image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

NAVISTAR INTERNATIONAL (1902 – 2016) – Poslední Mohykán

Tom Hyan 07.12.2016 06:01

Historie International Eagle 9900, typický americký tahač návěsů s motorem pod mohutnou kapotou

Školní autobusy RE Series (Rear Engine) už mají koncepci moderních autobusů s plochým čelem přídě a motorem vzaduVelkých a samostatných automobilových výrobců už na této planetě mnoho není, a proto Navistar International navázal spolupráci s Volkswagen Group…

Přestože společnost Navistar International není v Evropě už příliš známá, její výrobky byly na starém kontinentu poměrně rozšířené. K nám přijely Internationaly v roce 1945 ze dvou směrů, používaly je obě největší vítězné armády, navíc do Evropy pak putovaly v rámci hospodářské pomoci UNRRA. Legendární nákladní automobil International K-Series se dokonce (a bez licence) stal vzorem pro statisícové série ruských nákladních vozů ZiS (později ZiL) a jejich čínských i severokorejských derivátů... Historie této významné americké automobilky je opravdu dlouhá, sahá až do předminulého století, kdy začala výroba zemědělských strojů u jejích předchůdců.

Velmi rozšířené školní autobusy International BE Series, stavěné na klasickém rámu nákladního vozuZcela zapomenuto je také, že se po válce vrátila k výrobě osobních automobilů v podobě kombi Travelall a terénního Scoutu. Prvními vozidly byly ovšem motorové bryčky na vysokých kolech, a to v osobních i užitkových verzích, jejichž jméno se v roce 1911 změnilo z Auto Wagon na Motor Truck, čímž byla jasně určena specializace značky International, resp. International Harvester Co. (IHC). Ta druhá vznikla v roce 1902 sloučením výroby traktorů a zemědělských strojů McCormick a Deering, jež přežila do nedávných let jako Case IH (nyní CNH, tedy Case New Holland, součást Fiat Industrial Group). Složitá cesta skončila před třiceti lety oddělením produkce automobilů a motorů do nynější International Truck & Engine Corporation (jméno od roku 2000) se sídlem v Chicagu, kterou vlastní holding Navistar International Corporation. V Severní Americe má Navistar International přes tisíc dealerů v USA, Kanadě, ale i v Mexiku. Po racionalizaci v listopadu 2008 byly vytvořeny čtyři divize, a to North American Truck Operations, Global Truck Operations, Global Bus Operations a Navistar Defense.

Navistar International je také významným výrobcem vojenských vozidel, v minulosti navázal spolupráci i s kopřivnickou Tatrou (na snímku MaxxPro Dash)První se zaměřuje na tři skupiny nákladních automobilů, nyní pouze s klasickou kapotovou budkou. Vlajkovou lodí těžké řady je stylisticky výrazný LoneStar s designovými prvky tradičních modelů minulých let, představený na Chicago Auto Show 2008; program doplňují klasický truck série 9000 (Eagle) a aerodynamicky optimalizované modely ProStar a TranStar. Řadu Severe Duty pro nejtěžší podmínky (např. stavebnictví) tvoří legendární PayStar, WorkStar a nový HX Series (od 2016); střední kategorie se skládá z modelů DuraStar a TerraStar, když bezkapotový CityStar už vyběhl z výroby. International vyrábí vlastní motory, v posledních letech však řešil problémy s emisními limity (EPA), takže sáhl i po pohonných jednotkách od jiných výrobců (Cummins, Caterpillar). O tom, že tvůrci vozů International mají smysl pro humor, svědčí limitované série největších pikapů světa XT (Extreme Truck), postavené na základech automobilů střední řady. Jejich uvedení vzbudilo mimořádnou pozornost a stalo se vlastně pokračováním slavné řady osobních typů Scout. První se zrodil v roce 1961 jako konkurence Jeepu, jejich úspěchy pak inspirovaly detroitskou konkurenci k uvedení modelů Ford Bronco a Chevrolet Blazer. International Scout se vyráběl až do roku 1980, vzniklo přes půl milionu vozů, drtivá většina měla pohon všech kol a pro společnost International Harvester přinesla nové poznatky.

International LoneStar, vlajková loď značky, vrcholný typ v retrospektivním provedení (nahoře). Kabina LoneStaru, poprvé uvedeného na Chicago Auto Show v únoru 2008 (dole)Automobily Scout si kupovali klienti, jací dnes sáhnou po SUV, kromě fleetů i soukromníci. To byla pro výrobce nákladních vozů nová zkušenost, ten ale bohužel svého náskoku nevyužil, když se v osmdesátých letech znovu soustředil na nákladní vozy a autobusy. V dlouhé řadě slavných automobilů International patří významné místo kromě zmíněné K-Series (přes milion vozů od 1940) především typu LoadStar, jenž se po léta vyráběl v mnoha variantách s různými řadovými šestiválci nebo vidlicovými osmiválci vlastní konstrukce International, v obou případech v provedení vznětovém, zážehovém (benzin) a plynovém LPG (tovární úprava). International LoadStar patřil ke standardnímu obrázku americké ulice od roku 1967 spolu s konkurenčními výrobky Ford a Chevrolet, všechny bojovaly o první místo na trhu. Ve finále International druhé dva konkurenty (ale i Dodge) přežil, když se největší americké automobilové koncerny zaměřily na osobní typy. Jeho nástupci se vyrábějí dodnes.

Těžký sklápěč International PayStar 5900Global Truck Operations vytváří vozidla vyvinutá pro specifické podmínky jiných zemí mimo Severní Ameriku a využívá spolupráce s partnery, jako jsou indická automobilka Mahindra & Mahindra, čínská Anhui Jianghuai, dceřiná společnost MWM International Motores v Brazílii i automobilky Ford Motor Co. a General Motors Corporation (GM do Brasil). International Global má desítky dealerů v devadesáti zemích světa. Global Bus Operations vychází z divize IC Bus a specializuje se především na městské, meziměstské a školní autobusy jak obvyklé konstrukce, tak na podvozcích kapotových nákladních vozů, včetně diesel-elektrických hybridů. Mexická pobočka Navistaru navázala spolupráci s brazilskou karosárnou pro společnou výrobu samonosných autobusů IC Bus (2009); Workhorse Custom Chassis jsou podvozky pro rozvážkové skříňové vozy, obytné automobily a malé autobusy. Navistar Defense upravuje sériová vozidla pro vojenské použití, ale staví i vojenské speciály.

Kabina LoneStaru, poprvé uvedeného na Chicago Auto Show v únoru 2008.Patří k nim MaxxPro MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), odolávající výbuchům nájezdových min, MTV (Medium Tactical Vehicle) na platformě WorkStaru a lehký obrněný Valanx JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) ze spolupráce s BAE Systems. Navistar International je i významným výrobcem vznětových motorů už od roku 1933, vyrobil jich přes patnáct milionů a dodává je pro zástavbu i do jiných vozů Ford (PowerStroke pro pikapy), Chevrolet, VW do Brasil, Volvo Trucks, Land Rover, Nissan a typů brazilských značek Agrale (nákladní) a Troller (kopie Jeepu Wrangler). Nabídku tvoří motory s objemem válců od 2,8 do 15,0 l; typy MaxxForce 11 a 13 pro těžké nákladní vozy vznikly ve spolupráci s MAN Truck & Bus (základ MAN typu D20; výroba od třetího čtvrtletí 2008). Během let uzavřel Navistar strategickou alianci s Caterpillarem (odběr motorů, výroba v Číně a dodávky speciálních stavebních typů pod značkou Caterpillar).

International ProStar pro dálkovou přepravuS firmou Modec uvedl rozvážkové elektromobily eStar; s Eatonem vyvíjí diesel-elektrické hybridy a s naší Tatrou jednal o spolupráci v oblasti vojenských typů, ale tato smlouva nedošla naplnění (v roce 2010 však vznikly prototypy ATX6 a ATX8 s podvozkem i kabinou Tatra 815-7 a motory Navistar). Hledání partnera pro další rozvoj vyvrcholilo letošní smlouvou z 6. září o spolupráci s Volkswagen Group, která převzala 16,6 % akcií Navistar International a překvapivě tak vstoupila na severoamerický trh užitkových automobilů. Předpokládají se nové synergie ze spolupráce Navistaru, brazilské pobočky Volkswagen Caminhoes e Onibus, jakož i evropských značek MAN a Scania, jež patří do divize Volkswagen Truck & Bus GmbH a již zahájily cestu ke vzájemné spolupráci.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Auto Mobil International 2014 – Příležitost

GENEVA INTERNATIONAL MOTORSHOW 2018 – ROK OSMIČEK TAKÉ V ŽENEVĚ

New York International Auto Show – Po 114 letech

New York International Auto Show – Po 115 letech

NEW YORK INTERNATIONAL AUTO SHOW 2016 – Zámoří útočí!

NORTH AMERICAN INTERNATIONAL AUTO SHOW 2017 – Evropská ofenziva...

NORTH AMERICAN INTERNATIONAL AUTO SHOW 2018 – Ve znamení pikapů

Ženevské speciality - ohlédnutí

86. Geneva International Motor Show 2016 – Styl volný...

87. GENEVA INTERNATIONAL MOTOR SHOW – V tom nejlepším světle



Emil Frey Select

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,CZ,1Maj,ComfortTech

13 888 km, r. 2022

709.900,- Kč

Opel Mokka Elegance

11 547 km, r. 2021

879.900,- Kč

Toyota RAV4 2,5 Hybrid,CZ,Selection,4x4

37 066 km, r. 2021

1.019.901,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Škoda Enyaq Coupé RS iV – Vize se naplnila

    Před třemi lety Škoda ohlásila příchod elektromobilu na platformě MEB konceptem... >>

  • MG HS – V jednoduchosti je síla

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>

  • Suzuki swift 1.2 DualJet 4x4 AllGrip – Stále unikátem

    Swift 4x4 patří k nejdostupnějším vozům s pohonem všech kol na trhu. Nyní... >>

  • Nissan Ariya 63 kWh Evolve – Na elektrickém polštáři

    Vyzkoušeli jsme základní provedení Nissanu Ariya, finalisty letošní volby... >>

  • Škoda Vision 7S – Mladoboleslavská revoluce

    Koncept Škoda Vision 7S neukazuje pouze podobu budoucího sedmimístného... >>

  • DS 4 E-Tense Rivoli Cross – Kompaktní komfort

    Francouzská značka DS je poměrně čerstvým hráčem na poli automobilů pro... >>

  • V jednoduchosti je síla, jednoduše funkční MG HS.

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Niki Lauda (1949 – 2019) – Legenda formule 1

    Odešla legenda formule 1. Niki Lauda opustil tento svět 20. května, ale... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |