image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Cupra Formentor – Španělský klenot

Jiří Duchoň 05.01.2021 06:09

Cupra Formentor

Pouhý týden poté, co byla zahájena jeho sériová výroba, jsme převzali k redakčnímu testu nový Formentor z poslední předprodukční série. Záhy se vlajková loď značky Cupra objevila na našem trhu.

Přívlastkem Cupra původně označoval Seat sportovní verze svých modelů, ovšem předloni jej ze své nabídky vyčlenil jako exkluzivní značku (viz AR 4/’20). Složenina výrazů Cup Racing potvrzuje, že jejím posláním je prodávat sportovně laděné vozy spojené s motoristickým sportem. Seat je tradičním a úspěšným výrobcem okruhových závodních speciálů a nyní tato sféra vlivu spadá právě pod značku Cupra. Ta se tak stává nejen protagonistou okruhového poháru TCR, ale též nového šampionátu PURE ETCR pro výkonné speciály s elektrickým pohonem. Letos Cupra míří ještě výš, a to zejména díky vlastní interpretaci čtvrté generace typu Leon (viz AR 3/’20). Z rukávu ale nyní tasí skutečné eso: jmenuje se Formentor.

Palubní deska řidiče doslova obklopuje. Znamenitý volant dobře padne do rukou, ovladače jsou rozvrženy do přehledných celků. Řadu funkcí lze ovládat z volantu nebo hlasem. Dekorační detaily mají povrch v měděném odstínu

Vývoj typu Formentor (viz AR 5/’20), pojmenovaného po mysu na španělském ostrově Mallorca, jsme s kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (COTY) bedlivě sledovali od jeho počátku, maketu jsme viděli v Barceloně již v březnu roku 2017 při prvních jízdách s vozy Ibiza (viz AR 5/’17). Ačkoliv Formentor po technické stránce vychází z nového Leonu, a tedy i nejnovější podoby platformy MQB Evo (Golf, Octavia, A3…), proporčně ani svým zacílením nemá a nebude mít, jako vůbec první Cupra, ekvivalent u Seatu ani u jiné značky koncernu Volkswagen.

Právě základ v podobě MQB Evo předznamenává rozsah dostupných pohonných jednotek, jenž prakticky kopíruje Seat Leon. Základem budou zážehové a vznětové čtyřválce (1.5 TSI/110 kW, resp. 2.0 TDI/110 kW), výkonovým vrcholem se stane několik verzí známého motoru 2.0 TSI. Objeví se rovněž nejen mild hybridní, ale i plug-in hybridní modely se čtyřválcem 1.4 TSI a výkonem 150 nebo 180 kW (204 a 245 k), jakož i možnost výběru mezi pohonem předních a všech kol či manuálními a dvouspojkovými převodovkami. Formentor do prodejů vstupuje zatím v jediné verzi, a to s „dvoulitrem“ EA888 nastaveným na 228 kW (310 k). Jelikož v Golfu GTI a Octavii RS dává „jen“ 180 kW (204 k), svůj skutečný ekvivalent bude mít tento Formentor snad jen v právě představeném Golfu R s výkonem 235 kW (320 k), a to i co do standardní kombinace s pohonem všech kol a dvouspojkovou převodovkou. Pozici na špici nabídky tento Formentor ale zřejmě neudrží dlouho: jak jsme vás informovali již dříve, formu už ladí limitovaná série osazená pětiválcem 2.5 TSI z dílen Audi Sport, známým zejména z vozů Audi RS 3 nebo TT RS, a to v nejvyšším dostupném naladění (294 kW/400 k)… 

Anatomická přední sedadla s integrovanými hlavovými opěrkami nabízejí solidní oporu i pohodlí pro dlouhou jízdu

Typová řada Cupra, čítající v současnosti čtyři modely, je vlastně velmi promyšleně rozvržena. Míří na zákazníky vyžadující od automobilu dynamické vzezření, přiostřený jízdní projev, exkluzivní provedení a originální balení, ovšem při zachování praktické využitelnosti pro každý den. Na ty motoristy, kteří chtějí poněkud vystoupit z davu, ale přitom požadují známý technický základ VW Group. Cupra Leon (alias Seat Leon) je cenově nejdostupnější a nejkompaktnější, kombi Sportstourer pak přidá velký a variabilní zavazadlový prostor. Cupra Ateca (alias Seat Ateca) vyhoví módním požadavkům na SUV, zatímco Formentor celou sestavu korunuje. Podle nás jde o dosud bezprecedentně zdařilou kombinaci prvků karoserií hatchback, kombi a SUV. Zvýšená poloha sedadel Formentoru usnadňuje nastupování i výhled a v kombinaci s vyšší světlou výškou a pohonem všech kol umožní i provoz mimo vozovky se zpevněným povrchem, zároveň však vůz na parkovišti svojí výškou výrazněji nepřekonává běžné osobní automobily. Formentor je originál a v nabídce konkurenčních značek vlastně nic podobného nenajdete, snad kromě ne tak sportovního Subaru XV. Například v porovnání se SUV Cupra Ateca má Formentor, označovaný výrobcem jako CUV (tedy cosi s kupé…), o plných 50 mm delší rozvor, o 10 mm širší rozchod a o 64 mm delší karoserii. Šířka je o zanedbatelné dva milimetry menší, ale změnu proporcí podtrhuje zejména o 88 mm snížená výška. Formentor je přitom jen o 55 mm vyšší než kombi Seat Leon Sports­tourer. V konfrontaci s modelem Cupra Ateca, s motorem naladěným o deset koní níž, dosahuje Formentor největší rychlosti 250 km/h (+3 km/h) a s pohotovostní hmotností o 18 kg vyšší zrychluje z 0 na 100 km/h za shodných 4,9 s, přičemž kombinovaná spotřeba paliva je o 0,4 l/100 km vyšší. I přes zavazadlový prostor s objemem o 65 litrů menším a cenou jen o 55 tis. Kč vyšší je Formentor podle našeho názoru jasnou volbou pro individualisty. 

Při pohledu z profilu na Formentoru vyniknou zejména dlouhá kapota a výrazně skloněné čelní sklo. Dynamické a sebevědomé proporce podtrhují prolisy nad výřezy předních i zadních blatníků. Vysoká příď budí dojem respektu a robustnosti a ačkoliv vám mohou zejména LED světlomety a maska chladiče připomínat některé Seaty, tvarování celé přední části je nové. Například na Leonu, Atece nebo Seatu Tarraco na rozdíl od Formentoru přední hrana kapoty zasahuje až k masce a horním okrajům světlometů, za zmínku stojí také svérázně umístěné mlhové světlomety a členitý nárazník. Dominantami zádi jsou výrazný difuzor se dvěma páry koncovek výfuku, masivní střešní spoiler a LED svítilny propojené prosvětleným pásem v jeden celek. Za pozornost stojí, že karoserii zvenčí dekorují jen v měděném odstínu vyvedená loga značky a vzadu nápis Cupra, zatímco jméno Formentor najde jen velmi zvídavý pozorovatel, a to až v hranách zadních svítilen. 

Přímo na volantu. Tlačítko s logem značky Cupra nabízí bleskové přepnutí do sportovního režimu

Pracoviště řidiče bylo prakticky beze změn i s měděnými akcenty převzato z Leonu Cupra. Opět jsme se tak nechali unést znamenitě tvarovaným volantem s tlustým věncem, pod jehož příčnými rameny s přepínači ovládání tempomatu a multimediálních systémů najdeme startování (vpravo) a rychlou aktivaci sportovního režimu (vlevo). I v tomto případě musíme zopakovat kritiku na panel vlevo na palubní desce s dotykovými tlačítky vnějšího osvětlení či vyhřívání zadního okna, jejichž ovládání vyžaduje upřený pohled a tu nejjemnější motoriku. 

Středový tunel působí velmi čistým dojmem a nabízí řadu míst pro odkládání drobností. Před krátkou páčkou voliče převodovky se v pohotové pozici nachází kruhové tlačítko pro omezení zásahů stabilizačního systému (přidržením jej lze zcela deaktivovat), nicméně více bychom zde ocenili deaktivaci stop/start systému. Pro ni je totiž třeba ponořit se do menu multimediálního systému s širokoúhlým, dvanáctipalcovým dotykovým monitorem. Snaha integrovat do něj maximum komfortních, asistenčních a bezpečnostních prvků (včetně ventilace sedadel), zrušit fyzické ovladače a tomuto celku dát líbivou fazónu však vede ke komplikovanému pohybu v různých menu, takže přístup k často používaným funkcím je třeba se naučit a zautomatizovat si jej. Ale to je obecná výtka vůči všem produktům VW Group s touto platformou. Naopak jako velmi dobrý jsme hodnotili 10,25palcový přístrojový štít. Jeho zobrazení lze měnit v mnoha režimech, navíc je rozdělen na tři segmenty, do nichž si z volantu promítnete přesně ty informace, jež potřebujete. 

Formentor se během našeho testu ukázal jako velmi praktický společník, na všech místech je dostatek prostoru ve všech směrech, a přestože zavazadlový prostor nevyniká hodnotou svého základního objemu, je překvapivě variabilní a vyhoví i rodinným požadavkům. Špičkovou disciplínou tohoto Formentoru však byla samozřejmě jízda. Důležitým prvkem je volič provozních režimů, upravujících vše myslitelné od tuhosti tlumičů a odezvy řízení přes reakce plynu a převodovky až po zvuk motoru a chování asistenčních systémů. V módu Comfort je Formentor překvapivě krotkým a pohodlným vozem pro ­každodenní používání (a to i na devatenáctipalcových ráfcích), v pozici Individual lze nastavit každý z prvků zvlášť. Překvapivě nechybí ani režim do terénu, akcentující zejména distribuci točivého momentu mezi všechna čtyři kola, řádné přiostření pak znamená pozice Sport. Nejvíce z vozu samozřejmě dostanete v režimu Cupra. Pokud se povznesete nad pitoreskně, přes reproduktory digitálně modulovaný zvuk motoru, odvděčí se vám Formentor fantastickými jízdními vlastnostmi i výkony. 

Formentor je v provozu nepřehlédnutelný. Jméno modelu najdeme decentně ukryté v okrajích zadních svítilen

Sílu motoru máte neustále pod kontrolou, ať už jde o přenos výkonu na vozovku nebo oporu v zatáčkách. V nich lze vůz pohyby plynového pedálu a přesným řízením ­pohodlně korigovat a včas předcházet projevům vrozené nedotáčivosti, nicméně ­dojem klidu navozují dlouhý rozvor a rozšířený rozchod kol. Náklony karoserie jsou minimální, v ostré zatáčce se Formentor pevně opře o vnější přední kolo a adaptivní tlumiče s bleskovými reakcemi mu zajistí potřebnou stabilitu.

Cupra Formentor je přesně tím automobilem, za jehož volant se budete těšit a chtít s ním jezdit každý den. Je dostatečně praktický a komfortní, ale dokáže se změnit v krvelačnou bestii, jež je přesně tím, co by mohlo značku Cupra etablovat mezi respektovanými výrobci. Základní výbavu bychom ale možná čekali poněkud velkorysejší: vůz na snímcích, opatřený veškerými myslitelnými doplňky, totiž vychází na sebevědomých 1,6 mil. Kč.

SROVNÁNÍ ROZMĚRŮ

 

Cupra
Formentor

Cupra
Ateca

Cupra Leon Sportstourer

Délka (mm)

4450

4386

4657

Šířka (mm)

1839

1841

1799

Výška (mm)

1511

1599

1463

Rozvor (mm)

2680

2630

2681

Zavazadl. prostor (l)

420

485

620

Technické údaje

Motor
Kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč, DOHC 4V, elektronicky řízené přímé vstřikování paliva, EU6d; 1984 cm3 (ø 82,5 x 92,8 mm), 9,3:1, 228 kW (310 k)/5450 – 6600 min-1 a 400 N.m/2000 – 5450 min-1.

Známý motor 2.0 TSI poskytuje vozu živelnost. Výkonem 228 kW se blíží jednotce použité v novém Golfu R

Převodné ústrojí
Sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG (3,400 – 2,750 – 1,767 – 0,925 – 0,705 – 0,755 – 0,635 – Z 2,900), stálý převod 4,812 a 3,667. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou.

Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a aktivními teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, př. Brembo s vnitřním chlazením ø 370 x 32, zad. ø 310 x 22 mm, ABS/EBD/BA, ESC/XDS; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky Bridgestone Turanza T005, 245/40 R 19.

Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2680 mm, rozchod kol 1585/1559 mm, d/š/v 4450/1839/ /1511 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 420 l; objem palivové nádrže 55 l; pohotovostní/celková hmotnost DIN 1569/2140 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/2000 kg.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 250 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,9 s; spotřeba paliva NEDC 9,6/6,5/7,7 l/100 km; emise CO2 175 g/km.

Cena 1 334 900 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Cupra Ateca 2020 – Další rozvoj

Seat Ibiza Cupra 2016 – Proti proudu

SEAT LEÓN CUPRA 290 – Snadná rychlost

Seat León Cupra 290 – Více síly...



Emil Frey Select

Mercedes-Benz 124 230 CE 100kW MAN COUPÉ

110 077 km, r. 1989

249.900,- Kč

Volvo XC60 2.4 D5 151kW AT6 AWD SUMMUM

156 034 km, r. 2009

319.900,- Kč

Toyota ProAce 2.0 D-4D 180k AT8 SHUTTLE L2

12 335 km, r. 2019

834.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige – Tajemný plynař

Aleš Jungmann 15.07.2020 08:43

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige

Oblíbená Dacia Duster si nikdy na nic nehrála: co vidíte, to také dostanete. V případě plynové... >>

Více



Technika

Pohon Audi E-tron S – Tři motory

Petr Hanke 06.05.2020 17:31

Nový systém pohonu je schopen zajistit i řízené přetáčivé smyky

Audi pro svůj elektrický model E-tron chystá originální pohon s trojicí elektromotorů. Dva jsou... >>

Více



Další články

  • Audi e-tron S Sportback – Úzký profil

    Elektromobily obecně oslovují jen malou skupinu motoristů a Audi e-tron S míří... >>

  • Mazda CX-3 2021 – Pečlivé retuše

    Dravě vyhlížející Mazda CX-3 přichází do roku 2021 s mnoha drobnými vylepšeními... >>

  • Porsche nabídne dostupnější Taycan s jedním elektromotorem

    Stuttgartská automobilka původně základní verzi elektromobilu Taycan vyvinula... >>

  • Lexus LC 500 Convertible – Pro radost ze života

    Zatímco u obyčejných vozů se výrobci honí za co nejlepšími tabulkovými... >>

  • Volkswagen Caddy 2021 – Velkoprostorový Golf

    Volkswagen Caddy rozšiřuje svůj záběr. Užitkové varianty zůstaly, ale ty pro... >>

  • Mercedes-Benz EQA ujede přes 500 km, dostane i tažné zařízení

    Model EQA má být vstupenkou do světa elektromobilů od Mercedesu. Je zároveň... >>

  • Ferrari SF90 Stradale & Spider – Plug-in hybrid na vrcholu

    Plug-in hybridní pohon obsadil už téměř všechny kategorie. Do zásuvky tak dnes... >>

  • Hyundai Tucson IV – Dobrý domácí

    Čtvrtá generace typu Tucson patří k nejvyspělejším automobilům segmentu C-SUV.... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |