image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Ford Mustang Mach-e GT – GT boost

Petr Hanke 18.01.2023 10:30

I když verze GT nabízí solidní dynamiku v přímém směru i v zatáčkách, nelze ji v pravém smyslu slova označit jako sportovní. Zkratka GT (Gran Turismo) ji ostatně popisuje velmi přesně

Foto: Ford

Ford začal prodávat vrcholnou verzi elektrického Mustangu. Dostala prosté označení GT a jen o stupínek níže postavené provedení překonává svým výkonem o 100 kW (136 k). Strávili jsme s ní téměř tisíc kilometrů.

Svisle uspořádaný centrální displej infotainmentu nabízí značné množství funkcí a nastavení. Celkově by mohl být systém přehlednějšíFoto: Ford

Trh s elektrickými automobily je stále v plenkách. Zatím si tento druh pohonu v obecné rovině kupuje zejména z důvodu jeho vyšší ceny a menší univerzálnosti specifická skupina zákazníků, u níž hraje prim pokrokovost, udávání trendu či absence výfukových plynů při provozu. Zákaznická masa, pro niž je mantrou při výběru automobilu poměr mezi cenou a užitnou hodnotou, ale na druhé straně také lidé, kteří mají rádi rychlost a řízení jako takové, stále najdou produkty lépe odpovídající jejich nárokům mezi klasicky poháněnými vozy. Ford se ale s modelem Mustang Mach-E ve verzi GT snaží prvně a posledně jmenované zákaznické skupiny alespoň částečně propojit – připravil elektromobil, který v sobě má emoce klasických sportovních vozů, a to nejen posílenou dynamikou, ale také celkovým pojetím.

Při vývoji verze GT totiž Ford postupoval komplexně, což je ostatně zřejmé již na první pohled. Černá maska chladiče nahradila stejný prvek v barvě karoserie standardních verzí, přičemž specificky tvarovaný je vlastně celý přední nárazník, jehož je maska součástí. Ve spojení s výraznými 20“ koly, o 20 mm širšími, na míru navrženými pneumatikami Pirelli a nižší světlou výškou působí varianta GT skutečně dravěji.

Vozy Mustang Mach-E GT (žluté a modré) připravené k testovacím jízdám. Bílý vůz v popředí je standardním elektrickým Mustangem – rozdíly v designu jsou zřejméFoto: Ford

Uvnitř na posádku verze GT čekají vynikající sedadla s výraznějším bočním vedením z dílny Ford Performance, poskytující pohodlnou oporu i při cestách na dlouhé vzdálenosti. Palubní desce elektrického Mustangu dominuje dvojice displejů, z nichž působivější je ten centrální, orientovaný na výšku s integrovaným kolečkem pro ovládání hlasitosti. Způsob obsluhy celého displeje není na první pohled zcela intuitivní, nutno ale dodat, že po dvou dnech strávených za volantem si k často používaným funkcím najdete vcelku rychlý přístup.

I když palubní deska i interiér jako celek působí moderně, za volantem máte pocit, míněno v dobrém, jako ze staré americké školy. Vnímáte kolem sebe velký a pořádně „šťavnatý“ vůz, který nehledí na všechny detaily a použité materiály, jež jsou ale stále mnohem lepší než třeba v Tesle. Je to něco jiného než sedět v mnoha „odlehčených“ moderních elektromobilech navržených ve snaze maximálně v nich potlačit „autařství“ jako takové.

Ford Mustang Mach-e GTFoto: Ford

Zpět ale k variantě GT a její komplexnosti. Ford u ní upravil podvozek, jenž má nižší světlou výšku, přepracovanou geometrii i kinematiku, ale především standardně používá aktivní tlumiče MagneRide měnící svoji charakteristiku pomocí magneticky – a tudíž velmi rychle – reagujících částic v jejich kapalině. Nechybí ani posílená brzdová soustava Brembo se čtyřpístkovými pevnými třmeny vpředu a plovoucími vzadu. Ford ví, že rekuperace sice při běžné jízdě dokáže většinu kinetické energie přeměnit na elektrickou, avšak při sportovní jízdě naráží na své limity a více než 2,3 tuny vážící vůz musí zpomalovat odpovídající hrubá síla. Brzdy samotné vykázaly mimořádnou účinnost i při dravějším svezení, naopak při běžné jízdě se ukázalo jako ne zcela ideální sladění rekuperace a nástupu mechanických brzd. Reakce na pohyby brzdového pedálu se často nepředvídatelně měnily, takže plynulé zpomalení nebo zastavení bylo takřka nemožné.

Základem verze GT je varianta s dvojicí elektromotorů a největším nabízeným ­aku­­mulátorem s využitelnou kapacitou 91 kWh. V tomto případě je ale použita výkonnější verze předního motoru, resp. přední motor je shodný se zadním. Oba mají výkon 210 kW (286 k), točivý moment 430 N.m a maximální otáčky 13 800 min-1. Možnosti akumulátoru však krátkodobě dosažitelný maximální celkový výkon omezují na 358 kW (487 k).

Ford Mustang Mach-e GTFoto: Ford

Poskytovaná dynamika se mění podle zvoleného jízdního režimu. Maximální schopnosti verze GT dokáže zpřístupnit až režim Untamed Plus, který lze ale aktivovat pouze mimo veřejné silnice (na základě GPS). V něm je vůz schopen z 0 na 100 km/h zrychlit během pouhých 4,4 sekundy. Nutno ale dodat, že i dynamika v nastavení Untamed pro běžné silnice je velmi působivá. Zátah obou motorů je intenzivní, avšak ve výjezdech ze zatáček dává Ford jasně pocítit skutečnost, že nechává pracovat nejdříve zadní motor a až poté k němu připojuje, někdy ne zcela hladce, pohon přední nápravy. Určitá hrubost je ale v tomto ohledu vítaná a přidává jízdě na emocích. V zatáčkách je třeba počítat s vyšší hmotností a celkovou mohutností elektrického Mustangu a zejména do zatáček je nutné najíždět s citem.

Právě vysoká hmotnost spolu s širšími pneumatikami je důvodem relativně vyšší spotřeby elektřiny, jež se standardně při cestování pohybuje kolem hranice 25 kWh/100 km, při sportovní jízdě ale snadno překročí hranici 40 kWh/100 km. Naopak při ekonomickém stylu jízdy bylo možné spotřebu stlačit k 18 kWh/100 km.

A vlastně i spotřeba je další vlastností, jíž elektrický Mustang navazuje na své slavnější stejnojmenné předky. Ty ostatní, jako je pocit bytelnosti za volantem, hravý pohon a v mezích daných hmotností i podvozek, stejně jako potřebný komfort, jsou ale jednoznačným kladem, které Mustangu Mach-E GT dodávají jeho charakter v jízdně převážně unylém světě běžných elektromobilů. Cenové navýšení oproti nejvýkonnější níže postavené verzi činí 10 procent.

Technické údaje

Poháněcí soustava
Střídavé synchronní, olejem chlazené elektromotory s permanentními magnety na obou nápravách, celkově 358 kW (487 k) a 860 N.m; akumulátor Li-Ion, umístěný v podlaze mezi nápravami, využitelná kapacita 91 kWh, 376 článků.

Ford Mustang Mach-E používá vlastní elektrickou platformu s centrálně umístěným akumulátorem. Budoucí menší elektrické modely Fordu vyjedou na modernizované platformě VW MEBFoto: Ford

Podvozek
Bezrámová ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu trojúhelníková spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a aktivními kapalinovými tlumiči MagneRide, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením a čtyřpístkovými třmeny, vpředu pevnými, vzadu plovoucími, ø 385/316 mm, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 14,6:1; pneumatiky 245/45 R 20.

Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2984 mm, rozchod kol 1622/1630 mm, d/š/v 4743/1881/1613 mm, světlá výška 130 mm; objem zavazadlového prostoru vzadu 402–1420, vpředu 100 l; pohotovostní hmotnost 2332 kg; hmotnost přívěsu do 750 kg; stopový průměr otáčení 11,6 m.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 200 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 4,4 s, spotřeba elektřiny WLTP 21,2 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 490 km, nabíjení AC/DC 11/150 kW (z 10 na 80 % za 45 min).

Cena od 2 119 900 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Ford C-MAX 2011 - Skvělý předvoj

Ford Fiesta ST-Line X Powershift – Důvěryhodný čipera

Ford Flex - Nižší a lehčí

Ford Focus - První dotyk

Ford Focus RS - Nejrychlejší

Ford Focus RS - Sportovní tradice

FORD FOCUS ST – ZKROCENÝ MUSTANG

Ford Focus 2011 - Světový automobil

Ford F-150 SVT Raptor - Stíhačka do terénu

Ford Ka 2009 - Kinetic KA



Emil Frey Select

Toyota RAV4 2,5 Hybrid,CZ,BlackEdition,4x4

19 647 km, r. 2021

1.019.901,- Kč

Toyota Highlander 2,5 Hybrid,CZ,Executive,7Míst

29 270 km, r. 2021

1.599.900,- Kč

Toyota Yaris 1,0 VVT-i,CZ,Active

133 201 km, r. 2013

159.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>

  • Základ, který bere vše: Volvo S90 B4.

    Vyzkoušeli jsme základní variantu sedanu Volvo S90. Ukázal, že i přes nejslabší... >>

  • Nové BMW X1 jezdí s lehkostí a efektivně

    Při návrhu třetí generace typu X1 postupovala značka BMW předvídatelně... >>

  • Audi RS 4 Avant – Univerzální sportovec

    V šedém odstínu karoserie nenápadné kombi dokáže držet tempo s ostrými... >>


Nejčtenější články

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • 50 let BMW řady 5 (E12) – Úspěšný start

    První generace BMW řady 5 měla premiéru před 50 lety a stala se prvním vozem... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |