image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

Mitsubishi Lancer sportsedan 2.0 DI-D - Japonec s německým srdcem

Automobil 15.09.2008 00:00

Sportovní charakter testovaného vozu zdůrazňují nejen označení Sportsedan a na první pohled celkový vzhled tříprostorové karoserie vyvážených proporcí se značně skloněným čelním sklem, ale i kola 18“, velká přítlačná plocha na zádi a dynamický design čelní stěny s velkými otvory pro přívod chladicího vzduchu. Interiér vozu je vcelku dobře přístupný, ačkoli úhly otevírání dveří 65°/60° jsou v porovnání s dnešním standardem překvapivě malé. Přístupnost zavazadlového prostoru určuje jeho uspořádání a velikost vstupního otvoru, samozřejmě menšího než u hatchbacku (ten ostatně brzy doplní řadu Lancer).

 

Vnitřními rozměry je nový Lancer srovnatelný s konkurenčními vozy, v prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1400/1460 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 960 až 1020 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1390/1450 mm, resp. 900 mm. Cestující na zadních sedadlech mají poměrně dost místa i pro nohy, zejména nejsou-li přední sedadla posunuta zcela vzad, což je však jen v případě nadprůměrně vzrostlých řidičů, kdy je mezi předními opěradly a zadními sedáky nejmenší mezera 150 mm, ta se však po nastavení předních sedadel do střední polohy zvětší na 240 mm. Dosti členitý zavazadlový prostor je v rovině podlahy dlouhý 940 mm, z největší šířky v zadní části 1240 mm zúžený mezi podběhy na 940 mm, a vysoký 530 mm. Po sklopení zadních opěradel je za zcela vzad posunutými předními sedadly k dispozici ložná délka 1630 mm.

 

Design, uspořádání i výbava interiéru ladí se sportovním charakterem vozu. Zejména řidič a jeho spolujezdec ocení pohodlí dobře tvarovaných sedadel, ostatně v tomto ohledu si nemohou stěžovat ani cestující na krajních zadních sedadlech. Výbava přehledné přístrojové desky je rozdělena do dvou zón, s kruhovými přístroji ve stíněném výklenku před volantem a vším ostatním na rozměrném středovém panelu, na nějž navazuje konzola mezi sedadly, v jejíž zadní části je pod loketní opěrou dvojitá odkládací schránka. Výbava vozu je dosti bohatá, její rozsah je odstupňován do čtyř úrovní, od základní Inform přes Invite a Intense po nejvyšší Instyle, všechny mají většinu shodných standardních prvků.

 

Testovaný Intense má např. sedm airbagů (včetně kolenního pro řidiče), úchyty Isofix pro dětské sedačky na zadních sedadlech, dálkové centrální zamykání i zavírání skel všech dveří, automatickou klimatizaci zahrnující i schránku v přístrojové desce, palubní počítač, audiosoustavu s přehrávačem CD a devíti reproduktory, elektrické ovládání skel dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, tempomat, mlhovky, čidlo samočinného rozsvícení světel, dešťové čidlo stíračů aj. Zmínku zaslouží multifunkční volant, podle tradice Mitsubishi sice jen svisle seřiditelný, zato však s dvanácti (!) tlačítky ovládání audiosoustavy, tempomatu a telefonu Bluetooth handsfree. Neshledali jsme slabiny ani v úrovni dílenského zpracování, ani v kvalitě použitých materiálů včetně plastů.

 

Ačkoli je Lancer postaven na nové platformě, vyvinuté společně s Chryslerem, převzal koncepci poháněcí soustavy i podvozku včetně osvědčeného konstrukčního řešení hlavních skupin z předchozí generace, samozřejmě s detailními změnami zlepšujícími jejich vlastnosti. Podrobnosti najdou čtenáři ve shora zmíněném článku a souhrnně v připojeném přehledu technických údajů. Zmínku zaslouží vznětový motor, první použitý v této typové řadě. Zatím je to známý čtyřválec od Volkswagenu, sice s rozvodem DOHC 4V a zvolna již opouštěným vstřikováním soustavou čerpadlo-tryska, v příštím roce ho však má nahradit motor vlastní konstrukce se vstřikováním common rail, nicméně příznivě obohacuje dosavadní nabídku alternativních zážehových motorů. V provozu vykázal veskrze dobré vlastnosti jak temperamentem, tak hospodárným provozem, což potvrdily i výsledky měření. S jeho charakteristikou je vhodně sladěna přesně se řadící šestistupňová převodovka.

 

Zásluhu na velmi dobrých jízdních vlastnostech, chování i ovladatelnosti vozu v nejrůznějších situacích má jeho podvozek spolu s vyspělými soustavami zvyšujícími bezpečnost. Nezávislé zavěšení všech kol, vzadu víceprvkové, má optimálně zvolenou geometrii pro celý rozsah zdvihu, totéž platí o charakteristice pružicí soustavy, zdařilým kompromisem vyhovující požadavkům ovladatelnosti i komfortu. Díky tomu je nedotáčivost jen velmi malá, stejně tak i boční naklánění při rychlých změnách směru, rovněž směrová stabilita je velmi dobrá. Ocenili jsme vysokou účinnost neslábnoucí brzdové soustavy i přesnost řízení, škoda jen, že v kombinaci se vznětovým motorem není k dispozici brzdový asistent. Aktivní bezpečnost zvyšuje stabilizační soustava M-ASTC, korigující spolu s elektronicky regulovaným ABS chování vozu při jízdě na povrchu s horšími adhezními podmínkami, resp. trakčními schopnostmi jednotlivých kol.

 

Jízdní komfort je díky pohodlným sedadlům, účinné klimatizaci a nízké hlučnosti velmi dobrý, jen na vozovkách s horším povrchem, zejména na dlažbě, se projevuje jistý handicap nízkoprofilových pneumatik. Milovníky sportovním jízdy plně uspokojí nový Lancer jak dynamickými vlastnostmi, tak ovladatelností a pocitem bezpečnosti i v kritických situacích. Bonusem k nim je v testované verzi se vznětovým motorem nízká spotřeba paliva, díky níž náplň nádrže vystačí až na tisíc kilometrů jízdy.


Zdroj: Automobil 08/08


ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR – kapalinou chlazený řadový vznětový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; 1968 cm3 (o 81,0 x 95,5 mm), 18,0:1; 103 kW (140 k)/4000 min-1, 310 N.m/1750 min-1; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily do V ovládané hrníčkovými zdvihátky s hydraulickými vymezovači vůle; přeplňování výfukovým turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; elektronicky řízené přímé vysokotlaké vstřikování paliva soustavou čerpadlo-tryska; oxidační katalyzátor výfuku; chlazení se dvěma elektrickými větráky.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; ­jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová tříhřídelová převodovka (3,538 – 2,045 – 1,290 – 0,880 – 0,809 – 0,673 – Z 3,831); stálý převod 4,058 (I až IV), resp. 3,450 (V, VI, Z).
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomoc­nými rámy vpředu a vzadu; přední náprava s dolními příčnými rameny tvaru L a vzpěrami McPherson, zadní náprava lichoběžníková úhlová s dvojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem a ABS, na všech kolech kotoučové (přední s vnitřním chlazením); parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s posilovačem proměnné účinnosti, volant o 375?mm, 3,2 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7 JJ x 18, pneumatiky Yokohama Advan A10 215/45 R 18; nouzové náhradní kolo s pneumatikou T125/70 D 16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2635?mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1530/ 1530?mm; d/š/v 4570/1760/1490?mm; světlá výška 150?mm; provozní/povolená celková hmotnost 1500/1920?kg; objem zavazadlového prostoru 400?l; objem palivové nádrže 59?l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 207 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,6?s; spotřeba paliva EU 8,0/4,7/5,9 l/100 km; emise CO2 157 g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 10,0/10,8?m.

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Max mix

Mitsubishi ASX 1.8 DI-D - Atraktivní Crossover

Mitsubishi Lancer Evolution IX - Výbušné diamanty

Mitsubishi Lancer 2.OT Ralliart - Spojovací článek

Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D – Vlastní Diesel



Emil Frey Select

Kia Ceed 1,0 T-GDi GPF FRESH,CONN

20 853 km, r. 2021

359.900,- Kč

Citroën SUV C3 Aircross 1.5 BlueHDi 120k AT6 SHINE

14 790 km, r. 2022

549.900,- Kč

Peugeot 2008 1.5 BlueHDi 110k ALLURE, NAVI

11 214 km, r. 2022

619.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Volkswagen ID. 7 – Jeden pro celý svět

    Další člen rodiny elektrických modelů Volkswagen se jmenuje ID. 7 a má téměř... >>

  • Subaru XV 1.6 Comfort+ – S kompletní výbavou

    Léty prověřené Subaru XV dorazilo do nabídky s výbavou Comfort+. Není to... >>

  • Volvo EX30 komplexně minimalizuje uhlíkovou stopu

    Kromě bezpečnosti byla cílem při vývoji Volva EX30 také minimalizace uhlíkové... >>

  • Land Rover Defender 130 – 130 = 340 mm navíc

    Rovnice v názvu tohoto článku říká, že nová nejdelší varianta Land Roveru... >>

  • Kompaktní Volvo EX30 nabídne bezpečnost známou z mnohem větších modelů značky

    Pro Volvo byla otázka bezpečnosti vždy na prvním místě. Stejně tomu bude i u... >>

  • BMW X1 xDrive23i a xDrive23d – Další správný krok

    Třetí generace typu BMW X1 ve velkém navazuje na svého úspěšného předchůdce. K... >>

  • Kia Sportage 1.6 T-GDI 4x2 DCT TOP – Spolehlivý partner

    Sportage na snímcích jsme zkoušeli během několika měsíců a ujeli jsme s ní více... >>

  • Hennessey H700 Corvette C8 Stingray – Kompresorová kúra

    Společnost Hennessey osadila motor C8 Corvette kompresorem. Vznikla bestie, jež... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Renault Austral – Francouzský reparát

    Ačkoliv se kompaktní SUV těší mezi zákazníky velké oblibě, Renault Kadjar se... >>

  • Vlastní parkování, které se Vám zaplatí

    CARPORT SOLAR je moderní a praktický parkovací přístřešek, který vám poskytuje... >>

  • Aerodynamické vozy Aero 30 a 50 – Sodomkova chlouba

    V letech 1938 až 1940 vzniklo ve vysokomýtské karosárně Sodomka půl tuctu... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |