image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Fuso Canter – Mrštný lehký stěhovák

Jiří Krenar 10.09.2019 11:07

Fuso Canter 3C15 skříň

Vedle velkých vanů patří do segmentu vozidel LUV také klasické rámové podvozky s nástavbou o celkové hmotnosti do 3500 kg.

Na českém trhu jsou k dispozici v podstatě tři: Iveco Daily, Fuso Canter a Nissan Cabstar. U těchto modelů je ještě jedna zvláštnost, jsou ve výrobě i ve vyšší hmotnosti, a tak není žádnou výjimkou, verze do 3500 kg má stejně robustní podvozek, jako verze do 6500 kg. Dopravci to dobře ví a tak často vozidla přetěžují. Autu to neublíží a tak jediným rizikem je policejní kontrola s možností převážení celého vozidla. Mnohdy ale stačí jenom z dodacího listu spočítat hmotnost nákladu.

Vpravo na rámu je palivová nádrž na 70 l nafty a nádrž o objemu 12 l na AdBlue

Tato robustně stavěná rámová vozidla, konstrukčně shodná s většími trucky, mají díky svým rozměrům i hmotnosti do 3,5 tuny šanci, uplatnit se při provozu ve městě. A je jedno, jestli jde o lehký sklápěč, nosič kontejnerů nebo podvozek se skříňovou nástavbou, třeba chladírenskou, potravinářskou apod.

Výhodou je, že k jejich řízení postačuje řidičské oprávnění skupiny „B“ a není potřebná karta do tachografu. Navíc mohou i do centra a lépe zaparkují.

K dnešnímu redakčnímu testu jsem převzal právě takový malý truck. Fuso Canter 3C15 se skříňovou nástavbou AutoTech/Aluvan doplněnou o zadní hydraulicky sklápěné čelo Palfinger. A protože nástavba byla jednoduchá, tj. bez potravinářského atestu nebo s chladicím zařízením, jde o verzi vhodnou k distribuci jakéhokoliv zboží do města. I když v tom případě by byly vhodné ještě boční dveře na nástavbě a ty si zákazník neobjednal. Další možností, kterou nabízí zadní hydraulicky sklopné čelo, je využití při stěhování. Pravda, nástavba o rozměru 2144 x 2162 x 3864 mm neodpovídá představě o stěhováckém trucku, ale v centru města je k nezaplacení. Nepotřebujete žádnou výjimku na vjezd, s celkovou výškou vozidla do 3100 mm a šířkou do 2100 mm se vejdete často i do průjezdů starších domů a užitečná hmotnost přes 1100 kg je dostačující. Tolik k nástavbě a teď se pojďme podívat na podvozek.

Palubní deska je výrazně spartánská, ale přehledná

Zákazník si zvolil podvozek s rozvorem 2800 mm s celkovou délkou vozidla 5135 mm a dvoumontáží kol na zadní nápravě. Vybral si budku C – Comfort (menší S – Standard je maximálně „dvoumužná“), která je prostornější a se šířkou 1995 mm nabídne místo řidiči i dvěma spolujezdcům. Pod kabinou je umístěn vznětový přeplňovaný čtyřválec o zdvihovém objemu 2998 cm3 s výkonem 110 kW/150 k a s největším točivým momentem 370 Nm. O čistotu emisí se starají jednak systém SCR s aditivem AdBlue a pak filtr pevných částic, u kterého probíhá buď samočinné vypalování v průběhu jízdy, nebo může tuto činnost aktivovat řidič stisknutím tlačítka. Výrobce udává životnost filtru cca 300 000 km. A protože zákazník předpokládá, že většinu svých zakázek bude absolvovat v městském provozu, zvolil si místo standardní manuálně řazené převodovky automatizovanou dvouspojkovou šestistupňovou převodovku DUONIC 2.0. Pro potřeby servisních úkonů či oprav na motoru je budka manuálně sklopná. 

Z pohledu řidiče je příjemné, že volant je seřiditelný ve dvou rovinách. I když při mé výšce bych uvítal ještě nějaký ten centimetr navíc. Na palubní desce v zorném poli řidiče je přístrojový panel (mohl by být lépe odstíněn), který obsahuje jak otáčkoměr a tachometr, tak i displej palubního počítače. Vlevo na palubní desce jsou přepínače mlhovek a malý prostor na starší typ mobilu apod. Ve střední časti palubní desky je umístěno autorádio, pod ním tachograf a klasické ovládání větrání/vytápění s jednoduchou klimatizací. U konkrétního vozidla se ještě vešel spínač elektrického ovládání zadního sklopného čela. U pravého kolene řidiče, mimo zorné pole a ve tmě jsou pak kolébkové spínače deaktivace systému Stop/Start a manuální aktivace „vypálení“ filtru pevných částic. Lehký skříňový truck byl vybaven také výfukovou brzdou (výkon 50 kW), ovládanou pravou páčkou pod volantem. Při jejím pravidelném využívání se dá významně prodloužit životnost brzdového obložení, na druhou stranu její výkon není nijak oslňující. Ve střední části palubní desky, v dobrém dosahu řidiče, je standardně řadicí páka. V testovaném vozidle zde byl ale volič „automatu“.

Kabina „C“ nabídne i dvoumetrovému řidiči dostatek pracovního prostoru, i když s výhledem na tom nebude zcela ideálně. Vpřed je vidět velmi dobře, ale do stran, vzhledem k nižšímu profilu oken ve dveřích, jsem se musel vždy trochu skrčit, jinak bych nemohl na křižovatce ani dát přednost vozidlům přijíždějícím z leva. Konečně startuji motor, volič nastavuji na „A“ jako automatické řazení, a zvolna se rozjíždím ze servisu importéra na Chodově do centra města. Ranní dopravní špička už mírně polevila a tak sice hodně pomalu, ale v podstatě plynule dojedu až na Nuselský most, odkud popojíždím přes Karlovo náměstí k Vltavě. Mířím přes Jiráskův most na Strahov. 

Nad ovladači větrání/vytápění je elektrický spínač pro zadní sklopné čelo

Krátce po zahřátí konstatuji, že agregát je solidně odhlučněn, a pro ekonomickou jízdu v městském provozu je vybaven i systémem Stop/Start. Ovšem ten okamžitě deaktivuji, nejsem o jeho prospěšnosti přesvědčen. Stoupání na Strahov zvládne převodovka DUONIC s přehledem. Jediné na co si musím dávat pozor, je akcelerace. Automat nemá rád prudké sešlápnutí plynového pedálu či snad dokonce pokus o hodně svižnou jízdu. Pak se „splaší“ a řadí nahoru/dolů. Nepříjemné také je, že na pražských hrbolatých vozovkách jsem si nechtěně pravým kolenem ťuknul do voliče a přešel jsem do manuálního režimu. Také to jde, ale člověk musí hlídat otáčky.

Chválím výbornou manévrovatelnost vozidla dlouhého 5135 mm a širokého těsně přes 2000 mm. Pokud jde o spotřebu, tak Praha si vyžádala dle palubního počítače 13,2 l/100 km. Venkovská trasa po silnicích nižších tříd absolvovaná pouze s „automatem“ s polovičním zatížením si „vzala“ jenom 9,6 l/100 km. Motor s výkonem 150 koní však jasně dával najevo, že by stejně uháněl i s naloženým vozem. A možná očekáváte, kdy uvedu seznam bezpečnostních a jiných asistenčních systémů. Testovaný malý truck měl toliko systém pro hlídání jízdy v jízdních pruzích a pak samozřejmě ABS.

„Třiapůltunka“ Fuso Canter je pracovitý, robustně stavěný lehký truck, který s tímto rozvorem a nástavbou najde uplatnění hlavně v městském provozu, či takříkajíc distribuci „kolem komína“.

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Canter 3C15

Motor: 
Řadový vznětový čtyřválec 4P10-T4 EU 6 s turbodmychadlem a mezichladičem plnicího vzduchu. Přímé vstřikování paliva. Úprava výfukových plynů SCR – AdBlue + DPF. Zdvihový objem motoru 2998 cm3. Největší výkon 110 kW/3500 min-1, max. točivý moment 370 Nm/1320 min-1. Motorová odlehčovací brzda s max. výkonem 50 kW.  

Převodové ústrojí: 
Šestistupňová automatizovaná dvouspojková převodovka DUONIC 2.0. Trvalý pohon zadních kol – konfigurace 4x2. 

Podvozek + budka: 
Klasický žebřinový rám, přední náprava typ F350T, zadní R035T, obě nápravy tuhé, zadní odpružená listovými pružinami. Kotoučové brzdy na všech kolech, zátěžový regulátor, systém ABS. Třímístná budka Comfort-C, vnitřní šířka 1995 mm. 

Rozměry a hmotnosti: 
Rozvor náprav 2800 mm, d/š/v 5135/2200/3050 mm. Celková hmotnost vozidla 3500 kg. Hmotnost bržděného přívěsu 3500 kg. Palivová nádrž o objemu 70 l, nádrž na aditivum AdBlue o objemu 12 l.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Automobily – První test vozidel Canter s elektrickým pohonem

Canter ako Fuso

Elektronáklaďáky – Poprvé v Evropě

Fuso Canter – Canter již má motor Euro 6

Fuso Canter – Canter pomáhá stavbařům

Fuso Canter Duonic – Další sloka

Fuso Canter Eco Hybrid – Ve znamení hybridů

Fuso Canter Euro VI – Příjemná hračka

Fuso Canter – Fuso Canter je dobrý pomocník na stavbách

Fuso Canter – Fuso hybrid v Česku



Emil Frey Select

Peugeot 508 1.5 BlueHDi SW 130k AT8 ALLURE

20 752 km, r. 2022

779.900,- Kč

Subaru Outback 3,0 R,CZ,4x4,AT

160 957 km, r. 2005

179.900,- Kč

Renault Thalia 1,2 i,Expression

177 585 km, r. 2010

49.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Tatra 11 – Dvouválec slaví stovku

    Před sto lety, na jaře roku 1923, se veřejnosti představila revoluční Tatra 11... >>

  • Citroën C5 Aircross Plug-in Hybrid 225 Shine Pack – Zvýraznění stylu

    Citroën modernizoval své největší SUV, typ C5 Aircross. Změny se soustředí na... >>

  • Toyota Corolla Cross – Kdesi mezi

    Corolla Cross byla virtuálně představena již na sklonku roku 2021, ale do... >>

  • Renault Austral – Francouzský reparát

    Ačkoliv se kompaktní SUV těší mezi zákazníky velké oblibě, Renault Kadjar se... >>

  • Cupra: elektrické triumfy – Tituly

    Elektřina proniká i do motoristického sportu. A španělská značka Cupra tento... >>

  • Lamborghini Urus – Křikloun

    Lamborghini Urus se etablovalo jako prodejně nejúspěšnější typ za celou... >>

  • Opel Astra ST 1.5 CDTI – Pan Autobahn

    Typ Astra prezentovala automobilka Opel jako vůz laděný i pro svižnější jízdu... >>

  • Fotogalerie k vernisáži fotografií Jana Tučka

    V úterý 2. května proběhla ve funkcionalistické kavárně Era v Brně vernisáž... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Tatra T 815 ve 6x6 „Ostrý II“ – Počátky dakarského tažení

    Tatra 815 VE 6x6 je speciál, který přesně před 35 lety položil základy... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Toyota Yaris Cross – Velké-malé ambice

    Nový Yaris Cross by mohl být jen dalším kompaktním SUV, ale to by nesměl mít... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |