image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Volkswagen Arteon Shooting Brake – Druhá tvář

Jiří Duchoň 15.01.2021 16:47

Za takovou siluetu by se nemusel stydět ani výrobek nějaké „prémiové“ značky

Facelift vlajkové lodi značky Volkswagen přinesl nejen obvyklá stylistická a funkční vylepšení, ale překvapivě také zavedení druhé karosářské verze.

SUV Touareg sice může být daleko dražší, a v očích některých možná i více prestižní, nicméně skutečností zůstává, že vrcholným cestovním typem evropského Volkswagenu je Arteon (viz AR 7/’17). Je to na domovské půdě vlastně vrchol implementace platformy MQB, jež je v této aplikaci nejbližší modelu VW Passat a Škoda Superb, přičemž Arteon je z nich spolu se Superbem největší. Ale existuje jedna výjimka: je jí v USA vyráběné velké SUV Volkswagen Atlas (viz AR 7/’19), jež jako vůbec jediný automobil s platformou MQB může mít i šestiválcový motor. Do prodejů nyní, tři roky po své premiéře, vstupuje modernizované provedení typu Arteon. Kromě obvyklých facelif­tových vylepšení přináší také druhou karosářskou verzi. Dosud byl Arteon k dispozici pouze coby pětidveřový liftback, zatímco nyní je na výběr i velmi elegantní kombi Shooting Brake. Jako první u nás jsme je dostali příležitost vyzkoušet. Na snímcích tak vidíte variantu Elegance s motorem 2.0 TSI/140 kW (190 k) a pohonem předních kol, k níž v době redakční uzávěrky nebyly ještě známy ceny ani specifikace, pročež se předem omlouváme za poněkud chatrnou tabulku technických údajů.

Palubní deska je nová, v celé šíři ji zdobí lišty z hliníku a pravého dřeva. Digitální přístrojový štít je standardem

Facelift dále podtrhl celkově nezaměnitelné stylistické řešení Arteonu, jemuž ty tři roky ve výrobě příliš neubraly na atraktivitě. Celé přídi dominuje široká maska tvořená masivními vodorovnými lamelami, z nichž ty horní přecházejí do hlavních světlometů, pod nimiž tvoří křivky denního svícení. Změnilo se tvarování nárazníků se třemi lištami namísto dosavadních čtyř a rozdílným designem pro jednotlivé verze (Arteon, Elegance a R-Line). Podobně prominentní je i zadní, důkladně zaoblená část karoserie. Až prémiově působí dělené skupinové svítilny sestavené z LED a tenkých plošek OLED, známých dosud jen z produktů luxusních značek. Toto propracované řešení je v drobném kontrastu s předními světlomety, které sice jsou standardně full-LED, ale blikače využívají konvenčních žárovek. Na přání se však nyní pro Arteon dodávají propracované matricové světlomety, doplněné nejen LED blikači, ale také prosvětlenou propojovací lištou. Při pohledu z profilu samozřejmě zaznamenáme jistou podobnost s Passatem nebo Superbem, ale postupně klesající střecha spolu s rozšířenými zadními blatníky vytváří skutečně působivý efekt, vzdáleně připomínající kupé. Jedinečným prvkem Arteonu zůstávají bezrámová dveřní skla.

Provedení interiéru není tak extravagantní jako u karoserie, ale míří spíše na decentní a střízlivé pojetí komfortu. Palubní deska i navazující dveřní výplně jsou nové, díky větší členitosti a hodnotně působím materiálům působí výrazně kvalitnějším dojmem. Jde zejména o horní část obkladů dveří, kombinující kůži, matný hliník a pravé dřevo, jež prostupuje přes celou palubní desku. Digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 10,25 palce je standardem, stejně jako panel ovládání ventilace, v němž fyzická tlačítka nahradily dotykové plošky. K podobné výměně došlo také u přepínačů na volantu, jež jsou dotykové, poskytují odezvu zabrněním a například hlasitost audiosoustavy lze regulovat tažením palce. Působí to elegantně, ale je třeba zvykat si. Alespoň ovládání vnějšího osvětlení zůstalo věrné konvenčnímu otočnému přepínači, jenž je spolu s dotykovým displejem multimediální soustavy důkazem základu ve „starší“ variantě platformy MQB.

Jedním z výsostných znaků typu Arteon je použití bezrámových dveřních skel. A to v obou verzích karoserie

Volkswagen Arteon Shooting Brake je stejně dlouhý i široký jako výchozí liftback (4866, resp. 1871 mm), ale vlivem jinak řešené střechy o 19 mm vyšší (1447 mm). Nad předními sedadly je více prostoru o 11 mm, nad těmi zadními dokonce o plných 48 mm. Objem zavazadlového prostoru stylového kombi činí v základním uspořádání velkorysých 565 litrů (+2 l) a po sklopení zadních sedadel 1632 litrů (+75 l). I přes vyšší nákladovou hranu je skladný a velmi dobře využitelný, pod podlahou se dokonce našlo místo pro plnohodnotné rezervní kolo! Rozvor náprav 2840 mm je stejný jako u Superbu, což je zárukou bohaté nabídky prostoru pro cestující, zejména v podélném směru. 

S faceliftem byla rozšířena sestava asistenčních systémů. Novinkou se stává Travel Assist umožňující částečně asistovanou jízdu v rozsahu 0 až 210 km/h, který přijde vhod zejména při pojíždění v kolonách. Podřízený Lane Assist nejen že aktivně brání opuštění jízdního pruhu, ale zároveň vůz udržuje na středu pruhu. Příjemný je systém se čtyřmi vnějšími kamerami s obrazem skládaným do „ptačího pohledu“. 

Jak je uvedeno výše, zkoušeli jsme Arteon Shooting Brake s motorem 2.0 TSI. Svým výkonem 140 kW (190 k) se zdánlivě neliší od jednotek AE888 z jiných vozů VW Group, ovšem jde o provedení označované jako Evo4. Novinkou je pracovní „B cyklus“. V něm se ventily při sacím zdvihu zavírají ještě před dosažením dolní úvratě pístu, směs se proto ve válci výrazněji rozpíná, čímž nejenže se lépe promísí, ale také ochladí spalovací prostor před zážehem. V kombinaci s poměrně vysokým stupněm komprese 12,2:1 výrobce slibuje až o 10 % vyšší účinnost a s ní spojené snížení spotřeby paliva a emisí CO2, a to zejména při částečném zatížení. Motor vyniká kultivovaným během a dobrým odhlučněním od interiéru jak po stránce akustické, tak v ohledu vibrací. S dvouspojkovou převodovkou je vhodně sladěn, ovšem vzhledem k tomu, že vrcholu svého točivého momentu dosahuje již při 1500 min-1, je třeba připravit se na potíže s jeho přenosem na vozovku. Kola jeví sklony k protáčení při rozjezdech a výjezdech ze zatáček, na vlhké vozovce i při velmi citlivé práci s plynovým pedálem. Arteon Shooting Brake odpovídá své pozici vlajkové lodi značky Volkswagen znamenitou izolací od hluku okolního prostředí, a to i při vysokých rychlostech. Ačkoli vůz na snímcích nebyl vybaven adaptivními tlumiči, nastavení podvozku jsme hodnotili jako zdařilý kompromis mezi stabilitou a komfortem. Při agresivnější jízdě nicméně Arteon ukazuje, že jeho základní vnější rozměry jsou na samotné hranici schopností platformy MQB. S ohledem na to, že vůz na začátku testu měl najeto teprve necelých 200 km, spotřebu paliva jsme nehodnotili.

Facelift při pohledu zepředu přinesl zejména nový nárazník s masivnějšími vodorovnými lištami

Do prodejů vyráží Arteon, bez ohledu na použitou karoserii, zatím jen se vznětovými čtyřválci 2.0 TDI ve výkonových verzích 110 a 147 kW (150, resp. 200 k). V tomto případě jde o novou generaci Evo, u níž došlo k omezení emisí NOx až o 80 %. Svůj podíl na tom má i systém Twin Dosing, v němž dochází ke vstřikování činidla AdBlue před dva katalyzátory řazené za sebou. Standardem jsou pro každý Arteon sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG a pohon předních kol, výkonnější z „dieselů“ může mít na přání pohon všech kol 4Motion s elektronicky řízenou mezinápravovou lamelovou spojkou. Nabídku brzy doplní zážehový čtyřválec 1.5 TSI/110 kW a „dvoulitr“ nejen v testované verzi 140 kW (190 k), ale též 206 kW (280 k) a u vrcholného provedení R-TSI pak dokonce až 235 kW (320 k). Chybět nemůže plug-in hybridní ústrojí (Arteon eHybrid), kombinující zážehový čtyřválec 1.4 TSI/115 kW (156 k) s elektromotorem 85 kW (115 k), dobře známé z jiných vozů VW Group. 

Ceny Volkswagenu Arteon v současnosti začínají na 961 900 Kč (za karoserii Shooting Brake se připlácí 25 000 Kč). To je poněkud překvapivě jen o 42 000 Kč více než za základní sedan Passat se stejným poháněcím ústrojím, takže pro nákup citelně reprezentativněji působícího Arteonu hovoří i cena. Nemluvě o bohaté základní výbavě. Již nejlevnější Arteon totiž nabízí kromě výše uvedeného například adaptivní tempomat, digitální přístrojový štít, multimediální systém Ready2Discover s možností dodatečně aktivovat navigaci a s karoserií Shooting Brake rovněž bezklíčkové zamykání s elektrickým ovládáním víka zavazadlového prostoru.

Technické údaje

Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený, turbodmychadlem přeplňovaný řadový čtyřválec; zážehový TSI nebo vznětový TDI, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; EU6d;
a) TSI 190: 1984 cm3 (ø 82,5 x 92,8 mm); 12,2:1; 140 kW (190 k) a 320 N.m/1500 – 4100 min-1;
b) TDI 150: 1968 cm3 (ø 81 x 95,5 mm); 16,5:1; 110 kW (150 k);
c) TDI 200: viz výše, ale 147 kW (200 k); sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG a pohon předních kol,
pro c) na přání pohon všech kol 4Motion s elektronicky řízenou vícelamelovou spojkou pro připojení zadní nápravy.

Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (vzadu nesoustřednými), na přání adaptivními DCC; příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,9 m; pneumatiky 245/45 R 18, 245/40 R 19 nebo 245/35 R 20.

Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů, FWD, v závorce Shooting Brake)
Rozvor náprav 2835 mm, rozchod kol 1587/1587 mm; d/š/v 4866/1871/ /1428 (1447) mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 563 – 1557 (565 – 1632) l; objem palivové nádrže 66 l; hmotnost celková N.A (2150)/2200 (2210)/2200 (2200) kg, hmotnost nebrzděného přívěsu 750 kg.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí motorů, v závorce Shooting Brake)
Největší rychlost N.A (233)/220 (216)/237 (233) km/h; spotřeba paliva NEDC město N.A/5,0 (5,0)/5,8 (5,8), mimo město N.A/3,5 (3,5)/3,9 (3,9), kombinace N.A/4,0 (4,1)/4,6 (4,6) l/100 km.

Cena od 961 900 (Shooting Brake od 986 900) Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Opel Grandland Hybrid4 vs. Volkswagen Tiguan eHybrid

Opel Mokka vs. Nissan Juke vs. Volkswagen T-Cross – Jak dobrá je mokka?

VOLKSWAGEN AMAROK AVENTURA 190 kW – EXTRA SILÁK

Volkswagen Amarok – Rozloučení

Volkswagen Amarok - Vlk útočí

Volkswagen Arteon SB Elegance PHEV – Nové možnosti cestování

VOLKSWAGEN ARTEON – Vrchol palety

Volkswagen Atlas V6 Execline 4motion – Solitér

VOLKSWAGEN CADDY ALLTRACK 2.0 TDI 4M – SKVĚLÝ UNIVERZÁL

Volkswagen Caddy Life 2.0 TDI – Kultivovanější



Emil Frey Select

Peugeot 2008 1.6 e-HDi 92k ALLURE, NAVI

114 076 km, r. 2015

249.900,- Kč

Toyota RAV4 2,5 CZ,1.Majitel,4x4

199 223 km, r. 2017

529.900,- Kč

Opel Insignia 2.0 CDTi 118kW AT6 INNOVATION

93 132 km, r. 2013

329.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Hyundai Bayon 1.0 T-GDI DCT – Možnost volby

Lukáš Dittrich 13.12.2021 06:32

Hyundai Bayon dostal design plný ostrých hran. Tento crossover na silnici  opravdu nepřehlédnete

Na českém trhu velmi populární typ ix20 se odebral do zaslouženého důchodu a na jeho místo přichází... >>

Více



Technika

Mazda e-Skyactiv-X – Optimalizace

Petr Hanke 18.06.2021 06:46

Mazda e-Skyactiv-X

Mazda po dvou letech přistoupila k modernizaci svého originálního motoru Skyactiv-X, pracujícího v... >>

Více



Další články

  • Toyota Aygo X – Nová kolínská

    Základní typ automobilky Toyota se stále vyrábí v Kolíně, na trh ale dorazil ve... >>

  • Volkswagen Tiguan eHybrid R-Line – Další dílek

    Do elektrifikační skládanky VW Group zaskočila další část: plug-in hybridní... >>

  • Toyota Yaris 1.5 Hybrid – Vůz roku

    Japonské automobilce se podařilo do kapesní velikosti zabalit spoustu moderních... >>

  • Hyundai Tucson PHEV – Tichošlápek

    Krátké vzdálenosti na elektřinu, ty delší na benzín. A bez omezení... >>

  • Ferrari Portofino M – Vítaná proměna

    M znamená Modificato. Ale co lze vlastně modifikovat na takovém voze, jakým je... >>

  • Renault Arkana – Dostupné suv-coupé

    Arkana je v Evropě první kombinací SUV a kupé z dílen „normální“ automobilky.... >>

  • Renault Megane E-Tech Electric – Zajímavá alternativa

    Potřetí jsme usedli za volant plně elektrického Renaultu Megane. Poprvé však v... >>

  • Toyota bZ4X – Později, ale skvěle

    Toyota s elektromobily velmi váhala a teprve nyní tento průkopník hybridního... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2022 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |