image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Caddy - dva ve třech?

02.08.2004 00:00

Caddy van v zelené barvě měl vznětový atmosférický motor 2.0 SDI.

Motor 2.0 SDI má výkon 51 kW a příznivou spotřebu paliva.

Caddy van má objem nákladového prostoru 3,2 m3 a asymetricky dělené křídlov= dveře.

Pětimístná verze combi speciál byla vybavena motorem 2.0 SDI, modrý Caddy van pak zážehovým agregátem 1.4/55kW.

Verze combi speciál má nákladový prostor přístupný vzhůru výklopnou zadní stěnou.

Někdy není nutné u verze combi speciál posouvat pro přepravu lehčího nákladu přepážku. Stačí sklopit opěradla nebo druhou řadu sedadel zcela "zabalit".

Zážehový řadový čtyřválec má výkon 55kW a největší točivý moment 127 Nm.

 

Redakčním testem prošel Volkswagen Caddy s pětimístnou karoserií kombi speciál N1 se vznětovým atmosférickým motorem 2.0 SDI/51 kW a skříňový (van) Caddy se zážehovým motorem 1.4/55 kW resp. se vznětovým atmosférickým agregátem 2.0 SDI/51kW. Jak kombi speciál, tak verze van jsou určeny pro podnikatelské potřeby a umožňují odpočet DPH. Všechny tři vozy měly přímo řazenou pětistupňovou převodovku.

Vedle karoserie, resp. motoru se ale lišily výbavou a samozřejmě i cenou. Caddy van se zážehovým motorem 1.4/55 kW v základním provedení stojí 349 190 Kč (bez DPH), se vznětovým atmosférickým motorem 2.0 SDI 374 960 Kč. V základní výbavě nechybí airbag řidiče, systém ABS, elektromechanický posilovač řízení, regulace brzdného účinku motoru MSR a regulace prokluzu ASR (vypínatelná), výškově a podélně nastavitelný volant, ukazatel servisních intervalů, stropní odkládací prostor, 6 úchytných ok v nákladovém prostoru, posuvné dveře na pravém boku, zadní asymetrické křídlové dveře s ostřikovačem a stíračem a řada dalších prvků.

Navíc byl v jednom z vozů koberec v kabině a ve druhém výškově nastavitelné sedadlo řidiče a odkládací schránka pod předními sedadly. Verze Combi speciál s motorem 2.0 SDI/51 kW stojí v základu 409 700 Kč (bez DPH), ale testovací vůz měl bohatou příplatkovou výbavu, takže cena překročila půl milionu.

Caddy kombi speciál má v interiéru dostatek místa pro pět dospělých osob, nabízí mnohem komfortnější vybavení kabiny včetně použitých materiálů (el. ovládání oken, zpětných zrcátek atd.) a za posuvnou dělicí přepážkou (dodává Metalex) je ještě k dispozici nákladový prostor o objemu 1,3 m3, po posunutí přepážky až 2,3 m3 přístupný standardně montovanou vzhůru výklopnou stěnou.

V testovaném voze byla robustní přepážka, v dolní polovině plechová krytá kobercem shodným s podlahou nákladového prostoru, v horní polovině pak skleněná. Ačkoliv manipulace s přepážkou nám nečinila žádné potíže, přesto si dovolím poznamenat, že tento typ přepážky není ideální pro přepravu např. psa, protože nákladový prostor nelze větrat. V tomto případě by bylo vhodnější místo skla v horním díle použít sice méně elegantní, zato vzdušnější drátěnou výplň.

Z praktického hlediska tato verze karoserie najde uplatnění spíše u podnikatelů či živnostníků, kteří v týdnu potřebují vozidlo k přepravě pouze dvou osob, zato využijí (po sklopení druhé řady sedadel a posunutí dělicí přepážky) objemný nákladový prostor, který je dobře přístupný jak zadní výklopnou stěnou, tak bočními posuvnými dveřmi (na přání se montují i na levé straně). Při přepravě pěti osob je k dispozici ložná plocha o délce 950 mm a šířce 1150 mm se čtyřmi upevňovacími oky.

V horní části nákladového prostoru jsou pak malé síťky na odložení drobností. Za příplatek byl ve vozidle kryt zavazadlového prostoru a napevno namontované tažné zařízení. Dle tabulek je možné za Caddy kombi speciál s motorem 2.0 SDI připojit bržděný přívěs o celkové hmotnosti 1400 kg při dodržení celkové hmotnosti soupravy 3435 kg.

Skříňovou verzi Caddy van jsme si vyzkoušeli jak se zážehovým motorem 1.4/55 kW, tak se vznětovým agregátem 2.0 SDI. V druhé polovině roku budou postupně do výroby zařazeny i dieselové motory 1.6/75 kW a turbodiesel 1.9 TDI/77 kW. U skříňových vozidel se celkem logicky předpokládá, že budou – vedle řidiče – hlavně převážet nějaké zboží. Caddy van disponuje nákladovým prostorem o objemu 3,2 m3 vybaveným šesti upevňovacími oky a přístupným buď z pravé strany posuvnými dveřmi o šířce 700 mm a nebo zadními asymetricky dělenými křídlovými dveřmi s dvoupolohovou aretací.

Nakládací hrana je 587 mm nad vozovkou. Standardně je montována robustní ale lehká dělicí přepážka lisovaná z plastu, v horní části tvořená průhlednou mřížkou. Přepážka je smontována ze dvou polovin, přičemž část za řidičem je v horní části posunuta o necelých 100 mm do nákladového prostoru, takže umožňuje i řidiči – dlouhánovi si udělat dostatek místa za volantem. Jednoduché, elegantní a praktické.

Zážehový čtyřválec 1.4 Euro 4 má největší výkon 55 kW/5000 min-1 a max. točivý moment 127 Nm/3300 min-1. Užitečná hmotnost vozidla je pro oba agregáty shodná 750 kg, zato bržděný přívěs má povolenou celkovou hmotnost 1200 kg a celková hmotnost soupravy nesmí překročit 3200 kg. Vznětový atmosférický motor 2.0 SDI Euro 3 s přímým vstřikováním paliva se systémem čerpadlo-tryska má největší výkon 51 kW/4000 min-1 a největší točivý moment 140 Nm/2200 min-1. Celková hmotnost bržděného přívěsu může být až 1400 kg a soupravy až 3500 kg.

A teď „babo raď“, který z motorů je lepší. Výkon má diesel o něco málo nižší, zato křivka točivého momentu je plošší a také v praxi jsem si ověřil, že motor je velmi pružný. Pravda, o nějakou tu sekundu má horší zrychlení, ale to u užitkového vozu nehraje roli, stejně jako max. rychlost. Zážehová „jednačtyřka“ má limit 148 km/h (ale to už se musí motor „točit“ na max. povolené otáčky), vznětový „dvoulitr“ 142 km/h.

A co spotřeba? Výrobce uvádí pro motor zážehový 1.4 průměrnou spotřebu 6,5 l/100 km, pro diesel 2.0 SDI pak 5,3 l/ /100 km. V průběhu testu se tyto limity potvrdily, u dieselu při jízdě mimo centrum Prahy a mimo dálnici se spotřeba pohybovala dokonce pod hranicí 5 l/100 km. S „jednačtyřkou“ jsme byli spokojeni ve městě a na příměstských, krátkých rozvážkových trasách, na dálkových cestách už byla „žravá“.

Diesel je sice o něco málo „línější“, ale bez problému a při dobré spotřebě lze udržet na dálnici z Prahy do Brna rychlost 130 km/h. V zimě si žádá opravdu solidní naftu, ale servisní intervaly jsou již shodné a tak je nutné si spočítat, kolik a v jakém provozu auto ročně ujede kilometrů. Zážehový motor 1.4 je o 25 000 Kč levnější než diesel 2.0 SDI, ale o jeden litr žíznivější. Zážehová „jednačtyřka“ zase má nižší „povinné ručení“.

Pro obě karosářské verze platí, že řidič má k dispozici dostatek pracovního prostoru, pohodlné, příjemně tvrdé sedadlo a opěradlo, které dobře drží tělo i v zatáčkách. Výškově nastavitelná opěrka hlavy je samozřejmostí. Po seřízení volantu a sedačky si každý řidič upravuje venkovní zpětná zrcátka. Základní skříňová verze je má manuálně seřiditelná tlakem prstů na sklo, lépe vybavené provedení combi speciál už má zrcátka v „elektrice“.

Pravé i levé zrcátko mají dostatečně velkou plochu, levé navíc s asférickým provedením. Při seřizování zrcátek mě na nich bylo něco divného, až jsem se leknul, že Volkswagen to pravé udělal menší (jako třeba u Škody Fabie), aby ušetřil materiál. Není tomu tak. Na velikost plochy jsou v podstatě obě zrcátka shodná, ale liší se tvarově. Levé tvoří obdélník na šířku, pravé zase na výšku.

Výhled z místa řidiče je velmi dobrý, ale robustní a zcela jistě i bezpečnost zajišťující přední sloupky v některých zatáčkách (hlavně levý u řidiče) vytvářejí „mrtvý úhel“. Ale to v poslední době konstatuji u celé řady vozidel obdobné kategorie a souvisí to se zvýšenými požadavky na tuhost – a tím i bezpečnost – konstrukce karoserie. Jak se sluší a patří na lehký užitkový vůz, tak i Caddy druhé generace má v kabině dostatek odkládacích poliček a kapes.

Obzvlášť příjemná je rozměrná police nad čelním sklem a nebo od- kládací prostor pod sedadly. Zvedák je umístěn v pravém zadním sloupku, rezerva pod podlahou. Řazení bylo u všech tří vozů přesné, rychlostní stupně dobře odstupňovány, kotoučové brzdy na všech kolech bez připomínek. Jízdní vlastnosti – zvláště naloženého vozidla – jsou vyrovnané a bez záludností. Pouze při obsazení pouze řidičem si uvědomíte, že zadní náprava je odpružena listovými pery se dvěma listy.

Volkswagen Caddy druhé generace, postavený na platformě modelu Touran a za využití řady komponentů z modelu Golf, má veskrze praktický, ale tím i nadčasový design. Palubní deska působí trochu „studeně“, ale je praktická a dobře se udržuje v čistotě. Přístroje jsou velmi dobře čitelné (první dva dny jsem neustále postrádal teploměr chladicí kapaliny, pak jsem si na jeho absenci zvyknul). Co mě trochu překvapilo, je hrdlo palivové nádrže umístěné vlevo za zadním kolem a pak „šplouchání“ paliva v nádrži, dobře slyšitelné při jízdě i na místě řidiče.

Na brněnském Autotecu měla premiéru komfortní verze Life (i ta ale má již homologaci N 1 s přepážkou) a hlavně se už těšíme na další dva motory: zážehový 1.6/75 kW a turbodiesel 1.9 TDI, tedy agregáty, které svými parametry osloví hlavně klientelu, používající VW Caddy na dálkové trasy.

VW Caddy

Servis

Záruka: na vůz 2 roky, na lak 3 roky, na neprorezivění karoserie 12 let. Servisní intervaly: Diesel 2.0 SDI-výměna oleje 15 000 km nebo 1 rok, 30 000 km prohlídka, vždy po 24 měsících inspekční servis. 1.4 benzín – long life service dle pokynů počítače, olejový servis po 30 000 km, inspekční servis po 24 měsících. Hodina práce ve značkovém servisu (bez DPH): V České republice 350 až 825 Kč dle regionu. Ceny vybraných náhradních dílů (s DPH): čelní sklo 11 109 Kč, přední nárazník 6055 Kč, světlomet kompletní 6705 Kč, sdružení zadní svítilna 1977 Kč, brzdové destičky přední/zadní 2935/2417 Kč. V České republice je 33 prodejců a autorizovaných (smluvních – pověřených) servisů.

Pojištění

Generali pojišťovna

Havarijní pojištění s pojištěním rizika havárie, odcizení, živelních škod, vandalismu, požáru a výbuchu na území celé Evropy. Varianty smluv: Spoluúčast 5 procent, minimálně 5 tisíc Kč - roční pojistné 16 741 Kč. Spoluúčast 10 procent, minimálně 10 tisíc Kč – roční pojistné 15 566 Kč. Spoluúčast 15 procent, minimálně 15 tisíc Kč – roční pojistné 14 390 Kč.Spoluúčast 20 procent, minimálně 20 tisíc Kč – roční pojistné 13 393 Kč. Platné pro případ současného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Povinné ručení - produkt Standard se zákonnými limity pojistného plnění 18 milionů Kč u věcných škod a u škod, které mají povahu ušlého zisku a 35 milionů Kč u škod na zdraví - roční pojistné 8192 Kč. Produkt Plus se zákonnými limity pojistného plnění 30 milionů Kč u věcných škod a u škod, které mají povahu ušlého zisku a 60 milionů Kč u škod na zdraví -roční pojistné 8520 Kč.

Leasing

Leasing České spořitelny

Finanční leasing – na 36, 48 nebo 60 měsíců, splátky kvartální nebo měsíční, rozpětí mimořádné splátky 10 až 60 procent. Příklady smluv: Na 36 měsíců, mimořádná splátka 35 procent, měsíční splátka bez pojištění 8779 Kč/s pojištěním 10 414 Kč, kvartální splátka bez pojištění 26 369 Kč/s pojištěním 31 272 Kč. Na 48 měsíců, mimořádná splátka 35 procent, měsíční splátka bez pojištění 6746 Kč/s pojištěním 8380 Kč, kvartální splátka bez pojištění 20 310 Kč/s pojištěním 25 213 Kč. Na 60 měsíců, mimořádná splátka 35 procent, měsíční splátka bez pojištění 5515 Kč/s pojištěním 7232 Kč, kvartální splátka bez pojištění 16 643 Kč/s pojištěním 21 794 Kč.

Základní technické údaje VW Caddy 2.0 SDI 1.4

MOTOR

Zdvihový objem (cm3): 1968 / 1390

Max. výkon (kW/min-1): 51/4000 / 55/5000

Max. točivý moment (Nm/min-1): 140/2200 / 127/3300

ROZMĚRY

Rozvor (mm): 2682

Délka/šířka/výška (mm): 4405/1802/1833

Celková/užitečná hmotnost (kg): 2035/503 / 2150/750

Hmotnost brzd. přívěsu (kg): 1400 / 1300

Objem nákladového prostoru (m3): 3,2 / 2,3

Objem palivové nádrže (l): 60

Prům. kombinovaná spotřeba (l/100 km): 5,3 / 6,5

zdroj: Doprava a silnice 7/2004

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Akční model VW Transporter

Automobily – Nový Transporter Kombi Doka Plus

Automobily – Nový Volkswagen Amarok Ultimate

Automobily – Světová premiéra na Tokijském autosalonu

Automobily– Volkswagen Sharan má nové motory s komplexním síťovým propojením

Caddy

Cisternová vozidla – Cisterny od Hesti

Citroën/Ford/Opel/Volkswagen – Osobní verze LUV

Citroën/Ford/Peugeot/Volkswagen – Náklad nebo cestující?

Citroën,Ford,Volkswagen - Když je bus příliš velký



Emil Frey Select

DS Automobiles DS7 Crossback 1.5 BlueHDi 130k AT8 RIVOLI

20 566 km, r. 2021

1.049.900,- Kč

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi 130k AT8 ALLURE

18 277 km, r. 2021

749.900,- Kč

Ford Ranger 3.2 TDCi 147kW LIMITED 4x4

148 830 km, r. 2014

499.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |