Představujeme
Volkswagen Caddy Maxi 2.0 TDI – Caddylak
Jiří Kaloč 02.05.2025 01:12
Foto: Jiří Kaloč
Prostorná MPV nemizí z trhu, i když se z jejich zakladatele Renaultu Espace stalo spíše SUV. Jejich roli totiž přebírají osobní verze původně užitkových modelů. Třeba stále populárnější Volkswagen Caddy.
Zatímco první generace byly pouze užitkové verze modelů Golf, Polo nebo Škoda Felicia, od třetí se Caddy vyprofilovalo do svébytné podoby a k dispozici jsou i bohatě vybavené a komfortní osobní varianty. Poslední generace (viz AR 1/’21) už je postavena na platformě MQB pro osobní automobily s motorem uloženým vpředu napříč. Díky tomu využívá mnoho techniky například z Golfu osmé generace. Týká se to nejen podvozku, ale také asistenčních, ovládacích nebo komunikačních systémů.
Foto: Jiří Kaloč
Povedený design lahodí oku a zároveň ctí aerodynamické zákony, součinitel odporu vzduchu cx = 0,30 představuje nejlepší hodnotu v tomto segmentu. Na svědomí jej má efektivně stylizovaná příď a zkosené čelní sklo. Základní Caddy je s délkou 4501 mm docela kompaktní, testovaná verze Maxi se však s rozvorem bezmála tři metry délkou blíží k pěti metrům. Díky tomu však může mít zavazadlový prostor objem přes tři kubíky.
Pod kapotou najdete jeden plug-in hybrid 1.5 TSI (84 kW/114 k) a jinak pouze čtyřválcové přeplňované spalovací motory. Všechny bez výjimky disponují filtrem pevných částic. Ve srovnání s Golfem mají motory snížený výkon kvůli delší životnosti. Vedle zážehové varianty v podobě přeplňovaného čtyřválce 1,5 litru (86 kW/117 k) lze vybírat ze tří výkonových verzí přeplňovaného vznětového dvoulitrového čtyřválce (55, 75, 90 kW/75, 102, 122 k). Všechny využívají dva katalyzátory SCR s dvojnásobným vstřikováním kapaliny AdBlue, což přispívá k výraznému snížení emisí oxidů dusíku.
Foto: Jiří Kaloč
Testovaný automobil poháněla nejvýkonnější varianta, dodávaná výhradně v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG. Dobře odhlučněný motor má překvapivě kultivovaný projev, ale nečekejte nijak oslnivou dynamiku. Pokud mu navíc trochu více „šlapete na krk“, spotřeba se zvýší až nad hranici 7 litrů na 100 km. V rámci českých dálničních limitů drží Caddy tempo bez problémů, při předjíždění je však lepší nechat si rezervu.
Pohled pod zadní nárazník ukáže odolnou tuhou nápravu, která nabídne větší zatížení (užitečná hmotnost bezmála 700 kg) a komfortnější odpružení vinutými pružinami. Při svižnější jízdě pak poznáte, že limity nejsou tak daleko jako třeba u Golfu.
Automobil v testu představuje skoro to nejlepší, co dokáže výrobce pod jménem Caddy nabídnout. Interiér, respektive palubní deska se v mnohém podobá Golfu osmé generace (před faceliftem), na dlouhých cestách potěší anatomicky tvarovaná sedadla Ergo Comfort a výdechy ventilační soustavy urychlují výměnu vzduchu také v zadní části interiéru, který nabízí místo až sedmi cestujícím.
Foto: Jiří Kaloč
Caddy lze dnes mezi osobními dodávkami považovat za prémiový vůz. Působí kvalitně, robustně a bezpečně. Lze si ho představit jako plnohodnotnou náhradu za typ Touran, verze Maxi pak dokáže zastoupit i větší Sharan. Možná nemá Caddy nejsilnější motory, ale má dost síly na to, aby bez problémů uvezl rodinu i náklad. Cenou však umí vystřelit docela vysoko, zvláště u osobních verzí. Je to prostě takový německý caddylak…
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený, turbodmychadlem přeplňovaný vznětový řadový čtyřválec, uložený vpředu napříč; 1968 cm3 (ø 81 x 95,5 mm); DOHC 4V; přímé vstřikování paliva; EU6d; 16,5:1; 90 kW (122 k)/2750–4250 min-1 a 320 N.m/1600–2500 min-1. Sedmistupňová dvouspojková převodovka. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední kola nezávisle zavěšena, spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu tuhá náprava; odpružení vinutými pružinami vpředu i vzadu; kapalinové tlumiče a příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 12,1 m; pneumatiky 225/45 R18.
Foto: Jiří Kaloč
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2970 mm; d/š/v 4853/1855/1836 mm; světlá výška 143 mm; objem zavazadlového prostoru 446/3105 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1752/2450 kg; brzděný přívěs 1500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 186 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 11,8 s; spotřeba paliva WLTP 5,7 l/100 km; emise CO2 147 g/km.
Cena od 761 060 Kč (testovaná verze od 1 014 395 Kč)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu |
Další články o stejné značce |
Vstup do diskuze (0)