image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Aston Martin Vantage – Gentleman, nebo dravec?

Petr Hanke 07.07.2025 06:31

Aston Martin Vantage

Foto: Ondřej Kroutil

Gentleman, nebo dravec? 665 koňských sil přeplňovaného osmiválce, podpořených hutným zvukem a směřujících přes vzadu umístěnou převodovku k zadním kolům, je zárukou mimořádných zážitků. Aston Martin Vantage má ale v rukou ještě další trumfy než jen hrubou sílu…

Jméno Vantage se objevuje na modelech značky Aston Martin od 50. let, když zpočátku znamenalo pouze pojmenování pro technické úpravy zvyšující výkon u závodní verze typu DB2. Součástí označení některého z modelů bylo až v roce 1964 v souvislosti s „bondovským“ modelem DB5 Vantage, což současně byla vrcholná verze nabídky celé značky. Pojmenování Vantage tvořící samostatný model je v portfoliu této britské značky s přestávkami přítomné od počátku 70. let. Poslední klasický Vantage se představil v roce 1992 v podobě kupé odvozeného od typu Virage. Jeho osmiválec dostal dvojici kompresorů a v nejvýkonnější verzi V600 dával až 447 kW (608 k). Ve své době byly tyto výkonové parametry ohromující, zejména když si uvědomíme absenci regulačních systémů podvozku, schopnosti tehdejších pneumatik, ale také průběh výkonu. Největší rychlost přes 300 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h kolem 4,5 sekundy budí respekt i dnes.

Kompletním přepracováním prošel interiér s nově koncipovanými přístroji, středovým panelem a infotainmentem. Jeho nízko umístěný displej ladí se snahou o „analogičnost“Foto: Ondřej Kroutil

Přes epizodu v podobě modelů DB7 Vantage z let 1999 až 2003 toho má další použití jména Vantage s aktuálním typem společného více. V roce 2005 totiž vznikl model V8 Vantage, navržený jako nejmenší vůz značky používající atmosféricky plněný motor V8. „Malý“ Aston s hliníkovou karoserií, namířený původně do teritoria Porsche 911, sbíral úspěchy nejen na trhu, ale také v závodech. Potom, co se v prodeji udržel celých dvanáct let, se v roce 2018 představila druhá generace (viz AR 11/’18), která přišla s mírně kontroverzním designem, jenž částečně potlačoval tradiční masku chladiče, ale nabídl novou techniku. Karoserie vyrobená z hliníkových profilů dostala přeplňovaný osmiválec Mercedes-AMG a ze stejné líhně byla také palubní elektronika a určité části spíše jednoduššího interiéru.

V roce 2024 proto přišel čas na celkovou modernizaci, jejímž cílem bylo na jednu stranu podtrhnout identitu značky v podobě designu a provedení interiéru a na stranu druhou posílit vůz na straně sportovnosti a propojit jej s výrazným zaměřením na svět závodů v čele s formulí 1. Zásadní změnou nejnovější specifikace typu Vantage je jednoznačně posílení výkonu jeho dvojicí turbodmychadel přeplňovaného ­osmiválce AMG s objemem 4,0 litru. Větší turbodmychadla, přepracovaný profil vaček a zvýšený kompresní poměr zajistily spolu s dalšími úpravami posílení výkonu o 85 kW (115 k) a točivého momentu o 115 N.m. Výsledné hodnoty 489 kW (665 k) a 800 N.m zdaleka překonávají nejen všechny modely Vantage minulosti, ale současně i svého dárce, protože v modelech Mercedes-AMG GT dosahuje tato jednotka nejvýše 450 kW (612 k), navíc je výhradně spojena s pohonem všech kol.

Zdá se také, že Astonu se obrazně řečeno podařilo vyndat zátky z výfuku, protože jeho osmiválec má hutný a jadrný zvuk ve stylu nejlepších motorů V8. Zejména ve sportovním režimu se projevuje typickým hlubokým bubnováním, které doplňuje jiskřivý zvuk z koncovek výfuku připomínající sportovní vozy 60. a 70. let. Při plné akceleraci se nejdříve motor jakoby rozkoukává a duní, aby následně kolem 3500 až 4000 min-1 přešel do stavu, v němž máte pocit, že se nespálené palivo zapaluje až za vozem potom, co vylétne spolu se spalinami z výfuku. Jen těžko lze uvěřit, že v dnešním legislativním rámci lze něco podobného ještě vytvořit. V komfortním nastavení přitom Vantage dokáže být i relativně kultivovaným společníkem, i když stále v jeho vibracích a akustice vnímáte jeho potenciál a skutečnost, že pálí nadbytek paliva…

Zcela přepracovaný design přední části do hry opět vrací tradiční masku chladiče. Její velikost určilo množství vzduchu požadované k uchlazení přeplňovaného osmiválceFoto: Ondřej Kroutil

S divokostí, a dokonce až s určitou neurvalostí zvukového projevu vhodně ladí i samotný motor, jehož zátah je mezi čtyřmi a šesti tisíci otáčkami doslova zdrcující. Intenzivně jej vnímáte i zásluhou rychle ­řadící osmistupňové převodovky ZF umístěné před zadní nápravou, jež na jednu stranu mění převody efektivně, ale v nej­ostřejším režimu se tyto změny nesnaží nijak skrývat, takže vzniklá škubnutí dají jízdě další vrstvu jisté teatrálnosti.

I když je Aston Martin Vantage mířený jako britská alternativa pro Porsche 911, případně vrcholné verze Mercedesu-AMG GT, částečně zasahuje i do teritoria vyhrazeného Ferrari Roma. Charakterem jízdního projevu ale dává nejvíce vzpomenout na osmiválcový Jaguar F-Type, ovšem posunutý na zcela novou úroveň. V rámci modernizace automobilka důkladně vyztužila podlahu vozu, stejně jako přepracovala tvar a umístění příčných výztuh v přední části a zvýšila pevnost úchytných bodů horních příčných ramen předního zavěšení. Podobné změny se odehrály také v zadní části vozu, zde došlo ke zvýšení tuhosti horních uložení tlumičů. Vůz je tak nejen připraven odolat větším silám způsobeným výkonnějším motorem, ale také nabídnout přesnější jízdní projev.

Právě ostřejší chování bylo jedním z cílů inženýrů, kteří k tomu použili zcela nově naladěný podvozek s relativně měkčími pružinami a tužšími tlumiči. Právě aktivní tlumiče jsou zcela nové a vyznačují se pětinásobným rozšířením rozsahu nastavení proti předchůdci. K úpravám ale došlo také u kalibrace řízení s pevně daným převodem 12,8:1 a použití přímo pro daný model navržených pneumatik Michelin Pilot Sport S 5 s označením AML. Dynamiku vozu je namísto ocelové brzdové soustavy připravena krotit příplatková karbon-keramická soustava, jejíž aplikace uspoří 27 kg neodpružené hmotnosti.)

Elegantní silueta klasického sportovního kupé. Motor má umístěný za přední nápravou, převodovku před tou zadní. Výsledkem je rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 50:50Foto: Ondřej Kroutil

Významnou částí úprav modernizovaného provedení modelu Vantage je elektronika podvozku zajišťující spolupráci stabilizačního a protiprokluzového systému se zadním diferenciálem s elektronicky řízenou svorností. Automobilka použila novou „šestiosou“ řídicí jednotku 6D-IMU, monitorující nejen pohyby ve všech třech osách, ale také stáčivost a naklánění v podélném a příčném směru. Preciznější regulace jízdní dynamiky umožnila nový Vantage vybavit protiprokluzovým systémem, který dovoluje v deseti stupních upravovat míru prokluzu zadních kol. Tento systém spolu se třemi standardními režimy stabilizačního systému (mokro, zapnuto, závodní okruh) umožňuje velmi široce přizpůsobit nastavení vozu nejen aktuálnímu povrchu pod koly a typu silnice, ale také schopnostem a náladě řidiče.

Aston Martin Vantage je totiž schopen uspokojit velmi širokým repertoárem vlastností. Dokáže být vcelku pohodlným a pro každodenní cesty příjemným vozem GT, s nímž nebudete mít potíž ujet za den vyšší stovky kilometrů. Doslova si libuje, a vy s ním, v rychlých, ale plynulých přesunech po otevřených silnicích s méně ostrými zatáčkami. Když na výjezdech z nich ve sportovním nastavení přidáte plyn a necháte motor za chraplavého zvuku vystoupat do výšin svých otáček a se škubnutím přeřadíte, zažijí všechny vaše smysly doslova příval podnětů, jenž vyústí v pocit neobyčejného automobilového opojení nejvyššího kalibru.

Součástí modernizace byla úprava příčných výztuh vpředu i vzadu. Jedna z nich je viditelná i ve snadno přístupném zavazadlovém prostoruFoto: Ondřej Kroutil

Když se pak budete s Vantage snažit o více sportovní jízdu, nebude, zejména na hladkém povrchu, proti, nicméně jízda se z uvolněného prožívání živelných emocí stane více soubojem připomínajícím krocení divoké zvěře. Pohyby vozu, dávkování plynu i dodávku síly k zadním kolům máte neustále pod kontrolou, přední část vozu v nájezdech do zatáčky přitom ohromí přesností i mírou přilnavosti. Nicméně následně ze zadní části cítíte mezi podvozkem a karoserií mírnou uvolněnost vytvářející dojem určitého neklidu, který počáteční preciznost mírně rozpíjí. Na tuto „vůli“ si po chvíli zvyknete, ale když se o podvozek Vantage skutečně opíráte k hranici jeho přilnavosti v situacích, kdy vozovka není zcela rovná, spíše se musíte na jeho schopnosti na základě zkušeností spolehnout, než byste je dokonale cítili.

To stejné platí také při průjezdech zatáček řízeným smykem, který je snadné vyvolat i kontrolovat. Vantage je připraven nabídnout jich vrchovatě, ale pro řidiče je příjemné si na ně „sáhnout“ jen občas a spíše si vychutnávat celkovou živelnost a analogičnost při gentlemansky rychlé jízdě. V tomto ohledu je Vantage nepřekonatelný a na trhu jednoznačně unikátní. S ohledem na to se i jeho cena začínající na pěti milionech korun zdá, zejména s pohledem do ceníků podobně výkonné konkurence, jako více než zajímavá.

Technické údaje

Motor
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný vidlicový osmiválec, uložený vpředu podélně; 2x dvoukomorové turbodmychadlo; DOHC 4V, proměnné časování; elektronické přímé vstřikování; EU6d; 3982 cm3 (ø 83,0 x 92,0 mm); 8,6:1; 489 kW (665 k)/6000 min-1 a 800 N.m/2750–6000 min-1.

Převodné ústrojí
Osmistupňová samočinná převodovka (4,714–3,143–2,103–1,667–1,285–1,000–0,839–0,667–Z 3,083) umístěná vzadu, spojovací hřídel z uhlíkových kompozitů. Pohon zadních kol, zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností.

Vantage používá nejvýkonnější speficikaci osmiválce Mercedes-AMG 4,0 l. Kromě jiného dostal větší turbodmychadla, která jeho projevu dodávají větši progresivitu nárůstu výkonu zejména v oblasti nad 3500 min-1Foto: Ondřej Kroutil

Podvozek
Samonosná hliníková konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a aktivními tlumiči Skyhook; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením ø 400/360 mm, alternativně karbon-keramické kotouče ø 410/360 mm; ABS/EBD/EBA, DSC/TC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, 12,8:1; pneumatiky vpředu 275/35 ZR 21, vzadu 325/30 ZR 21.

Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2705 mm, rozchod kol 1665/1655 mm; d/š/v 4495/2045/1275 mm, světlá výška 94 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 346 l; stopový průměr otáčení 12,0 m; objem palivové nádrže 78 l; hmotnost „suchá“ 1605 kg, rozložení hmotnosti př./zad. 50/50 %.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 325 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 3,5 s;
kombinovaná spotřeba WLTP 12,1 l/100 km, emise CO2 274 g/km.

Naměřené hodnoty
Zrychlení 0–50/80/100/120 km/h ... 1,7/2,8/3,7/4,7 s
Zrychlení 0–140/180/200/240 km/h ... 5,9/8,8/10,6/15,7 s
Zrychlení 50–90/90–130 km/h ... 1,3/2,1 s
Spotřeba v testu ... 11,8 l/100 km

Cena od 5 050 000 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Aston Martin - Britské naděje

Aston Martin DBS - Nový začátek

Aston Martin One-77 - Pro 77 vyvolených

Aston Martin Rapide - Čtyři dveře

Aston Martin V12 Zagato – Křest ohněm…

Aston Martin Vantage GTE: velký návrat na Le Mans

Moderní aristokrat



Emil Frey Select

DS Automobiles DS7 Crossback 1.5BlueHDi,CZ,1Maj,RIVOLI,AT8

13 031 km, r. 2024

899.900,- Kč

Renault Arkana 1.6E-Tech,CZ,1Maj,AT

33 614 km, r. 2023

529.900,- Kč

Toyota Auris 1.8Hybrid,CZ,Comfort

242 943 km, r. 2016

259.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • Kia PV5 – Šikovná a variabilní

    Šikovná a variabilní. Koncem letošního léta se u nás objeví lehké užitkové vozy... >>

  • Subaru Trailseeker – Míří do Evropy

    Míří do Evropy. Druhé elektrické SUV značky Subaru spojuje robustní techniku,... >>

  • Audi S5/S5 Avant – Moderní klasik

    Moderní klasik. Audi S5 se možná řadí z důvodu legislativy a nálad ve... >>

  • Dacia Bigster – Velkáč!

    Velkáč! Výraz velkáč je hovorový, přesto si jej třeba ze školky a školy... >>

  • Škoda Kodiaq RS – Rodinný sprinter

    Rodinný sprinter. Nabídku SUV vozů Škoda Auto koncem zimy korunoval „načančaný“... >>

  • Mercedes-Benz GLC 200 D & AMG GLC 63 S E performance – Společný rodný list

    Společný rodný list. Mercedes-Benz GLC 200 d a AMG GLC 63 mají stejný rodný... >>

  • Subaru Outback 2026 – Skoro jako SUV

    Skoro jako SUV. Subaru představilo sedmou generaci typu Outback, který se po... >>

  • KGM Korando 1.5 T-GDI – Černý kůň

    Korejská automobilka SsangYong se přejmenovala na KGM a rychle se vrátila do... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2025 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |