image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Toyota Yaris 1.5 Dual VVT-iE – Upsizing opět na scéně

Lukáš Dittrich 16.11.2017 06:46

Test 6i6a0806 120352

Důkladná modernizace změnila všechno možné, základní uspořádání palubní desky ovšem zůstalo zachovánoZdá se, že doba neustálého zmenšování objemu motorů končí. Některé automobilky své pohonné jednotky začaly naopak zvětšovat, což je také případ modernizované Toyoty Yaris. Jak ukázal náš test, rozhodně jde o krok správným směrem. 

Downsizing, tedy nahrazování většího objemu menším při zachování nebo dokonce vylepšení výkonových parametrů, byl žhavým tématem posledních let. Postupně jsme došli až k litrovým tříválcovým jednotkám vybaveným systémem přeplňování. Jenže některé automobilky od tohoto trendu aktuálně začínají ustupovat a pod kapotu se opět vrací větší motory. Příklad? Třeba Volkswagen Amarok, dříve vybavený výhradně čtyřválci, dnes už bez šestiválce nekoupíte. Nebo můžeme zmínit Polo GTI. Tento model ještě nedávno využíval čtyřválec 1.4 TSI, nově má dvoulitr. Nejde ale jen o Volkswagen, upsizing se týká rovněž Toyoty Yaris. Malý sympatický hatchback se letos na jaře, přesně řečeno na ženevském autosalonu, představil v modernizovaném provedení. Protože aktuální generace figuruje na trhu už od roku 2011, očekával se spíše příchod generace nové, nicméně Toyota místo toho přišla s dalším důkladným faceliftem.

V každé výbavě najdete systém Toyota Safety Sense, jehož základem je kamera umístěná za čelním sklem.Ten na automobilu změnil celkem 900 dílů. Jiné jsou vnější design, interiér, podvozek a především nový motor 1.5 Dual VVT-iE. Jedná se o atmosféricky plněný zážehový čtyřválec, jenž v nabídce nahradil doslouživší třináctistovku. Právě tuto jednotku dostal také náš testovací exemplář. Facelift typu Yaris jsme již podrobně představili po první mezinárodní prezentaci, konané na jaře v okolí malebného nizozemského města Leiden (AR 6/’17), proto výčet konkrétních novinek vezmeme stručně. Modernizovaný Yaris bezpečně poznáte podle zcela nové přední části s obrovskou maskou chladiče a diod denního svícení uspořádaných do tvaru písmene Y. Na náš vkus je maska velká snad až příliš, ale každému se líbí něco jiného. Každopádně je výsledek velmi zajímavým opakem u nás tolik populární a zároveň designově usedlé Škody Fabia. Také interiér doznal řady změn, i když o zas tak radikální proměnu nejde. Základní prvky včetně palubní desky zůstaly, měnily se některé materiály, čalounění je nově lepší, na přístrojovém štítu teď najdete barevný displej palubního počítače o úhlopříčce 4,2“, a především by měl být interiér tišší. Na slibovaných úpravách je jistě mnoho pravdy, ale například vnitřní výplně dveří opravdu příliš hodnotně nevypadají.

Yaris tak nabízí třeba automatické přepínání dálkových světlometů či hlídání jízdních pruhůV podstatě zde najdete pouze tvrdý plast, jenž občas dokáže vyloudit i nepříjemný pazvuk. Čalounění sedadel testovaného automobilu ovšem bylo v nejlepším pořádku, stejně jako jejich tvar. Posaz je vyšší, ale to v tomto případě můžeme brát spíše jako výhodu. Z pozice řidiče působí Yaris jako miniaturizované MPV. Typ Yaris je malý městský automobil, takže nelze očekávat přemíru prostoru ve všech směrech. Zajímavé je ovšem porovnání se Škodou Fabia. Japonský hatchback boduje nabídkou prostoru pro hlavu vpředu (až 1001 vs. 982 mm) a prostorem pro kolena vzadu (až 412 vs. 378 mm). Naopak mladoboleslavský bestseller je uvnitř širší v obou řadách a zadním cestujícím nabízí více místa pro hlavu (930 mm vs. 894 mm). Prostor pro zavazadla disponuje základním objemem 286 litrů. Není to mnoho, Škoda Fabia nabídne objem 330 l, nicméně prostor to je dobře využitelný. Například jeho minimální šířka je jeden metr, u Fabie je to jen 957 mm.

V nabídce najdete i falešné dno. Díky němu zmizí schod po sklopení zadních opěradel. Náš vůz ho ale nedostalV nabídce najdeme i falešné dno. To ve své zvýšené poloze vyrovná ložnou plochu v případě sklopených zadních opěradel, náš exemplář ovšem tuto věc nedostal. Nejdůležitější částí modernizace typu Yaris je motor. Nový zážehový čtyřválec nese označení Toyota 2NR-FKE, přičemž technicky jde o kombinaci jednotek o objemu 1,3 l a 1,8 l, nasazené například v Toyotě Prius. Základní informace slibují o 10 % lepší výkon i točivý moment a až o 12 % úspornější provoz ve srovnání se starší třináctistovkou. Už teď je nový čtyřválec schopný splnit limity emisní normy Euro 6c. Motor pracuje se systémem nepřímého vstřiku paliva a s variabilním časováním ventilů. Ty výfukové jsou ovládány hydraulicky, sací ventily dostaly nový systém využívající elektromotor. Proto je také v označení této jednotky zkratka iE (Intelligent Electric Motor).

Loketní opěrky na předních sedadlech vypadají slibně, praktickému využití ale brání jejich příliš malé rozměryDíky elektrickému ovládání dosáhli japonští inženýři velmi širokého rozpětí nastavení, takže se motor dokáže pohybovat od klasického Ottova až po Atkinsonův pracovní cyklus. Aby toho nebylo málo, přidala Toyota jiné písty a nový tvar spalovacích prostorů. Tím bylo dosaženo na poměry zážehových jednotek nebývale vysokého kompresního poměru. Výsledná hodnota 13,5:1 je velmi blízko tomu, co nabízejí třeba v tomto směru všeobecně známé čtyřválce Mazda řady Skyactiv-G (14,0:1). Vysoký kompresní poměr má přímý vliv na tepelnou účinnost motoru, stejně jako snaha o snížení teplot uvnitř motoru. Japonská novinka nabízí účinnost 38,5 procenta, což poznáte na nižší spotřebě paliva. Spotřebu u tohoto motoru snižuje ještě jedna novinka. Toyota vůbec poprvé nasadila chlazené výfukové svody, čímž dochází ke snížení teploty spalin. Protože ta je normálně velmi vysoká, je potřeba chránit jak klasické svody, tak katalyzátor (jinak by se v něm vypálily aktivní vrstvy). Běžně se to řeší obohacením směsi, jenže tím se zvyšuje spotřeba. Právě proto inženýři tento způsob nahradili chlazenými svody, používanými dnes především u přeplňovaných motorů.

Prostorem pro kolena zadních cestujících Yaris překvapí. Fabia na něj v tomto směru nestačíJaká je praxe? Řekněme si otevřeně, že výborná. Nový japonský čtyřválec, disponující parametry 82 kW (112 k) a 136 N.m, si s lehkým Yarisem (vůz váží jen něco přes tunu) rozhodně ví rady. Při běžné jízdě se můžete těšit na téměř neslyšný běh a více než rozumnou spotřebu. Opakem je dynamičtější jízda, kdy na vás čekají reakce na plyn, o nichž se může malým přeplňovaným jednotkám leda tak zdát. Motor lze vytočit až k 6200 min-1, výkonové maximum leží na šesti tisících. Pokud vás tedy baví řídit, tento čtyřválec se vám bude líbit. Potěšitelný je ale také relativně vysoký točivý moment. Yaris působí živým dojmem i ve chvílích, kdy ho nebudete hnát do maximálních otáček. To se hodí zejména při jízdě po městě. Na dálnici vůz točí na šestku při 130 km/h přibližně tři tisíce otáček a uvnitř stále panuje solidní ticho.

Yaris osazený motorem 1.5 Dual VVT-iE umí být zábavný. Kromě jiného také díky strmějšímu řízeníNejvyšší rychlost je 175 km/h a Yaris s ní nemá nejmenší problém. Upalovat s tachometrem ukazujícím 180 km/h vůz zvládne s překvapivou lehkostí. Spotřeba nové jednotky se běžně pohybuje do šesti litrů, při expresní jízdě po dálnicích daleko za u nás stanoveným limitem počítejte s osmi až devíti litry. Náš tradiční okruh, dlouhý 132,8 km, jsme zajeli s omlazeným typem Yaris průměrnou rychlostí 80,5 km/h za rovných pět litrů podle palubního počítače, respektive za 4,7 l/100 km podle dotankování do plné nádrže. Spotřeba je nakonec asi nejzajímavější výhodou nového motoru. Navíc s rostoucím zatížením nestoupá zdaleka tak rychle jako u malých přeplňovaných agregátů. Povedenému motoru zdárně sekunduje velmi přesná šestistupňová manuální převodovka. Ta má v porovnání s několikrát zmíněnou Fabií 1.0 TSI výrazně kratší převody. Například maximální rychlost na trojku je u Toyoty 124,3 km/h, zatímco u Škody 154 km/h. I díky tomu působí Yaris tak dynamicky. Modernizace se dotkla samozřejmě také podvozku, jiné jsou třeba tlumiče a posilovač řízení. Cílem bylo dosáhnout lepších reakcí na pohyb volantem, zároveň je řízení strmější (převod byl zkrácen z 13,0 na 12,8). A opravdu, při jízdě je řízení vskutku přesné, strmé a poměrně tuhé. Ne však přehnaně. Podvozku není téměř co vytknout, pouze zadní náprava je při přejezdu nerovností poněkud nervózní. Celkově ale modernizovaný Yaris působí překvapivě sportovně, a to se k povedenému atmosférickému motoru hodí. Už se těšíme na vrcholný Yaris GRMN. Výčet novinek by nebyl kompletní, kdybychom nezmínili ještě systém Toyota Safety Sense. Ten zahrnuje automatické přepínání dálkových světel, upozornění na opuštění jízdního pruhu a samočinné nouzové brzdění. Tyto prvky obsahuje nabídka všech dostupných úrovní výbavy, jde ale spíše o menší pomůcky, protože třeba systém hlídání jízdního pruhu do řízení zasahovat neumí. Od úrovně Active dostanete navíc také čtení dopravních značek. Modernizovaná Toyota Yaris je velmi sympatický automobil, přičemž nová zážehová patnáctistovka se nám opravdu líbila. Na českém trhu pořídíte typ Yaris osazený motorem 1.5 Dual VVT-iE od 297 900 Kč. Testovaná vrcholná výbava Style, zahrnující prakticky vše, co si můžete u takto malého automobilu přát, vyjde na 391 900 Kč.

Technické údaje

MOTOR 

Nový atmosférický čtyřválec se povedl. Je příjemně dynamický a hlavně úspornýKapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec 2NR-FKE, atmosféricky plněný, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; VVT-i, elektronicky řízené nepřímé vstřikování paliva; EU6; 1496 cm3 (ø 72,5 x 90,6 mm), 13,5:1, 82 kW (111 k)/6000 min-1 a 136 N.m/4400 min-1. 

PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ 

Šestistupňová manuálně řazená převodovka (3,538 – 1,913 – 1,392 – 1,029 – 0,818 – 0,700 – Z 3,333), stálý převod 4,055; pohon předních kol.

PODVOZEK

Samonosná ocelová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor ø 24,2 mm; kotoučové brzdy ø 255/278 mm, vpředu s vnitřním chlazením ; ABS/EBD/ /BA, VSC/TRC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 12,8:1, stopový průměr otáčení 9,6 m, pneumatiky Continental ContiPremiumContact 2, 195/50 R16. 

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 

Rozvor náprav 2510 mm, rozchod kol 1485/1470 mm; d/š/v 3945/1695/1510 mm; světlá výška 130 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,29; objem zavazadlového prostoru 286/1180 l; objem palivové nádrže 42 l; pohotovostní hmotnost DIN 1040 kg; celková povolená hmotnost 1545 kg.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI 

Největší rychlost 175 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 11,0 s; spotřeba paliva EU 6,3/4,2/5,0 l/100 km; emise CO2 112 g/km.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

BMW a Toyota: spolupráce v oblasti zelených technologií a motorů

Corsa OPC Nürburgring Edition: s nejostřejší Corsou na okruhu

Studie Toyota A-BAT - inspirace od NATO

Tichá voda

Toyota Auris 2010 - Podruhé

TOYOTA AURIS FREESTYLE 1.8 HYBRID – Rodinný sameťák

Toyota Auris HSD

Toyota Auris Hybrid - První evropský

TOYOTA AYGO 1.0 VVT-i – ÚSPORNĚJŠÍ X

Toyota Aygo Crazy - Malý ďábel



Emil Frey Select

Toyota Corolla GR SPORT 1.8 Hybrid e-CVT GR

15 000 km, r. 2025

689.900,- Kč

Jeep Avenger ELECTRO,CZ,1Maj,SUMMIT,54kWh

21 066 km, r. 2023

699.900,- Kč

Peugeot 308 1.5BlueHDi,CZ,1Maj,ALLURE,AT8

31 625 km, r. 2024

599.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • Audi A5 TDI Quattro MHEV plus – Dálniční specialista

    Dálniční specialista. Nová generace Audi A5 stále nezanevřela na klasický... >>

  • Volkswagen Amarok Panamericana 3.0 TDI – Off-roadový specialista

    Off-roadový specialista. Kdo potřebuje automobil do opravdového terénu, může si... >>

  • Aston Martin Vantage – Gentleman, nebo dravec?

    Gentleman, nebo dravec? 665 koňských sil přeplňovaného osmiválce, podpořených... >>

  • Kia PV5 – Šikovná a variabilní

    Šikovná a variabilní. Koncem letošního léta se u nás objeví lehké užitkové vozy... >>

  • Subaru Trailseeker – Míří do Evropy

    Míří do Evropy. Druhé elektrické SUV značky Subaru spojuje robustní techniku,... >>

  • Audi S5/S5 Avant – Moderní klasik

    Moderní klasik. Audi S5 se možná řadí z důvodu legislativy a nálad ve... >>

  • Dacia Bigster – Velkáč!

    Velkáč! Výraz velkáč je hovorový, přesto si jej třeba ze školky a školy... >>

  • Škoda Kodiaq RS – Rodinný sprinter

    Rodinný sprinter. Nabídku SUV vozů Škoda Auto koncem zimy korunoval „načančaný“... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2025 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |