáctipalcových kolech, a přestože je vzadu vždy jednoduchá vlečená náprava, v zatáčkách si vede dobře. Relativní stáří typu 2008 je znát i na nabídce dalších asistenčních systémů. Pořídit si můžete pouze systém automatického nouzového brzdění (+7000 Kč k výbavě GT Line), nic víc. Například Seat Arona může mít i hlídání mrtvých úhlů nebo adaptivní tempomat. 

Prodejně nejdůležitější vůz značky Peugeot na českém trhu neexceluje v žádném směru, ale celkově působí velice vyváženým dojmem a nemá výraznější slabiny. Je to ideál pro zákazníky hledající univerzální automobil. Typ 2008 je pořád dost malý k tomu, aby se s ním dalo pohodlně jezdit po městě, ale zároveň dostatečně prostorný, aby bez problémů zvládl i delší výlety. Ze zkušeností s Opelem Crossland X navíc víme, že nová přeplňovaná dvanáctistovka bude ještě lepší a velmi pravděpodobně i úspornější, byť vlivem nové metodiky měření spotřeby by mohla v tabulkách vypadat její spotřeba na první pohled jako vyšší.

TECHNICKÉ ÚDAJE

Testovaný tříválec 1.2 PureTech zamířil do důchodu. Aktuálně už je na trhu výrazně přepracovaná verze, která je lepší a úspornějšíPOHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový tříválec EB2, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, proměnné časování ventilů VVT; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6; 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5), 10,5:1, 81 kW (110 k)/5500 min-1 a 205 N.m/1500 min-1. Šestistupňová samočinná převodovka, pohon předních kol.

PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena, vzpěry MacPherson a příčný zkrutný stabilizátor; vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; provozní brzdy kapalinové kotoučové s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky Goodyear Vector 4Seasons 205/50 R17.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 
Rozvor náprav 2537 mm; d/š/v 4159/1739/1570 mm, světlá výška 165 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 360 až 1194 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní 1235 kg, celková 1655 kg. 

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 188 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,9 s; spotřeba paliva EU 5,9/4,1/4,8 l/100 km; emise CO2 110 g/km.

VÝSLEDKY MĚŘENÍ

NEJVĚTŠÍ RYCHLOST (km/h)
na V. 188  
na jedn. stupně při 6000 min-1 I./II./III./IV./V. 42,3/81,4/124,3/164,1/188,0 

Zrychlení (s) s postupným řazením při 6200 min-1
0 až 60 km/h 4,6 s 0 až 120 km/h 15,5 s
0 až 80 km/h 7,3 s 0 až 140 km/h 22,2 s
0 až 100 km/h 10,7 s 0 až 160 km/h 34,2 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h 32,7 s (158,6 km/h)

Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 III./IV./V. 5,8/7,7/11,4 s
90 až 130 km/h IV./V. 10,3/14,0 s

Průměrná provozní spotřeba (l/100 km) 
Na trati 132,8 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 90,5 km/h 6,4 l/100 km 
za celý test včetně dynamických měření 6,9 l/100 km

Rychloměr
udávaná (km/h) 60,0 80,0 100,0 120,0 140,0 160,0
skutečná (km/h) 57,8 76,6 96,4 117,6 137,4 157,3
chyba (%) 3,7 4,3 3,6 2,0 1,9 1,7
Počítač kilometrů chyba (%) 1,7 %

VNITŔNÍ ROZMĚRY

Základní objem zavazadlového prostoru v případě Peugeotu 2008 činí 360 litrů. Na trhu najdeme i větší malá SUV, ale pro běžné potřeby to bohatě stačíPRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů 1406/1396 mm
Šířka ve výši ramen 1318/1255 mm
Výška nad sedákem 989 až 978/878 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu 130 až 373 mm

VOLANT 
Průměr/počet otáček mezi rejdy 334 mm/2,5
Nastavení (podélné/výškové) 41/22 mm

Zavazadlový prostor 
Délka (min./max.) 748/1449 mm
Šířka (min./max.) 1048/1178 mm
Výška 524 mm
Výška nakládací hrany/otevřeného víka 587/1889 mm

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Peugeot RCZ - Lev v tretrách

Peugeot 206+ - Oživení bestselleru

Peugeot 3008 2.0 HDi - Crossover se znakem lva

Peugeot 308 CC - Hravý elegán

Peugeot 308 CC 2.0 HDi - Dva v jednom

Peugeot 308 SW 1.5 Bluehdi EAT8 – Úsporný elegán

Peugeot 407 2.0 HDi - Nenápadné oživení

Peugeot 508 GT Puretech 225 EAT8 – Vystoupit z řady



Emil Frey Select

Suzuki Jimny 1,3 VVT,4x4,Ranger JLX,tažné

76 230 km, r. 2014

309.900,- Kč

Toyota Corolla 1,8 HYBRID COMFORT TECH

18 000 km, r. 2022

569.900,- Kč

Citroën SUV C5 Aircross 1.6 HYBRID 225k ë-EAT8 SHINE

1 738 km, r. 2022

1.049.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>

  • Základ, který bere vše: Volvo S90 B4.

    Vyzkoušeli jsme základní variantu sedanu Volvo S90. Ukázal, že i přes nejslabší... >>


Nejčtenější články

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |