image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

JAGUAR ICE ACADEMY – LEDOVÉ ZÁŽITKY

Petr Hanke 11.03.2019 06:09

Představujeme Paleta vozů Jaguar připravených pro jízdu na ledových tratích. Všechny obouvaly pneumatiky s hroty

S Jaguarem jsme se vydali do švédského Arjeplogu, kde jsme na testovacích tratích na zamrzlém jezeře vyzkoušeli jeho různé modely, včetně elektrického I-Pace a exkluzivního XE SV Project 8.

Jaguar I-Pace ukázal, že dvojici motorů lze naladit z hlediska stability i bezpečnostiProgram „zážitkových výletů“ automobilky Jaguar Land Rover, nazvaný Driving Experiences, je tradičně velmi široký. Mezi různými kurzy sportovní jízdy, včetně například v Automobilu 9/’18 avizovaného na Nordschleife okruhu Nürburgring, má výjimečné postavení zimní program nazvaný Ice Academy. Koná se ve Švédsku na speciálních tratích vytvořených na povrchu zamrzlého jezera Kakel nedaleko města -Arjeplog. Právě zde má Jaguar Land Rover své zimní testovací centrum, které ožívá vždy od prosince do března; každým rokem na stejných tratích (stavěných podle GPS) zde vývojoví pracovníci testují systémy podvozku nových modelů. V době konání Ice Academy ale část svého rozlehlého ledového království zpřístupní i lidem zvenčí, klientům, nebo v našem případě novinářům.

Během jednoho mrazivého dne, kdy teploty klesaly pod –30 stupňů Celsia, jsme měli připravený zajímavý program, jejž jsme museli stihnout v rozmezí od přibližně půl desáté do maximálně tří hodin odpoledne. Zimní dny na severu jsou totiž opravdu krátké, ještě že slunce zde zapadá pomalu. 

Přirozeně největší pozornost při pohledu na vyrovnané vozy připravené na jízdy směřovala k modelům F-Type. K dispozici byly verze P380 s pohonem pouze zadních kol a SVR s aktivním pohonem všech kol a kompresorem přeplňovaným osmiválcem o výkonu 423 kW (575 k). Předtím ale naše skupina usedla do elektrického typu I-Pace. Připomeňme, že tento vůz s hliníkovou karoserií a akumulátory umístěnými v podlaze má na každé nápravě elektromotor s výkonem 147 kW (200 k). 

Závodní I-Pace eTrophy nedisponoval stabilizačním systémem, jeho dynamiku regulovaly výhradně elektromotoryPod kontrolou stabilizačního systému je na zledovatělém povrchu, jehož přilnavost zvyšovaly pneumatiky s hroty, zřejmé pečlivé ladění regulace obou elektromotorů i stabilizačního systému. Vůz se projevuje jako s trvalým pohonem všech kol, jenž posílá hnací sílu ke všem kolům od prvního okamžiku po stisku plynového pedálu. V zatáčkách se vůz snaží přirozeně následovat směr určený volantem a je znát, že k tomu využívá jak možností plně variabilního dělení hnací síly mezi nápravy, tak brzd na jednotlivých kolech. Stabilizační systém nelze zcela odpojit, ale v nastavení s vypnutou protiprokluzovou funkcí dovolí ve výjezdech ze zatáček mírné odsazení zádi. Avšak jen v určitých mezích a na základě reakcí řidiče na chování vozu. V případě, že například v zatáčce zjistíte, že jste příliš „širocí“, a chtěli byste ubráním plynu a pohyby volantem trajektorii korigovat, -I-Pace toto jednání vyhodnotí tak, že vám musí pomoci. Přidáním výkonu na přední kola a zásahem brzd vůz stabilizuje. Když se ale držíte v mezích, jež vám systém vytýčí, a zatáčku projedete bez korekcí, vychutnáte si součinnost obou elektromotorů v přetáčivém smyku.

Po sériové verzi přesedáme do závodního I-Pace eTrophy. Zde nejsou ABS ani stabilizační systém a náš vůz má jinak plně variabilní rozdělení hnací síly nastavené standardně na 40:60 ve prospěch zadní části vozu. Na kluzkém povrchu tento originální závodní elektromobil se stejnou hnací soustavou, jakou má sériový vůz, nabídl více řidičské volnosti. Nicméně bylo zřejmé, že je nastaven především na účinnou jízdu čistou stopou, kdy se svým pohonem všech kol vehementně snažil jet tam, kam měl natočena přední kola. Při jízdě smykem po kruhové dráze proto bylo potřeba určité sladění jezdce a stroje, na něž ale nebyl z důvodu času vytýčeného dostupnou kapacitou akumulátoru čas. I-Pace eTrophy se mezi jednotlivými jízdami vždy nabíjel, ale v extrémně nízkých teplotách akumulátor vskutku neměl ideální podmínky. V sériových vozech I-Pace však dokázal bez omezení vydržet celý den, a s rezervou tedy stačil na čtyři jízdy po přibližně 45 minutách.

Jaguar F-Type SVR je standardně vybaven pohonem všech kol, k dispozici byly i modely F-Type P380 s pohonem kol zadní nápravyNásledující disciplíny byly z pohledu elektrických modelů tradičnější, možná by se mohlo říci, že ryzejší. Přesednutí do Jaguaru F-Type P380 se zadním pohonem a možností vypnout stabilizační systém je návratem ke kořenům vyžadujícím jemnou práci s plynovým pedálem, a především přenosem hmotnosti. Verze SVR s elektronicky řízeným pohonem všech kol toho dokáží řidiči více odpustit a jsou schopné nabídnout výrazně víc rychlosti. Jejich pohon všech kol zapojuje přední kola relativně pozdě, takže umožní vůz snadno usadit do přetáčivého smyku a míru odsazení kontrolovat pouze plynem. Elektronika přitom dokáže přesně zvolit takové množství síly putující k předním kolům, aby zajistila stabilitu a větší schopnost akcelerace, ale současně zachovala charakter vozu s pohonem zadních kol. Obě verze Jaguaru -F-Type nabídly specifický jízdní projev, -ovšem vždy s velkou mírou zapojení řidiče a intenzivní zpětnou vazbou.

Pomyslným vrcholem celodenního ježdění byla možnost krátkého svezení s vozem Jaguar XE SV Project 8 (viz AR 8/’18), tedy do extrému přepracovaného sedanu střední třídy XE, doplněného kompresorem přeplňovaným motorem V8 o výkonu 441 kW (600 k) a aktivním pohonem všech kol. Mechanicky pochází jeho hnací soustava z již zmiňovaného F-Type SVR, je ovšem jinak naladěná, což platí i pro podvozek. I když je tento vůz pojatý především pro použití na okruhu, i na sněhovém povrchu dokázal doslova ohromit. Kromě slalomu a zatáčkovité trati jsme jej měli možnost vyzkoušet s vypnutým stabilizačním systémem také na velkém kruhu s průměrem 200 m. Na vytočený třetí převodový stupeň ukazoval rychloměr místy hodnoty 150 km/h a pohon všech kol umožnil v této „nekonečné“ levé zatáčce i v takto vysoké rychlosti kontrolovanou jízdu přetáčivým smykem. Sportovně naladěný podvozek s minimálními vůlemi, rychlé reakce motoru a pohon všech kol jednoznačně preferující zadní nápravu byly zdrojem skutečně extrémního zážitku z jízdy. 

Účastníci akce Ice Academy mají poněkud jiný program, než jsme měli my. Nicméně Jaguary F-Type jsou samozřejmostí i v něm, stejně jako vybrané modely Range Rover (Sport a Velar) a elektrické Jaguary I-Pace. Je tedy na co se těšit. Navíc celý program je doplněn i dalšími aktivitami, jako je třeba jízda na sněžných skútrech.

TESTY NA LEDU
TESTY NA LEDU

Arjeplog a jeho okolí jsou místem, kde má většina světových automobilek a mnoho výrobců komponentů či pneumatik svá zimní testovací střediska. Většinou je pro ně připravují místní externí společnosti, mezi nimiž dominuje Icemakers. Ty zajišťují veškerá povolení, přípravu a údržbu tratí na zamrzlých jezerech, monitorování tloušťky ledu (měl by mít alespoň 50 cm), a často též pronájem zázemí na břehu, jejichž součástí jsou například speciální trati s rozdílnou adhezí nebo klimatické komory. Testování se tu datuje od roku 1973, kdy zde vznikly první dráhy pro společnost Teldix, dnes patřící do konsorcia Bosch a tehdy vyvíjející systémy pro vojenské letectvo, ale například také první systémy ABS, jež se koncem 70. let objevily v sériové výrobě. Postupně si služby objednávaly další společnosti automobilového průmyslu, včetně předních světových automobilek.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Hliníková revoluce

Jaguar a dvojice nových motorů s přeplňováním

Jaguar C-X75 - Turbínový hybrid

Jaguar F-Pace SVR

Jaguar F-Pace SVR 1988 Edition – Kvalitní ročník

Jaguar F-Pace SVR – 550 koní? Ano!

JAGUAR F-PACE (X761) – Poprvé do výšky

JAGUAR F-TYPE SVR COUPÉ – Supersport do deště

Jaguar F-type 2021 – bez šestiválce

Jaguar S Type R a 2.7D - V nejlepších letech



Emil Frey Select

Toyota Corolla 1,8 HYBRID COMFORT TECH

15 000 km, r. 2023

609.900,- Kč

Citroën ë-C4 ELECTRIC 100kW ë-AT FEEL

5 286 km, r. 2021

749.900,- Kč

Subaru WRX STI 2,5 CZ,NAVI,4x4

85 796 km, r. 2016

679.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Elektromotor s axiálním magnetickým tokem – Revoluce ve světě elektromobilů?

Lukáš Dittrich 22.06.2023 02:25

Po zrušení projektu Jaguar C-X75 se elektromotoru Yasa ujal Koenigsegg a použil ho pro typ Regera. Pro mladou švédskou společnost to byl první výraznější úspěch v automobilovém průmyslu

Svět elektromobilů by mohl v dohledné době změnit typ elektromotoru, jenž zatím stál stranou. Říká... >>

Více



Další články

  • Subaru XV 1.6 Comfort+ – S kompletní výbavou

    Léty prověřené Subaru XV dorazilo do nabídky s výbavou Comfort+. Není to... >>

  • Range Rover Sport D300 – Volba rozumu

    Třetí generace typu Range Rover Sport dává na výběr mezi širokou škálou... >>

  • Škoda Kodiaq 2024 – Další kapitola

    Druhá generace největšího SUV automobilky Škoda je větší a prostornější a kromě... >>

  • Porsche 911 S/T – Nepřestávejte dýchat!

    Když Porsche ukázalo na 1963 kusů limitovanou edici 911 S/T, mnoha fanouškům... >>

  • Subaru Impreza 2024 – Číslo šest

    Šestá generace Imprezy staví na svém předchůdci, má vylepšenou techniku a stále... >>

  • BMW Vision Neue Klasse – Čtvrtá etapa

    Koncepční vůz BMW Vision Neue Klasse má premiéru na mnichovském autosalonu IAA.... >>

  • Hyundai Santa Fe (MX5) – Sázka na hybridy

    Santa Fe patří do kategorie SUV, v Evropě ale přesto jde o vlajkovou loď značky... >>

  • Hennessey H700 Corvette C8 Stingray – Kompresorová kúra

    Společnost Hennessey osadila motor C8 Corvette kompresorem. Vznikla bestie, jež... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Škoda Kodiaq 2024 – Další kapitola

    Druhá generace největšího SUV automobilky Škoda je větší a prostornější a kromě... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Ford Fiesta XR2 (1981) – Oslava končí

    Před několika dny se definitivně uzavřela jedna z nejpůsobivějších kapitol... >>

  • Hybridní hnací ústrojí Lamborghini Revuelto – Vstříc modernímu věku

    Na scénu přichází první plug-in hybridní Lamborghini. Nutnost snížit emise si... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |