image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

JAGUAR F-PACE (X761) – Poprvé do výšky

Petr Hanke 28.06.2016 06:22

Svezli jsme se caesiumblue-063 109911

Propracovanost aerodynamiky dokazuje součinitel odporu vzduchu cx = 0,34Spojení značky Jaguar a segmentu SUV je realitou. F-Pace je nejuniverzálnějším vozem své značky postaveným na moderním hliníkovém základě.

Za posledních 20 let se podíl automobilů SUV na evropských registracích nových vozů zvětšil z 3,5 na bezmála 25 %. Tento tržní segment je tradičně silný i v zámoří a jeho podíl se zvětšuje také na asijských trzích. Jednoznačně stoupající celosvětový zájem zákazníků vede jednotlivé automobilky k tomu, aby do svých nabídek zařadily právě automobily, které již dávno nelze označovat za terénní, ale svojí zvýšenou stavbou a mohutným designem tento typ vozidel připomínají. Tyto vozy jsou na silnicích nepřehlédnutelné, a tak se v mnoha případech staly způsobem vyjádření statusu svých majitelů. Jsou také zdrojem značných příjmů svých výrobců, a tudíž nemohly uniknout zájmu takzvaných prestižních značek.

U Jaguaru je novinkou terénní režim, který automaticky detekuje povrch pod koly a upravuje charakteristiky plynu a dalších systémůJaguar do tohoto tržního segmentu přichází jako jeden z posledních. Typ F-Pace, jehož předobrazem byl koncepční vůz C-X17, představený v roce 2013 na autosalonu ve Frankfurtu, se snaží jít vlastní cestou, odlišnou od již zavedené, zejména německé konkurence. F-Pace se s délkou karoserie 4731 mm řadí přesně mezi střední a velká SUV konkurenčních značek. Jaguar svůj F-Pace navrhl společně se sedany XE a XF. To je částečně zřejmé i z řešení designu. Novince dominuje charakteristická maska chladiče, výrazná boční linie, jemně tvarované boky a například i zvýrazněné zadní blatníky, vytvářející dojem síly. Jaguary F-Pace, XE a XF využívají i přes odlišné rozměry shodnou hliníkovou architekturu, kterou automobilka Jaguar již více než dvě desetiletí vyvíjí a v různých verzích používá i na většině dalších modelů svých značek (hliníková samonosná karoserie moderní konstrukce se u Jaguaru objevila v roce 2003 v typu XJ, hliníkovou nosnou strukturu měl i supersportovní XJ220 z roku 1992). V karoserii typu F-Pace patří hliníkovým slitinám přibližně 80 procent. Cíleně jsou použité také vysokopevnostní oceli (například podlaha v zadní části vozu).

Activity Key. Náramek, kterým lze F-Pace zamknout a odemknout. Na Facebooku Automobilu je video ukazující jeho funkciCelkově lze na karoserii nalézt 2616 nýtů, 72,8 metru lepených spojů a 566 bodových svarů. Výsledkem je torzní tuhost odpovídající nové generaci typu XF. I zásluhou použití hliníku činí pohotovostní hmotnost základního provedení 20d 1665 kg, s pohonem všech kol 1775 kg. Podobně, jako je tomu u karoserie, také podvozek typu F-Pace sdílí základní řešení a principy s nižšími sedany své značky, mezi nimiž je situován jak rozvorem náprav, tak délkou karoserie. Vzhledem k výše umístěnému těžišti a jinak rozložené hmotnosti bylo třeba hliníkový podvozek s dvojitými příčnými rameny vpředu a víceprvkovou nápravou vzadu zcela nově naladit. Během vývoje, který Jaguar zpočátku prováděl na typu XE s připevněnou zátěží na střeše, se zjistilo, že vyšší stavba vozu klade mnohem větší nároky na pevnost spojení podvozkových částí s karoserií. Proto ve spodní části vozu přibylo několik výztuh, mezi nimiž vynikají zejména šikmo umístěné příčky spojující prahy a přední nápravnici. Zesílená jsou také uložení kol včetně nábojů, ložisek a silentbloků.

caesiumblue-026 109909Řízení prvního SUV značky Jaguar pomáhá elektrický posilovač řízení, jenž byl ve srovnání se stejnými komponenty v ostatních typech upraven. Převod řízení se mění mechanicky podle úhlu natočení volantu. Automobily SUV s výše umístěným těžištěm a pneumatikami s vyššími bočnicemi již z principu pomaleji reagují na pohyby volantu. Jaguar se proto soustředil na maximální zesílení systému řízení a omezení běžných vůlí. Tyč řízení má proto pět namísto konvenčních čtyř úchytných bodů. Pro rychlejší reakce vozu se použilo pevnější uložení víceprvkové zadní nápravy v příčném směru, zatímco v podélném je pro zajištění potřebného komfortu měkčí. Standardní výbavou většiny verzí jsou jednoplášťové, speciálně vyvinuté tlumiče. K dispozici jsou podle konkrétní verze buď standardně, nebo za příplatek i aktivní tlumiče Adaptive Dynamics, umožňující zvolit jedno ze dvou nastavení (samostatně lze měnit i nastavení strmosti plynového pedálu, strategii řazení samočinné převodovky a účinnost posilovače řízení). Řídicí systém o charakteristice jejich stlačení i roztažení rozhoduje na základě monitorování pohybů karoserie 100krát za sekundu a pohybů kol 500krát za sekundu. Výsledkem použitých technických řešení je velmi podmanivé chování. Z unikátního spojení komfortu, ochoty k zatáčení a citlivosti řízení člověk pozná, že řídí automobil značky Jaguar.

Přístrojová deska a středový panel vycházejí ze stejných prvků použitých v Jaguaru XE. F-Pace disponuje nejnovější generací multimediálních systémůA to je velmi důležitá vlastnost. Vlastně ani nezáleží na použitém motoru, protože při vyrovnané jízdě zaujme F-Pace poskytovaným pohodlím, které je dáno nejen nízkou hlučností, ale také účinně filtrovanými vibracemi. Naopak při sportovním stylu jízdy řidič částečně zapomene, že sedí ve voze s větší světlou výškou, který se řadí do segmentu SUV. Mimořádně působivé jsou prvotní reakce na pohyby volantu, F-Pace se se značnou jistotou opře o vnější přední kolo a řidič přitom necítí u tohoto typu vozidel obvyklou „gumovost“. Tento vjem byl přirozeně intenzivnější na silnicích s kvalitním povrchem a ve vozech vybavených koly s průměrem 22 palců (pneumatiky 265/40 R 22), nicméně i na základních 18“ kolech byla přímost a jednoznačnost reakcí skutečným překvapením. Samozřejmě vítaným. Jízdním podmínkám se účinně přizpůsoboval i pohon všech kol, který je standardní výbavou většiny verzí. Jen základní vznětový dvoulitr a slabší verze kompresorem přeplňovaného zážehového šestiválce (ten výhradně) mohou mít poháněná pouze zadní kola.

Prostorností i komfortem na zadních sedadlech F-Pace nijak nevybočuje z obvyklých standardů daného segmentuNa suché silnici dodává použitý systém točivý moment pouze k zadním kolům, jakmile však rozpozná náznak ztráty trakce, lamelová spojka umístěná u výstupu z převodovky okamžitě (za 165 ms) dodá více síly kolům přední nápravy. V extrémním případě při uzavření spojky dochází k rozdělení hnací síly v poměru 50:50. Při rozjezdu z místa zůstává spojka pro více trakce uzavřena a postupně se otevírá. Elektronicky řízená rozvodovka je ve srovnání s předchozí generací používanou v typech XF a XJ o 16 procent lehčí a o 10 procent hospodárnější. Systém pohonu všech kol řídí se stabilizačním systémem DSC propojená řídicí jednotka IDD (Intelligent Driveline Dynamics). Po sedanu XF je také F-Pace vybaven speciálními režimy pro kluzké podmínky, které doplňuje nastavení určené pro terénní povrchy v podobě hlubokého sněhu či šotoliny. V terénu se osvědčuje speciální funkce tempomatu, pracující již od rychlosti 3,6 km/h (do rychlosti 30 km/h) a umožňující plíživý pohyb například po kamenitých cestách (těch je v Černé Hoře, kde byla mezinárodní prezentace, velmi mnoho).

Pohon všech kol je tvořen rozvodovkou (elektronicky řízená lamelová spojka) umístěnou na výstupu z převodovky. Hřídel pohonu přední nápravy vede vlevo podél převodovkyTento nízkorychlostní systém se označuje jako ASPC (All Surface Progress Control). Nabídkou pohonných jednotek určených pro F-Pace Jaguar nepřekvapuje. Její vrchol tvoří kompresorem přeplňovaný šestiválec 3,0 litru o největším výkonu 280 kW (380 k), který je standardně dodáván ve vrcholném provedení S se samočinnou převodovkou a pohonem všech kol. Stejnou konfiguraci může mít i dvojicí turbo-dmychadel postupně přeplňovaný vznětový šestiválec 3,0 l o výkonu 221 kW (300 k). Ten je v nabídce také ve čtyřech dalších úrovních výbavy (Pure, Prestige, Portfolio a R-Sport). Základní motor představuje vznětový čtyřválec 2,0 l z nové řady motorů Ingenium (132 kW/180 k), dostupný ve třech konfiguracích: s pohonem zadních kol a přímo řazenou převodovou, s pohonem AWD a přímo řazenou převodovkou a s pohonem všech kol a samočinnou převodovkou. Originální verzí je F-Pace 35t se zadním pohonem, samočinnou převodovkou a kompresorem přeplňovaným zážehovým šestiválcem o výkonu 250 kW (340 k). Velikostí vnitřního prostoru stojí F-Pace mezi typy XE a XF. Praktičtější pětidveřová karoserie samozřejmě nabízí lepší využitelnost zavazadlového prostoru a přizpůsobivost různým potřebám. V interiéru jsou použity kvalitní materiály, odpovídající standardům značky a vytvářející velmi útulnou atmosféru. Silnou stránkou tohoto vozu jsou i možnosti individualizace nejen v oblasti výbavy, ale také barevných schémat a použitých materiálů uvnitř i vně vozu. Pro F-Pace je připravena nejnovější generace multimediálního systému InTouch Pro, který nabízí nejen přehledné ovládání prostřednictvím dotykového barevného displeje s úhlopříčkou 10,2 palce, ale také rychlé připojení (až 1 GB/s) k internetu pro všechny členy posádky pomocí ve voze integrované SIM karty. Ceny Jaguaru F-Pace začínají ve verzi 20d na 1 160 874 Kč, s pohonem všech kol a samočinnou převodovkou na 1 302 565 Kč. Vznětový šestiválec 30d vychází na částku 1 584 253 Kč a vrcholná verze F-Pace S má cenu stanovenou na 2 070 673 Kč.

Technické údaje

MOTOR 

Podle očekávání bude nejoblíbenějším motorem v České republice stupňovitě přeplňovaný vznětový šestiválec 3.0 TDV6Kapalinou chlazené motory uložené vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva, u vznětových vstřikování common rail; EU6;

a) F-Pace 35t: zážehový šestiválec do V/90° přeplňovaný kompresorem, 2995 cm3 (ø 84,5 x 89,0 mm), 10,5:1, 250 kW (340 k)/6500 min-1 a 450 N.m/4500 min-1; 

b) F-Pace S: viz výše, ale 280 kW (380 k)/6500 min-1 a 450 N.m/4500 min-1; 

c) F-Pace 20d: vznětový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek, 1999 cm3 (ø 83,0 x 92,6 mm), 15,5:1, 132 kW (180 k)/4000 min-1 a 430 N.m/1750 – 2500 min-1; 

d) F-Pace 30d: vznětový šestiválec do V/90° přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, 2993 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 16,1:1, 221 kW (300 k)/4000 min-1 a 700 N.m/2000 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ 

Osmistupňová samočinná převodovka ZF pro a/b/d, alternativně pro c) (4,714 – 3,143 – 2,106 – 1,667 – 1,285 – 1,000 – 0,839 – 0,667 – Z 3,317, c) Z 3,295), stálý převod a, b/c, d) 3,73/3,23; šestistupňová přímo řazená převodovka c) (4,110 – 2,248 – 1,403 – 1,000 – 0,802 – 0,659 – Z 3,727), stálý převod 3,73. Elektronicky řízený pohon všech kol; a) standardně, c) alternativně pohon zadních kol.

PODVOZEK 

Samonosná hliníková konstrukce s pomocnými hliníkovými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (alternativně aktivními), vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením vpředu, ABS/EBD/EBA, DSC/ASPC/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem a proměnným převodem.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 

F-Pace je dalším vozem automobilky JLR s celohliníkovou konstrukcí. Například zadní část boku je vyrobena z hliníkového plechu o tloušťce jen 1 mmRozvor náprav 2874 mm, rozchod kol 1667/1654 mm, světlá výška 213 mm; d/š/v 4731/1936/1652 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 650 l; objem palivové nádrže a, b/c/d) 63/60/66 l; pohotovostní hmotnost a/b/c/c AWD/d) 1820/1861/1665/1775/1884 kg.  

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, a/b/c/c AWD/d) 

Největší rychlost 250/250/209/208/241 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 5,8/5,5/8,9/8,7/6,2 s; spotřeba paliva podle metodiky EU 8,9/8,9/4,9/5,3/6,0 l/100 km; emise CO2 209/209/129/139/159 g/km.  

Cena od 1 160 874 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Jaguar F-Pace SVR – 550 koní? Ano!

JAGUAR F-TYPE SVR COUPÉ – Supersport do deště

Jaguar F-type 2021 – bez šestiválce

JAGUAR ICE ACADEMY – LEDOVÉ ZÁŽITKY

JAGUAR XE SV PROJECT 8 – NEZKROTNÝ

Jaguar XE – Více pohodlí

Jaguar XFR 5.0 S/C - Objem ničím nenahradíš

JAGUAR XF SPORTBRAKE (X260) – PRAKTICKÝ SAMET

Jaguar XJ 2010 - Návrat k tradici

OPEL GRANDLAND X 1.6 CDTI – SUV NEBO KOMBI?



Emil Frey Select

Ford Mondeo 1,6 EcoBoost,CZ,1Maj

141 168 km, r. 2013

169.900,- Kč

Mitsubishi ASX 1.8 D-iD 110kW INVITE

84 442 km, r. 2013

259.900,- Kč

Toyota Corolla 1,6 VVT-i,CZ,ComfortStyleTech

14 789 km, r. 2019

499.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Renault Clio TCE 130 EDC a e-Tech 140 – Někdo musí z kola ven

Aleš Jungmann 29.03.2021 06:35

Renault Clio TCE 130 EDC a e-Tech 140

Srovnání dvou nejvýkonnějších verzí oblíbeného Renaultu Clio má jednoznačného vítěze. Ekologie... >>

Více



Technika

Subaru Eyesight 4 – Druhé oči

Petr Hanke 02.03.2021 05:25

Subaru Eyesight 4

Subaru systém EyeSight trefně propaguje jako druhé oči řidiče. V letošním roce spolu s novou... >>

Více



Další články

  • Fornasari – Italové s americkým srdcem

    Ve stínu světoznámých italských značek sportovních vozů přežívají i jiné.... >>

  • Mercedes-Benz Unimog – Legenda a stálice

    Daimler, jednička mezi užitkovými automobily všech kategorií, to rozhodně na... >>

  • Motor Maserati Nettuno – Ruční práce

    Spolu s typem MC20 představilo Maserati i nový šestiválec Nettuno. Vyznačuje se... >>

  • Platforma E-GMP – Další krok

    Koncern Hyundai představil zcela nový technický základ určený pro další... >>

  • Tatra 603 (3. díl) – S písmenem A

    V létě roku 1960 se začaly rodit plány velké modernizace vozu Tatra 603.... >>

  • Tatra 603 (2. díl) – Dlouhověká dáma

    Sériová výroba automobilů Tatra 603 se začala v Kopřivnici rozbíhat na jaře... >>

  • Tatra 603 (1. díl) – Od Valuty k T 603

    Nejvýraznější automobilovou osobností z poválečné tuzemské produkce je Tatra... >>

  • Automobili Maserati (1945 – 2020) – Návrat ke kořenům

    Maserati se vyrábějí ve třech továrnách, ta nejstarší v Modeně byla nyní... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |