Motorsport
Opravdový Dakar – V africkém rytmu
Milan Olšanský 25.02.2015 04:52
Po páté vyrazil Ing. Tomáš Tomeček se svým týmem do soutěže Africa Eco Race, Její účastníci již po sedmé mířili z Evropy do cílové destinace, senegalského Dakaru.
Předcházející čtyři účasti v Africa Eco Race (AER) proměnil Ing. Tomáš Tomeček ve tři krásná vítězství (2011, 2012 a 2014), pouze v ročníku 2013 se musel sklonit před Antonem Šibalovem se speciálem Kamaz. Africa Eco Race je soutěž, která horko těžko bojuje s jihoamerickým soupeřem o image „toho pravého Dakaru“. Nicméně je to již sedm let, co soutěžácký svět vzal AER na vědomí a mnozí jí považují za, ve smyslu Rallye Dakar, tu opravdu tradicionalistickou rallye. Z mnoha různých důvodů je však obsazenost soutěžních kategorií AER nepoměrně nižší než na „jihoamerickém Dakaru“ a také konkurence je poněkud jiná. Na druhou stranu je třeba říci, že též finanční náročnost účasti na AER není taková jako na Dakaru organizovaném společností ASO. Nicméně účast věhlasného soutěžního týmu Kamaz Master (2013, 2015) dokladuje, že AER je zajímavá i pro velká jména. Kamaz Master vyslal na AER poprvé svůj soutěžní speciál v roce 2013 a hned si také připsal poměrně jasné vítězství. Pro letošní ročník zvolil Kamaz Master účast dvou posádek. Protože šlo o soutěžní vozidla, která jsou na stejné technické, výkonové a jízdní úrovni jako Tomečkova Tatra 815 2T0R45, bylo se na co těšit.
Soutěžní konkurence
Do soutěže v kategorii T4 „Truck“ tak vstoupilo tentokrát hned osm posádek. Největší ambice na stupně vítězů měl Anton Šibalov, vítěz z roku 2013 (Robert Amatych, Almaz Chisamijev) se speciálem Kamaz-4326, Sergej Kuprianov (Alexander Kuprijanov, Anatolij Tanin) s vozem stejné značky a modelu, ale s motorem spalujícím směs CNG a motorové nafty v poměru 30:70 a samozřejmě náš Ing. Tomáš Tomeček (Ladislav Lála – efektivní dvojčlenná posádka na rozdíl od všech ostatních, které byly tříčlenné) s Tatrou 815 2T0R45 se vzduchem přímo chlazeným dvanáctiválcem. Ostatní soutěžící v kategorii kamionů v podobě posádek Portugalky Elisabete Jacinto (MAN), Němce Noela Esserse (MAN), Francouze Gregoora Bouwengse (Iveco), Poláka Piotra Domownika (Unimog) a Maďara Miklóse Kovácse (Scania) byli z pohledu nasazené techniky spíše doplňkem. I když v jednotlivostech mohli „kousat“, což se nakonec také potvrdilo, či při ztrátě příčetnosti prvně tří jmenovaných nebo výpadku jejich techniky (to se také může velmi rychle přihodit) mohli uvažovat o lepším umístění než od čtvrté příčky celkové klasifikace dolů.
Souboj koncepcí
Ruské speciály byly osazeny prověřenými a skvělými osmiválci YamZ TMZ-7E846 (vozy jedoucí v soutěži Dakar na jihoamerické půdě mají všechny osmiválce Liebherr). Tomečkova Tatra měla rovněž tradiční, z hlediska značky, vzduchem přímo chlazený dvanáctiválec T3. Z toho hlediska byla letošní soutěž AER bitvou „starých“ rivalů. Soubojem dvou koncepcí těžkých nákladních vozidel (žebřinový rám s tuhými nápravami vs. páteřový rám s výkyvnými a nezávisle zavěšenými poloosami). Kláním motorů: kapalinou chlazený YamZ proti vzduchem přímo chlazenému motoru značky Tatra. Že nejde o nic menšího než o technickou prestiž a z ní poté rezultující obchodní možnosti, dokládá také například výběr sponzorů na Tomečkově Tatře. Po letech se totiž portfólio „platících“ výrazně změnilo. Mezi partnery soutěžního týmu Ing. Tomáše Tomečka pro rok 2015 dominují Excalibur Group, Promet Group, Tawesco z Promet Group a Tatra resp. Tatra Trucks a.s. Po letech se tak nejstarší česká automobilka a jediný výrobce těžkých nákladních vozidel v Česku zcela otevřeně a s velkým vykřičníkem hlásí ke své tatrovácké koncepci těžkého nákladního vozidla – 100 % Tatra. Vzduchem přímo chlazené motory, které měly být v rámci nutné předposlední restrukturalizace, tehdy diktované ještě před dvěma lety bankovními domy, zapomenuty, se dnes opět dostávají výhledově na výsluní. Mimochodem v jejich prospěch a životaschopnost svědčí také současné obchodní úspěchy společnosti Tatra Trucks a.s. v projektech: Indická armáda, první vozy do Mexika, hasičské speciály R55, vozy pro australský trh, vozy pro postsovětské republiky či pro vlastní velké Rusko. V nich, ve všech, jde právě o vzduchem přímo chlazené originální motory Tatra T3 v několika různých emisních úpravách.
Bedna vítězů
Hned první etapa na africkém kontinentu vedoucí z Nadoru do Boudnibu ukázala, že navigace bude v tomto ročníku dominující. Vítězství pro sebe urval sice Miklos Kovacs se žlutou Scanií, ale Ing. Tomeček byl druhý před dvojicí Kamazů. V druhé, silvestrovské etapě, do Foum Zguid sice Tomečkova Tatra v začátku RZ zaváhala, ale nakonec se dotáhla opět na druhé místo za Elisabete Jacinto a opět před oběma Kamazy, z nichž ten Kurianův si zažil horké chvilky v rozbahněném korytu řeky. V součtu z toho bylo první pořadí v průběžné klasifikaci. Ve třetí etapě si přestaly ruské posádky s ostatními pohrávat a šly jednoznačně do čela. Na Tomáše Tomečka zbyla třetí příčka, stejně jako v průběžné klasifikaci. Ve čtvrté etapě i přes drobné technické problémy nestačil Tomeček jen na Šibalova a také díky ztrátě Kuprianova se dotáhl na druhou průběžnou příčku. Od čtvrté pozice měly ostatní posádky již ztrátu tři hodiny a více. Mezi auty vyhrál čtvrtou etapu náš Miroslav Zapletal s „há trojkou“ (později však musel ze soutěže odstoupit).
Pátá etapa byla velmi rychlá. Mezi oba Kamazy se vmáčkla na stupně vítězů Elisabete Jacinto, která ovšem ztratila v předcházející etapě vinou technické poruchy (odpružení) a následnou penalizací (+10 hodin) jakoukoliv možnost promluvit do konečného pořadí letošního ročníku. Podobně na tom byl i Miklos Kovacs, u jehož Scanie nevydržela převodovka. Nicméně všechny posádky byly ještě v závodě. V osmé etapě se před Tomečka v průběžném pořadí dostal zpět Sergej Kuprianov, a tak to zůstalo až do konce letošního ročníku AER. Nic na tom nezměnilo ani vítězství Tomečka v deváté a koneckonců i ve dvanácté „mávací“ etapě k Lac Rosé.
V deváté etapě ze soutěže ještě odstoupily posádky Noela Esserse (MAN) a Gregoora Bouwense (Iveco), takže cílovou rampu vidělo šest z osmi původně startujících posádek v kategorii T4 „Truck“. Anton Šibalov (Kamaz) nestačil v souhrnné klasifikaci automobily/trucky jen na Jeana Antoina Sabatiera jedoucího na speciálu Buggy One. Celkově třetí, ale druhý ve své kategorii byl Sergej Kuprianov s hybridem Kamaz plyn/diesel. Třetí v kategorii a šestý v souhrnné klasifikaci skončil Ing. Tomáš Tomeček se ztrátou téměř čtyři a půl hodiny na vítězný Kamaz a pět a půl hodiny na Sabatierovu Buggy One. Další v pořadí kategorie T 4 „Truck“ byla Elisabete Jacinco na jedenáctém místě se ztrátou přes 19 hodin, z čehož 10 hodin bylo penále. Podle předpokladu Kamazy a Tatra zcela deklasovaly konkurenci v kategorii T4 „Truck“ a též drtivou většinu z kategorie automobilů. Ing. Tomáš Tomeček zkompletoval třetím místem stupně vítězů. Právem již dávno patří mezi soutěžácké legendy s nejtěžšími speciály, a to nejen ty české.
Převzato z časopisu