Představujeme
Automobily – Tatra Phoenix AGRO 6x6
Jiří Krenar 04.08.2015 05:21
Karosárna a slévárna Velim nedávno předala zákazníkovi dvoustrannou sklápěcí nástavbu pro přepravu zemědělských komodit na podvozku TATRA PHOENIX.
Je to víc jak rok (DaS 4/2014), kdy byl v redakčním testu představen tahač Tatra Phoenix AGRO v běžném provozu na polích jižní Moravy. Věřil jsem tehdy, že to byla první „vlaštovka“ v obnovování vozového parku zemědělských podniků a držel jsem Tatře palce, aby takových zakázek bylo víc. Pokud si vzpomenete, Tatra nabízí zemědělcům podvozek AGRO s konfigurací 6x6 či agrotahač 6x6. Homologace je buď standardní – nákladní automobil – nebo je vozidlo homologována jako traktor. Zákazník, který si objednal nástavbu u společnosti KOV Velim, zvolil podvozek Tatra T 158 8P5R33.391.6x6.1 s homologací pro běžný silniční provoz. Namontován je motor Paccar MX340 EU5 s výkonem 340 kW/2300 Nm.
Překvapivě zvolil manuální převodovku ZF 16S2530 TO s přídavnou převodovkou Tatra 1.30 TR 1.28 a s pomocným pohonem typu N22110C z převodovky (470-870 Nm). Podvozek je v podstatě standardní tatrovácké konstrukce s jednoduchou montáží kol na zadní tandemové nápravě. Zákazník zvolil pneumatiky Barum 445/65 R22,5 + 445/65 R22,5 určené pro staveništní provoz. Vozidlo má celkovou délku skoro 10 metrů, provozní hmotnost 10 400 kg. Namontováno je též přípojné zařízení Ringfeder.
Pro karosárnu KOV Velim to nebylo poprvé, co stavěli agronástavbu, takže mohli zákazníkovi poradit či usměrnit jeho požadavky. Z pohledu nás laiků, jde o dvoustranný sklápěč s možností pomocí nástavby variabilně měnit využitelný objem nákladového prostoru z 22,2 m3 na 29,0 m3. Není ale nad popis z pera odborníka Pavla Koláře:
„Sklápěcí plošina je tvořena dvěma spodními podélnými výztuhami, dvěma hlavními příčnými nosníky, plechovou podlahou (materiál DOMEX 700 tl. 5mm) a systémem pomocných příčníků.
Bočnice jsou pevné – ocelové (výstelka z materiá-lu DOMEX 700 tl. 3 mm), s šikmým žebrováním, vysoké 1500 mm. Spodní část levé strany vysoká cca 900 mm se v celé délce boku otvírá pomocí tří hydraulických válců v úhlu 90° a po vyklopení prodlužuje úroveň podlahy. Horní hrana bočnic je přizpůsobena pro připevnění nástavek. Přední čelo je ocelové cca 1500 mm. Provedení obdobné jako u bočnic. Zevnitř jsou příčky pro výstup z korby. Zadní čelo je sklopné pomocí hydrauliky až nad zadní část ložné plochy. Zadní čelo je dotěsněné pro přepravu snadno tekoucích obilnin pomocí ocelového profilu k pevné části bočnic (do výšky 1500 mm). Zajištění zadního čela je provedeno hydraulickými zámky v pístnicích a mechanicky pod úrovní podlahy. Nástavky – nad pevné bočnice je možné instalovat systém nástavek z bočnicových profilů.
Povrchová úprava – tryskání pískem, zinkování šopováním všech ocelových částí základní stavby a dvouvrstvé lakování s vrchním PU lakem dle vzorníku RAL a volby zákazníka. Na nástavbě je použita hydraulika HYVA s jedním centrálně uloženým válcem, nádrží na hydraulický olej (s optickým měřením stavu), třísekčním rozvaděčem, který zajišťuje plynulé ovládání chodu hydraulických funkcí. Zadní čelo a hydraulická bočnice jsou ovládány pomocí elektrických tlačítek.“
Vozidlo bylo pečlivě „vypulírované“, připraveno k předání zákazníkovi, takže na zkušební jízdu nebylo ani pomyšlení. Nicméně do kabiny za volant jsem se vyšplhal, a první na co jsem „valil“ oči, byl spínač pomocného pohonu, umístěný přímo u levého kolene v dolní části palubní desky vlevo od volantu. Na můj udivený pohled odpověděl Pavel Kolář: „Zákazník si to tak přál, protože počítá s tím, že řidič může ovládat tento spínač i když stojí vedle vozidla. Jiné řešení odmítl“.
Druhým prvkem, jehož význam jsem zprvu nechápal, byla krátká rampa nad předním nárazníkem. „Neseděla“ mi ani rozměrově ani tvarově. Na přídavné dálkové světlomety to nevypadalo, jako ochrana chladiče a masky vozidla před klokany jinou divokou zvěří taky ne. Nakonec se ukázalo, že je to v podstatě distanční zařízení, kterým se udržuje bezpečná vzdálenost mezi sklízecím strojem na zelené krmení (nebo podobným „skorokombajnem“) a nákladním vozidlem, kam je posekané „zelené“ foukáno fukarem.
Podle prvních dojmů se nástavba může pochlubit kvalitním dílenským zpracováním a to včetně drobných detailů. Protože vozidlo je vybavené také přípojným zařízením a zákazník se netajil tím, že když nebude vozit nic pro zemědělskou výrobu, hodlá truck použít i pro přepravu písku, zdá se, že výkon motoru 340 kW/462 k je pro plně naloženou soupravu „tak akorát“.
Převzato z časopisu