Svezli jsme se
Renault Symbioz – Záložník
Jiří Duchoň 06.05.2025 06:22
Foto: Renault
Přijde vám, že Renault vsadil vše na ampéry a volty? Líbí se vám Scénic E-Tech, ale na „elektriku“ jezdit nechcete? Pak tu pro vás máme Symbioz, který je mu velmi podobný, ale jezdí na benzín.
Renault na plně elektrické platformě CMF-EV („vše vpředu“) připravil po Méganu E-Tech zvětšený typ Scénic E-Tech (viz AR 3/’24), jenž se nakonec stal evropským Vozem roku, tedy COTY 2024 (viz AR 4/’24). Skoro by se zdálo, že Renault na konvenční vzorce zanevřel. Ano, cestovní vozy v jeho nabídce reprezentují již jen kongeniální hatchback Clio a sedan Mégane GrandCoupé, vše ostatní jsou SUV. Nový Renault Symbioz jsme prvně zkoušeli v polovině září v Praze a o několik dnů později též na dánských Tannnistesten, odkud pocházejí i připojené výsledky zkoušek na letišti v Sindalu. V podstatě jde o „benzinový symbiont“ Scénicu E-Tech, může mít dokonce i jeho panoramatickou střechu s fázovým elektronickým cloněním pomocí vrstvy tekutých krystalů (PDLC).
Foto: Renault
Symbioz samozřejmě stojí na zcela jiné platformě. Jde o teprve pět let starý základ CMF-B koncernu Renault-Nissan-Mitsubishi, jejž sdílí třeba s již zmíněným Cliem páté generace, ale též s Nissanem Juke. Přímo odvozen je však Symbioz z aktuálního provedení typu Captur (viz AR 10/’24). Rozvor náprav i rozchod kol na obou nápravách se shodují, ovšem čerstvý Symbioz je při zachování šířky, výšky i světlé výšky o 174 mm delší. Prodloužením zadního převisu do úrovně proporcí elektrického Scénicu nabyl zavazadlový prostor (v závislosti na poloze posuvné zadní lavice) na 460 až 624 l, což znamená nárůst asi o 135 litrů.
Symbioz je na rozdíl od Capturu zatím k dispozici s jediným pohonem v podobě hybridního ústrojí. Jde o velmi zdařilý systém vlastní konstrukce, jenž slavil svoji premiéru v aktuálním Cliu. Od té doby prochází průběžným vývojem a v současnosti je páteří nabídky značky Renault napříč jejími řadami.
Vůz se vyznačuje velmi lehkou stavbou (pohotovostní hmotnost 1423 kg) v kombinaci s prostorným interiérem. Symbioz přichází s designem odvozeným z elektrických typů Mégane E-Tech a Scénic E-Tech, který je plný ostrých a sebevědomých hran. Jde o jeden z prvních vozů šéfdesignéra Gillese Vidala, jenž do Renaultu přestoupil před čtyřmi lety od Peugeotu. Novinka sdílí uspořádání palubní desky s Capturem. Vrcholný model Esprit Alpine má kromě prakticky kompletní výbavy též specifické, do modra laděné čalounění a spodní část palubní desky.
Foto: Renault
Podobně jako další nejnovější Renaulty je Symbioz od modelu Techno vybaven multimediálním systémem OpenR Link s integrovanými službami Google, založeným na soustavě Android Automotive 12. Pomáhá uživatelům v jejich každodenním životě službami, jež se přizpůsobují všem jejich potřebám v oblasti konektivity. Je kompatibilní s protokoly Android Auto a Apple CarPlay, a to jak kabelově, tak bezdrátově. Jeho středová 10,4“ svislá dotyková obrazovka (u všech verzí) umožňuje plně využívat propojený svět obsahu a služeb. Díky tomu již není třeba zrcadlit telefon, stačí se do vozu jednoduše přihlásit a pak již vše používat jako na běžném telefonu. Samozřejmostí je špičková úroveň pasivní i aktivní bezpečnosti, mezi asistenty najdeme též autonomní řízení úrovně 2, nabízející rovněž samočinné popojíždění v zácpách a do 30 km/h jízdu na hraně jízdního pruhu pro vytvoření záchranářské uličky. A ani v Symbiozu nechybí fyzické tlačítko My Safety pro okamžitou aktivaci či deaktivaci předem zvoleného seznamu asistenčních funkcí (třeba povinné vedení v pruhu a upozornění na překročení rychlosti tak vypnete jedním dotykem).
Renault Symbioz je moderní, elegantní, prostorný a špičkově vybavený rodinný vůz s hospodárným hybridním pohonem. Pro rozbité vozovky bychom z nabídky volili raději menší kola, jež si s ostrými nerovnostmi poradí lépe. Při rychlejší jízdě se spíše komfortní nastavení podvozku projevuje většími bočními náklony, ovšem řízení je poměrně přesné a pohotové a mírnou nedotáčivost hbitě kontroluje stabilizační systém. Symbioz se vyrábí ve španělském Valladolidu.
Foto: Renault
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Hybridní ústrojí. Kapalinou chlazený, atmosféricky plněný řadový zážehový čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, řemen; stop/start, trojčinný katalyzátor, GPF, EU6; 1598 cm3 (ø 78,0 x 83,6 mm); 69 kW (94 k)/5600 min-1 a 149 N.m/3600 min-1, nepřímé vstřikování; elektromotor 36 kW (49 k) a 205 N.m, uložený v převodovce; startér/generátor (HSG) 15 kW (20 k) a 50 N.m; celkově 105 kW (143 k) a 250 N.m; akumulátor Li-Ion, 400V/1,2 kWh. Automatizovaná převodovka Multi-Mode, dva převody pro elektromotor, čtyři pro spalovací motor. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy (platforma CMF-B); všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu ø 296 x 26 mm s vnitřním chlazením, vzadu plné kotouče ø 290 x 13 mm; ABS/EBD/BA, ESC/CSV; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,1 m, 2,63 otáčky volantem mezi krajními rejdy; pneumatiky 215/60 R17, 215/55 R18 nebo 225/45 R19.
Foto: Renault
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2638 mm, rozchod kol 1562/1547 mm; d/š/v 4413/ /1797/1575 mm, světlá výška 169 mm; základní objem zavazadlového prostoru podle pozice zadní lavice (VDA) 460–624 až 1582 l; objem palivové nádrže 48 l; hmotnost pohotovostní/celková od 1423/1925 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 745/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 170 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 10,6 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 4,6–4,8 l/100 km, emise CO2 105–108 g/km.
Cena od 699 000 Kč
Losí test
Zkouškami prošel Renault Symbioz na pneumatikách Michelin Primacy 225/45 R19. Při nájezdu ze 70 km/h vůz zůstával stabilní, ze 73 km/h již byly znát větší boční náklony karoserie. 75 km/h již bylo na vůz příliš, řidič nebyl schopen kvůli pomalejšímu řízení včas korigovat průjezd vyhýbacím manévrem a létaly kužely. Ani pokus ze 78 km/h nevyšel. Zkušební řidič si však pochvaloval bezpečné a nezáludné chování vozu a přesné a rázné zásahy stabilizačního systému, jež přitom nijak neomezují možnosti řídit.
Brzdění před překážkou
Při couvání na figurínu caparta na odrážedle Renault Symbioz řidiče spolehlivě varoval, nejprve graficky a pak i akusticky, a nakonec sám bezpečně zastavil. Pochvala za znamenité rozlišení obrazu zpětné kamery!
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu |
Další články o stejné značce |
Vstup do diskuze (0)