image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Tatra T815-7 - Světová premiéra

Trucker 23.10.2007 00:00

A bychom dokonale pochopili význam označení titulku článku, je třeba se ohlédnout do historie. Značka Tatra je v našem podvědomí identifikována především s páteřovým rámem a nezávisle zavěšenými a odpruženými poloosami. To je základ konstrukce, kterou známe pod označením – „tatrovácká koncepce vozidla“.

Opravdová Tatra
Do stejné „ligy“, co se týká přínosu Tatry světové konstrukci automobilu rozhodně patří vzduchem chlazený motor, především jeho varianta V8 s přeplňováním a mechanickým čerpadlem schopná plnit aktuální emisní normy Euro 1 až Euro 4 a konečně též kombinovaný systém odpružení King Frame. Všechno to je opravdová, nefalšovaná a originální Tatra. Z hlediska posledních vývojových trendů konstrukce automobilů však je na výsost důležitá též schopnost nabídnout zákazníkovi přesně to, co žádá. Jestliže chce vozidlo vybavené agregáty podle svých představ, má je mít. Důležitý krok učinila Tatra v tomto směru při přípravě a realizaci zákaznického projektu Liwa. Osmikolka určená pro armádu Spojených arabských emirátů byla prvním vozidlem z Kopřivnice s kapalinou chlazeným motorem a automatickou převodovkou zahraniční provenience. Cesta k zabudování automatické převodovky Twin Disc nebyla jednoduchá, stejně jako k zastavění kapalinou chlazeného motoru KHD Deutz. Konstruktérům se však celá záležitost povedla nadmíru dobře. Tak, že zákazník tehdy odebral sérii 1127 vozů. Od té chvíle se datuje nabídka vozidel Tatra s částí hnacího traktu podle výběru zákazníka.

 

Vstříc zákazníkům
Ve vozech z Kopřivnice se postupně objevily zástavby motorů KHD Deutz, Cummins nebo, Caterpillar. Šlo především o automobily určené pro speciální účely, rozumějme, určené pro potřeby armád. Ostatně, všichni, kdo jsme byli na vojně, víme jaký kredit mají Tatry právě v těchto složkách. V rámci unifikačních snah zaváděných do výroby vznikly na přelomu tisíciletí dvě nové obchodní řady Armax a Force. První z nich stavěla na upravených, tzv. militarizovaných, podvozcích civilní řady Terrno1, zatímco ta druhá zahrnovala speciály s jednotlivými konstrukčními skupinami od zahraničních dodavatelů. Požadavky obranných složek, zvláště po začátku podzimu 2001, šly však ještě dále. Především cestou možností bezproblémového a rychlého transportu kolové techniky na velké vzdálenosti. Tedy možností přepravovat i těžká nákladní vozidla standardní leteckou technikou armád NATO. Reakcí byl vývoj jednoduché nízké kabiny a vymístění částí nebo celého motoru za kabinu vozidla.

Důmyslná konstrukce
Úspěšné zvládnutí této problematiky včetně instalace nejmodernější techniky a technologie jako například systému jednotné olejové náplně pro motor, automatickou převodovku a měnič (SFS) dokázala Tatra vývojem vozidla T815-7E0R89 LVSR (Logistics Vehicle System Replacement) na zakázku pro USMC (americkou námořní pěchotu). Pětinápravový podvozek s první a druhou nápravou řízenou mechanicky systémem Tatravize 3000 a čtvrtou a pátou nápravou řízenou hydraulicky systémem společně navrženým s odborníky firmy ZF, měl všechna kola hnaná s tím, že pohon poslední nápravy byl přiřaditelný.

 

Souběžně s LVSR již konstruktéři pracovali na kompletizaci řady T815-7. Nejdříve přišla středně těžká 4x4, poté se v rámci projektu JAR objevilo vozidlo 8x8 a vzápětí provedení se třemi nápravami 6x6. Celá řada T815-7 (všimněme si, že v označení je šťastná sedmička, která provázela nejeden typ z Kopřivnice na jeho úspěšné cestě morální životností) byla ve světové premiéře představena na letošním mezinárodním veletrhu obranné techniky IDET v Brně.

Právem za ni musí sklidit naše uznání všichni, kdo se na jejím vývoji a realizaci podíleli a podílejí. Dovolme si jmenovat za všechny alespoň šéfkonstruktéry Ing. Petra Bruse, pod jehož vedením se na řadě začalo pracovat, a Ing. Rodomíra Smolku, který ji dovedl úspěšně až ke světové premiéře a stojí v čele konstrukce dnes.

Mezi jednotlivými modely nové řady jsou silné unifikační vazby, přitom jejich konstrukce dovoluje velkou variabilitu použitých motorů a hnacích traktů. Vedle vzduchem chlazených motorů Tatra (V8, přeplňovaný, s mezichladičem stlačovaného vzduchu, plnící emisní standardy dle norem Euro 2, Euro 3 a Euro 4 bez použití elektronicky řízeného vstřikovacího systému) mohou být ve vozidlech použity též kapalinou chlazené motory Cummins či Caterpillar.

Stejně tak kromě mechanicky ovládané převodovky může být použita převodovka automatická. Nová řada vozidel je vhodná nejen pro přepravu osob, ale i specifického a citlivého vojenského materiálu a speciálních nástaveb, jako jsou přepravníky munice, elektronická zařízení, radarové a jiné speciální kontejnery, skříňové nástavby.

Celokovová sklopná kabina je vyráběna ve třech provedeních – dvoudveřová pro přepravu až 4 osob, dvoudveřová prodloužená s lůžkem a čtyřdveřová pro přepravu až 8 osob. Nízká stavba kabiny a celého vozidla dovoluje jednoduchou leteckou přepravu v prostředcích C-130 Herkules. Konstrukce vozidel umožňuje dodatečnou montáž přídavného pancéřování kabiny v několika stupních ochrany dle STANAG 4569. V rámci nové výrobkové řady jsou k dispozici modely T815-7LOR42 4x4, T815-78OR89 6x6, T815-7MPR89 8x8 a T815-7EOR89 10x10.

 

Tradice výhod
Význam nové řady vozidel pro speciální účely je především v jejich spolehlivé, léty prověřené vysoce efektivní konstrukci, která propůjčuje vozům bezkonkurenční jízdní schopnosti v nejtěžších terénech naší planety (obecně lze konstatovat, že vozidla Tatra vládnou takovými jízdními vlastnostmi a takovou průchodivostí terénem, že je prakticky nelze efektivně v tomto směru srovnávat s jinými vozy, těžko tedy lze v tomto směru hovořit vůbec o konkurenci). Standardizace jednotlivých konstrukčních prvků je u T815-7 dovedena do požadované úrovně.

Obrovská výhoda pro armády je možnost použití vzduchem chlazeného motoru vybaveného „pouze“ mechanickým čerpadlem a přesto plnícího nejpřísnější emisní normy Euro 4. Vzpomeňme si opět na naše účinkování v rámci prezenční vojenské služby – jak je důležité moci opravit vozidlo s minimálními nároky na speciální nářadí a techniku přímo v poli.

Velmi zajímavá je navíc možnost „navěsit“ v okamžiku potřeby přídavné pancéřování na kabinu a výrazným způsobem tak zvýšit pravděpodobnost delší bojeschopnosti osádky vozu. Přitom, když nemusím, mám přídavné pláty pancéřů složeny v přepravní poloze či v logistickém skladu.

Možnost zástavby kapalinou chlazených motorů zahraniční, ale především americké provenience sleduje výhodu plnění offsetových a jiných ekonomických programů při vyzbrojování zahraničních armád – viz. například projekt Liwa či Izrael a podobně.
A automatická převodovka? I na tomto příkladě je vidět, s jakou přesnou vizí postupovali v Tatře již v letech 1993/1994/1995, když začínali s projektem Liwa. Dnes je automatika jedním z častých požadavků vojenských tendrů. Není překvapením, když vám v zadávacích podmínkách zákazník sdělí: „chceme těžké taktické vozidlo, takové specifikace, aby za jeho volant mohla usednou 160 cm vysoká křehká „vojanda“ a bez problémů s ním odjet splnit svůj úkol“! A věřte tomu, že to lze dnes zvládnout i s tou největší speciální Tatrou.

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Armádní off - road Tatra T815-7MPR89

Automobiloví konstruktéři – Stavěl základy budoucnosti

Automobily – Kopřivnická TATRA na veletrhu BAUMA 2016

Automobily – Nová konstrukční řešení Tatry

Automobily – Novinky z automobilky Tatra

Automobily – Novinky z Tatry

Automobily – Tatra na veletrhu Eurosatory 2012

Automobily – Tatra Phoenix AGRO 6x6

Automobily – TATRA pomáhá při hašení požárů v Izraeli

Automobily – TATRA rostla v roce 2016 o 54 procent



Emil Frey Select

Toyota Yaris 1,5 Hybrid,CZ,1Maj,Selection

7 332 km, r. 2022

569.900,- Kč

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,1Maj,ComfortTech

59 778 km, r. 2021

629.901,- Kč

Toyota Auris 1,8 Hybrid,CZ,1Maj,NAVI

104 416 km, r. 2018

469.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>

  • Tatra 30 (2. díl) – Karosářské kreace

    Čtyřválcová Tatra 30 se v letech 1928 až 1931 objevila také v mnoha... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Niki Lauda (1949 – 2019) – Legenda formule 1

    Odešla legenda formule 1. Niki Lauda opustil tento svět 20. května, ale... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |