image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Kia EV4 Hatchback vs. Fastback – Dvouvaječná dvojčata

Jiří Švamberk 03.11.2026 11:18

Kia EV4 Hatchback vs. Fastback

Foto: Jiří Švamberk

Koncem minulého léta jsme měli možnost prvně se seznámit s elektromobily Kia EV4 (viz AR 10/’25). Nyní jsme obě karosářská provedení bronzového finalisty evropského Vozu roku 2026 (COTY) postavili proti sobě a provedli klasická měření. Takže hatchback nebo Fastback?

Typovou řadu EV4 tvoří dvojice téměř identických automobilů, které jsou shodné až po sloupek B. Od tohoto místa se však jejich karoserie zásadně liší. Přestože Kia už při představení této modelové řady ve španělské Malaze uvedla, že na evropském trhu počítá především s prodeji klasického hatchbacku, pro rozšíření nabídky se ale rozhodla na Starém kontinentu nabízet také variantu Fastback. Hned na úvod je však nutné zdůraznit, že označení Fastback je spíše marketingovým pojmem, protože z technického hlediska jde i přes specificky tvarovanou karoserii o klasický tříprostorový sedan.

Na výběr jsou dva typy volantu. Základem je dvouramenný volant s multifunkčním ovládáním. Sportovně laděná výbava GT-Line je ­vybavena tříramenným multifunkčním volantem, jenž má příjemně tvarovaný věnec a dvoubarevné provedeníFoto: Jiří Švamberk

Kia EV4 představuje další dílek do mozaiky snahy korejské značky obsáhnout prakticky každý segment elektrických automobilů. Kategorii SUV má dnes Kia vyřešenou více než solidně, ať už jde o typy EV6, EV9 nebo nejnovější přírůstek EV3. Segment klasických hatchbacků a sedanů však do příchodu EV4 obsazen nebyl. A přestože jsou tyto karosářské varianty na evropském trhu dlouhodobě na ústupu, je pozitivní, že je Kia neopomíjí. Uvedení varianty Fastback, respektive sedanu, navíc dává dobrý smysl, protože ve třídě kompaktních elektrických „manažerských“ vozů dnes v Evropě figuruje jen omezený počet modelů podobné koncepce – například Tesla Model 3, Polestar 2 nebo BMW i4.

Technickým základem typu EV4 je platforma E-GMP, kterou známe už z typu EV3 a dalších elektromobilů koncernu Hyundai Motor Group. To znamená osvědčenou konstrukci, ale také použití 400V elektrické architektury namísto modernější 800V soustavy, již nabízí větší EV6 a EV9. Výhodou jsou nižší výrobní náklady, nevýhodou pomalejší nabíjení.

Do testu dorazily oba vozy ve shodné specifikaci GT-Line a se silnějším z dvojice nabízených akumulátorů o kapacitě 81,4 kWh (základní akumulátor má kapacitu 58,3 kWh). Zatímco hatchback je v nabídce také ve dvou dalších výbavách Air a Earth, varianta Fastback se prodává pouze jako Earth a GT-Line.

Kia EV4 Hatchback vs. FastbackFoto: Jiří Švamberk

Už prostřední výbava Earth je přitom velmi bohatá na komfortní a technologické prvky. Zahrnuje například Full LED světlomety s automatickým přepínáním dálkového svícení, bezdrátovou nabíječku mobilních telefonů, vyhřívaná přední i zadní sedadla a volant, elektricky ovládané víko zavazadlového prostoru, zadní parkovací kameru či tepelné čerpadlo.

Vrcholná výbava GT-Line mimo jiné přidává 19palcová kola namísto 17palcových (ty jsou z hlediska komfortu jízdy o něco vhodnější volbou), audiosystém Harman/Kardon, kompletní čalounění sedadel z umělé kůže (Earth má jen částečné), elektricky nastavitelné sedadlo řidiče i spolujezdce (u řidiče s pamětí) a rovněž ventilovaná přední sedadla s funkcí masáže.

Zpracování interiéru je na velmi dobré úrovni a použité materiály působí hodnotně. Dvoubarevné čalounění z umělé kůže, stejně jako překvapivě dobře tvarované opěrky hlavy přispívají k celkově propracovanému a příjemnému dojmu z kabiny. Palubní deska je u obou provedení totožná a její dominantou je trojice displejů, která určuje charakter celého pracoviště řidiče. Jako nepříliš povedené hodnotíme umístění ovládacího displeje ventilace, rozvodu ventilačního vzduchu nebo třeba vyhřívání skla a zrcátek, jež je mezi přístrojovým štítem a displejem infotainmentu. Je částečně schovaný za volantem a pro oba cestující vpředu hůře přístupný.

Tvar karoserie se výrazně promítá do praktičnosti zavazadlového prostoru. Přestože Fastback papírově nabízí větší objem, v běžném provozu je lépe využitelný hatchback díky vyššímu prostoru a velkému vstupnímu otvoru. Fastback boduje délkou ložné plochy, nízký vstup a omezená výška však ztěžují nakládání objemnějších předmětůFoto: Jiří Švamberk

Přes výraznou digitalizaci potěší zachování fyzických ovladačů nastavení teploty i několika praktických zkratek infotainmentu. Samotný infotainmentový systém je rychlý a přehledný a podporuje bezdrátové připojení chytrých telefonů prostřednictvím Apple CarPlay a Android Auto. Kia navíc nasazuje hlasový asistent využívající služby ChatGPT, který kromě navigačních a provozních informací dokáže doporučit restaurace či hudbu nebo řidiče zbystřit jednoduchými konverzačními vstupy.

Zajímavým zpestřením jsou také speciální režimy určené pro trávení času během nabíjení. Režim Relax upravuje nastavení klimatizace i ambientního osvětlení tak, aby vytvořil co nejpříjemnější prostředí pro odpočinek, zatímco režim Theatre promění centrální displej v malé kino s podporou služeb Netflix, Disney+ nebo YouTube.

Skutečné rozdíly mezi oběma karosářskými variantami se začínají projevovat až v zadní části vozu. Netýkají se přitom pouze zavazadlového prostoru, ale také prostoru pro cestující na zadních sedadlech. Ta jsou u obou verzí konstrukčně shodná, avšak hatchback díky vyšší střeše nabízí více místa nad hlavou. Právě odlišný tvar střechy hraje v tomto ohledu klíčovou roli. Proti hatchbacku je EV4 Fastback celkově o 300 mm delší a zároveň o 5 mm nižší, přičemž celý nárůst délky připadá na prodloužený zadní převis a splývavou záď.

Právě tato silueta se pozitivně promítá do aerodynamiky. Součinitel odporu vzduchu má u verze Fastback hodnotu cx = 0,23, zatímco hatchback dosahuje cx = 0,27. Více než 80 % spodní části karoserie je navíc zakrytováno a aktivní lamely v předním nárazníku podle potřeby regulují přívod vzduchu k chlazení nebo optimalizují jeho proudění, čímž aerodynamickou účinnost dále zlepšují.

12,3palcový displej zábavního systému má velmi dobré rozlišení, přičemž mapové podklady jsou od společnosti HERE Technologies. Jsou sice na úrovni, avšak jejich grafické řešení může působit poněkud matoucím dojmem, bezdrátové CarPlay funguje spolehlivěFoto: Jiří Švamberk

V tomto kontextu je zajímavé, že na ­našem testovacím okruhu jsme u obou karosářských variant naměřili téměř ­totožnou průměrnou spotřebu, konkrétně 17,0, respektive 17,1 kWh/100 km. ­Výrobce přitom pro hatchback se silnějším akumulátorem udává kombinovanou spotřebu 14,6 kWh/100 km, zatímco Fastback má dosahovat hodnoty 14,4 kWh/100 km. Naměřené výsledky tak lze s ohledem na nižší venkovní teploty považovat za velmi dobré.

Tvar karoserie se výrazně promítá také do řešení zavazadlového prostoru. Papírově má navrch Fastback s objemem 490 až 1435 litrů, zatímco hatchback nabízí 435 až 1415 litrů. Samotná čísla však v tomto případě nevypovídají o skutečné použitelnosti prostoru. Hatchback boduje především praktičností. Nabízí vyšší a lépe tvarovaný zavazadlový prostor s velkým vstupním otvorem (1093 × 720 mm), který výrazně usnadňuje nakládání objemných předmětů. Po sklopení zadních sedadel dosahuje délka ložné plochy až 1880 mm a díky větší výšce prostoru je kufr v běžném provozu lépe využitelný. Fastback naopak těží z větší základní délky zavazadlového prostoru (1061 mm) a po sklopení sedadel nabídne až 2148 mm. Jeho slabinou je však nízký vstupní otvor (výška pouze 431 mm) a omezenější výška prostoru kvůli přítomnosti masivních pantů víka, komplikující manipulaci s objemnějšími zavazadly.

Oba typy pohání olejem chlazený synchronní elektromotor s permanentními magnety, uložený vpředu napříč. Nabízí maximální výkon 150 kW (204 k) v rozsahu 5200–9600 min-1 a točivý moment 283 N.m dostupný v pásmu 0–5000 min-1. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládnou obě provedení oficiálně za 7,7 s, přičemž verze s menším a lehčím akumulátorem jsou dokonce o něco rychlejší (7,4 s). Při našem měření jsme však u obou karosářských variant opakovaně zaznamenali lepší hodnoty, konkrétně 7,5 s (Fastback) a 7,6 s (hatchback). Vzhledem k pohotovostní hmotnosti okolo 1,8 tuny (1821 kg u HB a 1825 kg u FB) jde o solidní, i když nijak oslnivou dynamiku.

Kia nabízí pro ­model EV4 trojici kol z lehkých slitin v rozměrech 17 a 19 palců. Výbava GT-Line má kola výhradně 19palcováFoto: Jiří Švamberk

Deklarovaný dojezd činí až 612 km u verze Fastback a 594 km u hatchbacku v případě 19palcových kol. V průběhu testování se nám v obou případech podařilo dosáhnout reálného dojezdu lehce přes 500 km, což lze opět hodnotit jako velmi dobrý výsledek. Kia EV4 využívá 400V elektrickou architekturu, přičemž nabití z 10 na 80 % kapacity zabere podle výrobce zhruba 31 minut. My jsme na 350kW rychlonabíječce Ionity této úrovně nabití dosáhli už za 24 minut, což znamená dojezd přibližně dalších 300 km. Plné nabití střídavým proudem výkonem 11 kW pak trvá přibližně 7 hodin a 15 minut.

Kia se snažila vtisknout typu EV4 sportovnější charakter než technicky spřízněné EV3. Ačkoliv EV4 nepatří mezi výkonnostní špičku, potěší kultivovaným projevem a v běžném tempu dokáže nabídnout i určitou dávku zábavy. Po přepnutí do režimu Sport se zlepší odezva akcelerátoru a vůz znatelně ožije. Podvozek působí jistě a řízení je příjemně vyvážené. Na okresních silnicích se lépe cítí hatchback, který se ochotněji stáčí do zatáček a řidičsky působí kompaktnějším dojmem. Řidič to však nesmí přehánět s nájezdovými rychlostmi, pak totiž hatchback (ale i Fastback) rychle přechází do silné nedotáčivosti. Fastback je klidnější na dálnici a ve vyšších rychlostech nabízí větší pocit stability. Přilnavost je u obou verzí dobrá a náklony karoserie zůstávají v rozumné míře, přičemž v tomto ohledu je na tom lépe Fastback.

Srovnání obou karosářských variant EV4 ukazuje, že v základu jde o technicky totožné automobily, jejichž charakter se láme až v detailech. Právě ty však v každodenním provozu rozhodují. Z pohledu racionální volby vychází lépe hatchback, který boduje vyšší mírou praktičnosti – nabízí více prostoru nad hlavou na zadních sedadlech, lépe přístupný a využitelnější zavazadlový prostor a také o něco přívětivější chování na běžných silnicích. Fastback však rozhodně není méněcennou alternativou. Zaujme elegantnější siluetou, lepší aerodynamikou a klidnějším projevem ve vyšších rychlostech. Osloví řidiče, kteří kladou důraz na design, často jezdí na delší vzdálenosti a zavazadlový prostor pro ně není to stěžejní.

Vnitřní rozměry  (vpředu/vzadu; v mm)

 

FB

HB

Šířka ve výši loktů

1518/1479

1518/1497

Šířka ve výši ramen

1466/1423

1466/1429

Výška nad sedákem

974 až 989

948

Vzdálenost před sedákem vzadu

201 až 459

201 až 459

Výška sedáku nad vozovkou

548/487

498

Zavazadlový prostor

Délka (min./max.)

1061/1908–2148

762/1626–1880

Šířka (min./max.)

904 (mezi panty)/1377

1041 /1221

Výška (min./max.)

437/544

(bez plata) 419/635

Výška nakládací hrany

741

748

Výška otevřeného víka

1569

1815

Vstupní otvor (š/v)

1269/431

1093/720

Technické údaje

Poháněcí soustava
Synchronní, olejem chlazený elektromotor s permanentními magnety uložený vpředu napříč; 150 kW (204 k)/5200–9600 min-1 a 283 N.m/0–5000 min-1;
a) Standard Range: lithium-iontový akumulátor NMC, 58,3 kWh, 158,2 Ah, 369 V, výkon 170 kW, hmotnost 375 kg;
b) Long Range: viz výše, ale 81,4 kWh, 237,3 Ah, 343 V, výkon 170 kW, hmotnost 470 kg. Jednostupňový redukční převod. Pohon předních kol.

Typ EV4 pohání synchronní, olejem chlazený elektromotor s permanentními magnety uložený vpředu ­napříčFoto: Jiří Švamberk

Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, ESC/ASR/HAC/DBC/FCA; elektromechanická parkovací brzda; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem C-MDPS na sloupku řízení, stopový poloměr otáčení 5,43 m; pneumatiky 215/60 R 17 nebo 215/50 R 19.

Rozměry a hmotnosti (v uvedeném pořadí akumulátorů)
Hatchback: rozvor náprav 2820 mm, rozchod 1614/1625 mm (17"), 1610/1621 mm (19"), d/š/v 4430/1860/1480 mm; objem zavazadlového prostoru VDA 435–1415 l; hmotnost pohotovostní od 1736/1821 kg, celková 2270/2355 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného 500/750 kg, brzděného 500/1000 kg.
Fastback: viz výše, ale d/š/v 4730/1860/1480 mm; objem zavazadlového prostoru VDA 490–1435 l; hmotnost pohotovostní od 1740/1825 kg, celková 2270/2355 kg.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce, HB a)/HB b)/FB a)/FB b)
Největší rychlost 170/170/170/170 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 7,4/7,7/7,4/7,7 s, spotřeba elektřiny WLTP kombinace 14,7/14,6/14,3/14,4 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd WLTP kombinace 440/625/456/633 km.

Cena od HB/FB 939 980/1 054 980 Kč

Výsledky měření 

Největší rychlost ... 172 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 3,7 
0 až 80 km/h ... 5,4 
0 až 100 km/h ... 7,5 
0 až 120 km/h ... 10,5
0 až 140 km/h ... 14,6
0 až 160 km/h ... 20,1
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 33,6 s (172 km/h)

Pružné zrychlení
50 až 90 km/h ... 3,29 s
90 až 130 km/h ... 5,6 s

Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí, teplota 14 °C, ø 72,3 km/h
naměřená ... 17 kWh/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 20,7 kWh/100 km

Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 57,0 ... 77,0 ... 96,0 ... 116,0 ... 136,0 ... 155,0
chyba (%) ... 5,3 ... 3,9 ... 4,2 ... 3,4 ... 2,9 ... 3,2
Počítač kilometrů chyba (%) ... 0,8

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)  

Související články:

Hyundai i30 Fastback N: vyladěné svezení a další novinky Hyundai N

Kia Cadenza 2010 - První dotek

Kia Carens - Evropská inspirace

KIA CEED – EVROPSKÁ SPOJKA

Kia Ceed GT – když rádi řídíte

Kia Cee´d - Sebevědomý krok

Kia Cee´d - Sporty Wagon

Kia e-Niro – Normální elektro

KIA E-NIRO – ŠIKOVNÝ TRHAČ ASFALTU

Kia e-Soul – Radostná budoucnost (?)



Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Subaru Forester e-Boxer – Jiný druh

Lukáš Dittrich 04.08.2025 13:06

Subaru Forester e-Boxer

Jiný druh. Subaru Forester dlouhodobě sází především na bezpečnost, komfort a univerzální... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • Volvo Amazon – Levnější než psychiatr

    Volvo Amazon slaví sedmdesát let od svého uvedení na trh. Patří k... >>

  • Barkas B 1000: Univerzální řešení (1976)

    VEB Barkas s hlavním sídlem v Karl-Marx-Stadtu, anebo chcete-li kombinát IFA... >>

  • Vůz roku 2027 (COTY): sedm finalistů odhaleno

    Do finále evropského Vozu roku 2027 (The Car of the Year, COTY) postoupilo sedm... >>

  • BMW řady 3 – Dvě techniky, jeden charakter. Poprvé za volantem.

    BMW řady 3 vstupuje do nové éry. Poprvé vzniká jako dvojice technicky odlišných... >>

  • Bentley: podvozky a motory – Tajemství dokonalosti

    Výkon přes 500 kW, vzduchové odpružení, aktivní stabilizátory nebo řízení... >>

  • DS N°4 Hybrid 145 Jules Verne – Originál s kompasem

    DS No4 sází na originalitu místo snahy napodobit zavedené prémiové značky.... >>

  • Alfa Romeo Driving Academy – Na vlastní kůži

    Alfa Romeo prodloužila životní cyklus typů Giulia a Stelvio postavených na... >>

  • Autoakrobat Škoda Team ČSSR (1984): autorodeo!

    Hitem 80. let bylo autorodeo, vzpomínáte? Na jedno takové vás vezme Petr... >>


Nejčtenější články

  • Barkas B 1000: Univerzální řešení (1976)

    VEB Barkas s hlavním sídlem v Karl-Marx-Stadtu, anebo chcete-li kombinát IFA... >>

  • Hyundai-Kia Automotive Group - Motory, motory...

    Naše korejské cesty se společností Kia Motors přinesly mnoho zajímavých pohledů... >>

  • Autoakrobat Škoda Team ČSSR (1984): autorodeo!

    Hitem 80. let bylo autorodeo, vzpomínáte? Na jedno takové vás vezme Petr... >>

  • Škoda 1000 MB – Převrat pro celou firmu

    Typ Škoda 1000 MB znamenal pro mladoboleslavskou automobilku novou kapitol... >>

  • Automobiles Citroën (1919 – 2019) – 100 let na silnici

    Citroën slaví 100 let. Je z trojice přeživších automobilek ve Francii... >>

  • Audi RS 5 – Zásadní změny

    Sportovní divize Audi Sport představila počátkem letošního roku novou generaci... >>

  • Faun - Jakékoli přání...

    Německá společnost FAUN, která byla až do roku 1979 soukromým vlastnictvím... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
    • Srovnávací testy
  • Historie |
  • Technika |
  • Speciály |
  • Magazín |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Speciály |
  • KIA |
  • logo Dražice |

Mercedes-Benz logo Dražice

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Historie | Technika | Speciály | Magazín | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2026 Redakce Automobil | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | Nastavení soukromí | Autoři
design by skop | system by SABRE