image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

SEAT TARRACO – ŠPANĚLSKÁ VARIACE

Petr Hanke 08.01.2019 06:00

Svezli jsme se SEAT TARRACO

Za volant Seatu Tarraco jsme usedli na silnicích v okolí Barcelony, tedy v místech, kde toto velké pěti- až sedmimístné SUV vzniklo. 

SEAT TARRACOTřetím SUV modelem značky Seat se stává Tarraco. První zkušenosti s předsériovými kusy jsme přinesli již v listopadovém Automobilu loňského roku, nyní ale máme k dispozici další informace, a především zkušenosti s několika verzemi získané během standardní novinářské prezentace v okolí Barcelony. Seat má v současnosti ucelenou nabídku různě pojatých modelů SUV, a jak se ukazuje, právě tento druh vozů zajistil, že španělská značka loni zažila nejlepší rok své historie – mezi lednem a říjnem 2018 vzrostla v meziročním srovnání její výroba o 13,7 % na 449 000 vozů. Seat počítá, že růst segmentu SUV bude dále pokračovat i v roce 2019, což mu společně s modelem Tarraco pomůže dále navýšit produkci. 

Jméno Tarraco se Seat rozhodl použít potom, co si je vybralo více než 146 tisíc fanoušků zapojených do hry #SEATseekingName. Výraz Tarraco je odvozen od města Tarragona na břehu Středozemního moře. Automobil je postaven na technickém základě zvýšené a nejdelší variantě platformy MQB a jak ukazuje i srovnávací tabulka rozměrů, řadí se po bok technicky spřízněných modelů Škoda Kodiaq a Volkswagen Tiguan Allspace. S Volkswagenem jej ale pojí mnohem více, protože z výrobních linek ve Wolfsburgu sjíždí po boku Tiguanu.

Tarraco je navrženo velmi chytře. Při bližším pohledu je zřejmé, že z karosářských dílů jej s typem Tiguan Allspace pojí výlisky všech čtyř dveří a střechy s typickými podélnými prolisy. Při pohledu do interiéru mají stejné řešení například výplně dveří, ale také středový tunel s ovladači klimatizace a v neposlední řadě také spodní část palubní desky. Podobné sdílení techniky je patrné také v zadní části interiéru, a to především na konstrukci posuvných a sklopných sedadel druhé řady, stejně jako dvojice míst v řadě číslo tři. 

Součástí infotainmentu může být aplikace umožňující využívání služeb digitální asistentky Amazon AlexaSeatu se ale přesto Tarracu podařilo vtisknout vlastní styl s nově řešenou maskou chladiče vystupující více do popředí, než tomu bylo dříve, a výrazněji navrženými světlomety. Jejich tvar navíc akcentují v obou stupních výbavy dodávané full-LED světlomety s trojúhelníkovým tvarem denního svícení. S podobně řešenou přídí by podle dostupných informací měla přijít i nová generace modelu Leon, jež se objeví v letošním roce.

Ve srovnání se svým dárcem techniky Seat změnil i tvar zadního C sloupku, jenž svojí zvýšenou spodní linkou automobil opticky zkracuje. Zadní části dominují velké plochy, a především propojení trojúhelníkových skupinových svítilen červenou odraznou linkou. V příštím roce by měla být prosvícená spolu se svítilnami a vytvořit tak snadno rozpoznatelný celek i při jízdě v noci. S touto novinkou by se mělo pojit také dynamické animované brzdové svícení, využívající své velikosti podobně, jako je tomu dnes například u směrových svítilen, jež se rozsvěcují postupně do stran a vytvářejí dojem pohybu.

Palubní deskou se Tarraco od svých konkurentů sesterských značek velmi liší. Seat jako jediný zvolil přístup s nižším hlavním tělem palubní desky, z nějž uprostřed vystupuje dotykový displej s úhlopříčkou osm palců. Kolem něj jsou umístěna tlačítka přímé volby nejdůležitějších funkcí, ale především dvojice otočných ovladačů pro změnu hlasitosti a například i volbu měřítka navigace a dalších nastavení. Výhodou tohoto umístění centrálního displeje například ve srovnání s Tiguanem je jeho výška odpovídající přibližně výšce hlavních přístrojů, německý vůz má displej situovaný níže pod výstupy ventilace. Displej hlavních přístrojů umístěný před volantem má úhlopříčku 10,25 palce a pracuje s 1280 x 480 obrazovými body s obnovovací frekvencí 75 Hz. Vyznačuje se stejnou logikou zobrazování s trojicí různě volitelných hlavních polí, jako je tomu u jiných vozů koncernu Volkswagen.

V nabídce verzí na českém trhu nechybí verze s pohonem všech kol 4DrivePalubní systém Tarraca může být trvale připojený k internetu a komunikovat tak například s aplikací Seat Drive, jež umožňuje sledovat trasy nebo stav vozu. Novinkou v rámci koncernu Volkswagen je možnost využívání přímo ve voze digitální hlasové asistentky Amazon Alexa. Tato funkce umožní například měnit pouze hlasem (nikoliv povely, ale běžnou mluvou) záznamy v kalendáři, nechat si přehrát konkrétní hudbu, vyhledat cíle cest a nechat se do nich navigovat, případně snadno najde nejbližšího prodejce Seat. Pro přístup k digitální asistentce stačí pouze stisknout tlačítko na volantu. 

Při uvedení do prodeje je Tarraco k dispozici v různých verzích se třemi motory. Základ nabídky tvoří motor 1.5 TSI v kombinaci s manuální převodovkou a pohonem předních kol. Stejná konfigurace je připravena také pro vznětový motor 2.0 TDI o výkonu 110 kW (150 k). Zájemci o modely s pohonem všech kol a dvouspojkovou převodovkou DSG mají na výběr buď mezi zmiňovanou variantou motoru 2.0 TDI, nebo jeho posílenou verzí poskytující 140 kW (190 k). 

Během testovacích jízd jsme ale kromě základního vznětového provedení vyzkoušeli též zážehový motor 2.0 TSI o výkonu 140 kW (190 k) v kombinaci s DSG a pohonem 4Drive. V obou případech Tarraco nepřekvapilo a nabídlo velmi podobný jízdní projev, jaký poskytují Tiguan a Kodiaq. Prim hraje především stabilita a robustní podvozek schopný účinně filtrovat nerovnosti vozovky, a přitom poskytnout pocit dostatečného spojení s vozem. Zážehové provedení bylo vybaveno aktivními tlumiči DCC, stejně jako 20palcovými koly (největšími, jaké kdy Seat do sériového vozu nabízel). Souhra obou těchto prvků byla ve všech režimech velmi dobrá. Celkově se nám Tarraco nejlépe jevilo v nastavení Normal, v němž poskytlo optimální kompromis pro velké SUV. 

Vznětový čtyřválec 2.0 TDI může mít výkon 110 nebo 140 kW (150 nebo 190 k)Seat při výběru Tarraca nabízí možnost volby mezi 5- a 7místným provedením, a to za příplatek 20 500 Kč. Přístup k sedadlům třetí řady je vcelku snadný pomocí posuvných a sklopných sedadel druhé řady a širokému nástupnímu prahu se stupátkem. Samotný prostor na těchto místech je ale omezený a pro dospělé takřka nepoužitelný. Nicméně děti do výšky přibližně 1,4 m zde mít problém nebudou. Sedadla jsou z hlediska funkčnosti velmi dobře navržena, za nimi dokonce v podlaze zbyl prostor na uložení krycí rolety zavazadlového prostoru. 

Sedadla druhé řady poskytují z hlediska prostoru i tvaru mnohem více komfortu. Jejich praktičnost zvyšuje nejen možnost podélného posuvu v rozmezí přibližně 180 mm, ale také schopnost měnit sklon opěradel, případně je sklápět v poměru 40:20:40.

Tarraco je postaveno jako méně konvenční volba pro zájemce o velké SUV. Ve srovnání se svými koncernovými sourozenci poskytuje stejnou praktičnost a v mnoha ohledech i provozní vlastnosti a výbavu (až na několik výjimek). Záleží tedy hlavně na osobních preferencích a na tom, zda oceníte bohatší standardní výbavu Tarraca a s tím související jeho opticky vyšší startovací cenu. 

BEZPEČNOSTNÍ A ASISTENČNÍ SYSTÉMY

Standardní výbava
• Front Assist – systém zastavení před překážkou
• Lane Assist – udržování v jízdním pruhu
• Tísňové volání eCall
• Sledování únavy řidiče
• Full LED světlomety

Paket Safe Driving
• Adaptivní tempomat (standard pro Xcellence)
• Asistent dálkových světlometů
• Hlídání mrtvých úhlů
• Upozornění na projíždějící vozidla vzadu při couvaní
• Pre-Crash Assist v situaci neodvratného nárazu zareaguje během 0,2 s a rozhodne o přitažení bezpečnostních pásů, aktivaci varovných světel a uzavření bočních oken, případně střešního okna. Cílem je omezit následky nárazu
• Rollover Assist – Asistent při převrácení – při rozpoznání převrácení vozu automaticky vytočí linku tísňového volání (eCall), vypne motor, vůz odemkne, zapne varovná světla a upraví činnost ventilace

Paket Safe Driving Plus
• Asistent jízdy v kolonách
• Rozpoznávání dopravních značek
• Emergency Assist zajistí v případě rozpoznání náhlé indispozice řidiče zastavení vozu a vytočení linky tísňového volání.

Další
• Parkovací asistent je připraven vozidlo automaticky zaparkovat do parkovacího místa i vyparkovat z něj
• Top View kamera zobrazuje vozidlo z ptačího pohledu včetně reálného okolí. Umožňuje vozem natáčet, stejně jako aktivovat detailní pohled jedné ze čtyř kamer sledujících okolí vozu

SROVNÁNÍ V RÁMCI KONCERNU VOLKSWAGEN

Seat
Tarraco

Volkswagen
Tiguan

Volkswagen
Tiguan Allspace

Škoda
Kodiaq

Rozvor (mm)

2790

2677

2787

2791

Délka (mm)

4735

4486

4701

4697

Šířka (mm)

1839

1839

1839

1882

Výška (mm)

1658

1654

1674

1655

Světlá výška (mm)

201

191

201

187

Zav. prostor 5 míst (l)

700

615

700

650

Zav. prostor 2 místa (l)

-

1655

1775

2065

CENY

Model

Výkon (kW/k)

Style

Xcellence

1.5 TSI

110/150

762 900 Kč

832 900 Kč

2.0 TDI

110/150

822 900 Kč

892 900 Kč

2.0 TDI DSG 4Drive

110/150

932 900 Kč

1 002 900 Kč

2.0 TDI DSG 4Drive

140/190

-

1 044 900 Kč

Příplatek za 7místnou verzi 20 500 Kč.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Nový SEAT Ibiza – Nový začátek

Rekordní rok pro koncern VW: poprvé přes 8 milionů aut

SEAT 850 SPECIAL (1967) – SPORTOVNÍ NÁDECH

SEAT ALHAMBRA 2.0 TDI DSG 4Drive – LEPŠÍ NEŽ SUV

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4Drive – stále existují

Seat Alhambra FR-Line 1.4 TSI/DSG – Co na tom…?

Seat Arona Experience 1.5 TSI DSG – S chutí vpřed

Seat Arona FR překvapuje normálností

SEAT ATECA 1.0 TSI – Startovač

SEAT ATECA FR 2.0 TSI – CUPRA JUNIOR



Emil Frey Select

Peugeot 3008 1.6PHEV,CZ,1Maj,GT,AT8

18 514 km, r. 2024

849.900,- Kč

Lexus RX 350 Executive Plus

9 500 km, r. 2024

1.599.900,- Kč

Peugeot 2008 1.2PureTech,81kW,ALLURE,AT6

67 928 km, r. 2016

239.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • Audi A5 TDI Quattro MHEV plus – Dálniční specialista

    Dálniční specialista. Nová generace Audi A5 stále nezanevřela na klasický... >>

  • Volkswagen Amarok Panamericana 3.0 TDI – Off-roadový specialista

    Off-roadový specialista. Kdo potřebuje automobil do opravdového terénu, může si... >>

  • Aston Martin Vantage – Gentleman, nebo dravec?

    Gentleman, nebo dravec? 665 koňských sil přeplňovaného osmiválce, podpořených... >>

  • Kia PV5 – Šikovná a variabilní

    Šikovná a variabilní. Koncem letošního léta se u nás objeví lehké užitkové vozy... >>

  • Subaru Trailseeker – Míří do Evropy

    Míří do Evropy. Druhé elektrické SUV značky Subaru spojuje robustní techniku,... >>

  • Audi S5/S5 Avant – Moderní klasik

    Moderní klasik. Audi S5 se možná řadí z důvodu legislativy a nálad ve... >>

  • Dacia Bigster – Velkáč!

    Velkáč! Výraz velkáč je hovorový, přesto si jej třeba ze školky a školy... >>

  • Škoda Kodiaq RS – Rodinný sprinter

    Rodinný sprinter. Nabídku SUV vozů Škoda Auto koncem zimy korunoval „načančaný“... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2025 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |