image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Toyota Verso - Vlastní cestou

Tom Hyan 09.06.2009 18:20

Svezli jsme se 29839


29846Označení Verso (Versatility) patřilo automobilům Toyota s větším vnitřním prostorem, odvozeným od základních typů Yaris, Corolla a Avensis. Od třetí generace, navazující na první dvě Corolly Verso (2001; 2004), to však už neplatí. Verso se vydalo vlastní cestou…

 

Pokud považujeme Corollu Verso za předchůdce nového Versa, pak zaznamenáme zvětšení rozvoru náprav o 30 mm a prodloužení vozu o 80 mm na celkovou délku 4440 mm. První generace měla podivně lomenou spodní linku bočních oken, druhá ale už vzešla z evropského designerského centra a její vzhled se přiblížil místnímu vkusu. Už tehdy klesl součinitel odporu vzduchu na cx = 0,30, tedy na jednu z nejlepších hodnot v tomto segmentu, poprvé bylo uvedeno sedmimístné uspořádání Easy Flat-7 se skládáním pěti sedadel ve dvou zadních řadách do podlahy a byla spuštěna výroba v tureckém Adapazari. Toyota Corolla Verso, při debutu v březnu 2004 uvedená s motory VVT-i 1,6 a 1,8 l, resp. vznětovým 2.0 D-4D, si záhy dobyla neobyčejnou popularitu a prodalo se přes 430 tisíc vozů z turecké produkce.

Totéž se očekává od třetí generace Verso, která však již není derivátem jiných vozů, ale zcela novým automobilem C-MPV, tedy příslušníkem třídy kompaktních víceprostorových vozů, a samostatnou typovou řadou (už dříve skončila produkce většího typu Avensis Verso). Masato Katsumata, výkonný viceprezident evropského vývojového střediska Toyota R & D, který začínal u Toyoty před dvaceti lety ve vývoji podvozků a donedávna se podílel na vývoji MPV se třemi řadami sedadel (Verso, Previa), jako šéf vývoje nového Versa při představení v Portugalsku uvedl, že jde o zcela novou podlahovou plošinu MC, která sice přebírá většinu motorů z nabídky nového Avensisu (chybí dvoulitrový Valvematic), ale má větší rozvor 2780 mm a vzadu vlečená ramena kol, spojená torzně poddajnou příčkou (u Avensisu je vzadu víceprvkový závěs).

03Vedle čtyř motorů (viz přehled technických údajů) se šestistupňovou mechanickou převodovkou je k dispozici verze s plynulým převodem Multidrive S (alternativně pro motor 1.8 Valvematic), zatímco vznětový 2.2 D-4D 150 se dodává výhradně s klasickou šestistupňovou samočinnou převodovkou (u obou typů lze řadit také manuálně páčkami pod volantem, v prvním případě dokonce sedm pevně určených stupňů). Podobně jako u Avensisu se také u Versa využívá optimalizace celého pohonného ústrojí Toyota Optimal Drive pro zvýšení výkonu za současného snížení spotřeby paliva a zmenšení emisí. Jméno zážehových motorů Valvematic vyjadřuje nejen další pokračování vývoje variabilního časování sacích i výfukových ventilů Dual VVT-i, ale také proměnnou výšku zdvihu sacích ventilů a rovněž variabilní délku sacího traktu podle otáček motoru. Například nejmenší verze 1.6 Valvematic vykazuje výkon 97 kW (132 k), což je nárůst o 20 % proti šestnáctistovce, kterou nahrazuje. Emise CO2 klesly o 20 g na 158 g/km, kombinovaná spotřeba paliva EU činí 6,7 l/100 km, ale zrychlení na sto za 11,7 s a největší rychlost 185 km/h uspokojí všechny nároky běžných uživatelů. Vyzkoušeli jsme také silnější provedení 1.8 Valvematic se zajímavým plynulým převodem Multidrive S i turbodiesel 2.2 D-4D 150 ze středu nabídky, jenž se dodává výhradně se šestistupňovou samočinnou převodovkou, vybavenou obvyklým kapalinovým měničem momentu. Největším překvapením byl velmi tichý provoz, pohonné jednotky jsou opravdu dobře odhlučněny, i při rychlé jízdě po dálnici mohla posádka hovořit nezvýšeným hlasem.

Design exteriéru, jak se už stalo u Toyoty zvykem, je střízlivý a nadčasový, opět ovšem vykazuje rekordní součinitel odporu vzduchu cx = 0,295 (pro tuto kategorii vozidel). Bylo zdokonaleno sklápění Easy Flat-7 zadních sedadel do rovné podlahy; podle přání zákazníka je Verso k dispozici v pětimístném (dvě řady sedadel), anebo sedmimístném provedení (tři řady). V nabídce je také panoramatická skleněná střecha (největší z jednoho dílu v tomto segmentu) a velmi dobrý výhled z vozu ještě vylepšuje zadní kamera, která zobrazuje prostor přímo za vozem v levé části vnitřního zpětného zrcátka. Kromě toho u stropu najdete vyklápěcí panoramatické zrcátko pro přehled o tom, co se děje ve voze vzadu (např. při cestování s dětmi). Provedení interiéru je tradičně na velmi dobré úrovni, ergonomie řidičova prostoru je příkladná s krátkou řadicí, resp. volicí pákou vetknutou do vystupující střední části přístrojové desky, hlavní kontrolní přístroje jsou sice posunuty více vpravo od řidiče ke středu vozidla, ale jejich čitelnost je velmi dobrá (jsou také natočeny směrem k řidiči).

09Ve voze je větší počet odkládacích prostorů, resp. schránek. Řízení má nyní elektrický posilovač variabilního účinku místo hydraulického, zvětšil se rozchod kol a posílená brzdová soustava vychází z Avensisu. Sériově se dodává elektronická stabilizační soustava VSC+ (včetně Steering Torque Control), brzdový asistent se soustavou ABS/EBD, protiprokluzové zařízení TRC a asistent pro rozjezd do svahu HSA (Hill start Assist). Výbava sedmi airbagů zahrnuje okenní hlavové pro celou délku vozu (tedy tři řady sedadel) a kolenní pro řidiče; nové jsou aktivní opěrky hlavy na předních sedadlech. Jako obvykle, také Verso se nabízí v několika úrovních výbavy (základní, Luna, Sol, Premium), jež splní téměř každé přání. Toyota Motor Europe počítá s odbytem 50 až 60 tisíc vozů ročně, z nichž 30 % bude v sedmisedadlovém uspořádání a nejvíce (plán 40 %) se vznětovým motorem 2.0 D-4D, zatímco asi 30 % by měl představovat zážehový 1.8 Valvematic.


Zdroj: Automobil 05/09
Autor: Tom Hyan

 

MOTOR vpředu napříč uložený řadový čtyřválec; zážehový Valvematic 1.6/1.8, resp. vznětový 2.0/2.2 D-4D přeplňovaný turbodmychadlem; DOHC 4V; elektronické vstřikování paliva, EU4, vznětové EU5; 1.6 Valvematic: typ 1ZR-FAE, 1598 cm3 ( 80,5 x 78,5 mm), 10,7:1, 97 kW (132 k)/6400 min-1, 160 N.m/4400 min-1; 1.8 Valvematic: typ 2ZR-FAE, 1798 cm3 ( 80,5 x 88,3 mm), 10,5:1, 108 kW (147 k)/6400 min-1, 180 N.m/4000 min-1; 2.0 D-4D: typ 1AD-FTV, 1998 cm3 ( 86 x 86 mm), 15,8:1, 93 kW (126 k)/3600 min-1, 310 N.m/1800 – 2400 min-1; 2.2 D-4D 150: typ 2AD-FHV, 2231 cm3 ( 86 x 96 mm), 15,7:1, 110 kW (150 k)/3600 min-1, 340 N.m/2000 – 2800 min-1; 2.2 D-4D 180: viz výše, ale typ 2AD-FHV, 130 kW (177 k)/3600 min-1, 400 N.m/2000 – 2800 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ jednokotoučová suchá spojka a šestistupňová manuální převodovka (1.6 a 1.8/2.0D/2.2D: 3,538/3,818/3,538 – 1,913/1,913/1,913 – 1,392/1,218/1,218 – 1,029/0,860/0,880 – 0,875 (1.8: 0,818)/0,790/0,809 – 0,743 (1.8: 0,700)/0,673/0,638 – Z 3,333/ 4,139/3,831); stálý převod 4,562, vznětové 4,058 a 3,450; pro 1.8 Valvematic na přání samočinná plynulá Multidrive S (2,386 až 0,411 – Z 2,505); stálý převod 5,698; pro 2.2 D-4D 150 pouze šestistupňová samočinná s kapalinovým měničem momentu (3,300 – 1,900 – 1,420 – 1,000 – 0,713 – 0,608 – Z 4,148); stálý převod 3,685; pohon předních kol.
PODVOZEK bezrámová konstrukce s nezávisle zavěšenými koly, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson; vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (vzadu nesoustřednými); kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením,  295/297 mm, pro 2.2 D-4D  320/290 mm, ABS/EBD/BA, VSC+/TRC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem EPS, 3,15 (3,05 s koly 17“) otáčky mezi krajními rejdy, převod 15,8 (16,0):1; pneumatiky 205/60 R 16 nebo 215/55 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI rozvor 2780 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1535/1545 mm; d/š/v 4440/1790/1620 nebo 1630 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,295 (diesel 0,297); objem zavazadlového prostoru 155/440/1696 l (sedmisedadlový), resp. 484/1689 l (pětisedadlový); objem palivové nádrže 60 l; pohotovostní hmotnost od 1420/1420 (A 1470)/1540/A 1595/1555 kg; celková hmotnost 2125 kg, vznětové 2260 kg; brzděný přívěs do 1300 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí uvedených motorů) největší rychlost 185/190 (A 185)/185/A 195/210 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 11,7/10,4 (A 11,1)/11,3/A 10,1/8,7 s; spotřeba paliva podle metodiky EU 5,6/5,7 (A 5,9)/4,5/A 5,8/5,2 l/100 km; emise CO2 (kombinace EU) 158/162 (A 164)/140/A 178/159 g/km.

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

BMW a Toyota: spolupráce v oblasti zelených technologií a motorů

Corsa OPC Nürburgring Edition: s nejostřejší Corsou na okruhu

Studie Toyota A-BAT - inspirace od NATO

Tichá voda

Toyota Auris 2010 - Podruhé

TOYOTA AURIS FREESTYLE 1.8 HYBRID – Rodinný sameťák

Toyota Auris HSD

Toyota Auris Hybrid - První evropský

TOYOTA AYGO 1.0 VVT-i – ÚSPORNĚJŠÍ X

Toyota Aygo Crazy - Malý ďábel



Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Subaru Forester e-Boxer – Jiný druh

Lukáš Dittrich 04.08.2025 13:06

Subaru Forester e-Boxer

Jiný druh. Subaru Forester dlouhodobě sází především na bezpečnost, komfort a univerzální... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • Sosnová Classic 2026 již tento víkend

    Sosnová Classic 2026 připomene 125 let Škoda Motorsport. Do Sosnové dorazí... >>

  • Automobil: květnové vydání v prodeji

    Nový Automobil 5/´26 zamířil na stánky a přináší mix nejnovější techniky,... >>

  • Škoda 1203 ROL: a přece se točí! (1987)

    Automobil v roce 1987 testoval již tehdy legendární „dvanáctsettrojku“. Kritika... >>

  • JAC vstupuje do Česka. Čínská značka láká na levná SUV, elektromobil i pick-upy

    Na český trh přichází další čínská automobilka. Značka JAC oficiálně zahájila... >>

  • E-drive show v Olympii odstartovala dvěma předpremiérami

    Tiskovou konferencí byl 6. května v brněnském obchodním centru Olympia... >>

  • RM Sotheby’s se chystá na aukci Woodcote Park

    Aukční společnost RM Sotheby's oznámila první vozy pro novou letní aukci... >>

  • Renault Captur E-Tech 160 – Výrazně lepší

    Renault Captur prošel loni modernizací (viz AR 10/’24) a jeho nabídku nyní... >>

  • Volkswagen T-Roc 1.5 eTSI – Obhájce pozic

    Druhá generace Volkswagenu T-Roc (viz AR 9/’25) vstupuje na scénu s vysokými... >>


Nejčtenější články

  • Škoda 1203 ROL: a přece se točí! (1987)

    Automobil v roce 1987 testoval již tehdy legendární „dvanáctsettrojku“. Kritika... >>

  • Opel Vectra Turbo 4x4: Letadlo na kolech

    Milan Jozíf koncem roku 1992 vyzkoušel novou Vectru Turbo 4x4 při sprintu... >>

  • Odpružení Ultimaax – Inspirace

    Pružení gumovými bloky, to není nic nového pod sluncem. Již první... >>

  • Nový Mercedes-Benz GLE – Kouzla s luxusem

    Nový Mercedes-Benz GLE v segmentu luxusních SUV nastavuje měřítka možného. Má k... >>

  • KIA K4: Odvaha k tradici

    Automobilka Kia nabízí širokou paletu vozů s elektrifikovanými i plně... >>

  • Snižování emisí CO2 – Kudy vede cesta?

    Klimatická změna. Globální oteplování. Různé nezvyklé projevy počasí. Za to... >>

  • PRAGA SUPER PICCOLO – Diskrétní klasika

    Praga Super Piccolo, vyráběná v letech 1934 až 1936, patří k méně známým... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
    • Srovnávací testy
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
    • SPECIÁL ŠKODA 130 let
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • VOLVO |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2026 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | Nastavení soukromí Autoři
design by skop | system by SABRE |