image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

„Nadupaný náklaďák“

10.02.2007 00:00

Mitsubishi L200 2.5 DI-D Double Cab

Standardní výkon motoru 100 kW/314 Nm byl zvýšen montáží homologované jednotky Rallitronic na 123 kW/402 Nm

Pracoviště řidiče je pohodlné, volant je standardně výškově seřiditelný

V druhé řadě je místo pro tři osoby

Testované vozidlo mělo za příplatek plastovou vložku v nákladovém prostoru

Mohutné omlazování výrobního programu jak velkých trucků, tak i malých a středních nákladních i užitkových automobilů, se samozřejmě nevyhnulo ani ve světě (tj. nejen v USA), tolik oblíbeným pick-upům, bez ohledu na to, zda mají pohon pouze jedné nápravy, nebo jde o klasické off-roady. Na českém trhu jsou v tomto segmentu etablovány tyto značky resp. modely: Ford Ranger/Mazda B Fighter, Mitsubishi L200, Nissan Navara a Toyota Hilux. Zatímco modernizovaná dvojčata Ford/Mazda by měla být uvedena na český trh v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku, Nissan s modelem Navara tak učinil již v roce loňském (test DaS 9/06), Toyota oficiálně na náš trh nový Hilux nedodává, ale „posvětila“ tuto činnost svému plzeňskému prodejci. Poslední značka - Mitsubishi – pak svůj modernizovaný pick-up L200 uvedla na český trh také v průběhu roku 2006 (technické představení DaS 8/06). V závěru roku, teoreticky již v době podzimních plískanic, kdy ale v loňském roce i ve středních Čechách byl již na vozovkách sníh, jsem převzal „dvoustovku“ k redakčnímu testu. Jedinou chybou bylo, že po celý týden teploty neklesly pod 12 stupňů, nikde nespadla ani „kapka“ měřitelných srážek, a dokonce svítilo sluníčko.

 

K redakčnímu testu nám byl zapůjčen model Mitsubishi L200 2.5 DI-D Double Cab Invite Rallitronic. Máte-li pocit, že toto označení je poněkud složité a pro „slušné a pracovité“ auto až nevhodné, musím souhlasit, a hned se pokusím označení „dekódovat“. Firma a model (L200) jsou asi zcela logické, stejně tak číslice 2.5, signalizující zaokrouhlený zdvihový objem motoru. Písmena DI-D signalizují, že pod kapotou je moderní vznětový řadový čtyřválec s přímým vstřikem paliva systém Common-Rail, přeplňovaný turbodmychadlem. Každý válec je „obsluhován“ čtyřmi ventily. Double Cab pak znamená, že vozidlo mělo čtyřdveřovou budku se dvěma řadami sedadel pro pět osob (v nabídce dovozce je i budka Club Cab, tj. prodloužená dvoumístná). Slovo „Invite“ pak signalizuje první stupeň výbavy (bohatší je „Intense“)- A konečně označení „Rallitronic“ avizuje, že dovozce standardní výkon motoru 100 kW/314 Nm následnou montáží elektronické jednotky Rallitronic (originální příslušenství Mitsubishi, plně homologované v ČR, nemá vliv na záruku, pouze zajišťuje motoru jinou křivku průběhu výkonu i točivého momentu), povýšil na 123 kW/402 Nm. A už je také jasné, proč onen „sportovně laděný“ titulek.

 

Na design nové generace druhého (v ČR) nejoblíbenějšího velkého pick-upu (nesrovnávejme s Felicií pick-up), můžeme mít názory různé, zvláště pak na zaoblený spodní konec budky, která je nyní opticky výrazně oddělena od nákladového prostoru. Příď je ale opravdu povedená a jednoznačně avizuje, že i „dvoustovka“ patří do „rodiny dakarských modelů Pajero“.

 

Pro pick-up této kategorie to nejpodstatnější, tj. nákladový prostor, robustní žebřinový rám a pohon 4x4 však zůstává a to je pro potenciálního klienta asi to nejdůležitější. Ano, vnitřní prostor, tedy kabina, se malinko zvětšila, takže i cestující na zadních sedadlech nyní mají o kousek více místa, zvláště na nohy, ale sklon opěradla zadní lavice je přece jenom dost ostrý, takže na dlouhých cestách nic moc. Zato vpředu je místa dostatek, i když ne každému řidiči bude tvar sedadla zcela vyhovovat. Palubní deska je zcela nová, z ergonomického hlediska bez chyby. Základní výbava Invite je docela bohatá, najdeme v ní dva airbagy, el. ovládaná boční okna, manuální klimatizaci, výškově nastavitelné sedadlo řidiče i volant atd... Agilitu vozidla podporují systémy ABS/EBD, a samozřejmě pohon všech kol 4WD Easy Select doplněný o uzávěrku zadního diferenciálu. Pro potřebu jízdy v terénu je standardně montován ochranný kryt motoru. Ovšem nabídka příplatkové výbavy je opravdu široká, takže lze vozidlo doplnit i o řadu praktických věcí, což v našem případě byla např. plastová ochranná vana do nákladového prostoru (7700 Kč). Ačkoliv pick-up L200 není běžné rozvážkové auto, i jeho řidič ocení dostatek odkládacích prostor, které najdeme jak ve dveřích (kapsy s vybráním na větší lahve), tak mezi sedadly, na palubní desce a nebo i nad čelním sklem, kde je schránka na brýle. Za opěradly zadních sedadel je pak umístěna povinná výbava.

 

Jízdní vlastnosti velkých pick-upů s pohonem 4x4 jsou obdobné jako u malých trucků. Zadní tuhá náprava odpružená listovými pery má u prázdného vozidla při ostré jízdě tendenci poskakovat, ale stačí již nevelké zatížení a vozidlo se zklidní. V tomto směru je důležitý jeden údaj: Mitsubishi L200 Double Cab má užitečnou hmotnost (dle výbavy) 920 kg. A to je opravdu dost. A ten, kdo hodlá „dvoustovku“ využívat spíše pracovně než rekreačně, ocení zvýšený výkon motoru právě při jízdě s plně naloženým vozidlem, případně při připojení vleku. Motor má příjemný zvuk, ale plný „zátah“ očekávejte až na hranici dvou tisíc otáček.

 

Zatímco na běžném povrchu zcela určitě vystačíte s pohonem zadních kol, pro jízdu ve sněhu nebo v terénu je vhodné včas manuálně přiřadit pohon kol předních, případně zařadit redukci. Uzávěrka zadního diferenciálu by pak měla stačit i na případné vyproštění vozidla či průjezd opravdu náročným terénním úsekem. Co ale mají všechny velké pick-upy stejné, je velký poloměr otáčení resp. značný zadní převis karoserie. Na to je třeba si při jízdě v terénu dát pozor.

 

Mitsubishi L200 má standardně montovanou přímo řazenou pětistupňovou převodovku, která u testovaného vozidla řadila přesně a odstupňování jednotlivých rychlostních stupňů bylo také dobré. Brzdy (vpředu kotoučové, vzadu bubnové) pracovaly bezchybně a subjektivní dojem z citlivosti hřebenového řízení s posilovačem jsem měl velmi dobrý. V terénu jsem v podstatě díky pneumatikám s dostatečně hrubým vzorkem vystačil jenom s připojením pohonu předních kol.

 

Nákladový prostor doplněný o plastovou vanu (nechybí čtyři upevňovací oka) je přístupný zadním čelem, které u výbavy Invite lze sklopit buď do vodorovné polohy, kde jej aretují dvě robustní lanka, a nebo po uvolnění pojistek až do svislé polohy. Je tak mnohem jednodušší nakládání jakéhokoliv materiálu. Ale tato možnost neplatí v případě montáže tažného zařízení, resp. u vyšší výbavy Intense, kdy zadní jednoduchý trubkový nárazník je nahrazen mohutnějším chromovaným dílem.

 

Mitsubishi L200 zanechalo v redakci velmi dobrý dojem, a to jsme nějak zvlášť nevyužívali zvýšený výkon motoru. Samozřejmě jsme si to oba s kolegou zkusili „co to jede“, ale spíše jsme se snažili s „dvoustovkou“ zacházet jako s „výrobním nástrojem“. Takže jízda byla sice svižná, leč pokud možno plynulá a jednoznačně jsme respektovali rychlostní limity. Možná i proto průměrná spotřeba v testu se pohybovala na hranici 9 l/100 km. Jistě, minimum kilometrů jsme najeli v centru Prahy nebo na dálnici. Spíše jsme využívali testovací okruhy vedoucí po venkovských silnicích, a já jsem si samozřejmě neodpustil (v rámci testu) využít často i několik zkratek vedoucích po polních a lesních cestách. Držel jsem se přitom ověřené skutečnosti, že :“...tato zkratka je sice o něco delší, zato o to méně pohodlná“.

 

Pohled na poslední řádek technické tabulky, kde je uvedena cena bez DPH, by měl být ještě jednou korigován o informaci, že vozidlo bylo vedle jednotky Rallitronic doplněno o některé prvky příplatkové výbavy. Cena verze Club Cab (dvoumístná kabina, velký nákladový prostor, tj. ideální pracovní off-road)) s výbavou Invite začíná na hodnotě 609 900,- Kč bez DPH, zatímco verze Double Cab s výbavou Intense, která zase spíše osloví podnikatele, využívající pick-up hodně i jako rodinný vůz apod., začíná na limitu 749 900,- Kč bez DPH.

 

leasing - CAC Leasing

Finanční leasing. Leasingová splátka je vypočítána pro dobu trvání leasingu tři roky (36 měsíčních splátek), akontace 10 – 70 % po pěti procentních bodech.

Příklady smluv: Akontace 15 % - 100 949 Kč bez DPH, (120 129 Kč vč. DPH), měsíční splátka bez DPH 17 861 Kč, vč. DPH 21 255 Kč. Akontace 45 % - 302 847 Kč bez DPH (360 388 vč. DPH), měsíční splátka bez DPH 11 814 Kč, včetně DPH 14 058 Kč. Akontace 70 % - 471 096 Kč bez DPH (560 604 vč. DPH), měsíční splátka bez DPH 6772 Kč, s DPH 8058 Kč.

Sleva z akontace 10 000 Kč včetně DPH.

 

pojištění - Pojišťovna Kooperativa

Produkt Partner H57 – rozsah pojištění allrisk, územní platnost Evropa dle VPP H – 350 / 05, roční pojistné, MTPL u KOOP, Povinné ručení – dále jen „POV“ – sazby 2007, roční pojistné

Limity poj. plnění

Standard (54/24 mil. Kč),

Benefit (70/70 mil. Kč)

Mitsubishi L200 2.5 DI-D Double Cab Invite:

Zdvihový objem motoru 2477 cm3, celková hmotnost 2850 kg, cena testovaného vozu bez DPH: 672 994 Kč, vozidlo zabezpečeno zámkem a imobilizérem.

SÚ 5 %, 5000 Kč – roční poj. = 35 163 Kč

SÚ 10 %, 10 000 Kč - roční poj. = 29 409 Kč

SÚ 15 %, 15 000 Kč – roční poj. = 26 212 Kč

SÚ 20 %, 20 000 Kč – roční poj. = 23 016 Kč

SÚ 30 %, 50 000 Kč – roční poj. = 15 343 Kč

POV - Standard: zákl. sazba 9288 Kč, max. bonus 6036 Kč

POV - Benefit: zákl. sazba 9564 Kč, max. bonus 6016 Kč

Základní technické údaje

Mitsubishi L200 2.5 DI-D Double Cab Invite Rallitronic

MOTOR

Vznětový turbodmychadlem přeplňovaný řadový čtyřválec s mezichladičem plnicího vzduchu. Vysokotlaké vstřikování paliva Common-Rail, čtyři ventily na válec. Trvalý pohon zadních kol, připojitelný pohon předních kol, redukce, uzávěrka zadního diferenciálu.

Zdvihový objem (cm3):2477

Max. výkon (kW/min-1): 123/3800

Max. točivý moment (Nm/min-1): 402/2160

ROZMĚRY VOZIDLA

Rozvor (mm): 3000

Délka/šířka/výška (mm): 5000/1750/1775

Celková/užitečná hmotnost (kg): 2850/920

Max. celková hmotnost soupravy (kg): 5500

Rozměry náklad. prostoru (mm): 1325x1470x405

Hmotnost bržděného přívěsu (kg): 2700

Objem palivové nádrže (l): 75

Pneumatiky rozměr: Cooper Discovery M+S 245/70 R16

Nájezdový úhel vpředu/vzadu (o): 32,7/23,6

Min. světlá výška (mm): 210

Cena základní verze vozidla v době testu (Kč bez DPH): 672 994

 

text: Jiří Krenar

zdroj: Doprava a silnice 1/2007

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Canter ako Fuso

David nebo Goliáš?

Ford/Mitsubishi/Opel/Suzuki – Záběr na všechna čtyři

Fuso Canter – Projížďka s Fuso Canter na pobřeží Atlantiku

ISUZU/MITSUBISHI – PRACANTI DO TERÉNU

Land Rover/Mitsubishi – Čtyřkolky ve dvou velikostech

Lehká užitková vozidla kategorie N1

Mitsubishi Fuso Canter

Mitsubishi Fuso Canter

Mitsubishi Fuso Canter - Čistejší diamanty



Emil Frey Select

Škoda Kodiaq 2,0 TDI,CZ,1Maj,Ambition,4x4

160 905 km, r. 2017

449.900,- Kč

Toyota Corolla 1,2 Turbo,CZ,Comfort,AT,NAVI

116 748 km, r. 2019

409.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |