Představujeme
Armádní off - road Tatra T815-7MPR89
Doprava a silnice 06.08.2008 00:00
Značka Tatra nabízí širokou paletu trucků unikátní koncepce s vynikajícími vlastnostmi v náročném terénu a ve tvrdých klimatických podmínkách. Je proto celkem logické, že právě test Tatry zařazujeme do čísla, kde je téma Užitková vozidla pro těžký terén. Původně jsme měli v úmyslu vyzkoušet „lehkou“ Tatru T810, ale protože kolem tohoto modelu stále ještě není klid (tato lukrativní zakázka nedá celé řadě politiků, poradců, lobistů apod., potažmo i konkurenci, stále spát), zvolili jsme jiný – mediálně zcela „nezáživný“ – speciál. Zkusili jsme si jízdu s jiným vojenským off-roadem, s modelem T815-7. Konkrétně šlo o verzi MPR89, tj. o čtyřnápravový speciál s konfigurací pohonu 8x8.
Tato řada vozidel je určena pro provoz v extrémních podmínkách jak terénních, tak klimatických a svojí konstrukcí odpovídá možnosti nasazení v bojových podmínkách. Základem je tradiční tatrovácký podvozek s nezávislým zavěšením výkyvných polonáprav s prostorovým tuhým rámem s páteřovou nosnou troubou. To je v podstatě koncepce, kterou už dobře známe i z civilních vozidel Tatra, osvědčila se na stavbách jak v Evropě, tak i ve tvrdých podmínkách v Asii či na Dálném východě, na Sibiři apod.. Při konstrukci vojenského speciálu ale museli tatrováci maximálně zohlednit i standardy NATO a armád různých zemí světa. Přitom vozidlo plní i požadavky civilní legislativy. Ve výrobním programu je v podstatě pět verzí, lišících se velmi zjednodušeně řečeno – konfigurací podvozku. Od pohonu 4x4, přes 6x6, 8x8, 10x10 až k 12x12. Stavebnicová koncepce umožňuje výrobci vytvářet mnoho variant dle požadavků zákazníka, u vícenápravových provedení samozřejmě s řiditelnými zadními nápravami.
Řada T815-7 umožňuje jak zástavbu tradičního vzduchem chlazeného motoru Tatra, tak i kapalinou chlazených agregátů Cummins nebo Caterpilar. Stejně tak může být na přání zákazníka namontována čtrnáctistupňová přímo řazená převodovka Tatra, nebo převodovky ZF, případně automatické převodovky Allison, resp. TwinDisc. Odpružení náprav zajišťují vzduchové měchy pod rámem, doplněné o hydraulické tlumiče a dle potřeby i o zkrutné stabilizátory. Pneumatické odpružení zajišťuje i zvyšování či snižování světlé výšky vozidla, což umožňuje této Tatře i přepravu v letadle C-2130 Herkules a usnadňuje i dopravu vozidel po železnici.
Budka vozidla je celokovová, sklopná, standardně pro 2–4 osoby, ale dodávána je i prodloužená s lůžkem, nebo čtyřdveřová pro 8 osob. Její konstrukce , včetně konstrukce vozidla, umožňují i montáž přídavného pancéřování v různých stupních ochrany, včetně skla. Jaksi samozřejmostí jsou i různé varianty střešních průlezů, střeleckých věžiček atd., ale také na přání montáž závislého či nezávislého topení, klimatizace a celá řada vojenských speciálních technik. A snad ještě jedna drobnost, konstrukce kabiny umožňuje její levo-pravé provedení, tj. levo-pravé ovládání, dle požadavků zákazníka. Pokud jde o nástavbu, konstrukce podvozku umožňuje jednoduchou montáž ohromného množství vojenských speciálních nástaveb, včetně výměnných kontejnerových. Tolik stručné seznámení s řadou T815-7.
Na kopřivnickém polygonu, tj. jak na rychlém okruhu s kvalitním betonovým povrchem, tak na speciálních zkušebních „trhacích“ úsecích, včetně umělých stoupání, ale také mimo zpevněné vozovky, jsem měl možnost usednout za volant varianty T815-7MPR89 8x8. Dlužno podotknout, že vozidlo mělo řízení vpravo, kapalinou chlazený motor Cummins a samočinnou převodovku TwinDisc. Zkušební podvozek neměl v době testu namontovanou žádnou nástavbu, byl v klasické vojenské „khaki“ barvě, ačkoliv by jistě bylo efektnější, kdyby měl tzv. digitální kamufláž, kterou Tatra prezentovala na vojenském speciálu řady T815-7 s valníkovou korbou, vystaveném na Mezinárodním veletrhu obranné techniky IDEB 2008 v Bratislavě. A pro úplnost bych měl dodat, že šlo o vozidlo, které slouží Tatře pro zkoušky různých nových komponentů, montážních celků, aplikací apod., takže mělo „najeto“ neuvěřitelné množství kilometrů v těžkém terénu v různých vojenských prostorech, samozřejmě i na polygonu a navíc se za jeho volantem vedle zkušených testovacích řidičů – techniků Tatry, vystřídalo i ohromné množství řidičů - zákazníků atd..
Upřímně řečeno, o to mně byl tento speciál milejší, zvlášť, když jako instruktor s ním k parkovišti přijel Petr Gilar, zkušební řidič Tatry, se kterým jsem měl možnost absolvovat v roce 2004 test sklápěče Tatra 8x8 v jedné moravské pískovně (DaS 3/2004). Ačkoliv jsem věděl, že je to „pan řidič“, se kterým se nemusím bát, „protáhnul“ testovanou „osmikolku“ polygonem přes všechna stoupání, rychlostní okruh i trhací úseky (aby vzápětí celou trasu zopakoval v opačném směru, tj. včetně všech klesání) takovým „kalupem“, že jsem si musel nejdříve dát sprchu a „vyměnit trenky“, a teprve pak jsem usedl za volant já. Přesto ještě jednou velký dík.
Testovaný vůz byl na zkouškách i u významného zákazníka na Středním východě, takže měl za sebou jak testy v poušti, tak i časté vyloďovací operace ve slané vodě, přesto o tom, co absolvoval, svědčilo jenom mírné povrchové opotřebení palubní desky i všech spínačů, voliče převodovky, pedálů apod. Funkčně bylo vše perfektní, a tak jsem si zvykal jenom na pravostranné řízení a na to, že neslyším charakteristický zvuk vzduchem chlazeného tatrováckého osmiválce, ale kapalinou chlazený Cummins. Palubní deska i s přístrojovým panelem je klasická Tatra, snad jen kontrolek a spínačů je výrazně více než v civilní sklápěčce. Upravuji se sedadlo, zpětná zrcátka (ne že by hrozilo, že by nás chtěl někdo na polygonu předjíždět, ale dělám to už v podstatě automaticky), odjišťuji ventil parkovací brzdy a „americky“ jednoduchým voličem určuji, že pojedeme vpřed v režimu 6, tj. šestistupňovém.
Nejdříve se pohybujeme jenom po betonu a asfaltu, a já si zvykám na citelné rázy při řazení jednotlivých rychlostních stupňů. To už v dnešních kamionech s automatickou převodovkou neznáme. Instruktor mě směřuje pod stoupání 45o, volič dávám do polohy 1 (za jízdy, převodovka je tzv. „blbuvzdorná“ tj. počítá s neurvalým zacházením řidiče – vojáka základní služby, takže to zvládne) a začínáme stoupat. V polovině prudkého stoupání zastavujeme, abych si potvrdil, že Tatra bez problému zvládne i tento manévr, znovu se rozjíždím a už jsme nahoře. Netroufám si s testovaným vozem na takové manévry, náklony a rychlosti v zatáčkách, jako Petr Gilar, ale v podstatě zjišťuji, že jsme projeli bez problémů vše, co jsem si usmyslel, že projedeme. Jaksi samozřejmostí je i brod, kde – jak konstatoval můj instruktor – je momentálně málo vody (cca lehce přes 500 mm), což prý není to „pravé ořechové“. Ano, Tatra má brodivost 1250 mm.
Ačkoliv mám k dispozici uzávěrky mezinápravových a nápravových diferenciálů a nápravy s redukcemi, všechny překážky vozidlo zdolává bez nutnosti aktivovat tyto off-roadové systém. Při opakovaném kroužení po betonu rychlostní dráhy si až při pohledu na tachometr uvědomuji, že jedu rychlostí skoro 90 km/h a vozidlo se ovládá velmi dobře (instruktor ovšem kroužil rychlostí skoro 130 km/h), posilovač řízení je dobře naladěn. Ovšem kontrolované smyky a otočku do protisměru pomocí parkovací brzdy, které mi předvedl instruktor, nehodlám zkoušet. Ještě jednou projíždím terénní úsek vedený lesem, a pak míříme znovu na strmé svahy, tentokrát směrem dolů, abych si vyzkoušel jak brzdný účinek motorové odlehčovací brzdy, tak i provozních bubnových brzd.
Tatra T815-7 je špičkové vojenské vozidlo, určené jak pro logistické nasazení v týlu, tak i pro přímé nasazení v bojových podmínkách. Souhlasím, že v případě krytí kabiny pancéřováním bude asi omezený výhled z místa řidiče, ale v testovaném provedení bylo zcela shodné s běžným stavebním truckem, stejně tak jako ovládání. Ano, pohodlí v kabině je menší, nehledejte zde nějaké „polstrování či tapecírunk“, jde o vojenský speciál. Ale jsem překvapen dobrým ovládáním a zvláště pak jízdními vlastnostmi při vysokých rychlostech na dobrém silničním povrchu. O tom, že Tatra nebude mít problémy v terénu, jsem nepochyboval.
Zdroj: Doprava a silnice 07/08
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor: Čtyřdobý, vznětový, přeplňovaný, kapalinou chlazený šestiválec Cummins s vysokotlakým vstřikováním paliva systém Common-Rail. Maximální výkon 306 kW/1900 min-1, největší točivý moment 2010 Nm/1200 min-1. Odlehčovací motorová brzda.
Převodové ústrojí: Šestistupňová samočinná převodovka TwinDisc. Hydrodynamický měnič. Trvalý pohon všech kol s odpojitelným pohonem přední nápravy. Mezinápravové a osové uzávěrky diferenciálů, redukce v kolech.
Podvozek + budka: Páteřová nosná roura – stavebnicová koncepce Tatra, přední nápravy řízené, hnané s výkyvnými polonápravami, odpružené vpředu zkrutnými tyčemi a teleskopickými tlumiči, vzadu vzduchovými vlnovcovými pružinami s vinutou pružinou uvnitř a teleskopickými tlumiči. Možnost regulace světlé výšky vozidla. Na zadních nápravách dvojitá montáž kol. Bubnové brzdy na všech kolech, systém ABS. Jednoduchá montáž kol, možnost dohušťování pneumatik za jízdy. Dvoumístná krátká nízká trambusová budka sklopná vpřed. Nástavba dle potřeby.
Rozměry a hmotnosti: Délka/šířka/výška jsou 9325/2500/2690 resp. 2585 mm, rozvor náprav 3100 + 1450 mm. Pneumatiky 16,00R20-24R21. Palivová nádrž o objemu 700 l. Stoupavost 45°, boční náklon 30°, přední/zadní nájezdové úhly 45°/40°, přechodový úhel 36°, světlá výška 400 mm, brodivost 1250 mm.
Taktické pneumatiky Michelin 10.00 R20.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)