Svezli jsme se
Volkswagen T-Roc 1.5 eTSI – Obhájce pozic
Jiří Švamberk 04.05.2026 01:28
Foto: Jiří Švamberk
Druhá generace Volkswagenu T-Roc (viz AR 9/’25) vstupuje na scénu s vysokými očekáváními. Nejen proto, že předchůdce patřil jízdně k nejlepším ve své třídě, ale také díky mimořádné oblibě u zákazníků, která dokonce překonala i legendární Golf. Vyzkoušeli jsme výkonnější ze dvou nabízených mild-hybridních verzí motoru 1.5 eTSI.
První generace typu T-Roc (viz AR 11/’17) se představila v roce 2017 jako „benjamínek“ nabídky zvýšených modelů značky Volkswagen. Tehdy doplnila dvojici Tiguan – Touareg. T-Roc se během několika let v rámci portfolia značky vyhoupl do pozice bestselleru a vysoký zájem zákazníků si udržel po celou dobu své existence. Vždyť jen v roce 2024, tedy v podstatě na sklonku životního cyklu, se jeho celosvětové prodeje blížily hranici 300 tisíc kusů. Celkově se první generace T-Rocu prodalo přes dva miliony kusů. Druhá generace tak vstupuje na trh s mimořádně vysoko nastavenou laťkou.
Foto: Jiří Švamberk
Nový Volkswagen T-Roc je postaven na modulární platformě MQB Evo, díky čemuž se, na rozdíl od typů T-Cross a Taigo, řadí v hierarchii značky do vyšší kategorie po bok typů Tiguan a Tayron. Proti předchozí generaci je o 137 mm delší, o 9 mm širší a o 22 mm nižší. Rozvor narostl o 41 mm. Ačkoliv se tyto hodnoty na papíře nemusí zdát zásadní, v praxi jsou změny znatelné. Interiér nabízí více prostoru, zejména na zadních sedadlech, kde je výrazně více místa pro kolena. Díky hlubším sedákům se navzdory nižší stavbě vozu zlepšily také poměry nad hlavou. Méně nápadným, ale praktickým přínosem prodlouženého rozvoru jsou delší zadní dveře, které usnadňují nastupování díky většímu vstupnímu otvoru.
Zavazadlový prostor se mezigeneračně také zvětšil, ovšem nikterak dramaticky. Základní objem činí 475 litrů, což je o 30 litrů více než dříve. Po sklopení opěradel zadních sedadel, dělených v poměru 2:3, vzroste kapacita až na 1350 litrů, přičemž ložná plocha není zcela rovná. Vzniká poměrně výrazný schod, který lze vyrovnat pomocí dvojitého dna zavazadlového prostoru. To je součástí tří vyšších výbavových stupňů, zatímco základní verze Trend je v nabídce nemá.
Interiér nového Volkswagenu T-Roc kombinuje známá technická řešení s řadou nečekaných nápadů. Vedle dnes už známých prvků z ostatních typů značky Volkswagen, jako je například dvojice displejů, tříramenný volant s fyzickými tlačítky nebo volič převodovky umístěný na sloupku řízení, zaujme i středový ovladač s OLED displejem, jímž se ovládá nastavení jízdních režimů, hlasitost audiosystému a vnitřní osvětlení.
Foto: Jiří Švamberk
Palubní deska působí lehce a moderně. Její horní část je potažena textilií, kterou opticky odděluje decentní stříbrná lišta, zatímco spodní segment je tvarovaný do jemného žebrování. Právě v něm jsou nenápadně integrovány výdechy ventilace, takže celek působí čistě a nerušeně. Na druhou stranu interiér postrádá hravost předchozí generace a jeho pojetí je celkově konzervativnější.
Zajímavým detailem jsou ovšem výplně dveří, kde chybějí tradiční kliky – jejich funkci převzaly páčky umístěné v čele loketních opěrek. Vyžaduje to chvíli zvyku, ve výsledku ale jde o povedené řešení.
Pečlivé dílenské zpracování a kvalitní materiály příjemné na dotek na viditelných místech vytvářejí uvnitř nového T-Rocu celkově velmi komfortní prostředí, i když na méně nápadných částech interiéru jsou použity znatelně tvrdší plasty. Atmosféru ve večerních hodinách doplňuje široce nastavitelné vnitřní osvětlení, které se ovšem nepříjemně odráží v bočních sklech v místech zpětných zrcátek.
Foto: Jiří Švamberk
Nová generace Volkswagenu T-Roc je v tuto chvíli nabízena výhradně s mild hybridním čtyřválcem EA211 Evo o zdvihovém objemu 1498 cm3, a to ve dvou výkonnostních nastaveních: 85 kW (115 k) a 110 kW (150 k). Jde o dobře známou jednotku, s níž máme dlouhodobou zkušenost například z testovaného Seatu Leon Sportstourer. Z technického hlediska dnes patří k tomu nejlepšímu, co segment maloobjemových přeplňovaných čtyřválců na evropském trhu nabízí.
Motor využívá turbodmychadlo s variabilní geometrií rozváděcích lopatek a pracuje v Millerově cyklu s pozdějším zavíráním sacích ventilů. Spoléhá na vysoký kompresní poměr a písty s integrovanými chladicími kanály. Vyznačuje se také systémem ACT+, který při nízkém zatížení samočinně vypíná druhý a třetí válec, a snižuje tak spotřebu paliva. Mild hybridní 48V architektura umožňuje ukládat energii získanou rekuperací do lithium-iontového akumulátoru a následně ji využívat buď k elektrické asistenci spalovacímu motoru, nebo k jízdě s dočasně zcela vypnutým agregátem. Motor je spojen se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DQ38, přenášející točivý moment na přední kola. Vznětové motory v nabídce nefigurují, stejně jako manuální převodovka.
Motor 1.5 eTSI v silnějším z nabízených provedení vyniká především klidným a vyváženým během. Díky mild hybridní technice akceleruje nenuceně, přitom však dostatečně razantně, a to zejména ve středním pásmu využitelných otáček. S výkonem 110 kW (150 k) při 5000–6000 min-1 a točivým momentem 250 N.m dostupným v rozsahu 1500–3500 min-1 nejde o vyloženě sportovní automobil, jeho dynamika a zejména pružnost se ale velmi dobře hodí pro každodenní provoz.
Foto: Jiří Švamberk
Výrobce udává kombinovanou spotřebu 5,7 l/100 km, náš test jsme zakončili s průměrnou hodnotou 6,7 l/100 km. Zajímavé bylo také sledovat spotřebu při rychlostech nad 200 km/h, které jsme zkoušeli na německé dálnici. Výsledná hodnota 9,4 l/100 km je v tomto kontextu skutečně pozoruhodná, stejně jako ochota vozu dále zrychlovat i nad hranicí 180 km/h.
Podvozek tvoří vpředu vzpěry MacPherson se spodními příčnými rameny, vzadu je použito víceprvkové zavěšení kol. Na testovaných sedmnáctipalcových kolech s pneumatikami 215/55 R17 byl jízdní komfort nadprůměrný a při svižné jízdě po okresních silnicích se vůz ani nenakláněl, ani neodskakoval na rozbitém povrchu. Naladění podvozku je příjemným kompromisem mezi dynamikou a komfortem a patří k hlavním přednostem nové generace typu T-Roc. Ten může nově mít až 20palcová kola, nicméně obáváme se, že větší budou lépe vypadat než fungovat.
Řízení je přesné a poměrně strmé. Multifunkční kožený volant s páčkami řazení je součástí základní výbavy a dobře se drží. Fyzická tlačítka na ovládání tempomatu či audiosystému jsou vítanými prvky. Drobné výhrady však směřují k dvouspojkové převodovce DSG, jež občas reagovala váhavě při podřazování a postrádala jemnost, jakou nabízí stejné ústrojí v typu Tayron se vznětovým motorem, který jsme testovali souběžně. Také brzdy by mohly mít razantnější nástup, neboť při uvolnění pedálu plynu vůz začne nejprve rekuperovat a klasické brzdy nastupují s citelným zpožděním.
Foto: Jiří Švamberk
Základní cena nového T-Rocu ve výbavě Trend činí 699 000 Kč se slabším z nabízených motorů, silnější provedení pak startuje na částce 844 900 Kč v druhé z výbav Life. T-Roc přesně odpovídá tomu, co dnes hledají zákazníci, kteří ještě před deseti lety sahali po hatchbacku nižší střední třídy. Nový T-Roc je v mnoha ohledech zmenšeným Tiguanem, což je ale v konečném důsledku jen dobře, protože toto „zmenšení“ můžeme vyjádřit také slovy jako obratnější, komfortnější a cenově dostupnější. Je to vůz postavený tak akorát, aby splnil nároky na bezpečnost, komfort a jízdní vlastnosti skoro až střední třídy a současně byl připraven fungovat jako rodinný vůz pro cesty na krátké, ale i velmi dlouhé vzdálenosti. Obhajoba dosavadních pozic by tak pro T-Roc neměla být problémem.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný čtyřválec EA211 evo, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, variabilní časování sacích i výfukových ventilů, přímé vstřikování paliva, systém vypínání dvou válců, 48V mild hybrid; EU6EB; 1498 cm3 (ø 74,5 x 85,9 mm), 12,5:1, 110 kW (150 k)/5000–6000 min-1 a 250 N.m/1500–3500 min-1. Sedmistupňová dvouspojková převodovka DQ38, pohon předních kol.
Foto: Jiří Švamberk
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,1 m; pneumatiky 215/55 R17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2629 mm; rozchod 1572–1546 mm; d/š/v 4373/1828/ /1559 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 475–1350 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1528/1980 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/1500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 212 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,9 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 5,7–6,4 l/100 km; emise CO2 129–145 g/km.
Cena od 699 000 Kč (zkoušený motor od 844 900) Kč
Převzato z časopisu 
Další články o stejném modelu |
Další články o stejné značce |
Vstup do diskuze (0)
