image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Představení v terénu

20.01.2006 00:00

Stotzing je bývalý kamenolom

S „es jedničkou“ v bahýnku

Průjezdy vodou jsou vždy atraktivní, jak pro diváky, tak pro řidiče

Přesto, že jen s 8x4, ale v solidním terénu

Rozšířil modelové řady Atego, Axor i Actros o některé další stavební varianty a připravil technologie BlueTec 4 a 5 také pro jiné automobily než jen tahače. K představení jízdních vlastností na silnici i v terénu byla vybrána oblast na jihovýchod od hlavního města Rakouska, Vídně. Zde na silnicích nad Eisenstadtem na okraji Nezidérského jezera jsme měli možnost prověřit schopnosti tahačů a třínápravových sklápěčů Axor.

 

Osvědčené i zcela nové

Pod kapotou byl řadový šestiválec OM 457 LA s maximálním výkonem 315 kW/428 k dosahovaných při 1900 otáčkách za minutu a maximem točivého momentu na 2100 Nm při 1100 otáčkách za minutu. Indikace AdBlue na palubní desce a nádrž na roztok močoviny na pravé straně tahače byly důkazem plnění zpřísněných emisních norem, v tomto případě rovnou Euro 5. Ostatně tomu odpovídal i modrý lak tahače. U nejsilnější verze motoru OM 457 LA nedochází přidáním systému SCR k žádné změně výkonových parametrů, ostatně jako u většiny verzí. Pouze u motoru s maximálním výkonem 260 kW/354 k poskočí ve verzi BlueTec výkon o 5 kW nahoru.

K přenosu výkonových parametrů na kola zadní hnané nápravy HL6/3 DCLS-13 se vzduchovým odpružením jsme měli k dispozici devítistupňovou převodovku G221-9. V rámci zkušební trasy jsme měli možnost vyzkoušet sílu motoru v serpentinách při výjezdu z města Eisenstadt. Vysoký točivý moment se předvedl především v těchto okamžicích, na zhruba 1500 otáček jsme „vyfuněli“ obě dvě patra utažených zatáček na druhý a třetí převodový stupeň. Díky pěknému záběru motoru jsme celkovou hmotnost 40 t cítili jako vhodnou a dostatečnou. Vzhledem k dobrému výhledu z budky včetně zpětného pohledu přes vylepšenou soustavu vnějších zrcátek jsme mohli v méně vypjatých chvílích prohodit slovo s instruktorem. Debata se točila především okolo nového motoru v nabídce řady Axor.

Vlastně jde o evoluční verzi stávajícího řadového šestiválce OM 906 LA u nějž bylo zvětšeno vrtání ze 102 na 106 mm a zdvih ze 130 na 136 mm. Tím pádem se zvětšil zdvihový objem z 6,37 na 7,2 l a bylo možno zvýšit maximální výkon až na 240 kW/326 k, motor nese označení OM 926 LA.

 

Rozšířená stavební řada

Co se týká Axoru, podstatné změny byly provedeny v konstrukci podvozku, lépe řečeno v rozšíření nabídkové palety. Světovou novinkou jsou čtyřnápravová vozidla 8x4 určená pro stavební sklopné nástavby či pro domíchávače betonových směsí. Celková hmotnost osmikolek Axor dosahuje 32 t. Mezi nimi hraje prim stavební sklápěč s motorem o maximálním výkonu 260 kW/354 k je konstruován jako optimalizovaná varianta z pohledu užitečné hmotnosti. Snížení vlastní hmotnosti vozidla je dosaženo celou řadou úprav, jimž vévodí především pečlivý výběr materiálů, například přední nárazník je vyroben z plastu. Své k celkové hmotnosti rovněž řeknou přední parabolické listové pružiny. Přesto je Axor osazen budkou S extra délky 180 mm, jež zajišťuje dostatek pohodlného prostoru k umístění například oblečení či pracovní obuvi. Od srpna jsou stavební verze Axorů vybavovány 16stupňovou převodovkou a robustními planetovými nápravami HL7/HD7. To vše znamená, že stavební Axor si poradí nejen na silnici, ale také ve středně těžkém až těžkém terénu. A tam jsme právě směřovali.

ŐAMTC Off Road Zentrum Stotzing, neboli terénní polygon rakouského automobilového klubu, využívá bývalý kamenolom z nějž se vozil materiál na stavbu známého Svatoštěpánského dómu ve Vídni. Kdo by si pomyslel, že po terénních „zbytcích“ významného těžařského díla se jednou budou prohánět automobily.

Na rozcvičku jsme si dali krátký, ale o to náročnější horský okruh s Unimogem U 5000, následníkem veleúspěšné řady Heavy Duty Unimog U 2450 L, která skončila v polovině roku 2002. U 5000 je k dispozici ve dvou rozměrech rozvoru, 3250 a 3850 mm. Má vysoce krutově odolný rám s trubkovými příčníky, elektropneumatický řadicí systém Telligent, permanentní pohon kol obou náprav a možnost stoprocentního uzamčení diferenciálů. Je schopen brodit běžně 800 mm bláta a vody, s tím, že maximální brodivost odpovídá 1200 mm při nichž je interiér ochráněn od průniku vody, bláta, prachu a písku. K pohonu využívají nejsilnější Unimogy čtyřválce OM 904 LA a OM 924 LA s maximálním výkonem až 160 kW/218 k. V kombinaci se šestnáctistupňovou převodovkou a nejnižší pochodovou rychlostí 1 km/h jde o opravdového kamzíka.

 

S Unimogem až do nebes

Pro nás byly nachystány branky a vytýčen okruh s několika kritickými místy. Pokyny k jízdě zněly - neshodit branku, necouvat, neřadit, pokračovat stále vpřed pouze na 4. převodový stupeň a hlavně se ničeho neobávat. Nemusím zdůrazňovat, že zvenku to vypadalo dramaticky. Nicméně zpoza volantu to nebylo tak hrozné, alespoň si člověk nestačil uvědomit do jakých situací se vozidlo dostává. Přesto, že bylo několikrát v poměrně solidním bočním náklonu, zvládlo akceptovat další výjezd oběma bočními koly na kamenný stupeň aniž by o tom posádka mnoho věděla.

Po sekci Unimog nás čekala zkouška čtyřnápravových sklápěčů v lehčí části terénních okruhů. Ono se řekne lehčí části, ale trasa byla pochopitelně vybraná tak, aby se vozidla předvedla, zvláště když to byly podvozky s pohonem 8x4/4. K dispozici jsme měli Axor i Actros. První z nich 3243 K s rozvorem 4500 mm a motorem OM 457 LA Euro 3, 315 kW/428 k. Druhý 4146 K opět s rozvorem 4500 mm ale motorem V6 OM 501 LA Euro 3, 355 kW/456 k. Důležitá informace do terénu - správně zvolit převodový stupeň (v našich podmínkách to znamenalo velkou jedna až velkou dva), pracovat s pedálem akcelerátoru a páčkou motorové brzdy, nešlapat na spojku popřípadě neřadit při sjezdech a výjezdech, brzdit provozní brzdou pouze v nutných případech.

Maximální celková hmotnost vozidel (32 a 41 t) byla využita zhruba na dvě třetiny, i tak však byly jízdní výkony velmi zajímavé. Do nejstrmějších výjezdů jsme řadili uzávěry diferenciálů a při sjezdech používali jen „motorbremse“, která dokazovala sladěnost hnacího traktu. Prakticky jsme na pedál provozní brzdy šlapali pouze při zastavení vozidla. Přesto, že jsme měli v tomto okamžiku pouze 8x4 dovolili jsme si i poměrně krkolomný a dlouhý výjezd opepřený překonáním hluboké koleje zhruba v jeho první polovině. Ani v jednom případě nebylo potřeba točit motory více než na zhruba 1100 až 1200 otáček.

 

Zdolej svůj „Everest“!

Na závěr terénního dne jsme si dali opravdovou lahůdku. V koloně Actrosů 8x8/4 (ten náš nesl označení 4146 K a měl rozvor 4800 mm) jsme proklouzli mezi keři šípků do újezdových cest, některých pořádně vymlácených kolejemi z dob horšího počasí. Z úcty k novým vozidlům jsme se snažili nepoškrábat boky budek a sklopných nástaveb, ale v některých okamžicích to prostě nešlo. Větve se ohýbaly, prašné cesty vypouštěly z pod kol vozidel oblaka nejjemnějšího písečku, motory předly s jistotou obávaných dravců a červená kolona se poslušně sunula kupředu. Až jsme stanuli, pro nás, pod dnešním Everestem.

Uzávěry mezinápravového i nápravových diferenciálů byly uzavřeny, zařazen první převodový stupeň (ale ve velké řadě - přece jenom ještě musíme mít někde rezervu) a hurá do svahu po němž se jen s obtížemi dalo vylézt po svých. Opět jsou zde kamenné schody s výškou do poloviny pneumatiky. A opět stačí pouze držet motor na 1100 otáčkách a nechat přední kola ať si sama v určeném koridoru vybírají cestu. Zážitek je to výtečný - otázkou však zůstává jak by se nám líbilo v náročném terénu pracovat například v úkolové mzdě celé dny! No, jistě bychom se toho museli dost naučit a pořádně se otáčet. Když bychom ale měli k dispozici takovou techniku, hned by šlo všechno jistě lépe a radostněji.

 

text: Milan Olšanský
zdroj: Doprava a silnice 12/2005

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Actrosem Z Tallinu do Sofie

Actros - Konvoj Praha - Budapešť

Actros Rekord Run - Jízda na rekord

Automobily – Nové těžké tahače Actros SLT a Arocs SLT

Jízdní četa – Platooning – na vlastní oči!

Lehká rozvážka – Generační výměna

Malé Atego na dlouhé tratě

Mercedes Actros MP3 1844 - Daimlerovo lidové vozítko

Mercedes Actros na 10 tisíc kilometrov

Mercedes Actros 1841 - Rozhodnutí z rozumu



Emil Frey Select

Citroën SUV C5 Aircross 1,5 BlueHDi,CZ,1Maj,Shine

19 029 km, r. 2022

759.900,- Kč

Citroën SpaceTourer 2.0 BlueHDi 180k AT6 BUSINESS

132 539 km, r. 2018

699.900,- Kč

Citroën C3 1,2 PureTech,CZ,1Maj,Origins

45 732 km, r. 2019

259.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Niki Lauda (1949 – 2019) – Legenda formule 1

    Odešla legenda formule 1. Niki Lauda opustil tento svět 20. května, ale... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |