image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Seat Leon Cupra R ST – nejlepší na konec

Petr Hanke 08.11.2019 06:59

Zvětšené odklony kol dodávají verzi R v zatáčkách více přilnavosti

Na závěr výrobního cyklu aktuální generace typu Leon připravil Seat speciální verzi Leon Cupra R ST s výrazným vzhledem a nově naladěným podvozkem, snadno zvládajícím výkon 221 kW (300 k).

Vynikající pověst, kterou si vybudovalo spojení Leon Cupra za dvacet let své existence, měla lví podíl na tom, že se Seat rozhodl vytvořit samostatnou značku Cupra. O jejím prvním voze Cupra Ateca jsme již psali (viz AR 12/’18) a zanedlouho se představí druhý model v podobě sériové verze konceptu Cupra Formentor. V nabídce Seatu ale stále zůstávají modely Leon Cupra, tvořící aktuálně jakýsi mezistupeň mezi značkami Seat a Cupra. Vzhledem k tomu, že se třetí generace Leonu blíží ke konci svého výrobního cyklu, už zřejmě nemělo smysl sportovně laděné verze Cupra přejmenovávat. Dostaly proto alespoň loga Seat v barvě mědi, jež je typická pro novou značku. V současné době jsou k dispozici tři standardní verze Leon Cupra – pětidveřový hatchback a dvojice kombi ST, lišících se pohonem předních nebo všech kol. A právě na naposled jmenované variantě je postaveno speciální provedení nesoucí označení Seat Leon Cupra R ST. V duchu tradice takto označených verzí Cupra předznamenává písmeno R cosi výjimečného.

Standardní výbavou jsou nejen Alcan­tarou čalouněná sedadla, ale také věnec volantu

Speciální verze je ve srovnání s výchozím provedením o 250 tisíc korun dražší, co za to nabízí? Odlišnosti jsou jasně patrné na první pohled a vyznačují se různými doplňky lakovanými měděnou barvou, jež vhodně ladí s jednou ze tří barev karoserie (bílou, černou nebo testovanou šedou). Měděný odstín je použitý například na o palec větších 19“ kolech, stejně jako na pevných třmenech zvětšených brzd Brembo. Průměr předních kotoučů narostl z 340 na 370 mm. Při pohledu zvenku jsou také jasně patrné například aerodynamické doplňky karoserie vyrobené z ručně zpracovávaných uhlíkových kompozitů. Kvalita jejich provedení je na velmi vysoké úrovni a svědčí o mimořádné péči. Mezi prvky z tohoto lehkého, pevného a nákladného materiálu patří především přední spoiler na spodní hraně předního nárazníku, nástavce prahů, výplň zadního difuzoru se čtveřicí podélných výběžků a v neposlední řadě i výrazný střešní spoiler. 

Seat se zaměřil na zvýšení exkluzivity verze R také v interiéru. Zde jsou specifické například nové dveřní výplně imitující vzhled tkaniny z uhlíkových vláken, osvětlené nástupní lišty nebo rámečky středového panelu a voliče převodovky v měděné barvě. Výjimečné jsou též volant a volič převodovky čalouněné Alcantarou. Stejný materiál je použitý také na středních částech výrazně tvarovaných sedadel s integrovanými hlavovými opěrkami. Jejich bočnice spoléhají na odolnou kůži. 

Verze R se vyznačuje doplňky karoserie ručně vyrobenými z uhlíkových kompozitů. Jde především o spodní hranu předního nárazníku, střešní spoiler, zadní difuzor a nástavce prahů. Vhodně ladí s „měděnými“ doplňky a koly

Cupra R ST ale nesází pouze na úpravy vzhledu a větší brzdy. Dostala také upravený podvozek s odklony kol zvětšenými o 2 stupně. Poháněcí soustava se opírá o zážehový čtyřválec 2.0 TSI kombinovaný se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG a pohonem všech kol 4Drive. Motor je nejnovější specifikací jednotek rodiny koncernu Volkswagen EA888. Vyznačuje se variabilním časováním sacích a výfukových ventilů s proměnným zdvihem ventilů na sací straně. Samozřejmostí jsou v hlavě válců integrované a chlazené výfukové svody, stejně jako kombinace přímého a nepřímého vstřikování. Zatímco v modelech Cupra s předním pohonem je použita verze s výkonem 213 kW (290 k) a točivým momentem 380 N.m, provedení s pohonem všech kol jsou naladěná na rovných 300 koňských sil, tedy 221 kW, a 400 N.m.

Motor své kvality ukazuje kombinací progresivní gradace výkonu, silného zátahu již od středních otáček a pohotových reakcí na pohyby plynového pedálu. To platí především v jednom ze sportovních režimů Sport či Cupra. Současně ale dokáže při klidném zacházení jezdit i se spotřebou do 8 l/100 km. Rozsah vlastností tohoto motoru je vskutku výjimečný. Při sportovní jízdě je vhodně sladěný se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, jež by ale přeci jen mohla mít dravější projev. Ve spojení s tak výkonným motorem a účinným pohonem všech kol se dostává na své hranice.

Seat Leon Cupra R ST

Podmanivou zkušeností je sportovní jízda v zatím poslední speciální verzi Seatu Leon Cupra. Zvětšené odklony přinášejí dravější projev, ovšem bez toho, aby svého řidiče nebo posádku přehnaně obtěžoval. Je přesně cítit, jak se v zatáčkách kola lépe opírají o vozovku, automobil má více přilnavosti a v kompresi je citlivější. K vynikajícím jízdním vlastnostem přispívá také -karoserie kombi zlepšující rozložení hmotnosti a v neposlední řadě i pohon všech kol s vektorovým řízením dynamiky, umožňujícím dřívější akcelerace ze zatáček bez tendencí k výraznější nedotáčivosti. Přitom ale Cupra R ST stále zůstává vozem pro každodenní používání s praktickou karoserií a odpružením schopným fungovat i na běžných silnicích.

TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR
Kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec EA888, uložený vpředu napříč, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem; DOHC 4V, proměnné časování ventilů, proměnný zdvih výfukových ventilů; elektronické přímé a nepřímé vstřikování paliva; stop/start, EU6d-TEMP; 1984 cm3 (ø 82,5 x 92,8), 9,3:1, 221 kW (300 k)/5300 – 6500 min-1 a 400 N.m/2000 – 5200 min-1.

Zážehový dvoulitrový čtyřválec 2.0 TSI je v tomto případě naladěný na 221 kW (300 k) a zaujme spojením plynule gradujícího zátahu a příznivé spotřeby paliva

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ 
Sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG (DQ381) (3,19 – 2,75 – 1,90 – 1,04 – 0,79 – 0,86 – 0,66 – Z 2,90), stálý převod I./II. 4,47/3,30. Pohon všech kol s elektronicky řízenou spojkou pro připojení zadních kol. 

PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry Mac-Pherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a aktivními teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ø 370/310 mm, ABS/EBD, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola 8 J x 19, pneumatiky 235/35 R 19.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 
Rozvor 2634 mm, d/š/v 4549/1816/1454 mm, rozchod 1534/1511 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 587/1470 l, objem palivové nádrže 55 l; hmotnost pohotovostní/celková 1482/2090 kg; stopový průměr otáčení 10,3 m.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI 
Největší rychlost 265 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,9 s; spotřeba paliva NEDC 9,0/6,0/7,1 kg/100 km; emise CO2 161 g/km. 

CENA 1 199 900 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Seat Alhambra FR-Line 1.4 TSI/DSG – Co na tom…?

SEAT ALHAMBRA 2.0 TDI DSG 4Drive – LEPŠÍ NEŽ SUV

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4Drive – stále existují

Seat Arona Experience 1.5 TSI DSG – S chutí vpřed

Seat Arona FR překvapuje normálností

SEAT ATECA FR 2.0 TSI – CUPRA JUNIOR

Seat e-Mii – na baterky

Seat Exeo - Solidní jistota

Seat Ibiza FR 1.0 TSI DSG – Zaměřeno na FR

Seat Ibiza - Španělský převrat



Emil Frey Select

DS Automobiles DS7 Crossback 1.5 BlueHDi 130k AT8 RIVOLI

40 507 km, r. 2022

1.049.900,- Kč

Toyota Yaris 1,3 VVT-i, Automat,CZ

81 054 km, r. 2012

249.900,- Kč

Toyota Corolla 1,6 VVT-i,CZ,1Maj,Comfort

43 446 km, r. 2020

419.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>

  • Základ, který bere vše: Volvo S90 B4.

    Vyzkoušeli jsme základní variantu sedanu Volvo S90. Ukázal, že i přes nejslabší... >>


Nejčtenější články

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |