image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Supertěžká vozba Scania+Goldhofer

20.02.2004 00:00

Scania uháněla po dálnici rychlostí 80 km/h.

Osminápravová "skládačka" návěsu Goldhofer má ve složeném stavu délku 16 metrů.

Ačkoliv celá souprava perfektně reaguje na povely řidiče, při třímetrové šířce návěsu je nutné se držet více středu vozovky.

Moderní osmiválec Scania s výkonem 580 koní je současným vrcholem v nabídce agregátů švédské automobilky.

Za jedenáct let své existence se nabídka jeřábů stále rozšiřovala. V současné době má k dispozici deset mobilních jeřábů Liebherr od dvounápravového typu Liebherr 1025 s maximální nosností 25 tun resp. s dosahem ramene 41 m, až po devítinápravový model Liebherr 1300 s max.nosností 300 tun resp. s dosahem 116 m či „drobeček“ Liebherr 1800 s největší nosností 800 tun nebo s dosahem 146 metrů.

Jeřáby jsou půjčovány včetně odborné obsluhy. Společnost Hanyš také zajišťuje poradenské služby a prohlídku pracovišť související s nasazením svých jeřábů.

Aby mohla nabídnout klientům komplexnější služby, v závěru loňského roku rozšířila svoji nabídku také o přepravu velmi těžkých či nadměrných nákladů. K této činnosti si samozřejmě zajistila odpovídající techniku. My jsme měli možnost se na krátkém, pár desítek kilometrů dlouhém okruhu seznámit s čerstvě převzatým tahačem těžkých podvalníků Scania včetně podvalníku Goldhofer.

Tahač Scania

Shodou okolností s velmi těžkou soupravou (DAF XF FTM 95.480 8x4 se čtyřnápravovým podvalníkem Faymonville s naloženým těžkým bagrem Caterpillar, celková hmotnost soupravy okolo 80 tun) jsem měl možnost projet asi 40kilometrovou trasu v belgických Ardenách, a tak jsem byl více než zvědav na tuto „novotou vonící“ soupravu, připravenou u importéra Scania Česká republika na parkovišti servisu.

Firma Hanyš si u švédské automobilky objednala tahač těžkých podvalníků Scania R164 GA 8x4/4NC 580. Tento speciál s pohotovostní hmotností 11 800 kg je připraven rozpohybovat soupravu u celkové hmotnosti 250 tun. K tomu je vybaven vidlicovým osmiválcem DC16 01, což je šestnáctilitrový, čtyřdobý, kapalinou chlazený vznětový, turbodmychadlem přeplňovaný agregát s chladičem plnicího vzduchu.

Je vybaven systémem přímého vstřikování paliva vysokotlakými vstřikovači řízenými systémem EDC. Je to v současné době nejvýkonnější agregát pro nákladní Scania a nabízí výkon 426 kW při 1900 min-1, což zaokrouhleně odpovídá výkonu 580 koní (označení na masce vozidla).

Maximální točivý moment je 2700 Nm při 1100 – 1300 min-1. S ohledem na činnost, ke které je tento tahač Scania určen, byla namontována místo standardní dvanáctistupňové převodovky Scania GRS920 šestnáctistupňová převodovka ZF Transmatic WSK 440 s integrovaným měničem točivého momentu.

Rozvodovky jsou obě typu RPB 832, se stálým převodem 4,21 vybavené uzávěrkami diferenciálů. Namontovány jsou pomocné pohony Scania ED 160, který je závislý na spojce a ZF N 251/10 na motoru. Jak je již z označení patrné, konfigurace podvozku 8x4/4 ukazuje, že zadní dvě nápravy s dvoumontáží jsou poháněné a přední dvě jsou řiditelné.

Tahač má tedy 12 kol. Na předních nápravách nesoucích zatížení až 2x 8000 kg je pneumatické odpružení, na zadních nápravách s atestem na zatížení 30 000 kg jsou listová pera. Na všech kolech jsou bubnové brzdy se zesíleným obložením, systém ABS, a samozřejmostí je retardér ZF s hydrodynamickým měničem integrovaným v převodovce. Budka je standardní spací CR 19 Topline se čtyřbodovým vzduchovým odpružením.

Podvalník Goldhofer

Speciální přeprava vyžaduje vedle mimořádného tahače i „extrovní“ podvalník. Firma Hanyš zvolila značku Goldhofer, konkrétně typ STZ-VH 8-96/80. Jedná se o stavebnicovou kombinaci tvořenou univerzálním tzv. „labutím krkem“ - 35 tun - s 3,5“ návěsovým spojovacím čepem třídy S, z jednoho těžkotonážního modulu THP/SL s dvěma výkyvnými poloosami, ze dvou těžkotonážních modulů THP/SL se třemi výkyvnými poloosami a z jednoho kusu ploché nakládací hlubiny s max. délkou ložné plochy v délce 14 metrů.

Návěsová kombinace tak umožňuje sestavit dvou, tří, pěti, šesti nebo 8nápravové provedení návěsu a vzhledem k tomu, že kola jsou s dvoumontáží, tj. na každé nápravě jsou čtyři pneumatiky, tak max. počet kol je až 64. Vozidlo – návěs - lze doplnit tzv. tažnou vidlicí a používat i jako přívěs. Výkyvné polonápravy jsou typu BPW s pneumatikami 215/75 R 17,5 Michelin.

Návěsová kombinace má šířku 3000 mm, variabilní 3400 mm, základní délku 16 metrů (to byla sestava při mé návštěvě) variabilní 31,2 metru. Protože se předpokládá, že není možné vždy zaručit pro přepravu ideálně rovnou vozovku, mají nápravy hydraulické vyrovnávání v rozsahu +/- 300 mm, doplněné odpojitelným odpružením pomocí stlačeného dusíku.

Návěsový čep má nastavitelný poměr zatížen vůči zatížení náprav a je také nastavitelná stabilita opěrných okruhů: tříbodové, variabilně čtyřbodové. S ohledem na dobrou manévrovatelnost celé soupravy, jsou všechny nápravy nuceně řízené dvouokruhovým průběžným a protiběžným systémem. K dispozici je i nezávislé rádiové řízení náprav systém ECC. Stopy náprav se seřizují senzoricky. Nejvyšší technicky povolená hmotnost při 80 km/h je 166 tun, při rychlosti 5 km/h až 307 tun. Tolik jen ve stručnosti technické představení celé soupravy.

A jedem

Tahač Scania i návěs Goldhofer byly nalakovány v elegantní „firemní“ ostré žluté Hanyš, takže celá souprava je nepřehlédnutelná. Budka Scania navíc nese horní a dolní přídavné světelné rampy a oranžové výstražné majáčky a pro jistotu (a dle předpisu) se před nás řadí ještě doprovodný pick-up. Osmiválec je již zahřátý a pětsetosmdesát koní se chystá vyrazit na cestu.

Pracoviště řidiče Scanie je mi sice důvěrně známé, přesto ale se musím seznámit s jiným schématem řazení nestandardní převodovky ZF. Vyjíždíme z parkoviště na silnici II.třídy, nadjíždím si ohromným obloukem a teprve při pohledu do zpětných zrcátek si uvědomuji, že všechny nápravy návěsu jsou řiditelné a relativně dobře kopírují stopu tahače.

Tak jenom pozor na třímetrovou šíři návěsu. Vzhledem k tomu, že nic nevezeme, hmotnost soupravy osmiválec Scania snad ani nezaznamenal a po dálnici uháníme rychlostí 80 km/h. V klesání využívám retardér, který měkce zabírá. U standardního retardéru Scania jsem ale zvyklý na razantnější nástup.

Rychle jsem objel krátký okruh a vracím se na parkoviště středočeského dealerství Scania v Chrášťanech. Krátké seznámení se s novou soupravou společnosti Hanyš je u konce a tak se rychle domlouvám na pozvání k první přepravě nějakého nadměrného nákladu.

text: Jiří Krenar

zdroj: Doprava a silnice 1/2004

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Autobusy – Autobus Scania Citywide

Autobusy – Autobusy Scania Touring

Autobusy – Hybridní autobus Scania Citywide na bionaftu

Autobusy – Luxusní cestování s autobusem Scania Irizar

Autobusy – Městská jízda ve velkém stylu

Autobusy – Nejen 100 let úspěchů

Autobusy – Scania Citywide pro městský a příměstský provoz

Autobusy – Testování s autobusem Scania

Autobusy – Více než 100 let inovací

Automobily – Projekty elektrifikace Scania – od hybridů po bezdrátové nabíjení



Emil Frey Select

Citroën C3 1,1 i,CZ,1Maj

92 110 km, r. 2007

29.900,- Kč

DS Automobiles DS3 Crossback 1.2 PureTech 155k AT8 RIVOLI

18 335 km, r. 2022

749.900,- Kč

Citroën C3 1,2 PureTech,CZ,1Maj,Origins

45 732 km, r. 2019

259.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |