image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

ALFA ROMEO GIULIA 2.2 JTDM Q2: PŘEHLÍŽENÝ KLENOT

Lukáš Dittrich 01.04.2019 06:50

Test Alfa Romeo Giulia 2.2 JTDM Q2

Alfa Romeo Giulia na českých silnicích moc vidět není. Je to docela škoda, protože tento vůz je nejen na pohled opravdu krásný, ale především funguje co do jízdních vlastností snad až překvapivě dobře.

Zpracování interiéru nedosahuje kvalit BMW, Audi nebo Mercedesu, ergonomicky je ale Giulia bezchybnáAlfa Romeo Giulia (Tipo 952; viz AR 6/’16) se představila po pětiletém vývoji v roce 2016 coby nástupce typu 159, jehož produkce byla ukončena už v roce 2011. Tehdy ještě byl Sergio Marchionne plný sil, a především plánů na znovuzrození této slavné italské značky, přičemž právě typ Giulia měl být jeho základem. Dnes už je docela jasné, že minimálně na českém trhu se zajímavý italský sedan příliš neuchytil. Za celý minulý rok evidují statistiky SDA celkem 54 registrovaných exemplářů, přičemž v roce předchozím jich bylo 103. Pro srovnání, BMW řady 3 bylo za loňský rok na českém trhu prodáno 495 exemplářů, a to šlo o výběhový model. Mercedes-Benz třídy C pak zaznamenal 431 registrací. Fakt, že Giulia u nás není příliš vidět, je trochu smutný. Jak jsme se opět přesvědčili při v pořadí už několikátém setkání s tímto typem, vůz jako takový funguje snad až překvapivě dobře. 

Typ Giulia stojí na nově vyvinuté platformě Giorgio, pracující po vzoru většiny prémiových automobilek s motorem uloženým vpředu podélně a stále hnanou zadní nápravou. A opět po vzoru prémiových konkurentů je vpředu použito zavěšení s dvojitými příčnými rameny a vzadu víceprvková náprava. Pro zajímavost, Fiat investoval do vývoje tohoto technického základu více než miliardu eur. Jak určitě víte, vrcholem nabídky je mimořádné provedení QV osazené přeplňovaným šestiválcem vycházejícím z motoru Ferrari. Tato verze se představila jako první, civilnější motorizace následovaly poté. Nám se během jednoho březnového týdne dostala do rukou motorizace 2.2 JTDM naladěná na 132 kW (180 k) a spojená s osmistupňovou samočinnou převodovkou ZF a pohonem zadní nápravy. Pro úplnost musíme dodat, že v tomto případě šlo ještě o starší modelový rok. Aktuálně už totiž v nabídce najdete motorizace homologované podle Euro 6d-TEMP, kde byl výkon této varianty navýšen na 140  kW (190 k). 

Klasický tříprostorový sedan není z principu věci příliš praktický, čtyři cestující ale Alfa Romeo Giulia pořád odveze bez problémůAčkoliv běžné verze typu Giulia nepřitahují pozornost tak moc, jako se tomu děje v případě Giulie QV, stále platí, že jde o na pohled mimořádně povedený vůz. Design pracující s typickou maskou této značky a nízkou siluetou dokáže zapůsobit i tři roky od premiéry, a to dokonce v kombinaci s celkem běžnou výbavou. Testovaný automobil dorazil v druhé nejdostupnější variantě Super. V konfigurátoru stačilo zvolit jasně červenou baru karoserie, připlatit 10 000 Kč za žluté brzdiče a 12 000 Kč za osmnáctipalcové ráfky Turbine a výsledkem byly situace, kdy kolemjdoucí spokojeně pokyvovali hlavou. Po stránce vnějšího designu se hodí zmínit ještě jednu drobnost. I vznětová Giulia využívá dvě viditelné a opravdu funkční koncovky výfuku, což už v dnešní době není ani u kompaktních prémiových sedanů pravidlem. Sportovní naturel vozu poznáte také v interiéru. Nejde ani tak o velmi sportovní prvky výbavy jako spíše o skutečnost, že se sedí relativně nízko a že pozice za volantem je naprosto ideální. Výbava Super obsahuje dvoubarevné čalounění kombinující kůži a látku, což na pohled opět nevypadá vůbec špatně. Sedadla mají solidní boční vedení a minimálně dostatečné rozměry. Interiér jako takový je jednoduchý. Uspořádání palubní desky v některých ohledech trochu připomíná starší BMW, ale důležitější jsou přehlednost a fakt, že vás při jízdě nikde nic neruší. Potěší startování tlačítkem umístěným po vzoru vozů Ferrari vlevo na volantu a v případě testované osmistupňové převodovky také rozměrné kovové řadicí páčky pod volantem. Tyto dva detaily jsou konstantní připomínkou příbuznosti s legendární automobilkou Ferrari, a to u konkurence jen tak nenajdete. Co naopak u konkurence najdete, to jsou propracovanější multimediální systém, kvalitnější displeje, lepší materiály a v určitých ohledech i lepší zpracování. Páčky pod volantem pro manuální řazení sice působí opravdu dobře, ale například plastový volič převodovky pozitivní dojmy kazí. 

Alfa Romeo Giulia je se svou délkou 4639 mm a rozvorem náprav 2820 mm spíše menším sedanem této kategorie. Třeba nové BMW řady 3 G20 měří na délku plných 4701 mm a jeho rozvor činí 2851 mm. Menší vnější rozměry přirozeně poznáte i v interiéru, zejména pak ve druhé řadě sedadel. Zde poněkud schází prostor pro kolena (minimum od zadního sedáku po přední opěradlo je 121 mm, maximum 383 mm) a kompromisní je i výška od sedáku po strop, kde jsme naměřili 900 mm. Giulia je ale pořád co do prostoru pro hlavu lepší než například Kia Stinger (viz AR 08/’18) – u tohoto typu jsme naměřili od sedáku po strop pouze 863 mm.

Po sklopení zadních opěradel můžete do Giulie naložit věc dlouhou zhruba 1,6 m. Otvor mezi zavazadlovým prostorem a kabinou je samozřejmě menšíKlasický tříprostorový sedan nikdy nebyl ideálem po stránce praktických dovedností, takže ani u Alfy Romeo Giulia nelze očekávat velký zavazadlový prostor. Základní objem je 480 litrů, délka ložné plochy má 925 mm, minimální šířka dosahuje hodnoty 854 mm a výška jen 462 mm. Potěší alespoň možnost sklopit zadní opěradla přímo ze zavazadlového prostoru, jak to ale známe také od jiných sedanů. Pro srovnání, nové BMW řady 3 rovněž nabízí udávaný objem zavazadlového prostoru 480 litrů a třeba Jaguar XE, což je obecně vůz velmi podobný Alfě Romeo Giulia, disponuje velikostí prostoru pro zavazadla jen 455 l. 

Současná paleta motorů pro Alfu Romeo Giulia modelového roku 2019 s homologací Euro 6d-TEMP zahrnuje zážehový dvoulitrový čtyřválec (147 kW/200 k a 206 kW/ /280 k) a vznětový čtyřválec JTDM o objemu 2,1 litru. Ten je k dispozici ve verzích o výkonu 100 kW (136 k), 118 kW (160 k) a 140 kW (190 k). Nechybí možnost pořídit pohon všech kol a samočinnou osmistupňovou převodovku, dodávanou renomovanou společností ZF. Vrcholem je samozřejmě slavné QV s motorem o výkonu 375 kW (510 k), v současnosti dostupné už pouze s „automatem“. 

Jak už bylo řečeno, nás se týká starší vznětový čtyřválec 2.2 JTDM o výkonu 132 kW (180 k). Je docela škoda, že jsme dosud neměli možnost motor porovnat s jeho emisně čistějším a výkonnějším nástupcem, protože tento starší diesel má jednu velmi zajímavou vlastnost. Projevuje se neobyčejně živě a v režimu Dynamic má kolem tří tisíc otáček dnes už skoro neuvěřitelně rychlou odezvu na plyn. V tomto směru jsou současné emisně utlumené motory napříč mnoha značkami mnohem horší. Jak je na tom Alfa Romeo u svých nejnovějších motorů, to bohužel v tuto chvíli nedokážeme říci. 

Právě rychlé reakce a vskutku silný zátah ve středních otáčkách byly také důvodem, proč testovaný čtyřválec působil tak dynamickým dojmem. A nebyl to pouze dojem. Udávanou hodnotu pro zrychlení z nuly na 100 km/h má 7,1 s a nejvyšší rychlost je 230 km/h. My jsme naměřili akceleraci z nuly na 100 km/h za 8,4 s, na vině ovšem v tomto případě byla vlhká vozovka. S nejvyšší rychlostí nemá nízký sedan příliš velký problém. Kolem hodnot 200 km/h se dokáže pohybovat s příjemnou lehkostí. Osmistupňový automat ZF navíc také funguje výborně. Jedinou nevýhodou jsou vibrace při startování motoru, kdy čtyřválec dokáže výrazně zatřást celým vozem. Takovou věc konkurenti zvládají lépe. 

Náš test skončil s průměrnou spotřebou na hodnotě 7,5 l/100 km. Právě mezi -sedmi a osmi litry se vznětová Giulia pohybovala nejčastěji ve chvílích, kdy jsme jezdili po dálnici a využívali potenciálu motoru. Na naší tradiční trase, kde měříme reálnou spotřebu, dlouhé necelých 150 km se -čtyřicetiprocentním podílem dálnic, vůz vykázal podle dotankování spotřebu 5,78 l/100  km. Protože jsme trasu projížděli v sobotu za slabého provozu, dostali jsme se na relativně vysoký rychlostní průměr 91,0 km/h. 

S místem vzadu je to tak akorát. Kvůli zvolené koncepci pohonu je navíc na podlaze výrazný tunelPři jízdě Alfa Romeo Giulia v podstatě pořád ukazuje svoji nejsilnější stránku: podvozek totiž pracuje naprosto bezchybně. Na automobilu je v každé chvíli znát, že nejdříve vzniklo provedení QV s výkonem přesahujícím pět stovek koní a až následně přišlo „to ostatní“. O kvalitách podvozku typu Giulia svědčí například to, že jízdní vlastnosti jsou prvotřídní, vůz zvládá rychlou jízdu s naprostým přehledem, ale zároveň je pohodlný a i na osmnáctipalcových kolech se umí vypořádat s kdejakou českou komunikací nižší třídy. Řízení je velice komunikativní, citlivé a sportovně strmé (pouze 2,4 otáčky mezi rejdy). Z pohledu řidiče je Giulia v dnešní době téměř zjevením. Na každém metru silnice je znát, že Fiat tu miliardu eur do platformy Giorgio investoval smysluplně. Je vážně škoda, že stabilizační systém lze vypnout pouze u vrcholného QV a u těchto civilních verzí neexistuje ani možnost, jak elektroniku alespoň trochu upozadit. I obyčejná vznětová Giulia by mohla být alespoň na mokré vozovce zábavná.

Alfa Romeo Giulia je z určitého úhlu pohledu opravdovým klenotem, jakkoliv to může znít přehnaně. Vůz jako takový funguje výborně, je rychlý, úsporný, nabídne rozumný prostor v interiéru, zároveň je pohodlný, na řízení zábavný a má italský šarm. Modely Giulia s emisní normou Euro6b jsou nyní k dispozici se zvýhodněním až 25 %, verze Euro6d-Temp lze nyní pořídit až o 115 tisíc korun výhodněji, navíc se servisem na tři roky a 90 tisíc kilometrů zdarma. 

TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR
Kapalinou chlazený řadový vznětový čtyřválec 2.2 MultiJet II, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu podélně; DOHC 4V (řemen); elektro-nicky řízené přímé vstřikování common-rail; Stop/Start, EU6b; 2143 cm3 (ø 83 x 99 mm); 15,5:1; 132 kW (180 k)/3750 min-1 a 380 N.m/1750 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Osmistupňová samočinná převodovka ZF 8HP50 (5,000 – 3,200 – 2,140 – 1,720 – 1,310 – 1,000 – 0,822 – 0,640 – Z 3,460), stálý převod 2,620. Pohon zadních kol.

PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu lichoběžníková náprava, vzadu víceprvkové závěsy (AlfaLink); odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem ø 305/292 mm; ABS/EBD/BA, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 11,8:1; pneumatiky Pirelli Winter 210 Sottozero Series II, 225/45 R18.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 
Rozvor náprav 2820 mm; rozchod kol 1550/1590 mm; d/š/v 4640/1860/ /1426 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 480 l; objem palivové nádrže 58 l; hmotnost pohotovostní/celková 1445/2020 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 600/1600 kg.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 230 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 7,1 s; spotřeba paliva NEDC 5,3/3,5/4,2 l/100 km; emise CO2 109 g/km.

CENA 1 085 000 Kč (na vozy Euro6b aktuálně sleva až 25 %)

VÝSLEDKY MĚŘENÍ

NEJVĚTŠÍ RYCHLOST
na VII. ... 230 km/h
na jedn. stupně při 4900 min-1
I./II./III./IV./V./VI. ... 45,6/71,0/106,2/130,4/171,3/218,6 km/h

Zrychlení (s) s postupným řazením při 4600 min-1
0 až 60 km/h ... 4,3 s 
0 až 80 km/h ... 6,1 s 
0 až 100 km/h ... 8,4 s 
0 až 120 km/h ... 11,5 s
0 až 140 km/h ... 15,5 s
0 až 160 km/h ... 20,9 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 29,1 s (184,5 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. ... 3,8/4,0/5,2 s
90 až 130 ... km/h V./VI. ... 6,2/8,2 s

Průměrná provozní spotřeba (l/100 km) 
Na trati 144,7 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 91,0 km/h ... 5,78 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,5 l/100 km

Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 57,8 ... 78,1 ... 97,1 ... 117,6 ... 137,7 ... 157,5
chyba (%) ... 3,67 ... 2,38 ... 2,9 ... 2,0 ... 1,64 ... 1,56
Počítač kilometrů chyba 0,02 (%)

VNITŘNÍ ROZMĚRY 

PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů ... 1488/1466 mm
Šířka ve výši ramen ... 1347/1360 mm
Výška nad sedákem ... 907 až 973/900 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 121 až 383 mm

VOLANT
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 340 mm/2,4
Nastavení (podélné/výškové) ... 36/62 mm

ZAVAZADLOVÝ PROSTOR
Délka (min./max.) ... 925/1575 mm
Šířka (min./max.) ... 854/1124 mm
Výška ... 462 mm
Výška nakládací hrany ... 663 mm

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Alfa Romeo MiTo 1.4 TB - Renesance



Emil Frey Select

Toyota Aygo 1,0 VVT-i,CZ,X-playStyle,AT

5 847 km, r. 2019

329.900,- Kč

Subaru Forester 2,0 i,CZ,1Maj,4x4

117 163 km, r. 2017

519.900,- Kč

Toyota Yaris 1,5 COMFORT STYLE TECH

15 000 km, r. 2022

399.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>

  • Základ, který bere vše: Volvo S90 B4.

    Vyzkoušeli jsme základní variantu sedanu Volvo S90. Ukázal, že i přes nejslabší... >>


Nejčtenější články

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |