image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

MERCEDES-AMG GT 4-DOOR COUPÉ (X290) – ŠKOLA EXTREMISMU

Petr Hanke 11.02.2019 06:47

Představujeme MERCEDES-AMG GT 4-DOOR COUPÉ (X290)

Mercedes-Benz říká, že typ GT 4-Door Coupé je třetím vozem vyvinutým značkou Mercedes-AMG. Toto velké čtyřmístné čtyřdveřové kupé je v mnoha ohledech extremistickým vozem.

MERCEDES-AMG GT 4-DOOR COUPÉ (X290)Automobilka Mercedes-Benz se snaží postupně zaplňovat i nejmenší skulinky ve svém výrobním programu. Někdy se může zdát, že toto zahušťování nemusí být na první pohled zcela přehledné. Přesně to je možné říci o modelech s kódovým označením X290, jejichž obchodní jméno zní Mercedes-AMG GT 4-Door Coupé. Sportovní -divize stuttgartského výrobce chtěla postavit vlastní variaci na téma velkého luxusně-sportovního modelu se čtyřmi dveřmi a značnou dávkou extravagance. Recept na stavbu tohoto vozu je zdánlivě prostý: vezme se technika sedanu AMG E 63, vloží se do sportovně vyhlížející karoserie a jako koření se využije propojení jména GT s programem zákaznických závodních vozů. Tak jednoduché to ale není, ve skutečnosti je AMG GT 4-Door Coupé velmi specifickým vozem, jehož jediným přímým konkurentem je Porsche Panamera.

MERCEDES-AMG GT 4-DOOR COUPÉ (X290)I přes zkratku GT v názvu nejde po technické stránce o další karosářskou variantu sportovního kupé AMG GT s motorem umístěným za přední nápravou a převodovkou před nápravou zadní (viz AR 11/’14). Technika verze AMG GT 4-Door Coupé je konvenčnější s motory umístěnými nad přední nápravou v jednom celku s devítistupňovými samočinnými převodovkami. Pohon všech kol 4Matic+ trvale pohání zadní kola a prostřednictvím elektronicky řízené vícelamelové spojky cíleně připojuje kola přední nápravy poháněná spojovacím hřídelem vedoucím vpřed vpravo od převodovky. Výše uvedená technika je u osmiválcových modelů doplněna vzduchovým tříkomorovým odpružením, řízením zadních kol a elektronicky ovládaným závěrem zadního diferenciálu. Verze S navíc přidává ještě aktivní silentbloky uložení motoru. Osmiválce mají před převodovkou místo hydrodynamického měniče „mokrou“ vícelamelovou spojku.

Řada AMG GT 4-Door Coupé se na loňském autosalonu v Ženevě představila nejdříve ve vrcholných osmiválcových provedeních 63 a 63 S, k nimž se v průběhu loňského roku přidaly šestiválcové verze 43 a 53, z nichž prvně jmenovaná jako jediná existuje také ve verzi s pohonem zadních kol. Celá modelová řada je tak rozdělena na dvě části lišící se technikou. Nutno však dodat, že většinu z extra položek modelu 63 lze za příplatek objednat i pro verze s řadovým šestiválcem. Zatímco verze 63 se řadí po bok sedanu a kombi třídy E se stejným osmiválcem, modely 43 a 53 jistě budou srovnávány spíše s odpovídajícími AMG verzemi nejen výše uvedených typů, ale také sedanu CLS. 

Dvojice samostatných sedadel vzadu má výrazné boční vedeníI přes použití velkého množství shodné techniky s ostatními Mercedesy, jež mají ve svém názvu kombinaci AMG a 63, je čtyřdveřové kupé s délkou přesahující hranici pěti metrů v mnoha ohledech specifické. Výrobce se u něj ve větší míře -snažil posílit sportovní stránku jeho vlastností a postavit se tak nejen proti výše uvedené Panameře, ale například také proti méně nápadnému, ale podobně dravému BMW M5. 

Základem tohoto pojetí je již samotná specificky navržená pětidveřová karoserie, využívající ve své konstrukci pečlivě navrženou kombinaci různých druhů ocelí, hliníkových slitin i plechů, stejně jako plát z uhlíkových kompozitů umístěný za zadními sedadly (pakliže není zvolena volitelná výbava sklopných zadních sedadel). Výrobce uvádí, že z důvodu vysokých nároků na tuhost karoserie přistupoval k jejímu návrhu podobně jako u kabrioletů a snažil se maximálně vyztužit podlahu vozu, jež slouží jako pevný základ. Mercedes-AMG sice neuvádí, s jakým vozem GT 4-Door Coupé srovnává (předpokládejme, že s E 63), nicméně sdělil, že podlahu v přední a zadní části vyztužil ocelovými vzpěrami a ve střední části hliníkovými. Pod přední nápravnicí má vůz instalovaný plech zvyšující tuhost v krutu. 

Přepracováno bylo také samotné zavěšení kol (opět zřejmě ve srovnání s typem E 63). Vpředu jsou dvojitá příčná ramena, vyrobená z kovaného hliníku, a stejná -metoda výroby je použita pro trojici z pěti ramen zadní nápravy. Samozřejmostí je specifické naladění nejen geometrie podvozku, ale také elastokinematiky. Provedené změny jsou jasně patrné při jízdě. Ve srovnání se sedanem nebo kombi E 63 S bylo testované GT 63 S s rozvorem prodlouženým o 12 mm a rozchodem vpředu o 20 a vzadu dokonce o 69 mm nejen stabilnější, ale především agresivnější. Čtyř-dveřové kupé rychleji a přesněji následovalo pokyny volantem a současně bylo možné exaktněji pracovat s jeho hmotností, což je u takto velkého a těžkého vozu při sportovní jízdě zcela zásadní. Ve volantu i v sedadle bylo jasně patrné pevnější spojení podvozku a karoserie, stejně jako přesnější vnímání ztráty přilnavosti pneumatik. V tomto případě bylo znát, že se automobil snaží o maximálně účinný přenos síly motoru na silnici prostřednictvím aktivního pohonu všech kol i zadního diferenciálu. 

Spínače na středové konzole jsou tvořené barevnými displejiChování vozu se značně liší podle zvoleného jízdního režimu. Připraveno je pět základních – Slippery/kluzký povrch, Comfort, Sport, Sport+ a Race, k nimž se přidává nastavení Individual umožňující oddělené nastavení jednotlivých systémů vozu. V praxi jsme ale nejčastěji volili mezi obligátním Comfort a Sport. Sport+ a Race bylo vhodné aktivovat na otevřených silnicích s hladkým povrchem. V každém z nastavení se vůz vždy kompletně – a nutno říci, že trefně – přizpůsobil poháněcí soustavou i odpružením. Zejména v režimech Sport a Sport+ bylo jasně znát, že systém pohonu všech kol se snažil k pohonu co nejvíce využívat kola zadní nápravy. I když bylo možné ve výjezdech ze zatáček zřetelně pocítit záběr hnaných zadních kol na hranici přilnavosti, bylo jednoznačné, že pohon všech kol má vše pod kontrolou. I když je tedy pohon 4Matic+ na poměry Mercedesu nastaven agresivněji, v porovnání s konkurenty se zdá přeci jen mírně zdrženlivější.

Specialitou známou již z modelu E 63 S 4Matic+ (viz AR 2/’18) je Drift Mode, umožňující v režimu Race s vypnutým stabilizačním systémem a v manuálním režimu řazení odpojit pohon předních kol a vychutnat si divokost vozu s čistým zadním pohonem. Nutno říci, že v tomto nastavení se verze GT 4-Door Coupé chovala citlivěji, než tomu bylo u přeci jen komfortnějšího a uhlazenějšího (jak relativní…) sedanu či kombi. 

Významnou vlastností modelu AMG GT 4-Door Coupé je schopnost poskytnout každodenní použitelnost. Z hlediska luxusní atmosféry se to nepochybně daří. Palubní deska vychází z třídy E, jen mohutný zvýšený středový tunel evokuje stejný prvek ve dvoudveřových modelech AMG GT. Jsou na něm umístěné ovládací prvky jízdních systémů tvořené malými, líbivými, ale hlavně praktickými dotykovými barevnými displeji. Poněkud zbytečným se jeví de facto zdvojené ovládání jízdních režimů umístěné ještě jednou na volantu. Výbava vozu může obsahovat většinu vymožeností známých z třídy E a dalších vozů Mercedes-Benz. 

Drift Mode, tedy pohon pouze zadních kol, se aktivuje v režimu Race, s vypnutým systémem ESP a převodovkou v manuálním módu. Pak již stačí stát na brzdě a přitáhnout obě řadicí páčky k volantu...Komfort jízdy je přirozeně ve srovnání s ostatními modely AMG (s výjimkou čistokrevného kupé AMG GT) poněkud omezený, není však ani v nejmenším kritický. Automobil má tužší podvozek, nicméně nerovnosti překonává s pocitem bytelnosti a značné odolnosti. Z hlediska prostornosti je na všech čtyřech sedadlech místa dostatek, zejména vpředu je ale nižší střechou a vyššími bočnicemi sedadel omezen nástupní prostor pro hlavu. Nastupování tak vyžaduje trochu cviku.

Divize Mercedes-AMG své 4dveřové kupé cenově postavila výrazně nad standardní produkci. Cena modelů 63 převyšuje dárce techniky E 63 přibližně o milion korun, zatímco například verze 53 je o více než 700 tisíc korun posazena výše než u typu CLS 53. Nutno dodat, že tyto vozy jsou značně odlišné svým naladěním, bohatostí výbavy, a především stylem v čele se „závodní“ maskou Panamericana.

TECHNICKÉ ÚDAJE

Čtyřlitrový osmiválec AMG s dvojicí turbodmychadel patří bezpochyby k nejlepším motorům současnostiMOTOR     
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný šesti- nebo osmiválec, uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování, EU6; 
a) 43: řadový šestiválec, přeplňování kompresorem a turbodmychadlem; 2999 cm3 (ø 83,0 x 92,0 mm); 10,5:1; 270 kW (367 k)/5500 – 6100 min-1 a 500 N.m/1800 – 4500 min-1, plus 16 kW (22 k) a 250 N.m startér/generátor;
b) 53: viz výše, ale 320 kW (435 k)/6100 min-1 a 520 N.m/1800 – 5800 min-1, plus 16 kW (22 k) a 250 N.m startér/generátor;
c) 63: osmiválec do V/90˚, 3982 cm3 (ø 83,0 x 92,0 mm); 8,6:1; 430 kW (585 k)/5500 – 6500 min-1 a 800 N.m/2350 – 5000 min-1;
d) 63 S: viz výše, ale 470 kW (639 k)/5500 – 6500 min-1 a 900 N.m/2500 – 4500 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Devítistupňová samočinná převodovka AMG Speedshift 9G a+b/c+d) hydrodynamický měnič/vícelamelová spojka (5,35 – 3,24 – 2,25 – 1,64 – 1,21 – 1,00 – 0,86 – 0,72 – 0,60 – Z n.a.), stálý převod 3,27. Pohon všech kol AMG Performance 4Matic+ s elektronicky ovládanou lamelovou spojkou, c+d) zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností; a) také jen s pohonem zadních kol.

PODVOZEK
Systém pohonu všech kol má trvalý pohon zadních kol, k němuž pohon předních kol připojuje podle pokynů elektroniky lamelová spojka. K dispozici je zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností (pro modely 63 standard). V modelech 63 je hydrodynamický měnič převodovky nahrazen sadou elektronicky řízených lamelových spojekSamonosná konstrukce kombinující ocel a hliník s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; a+b) odpružení vinutými pružinami, aktivní tlumiče, c+d) odpružení vzduchovými tříkomorovými měchy, aktivní dvouplášťové teleskopické tlumiče; příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu šestipístkové pevné třmeny a+b/c+d) ø 360/390 mm, vzadu jednopístkové plovoucí třmeny ø 360 mm, ABS/EBD/BA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 14,4:1 (ve středové poloze), c+d) řízení zadních kol; kola vpředu 9,5J x 19 (d) 9,5J x 20), vzadu 11J x 19 (d) 11J x 20), pneumatiky vpředu 255/45 R 19 (d) 265/40 R 20), vzadu 285/40 R 19 (d) 295/35 R 20).

ROZMĚRY A HMOTNOSTI (v uvedeném pořadí motorů)
Rozvor náprav 2951 mm, rozchod kol 1669/1664 mm; d/š/v 5054/1871/1447 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 461 l; objem palivové nádrže 80 l; hmotnost pohotovostní 1965/1970/2025/2045 kg, celková 2515/2515/2550/2560 kg.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (v uvedeném pořadí motorů, údaje výrobce)
Největší rychlost 270/285/310/315 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,9/ /4,5/3,4/3,2 s; spotřeba paliva NEDC město 11,7/11,7/15,0/15,2 l/100 km, mimo město 7,7/7,7/8,8/8,9 l/100 km, kombinace 9,1/9,1/11,1/ /11,3 l/100 km, emise CO2 209/209/252/257 g/km.

NAMĚŘENÉ HODNOTY (Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic+ 4-Door Coupé)
0 – 60/80/100/120 km/h ... 1,6/2,3/3,3/4,3 s
0 – 140/160/180/200 km/h ... 5,6/7,0/8,8/10,9 s
50 – 90/90 – 130 km/h ... 1,5/2,0 s

CENA 2 541 000/2 964 500/4 017 200/4 356 000 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Audi Q4 e-tron láká na cenu blízkou Škodě Enyaq iV

BSR: Výkon podle potřeby

Dvoulitrové AMG A45: 100 km/h pod 4 sekundy

Efektivita provozu – Efektivita á la Mercedes

Elektrická limuzína EQS od Mercedesu ujede až 770 km

Futuristické MPV Hyundai Staria letos dorazí i do Česka

Golf GTI Clubsport: 300 koní a režim pro Nürburgring

Hybridní technika Mercedes-Benz – Hvězda do zásuvky

Hypersport Project One od AMG je i po letech v nedohlednu

Koncept Mercedes-Benz EQC 4x4² se nebojí nejdrsnějšího terénu



Emil Frey Select

Subaru Forester 2.0Boxer,CZ,4x4,AT

134 485 km, r. 2008

199.900,- Kč

Toyota Corolla Cross Executive Skyview 2.0 Hybrid

15 000 km, r. 2025

924.900,- Kč

Toyota ProAce Crew Cab L2 2,0 D 144k Active

15 000 km, r. 2025

799.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • Kia PV5 – Šikovná a variabilní

    Šikovná a variabilní. Koncem letošního léta se u nás objeví lehké užitkové vozy... >>

  • Subaru Trailseeker – Míří do Evropy

    Míří do Evropy. Druhé elektrické SUV značky Subaru spojuje robustní techniku,... >>

  • Audi S5/S5 Avant – Moderní klasik

    Moderní klasik. Audi S5 se možná řadí z důvodu legislativy a nálad ve... >>

  • Dacia Bigster – Velkáč!

    Velkáč! Výraz velkáč je hovorový, přesto si jej třeba ze školky a školy... >>

  • Škoda Kodiaq RS – Rodinný sprinter

    Rodinný sprinter. Nabídku SUV vozů Škoda Auto koncem zimy korunoval „načančaný“... >>

  • Mercedes-Benz GLC 200 D & AMG GLC 63 S E performance – Společný rodný list

    Společný rodný list. Mercedes-Benz GLC 200 d a AMG GLC 63 mají stejný rodný... >>

  • Subaru Outback 2026 – Skoro jako SUV

    Skoro jako SUV. Subaru představilo sedmou generaci typu Outback, který se po... >>

  • KGM Korando 1.5 T-GDI – Černý kůň

    Korejská automobilka SsangYong se přejmenovala na KGM a rychle se vrátila do... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2025 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |