Představujeme
Mercedes-Benz CLA – IQ + EQ = CLA
Petr Hanke 09.05.2025 06:16
Foto: Mercedes-Benz
IQ + EQ = CLA. Nová generace sedanu CLA má pro Mercedes-Benz mnohem větší význam, než by se mohlo na první pohled zdát. Jde o vůz navržený od základu nově a využívá v maximální možné míře „inteligence“ aktuálního počítačového světa a nejnovějších poznatků v oblasti elektrického a elektrifikovaného pohonu.
Mercedes-Benz představuje zcela novou generaci typu CLA, která se snaží posunout hranice celkové efektivity, intuitivního ovládání a elektrifikace. Sedan CLA třetí generace je prvním modelem zcela nové rodiny kompaktních vozů Mercedes-Benz, jež budou k dispozici jak s čistě elektrickým pohonem, tak s moderními hybridními pohonnými jednotkami. Jako první měla premiéru dvojice elektrických verzí, nicméně postupně se odhalí další varianty pohonu, podobně jako kombi. Stejný technický základ použijí i další modely, jež budou převážně variací na téma SUV či crossoverů.
Foto: Mercedes-Benz
První generace sedanu CLA (viz AR 5/’13) měla premiéru v roce 2013 a jejím úkolem bylo přilákat ke značce nové, mladší zákazníky. Cílem designérů tak bylo vytvořit iluzi klasického, moderně vyhlížejícího sedanu ve stylu čtyřdveřového kupé CLS, ovšem na malém podvozku třídy A s napříč uloženými motory a pohonem předních kol. Právě krátký rozvor značně určoval celkové proporce, nicméně tato modelová řada, později doplněná o kombi zvané Shooting Brake, si našla své pevné místo ve výrobním programu značky. V roce 2018 na ni navázala druhá generace (viz AR 5/’18) se stejným charakterem, ale s dále vycizelovaným designem.
Nejnovější třetí generace se drží koncepce s karoserií klasického tříprostorového sedanu, stojí však na rozvoru náprav prodlouženém o 61 mm s délkou karoserie o 35 mm větší. Nárůst rozměrů demonstruje také o 25 mm větší šířka a o 29 mm zvětšená výška karoserie. Tyto změny přinesly zejména zvětšení prostoru pro hlavu na předních (+16 mm) i zadních (+28 mm) sedadlech, nicméně většina ostatních rozměrů vnitřního prostoru se mírně, v řádu jednotek milimetrů, zmenšila, což platí také pro zavazadlový prostor, jenž má nyní 405 namísto původních 460 l. Tento paradox, kdy zvětšená karoserie nabízí prakticky stejně místa uvnitř jako předchozí menší, není u vozů připravených nabídnout jak elektrické, tak hybridní pohony ničím neobvyklým, protože každý z těchto hnacích systémů vyžaduje prostor jinde v útrobách vozu, jejž je třeba při vývoji rezervovat.
Přepravní schopnosti nového CLA částečně vylepšuje přední zavazadlový prostor elektrických verzí, schopný pojmout až 101 litrů „kapaliny“ – není měřen podle VDA. Mercedes-Benz v tiskové zprávě vtipně uvádí, že CLA je v historii značky teprve druhým modelem, který takzvaný „frunk“ nabízí, tím prvním byl typ 130 (W 23) z třicátých let…
Foto: Mercedes-Benz
Svým designem novinka navazuje na designovou studii Concept CLA-Class představenou již v roce 2023 a přichází se světelnou lištou spojující světlomety a nově pojatou maskou chladiče umístěnou pod ní. Právě maska s velkou třícípou hvězdou uprostřed je jedním z mála prvků odlišujících elektrické a hybridní varianty. Druhé jmenované mají masku tvořenou mřížkou a doplněnou horizontální chromovanou lamelou. Plná maska elektrických provedení na sobě nese 142 chromovaných hvězdiček lemujících centrální logo, přičemž na přání mohou být tyto hvězdičky, včetně oné dominantní, osvětlené. Zadní část nového modelu CLA se nese ve stylu GT modelů s propojující světelnou lištou a vysoko umístěnou odtrhovou hranou víka zavazadlového prostoru.
Řešení celkového tvaru karoserie, ale také jednotlivých detailů v podobě například zakrytování podvozku či difuzoru umístěného v zadní části podlahy zajistila mimořádně účinnou aerodynamiku, reprezentovanou součinitelem odporu vzduchu jen cx = 0,21. A právě aerodynamika je jedním z technických prvků stojících za slibovanou mimořádnou hospodárností, reprezentovanou hodnotou kombinované spotřeby elektřiny pouze 12,2–14,1 kWh/100 km podle cyklu WLTP. To samo o sobě v kombinaci s akumulátorem o využitelné kapacitě 85 kWh znamená normovaný dojezd v rozsahu 694 až 792 km podle zvolených pneumatik a další výbavy.
Foto: Mercedes-Benz
Na celkovou hospodárnost, a tudíž i dojezd, má samozřejmě zásadní vliv efektivita hnacích ústrojí. U elektrického činí účinnost přenosu energie od akumulátoru ke kolům až 93 %, což je dáno mimo jiné i použitím 800V architektury. Konstruktéři v tomto případě využívali zkušeností získaných s koncepčním vozem EQXX, které se uplatnily zejména při návrhu zadního elektromotoru s permanentními magnety o výkonu 200 kW (272 k). Specialitou typu CLA je ale jeho integrace s dvoustupňovou převodovkou. První stupeň s poměrem 11:1 zajišťuje živou akceleraci, efektivitu v městském provozu a také schopnost táhnout přívěs o hmotnosti až 1800 kg. Druhý stupeň pracující s poměrem 5:1 se uplatní na dálnicích. Převodovka je tvořena planetovým soukolím, přičemž první stupeň je připojen prostřednictvím zubové spojky a druhý se aktivuje sepnutím lamelové spojky. O připínání druhého stupně rozhoduje řídicí jednotka na základě mnoha informací. Systém elektrického pohonu doplňuje u variant s pohonem všech kol, jakou je i představená verze CLA 350 4Matic, přední synchronní elektromotor s permanentními magnety o výkonu 80 kW (109 k). Jeho součástí je pro zajištění maximální efektivity spojka schopná mechanicky jej odpojit v situacích, kdy není potřeba.
Elektrické varianty jsou připraveny nabídnout několik možností nastavení úrovní rekuperace, od automatické a nulové až po maximální se zpomalením až 3 m/s2, generující výkon až 200 kW a znamenající prakticky jednopedálové ovládání.
Akumulátory nového modelu CLA jsou zcela novou konstrukcí a jsou rozdělené na pouhé čtyři moduly. Větší varianta s kapacitou 85 kWh se vyznačuje pokrokovou chemií s omezeným množstvím kobaltu, opírající se na anodách o grafit a oxid křemíku. Výsledkem je energetická hustota na úrovni článků 680 Wh/l, což je o více než 50 % lepší hodnota než u menšího akumulátoru (58 kWh) typu lithium-železo-fosfát (LFP). CLA je prvním vozem své značky připraveným na možnost poskytovat energii akumulátoru externím spotřebičům – tato funkce bude aktivována později v rámci aktualizací.
Foto: Mercedes-Benz
Modularita použité platformy umožní koncem letošního roku nabídnout také varianty poháněné spalovacími motory (přeplňovaný čtyřválec 1,5 litru) kombinovanými se 48V hybridní technikou. Její elektromotor o výkonu 20 kW (27 k), integrovaný do těla osmistupňové dvouspojkové převodovky, bude v kooperaci s akumulátorem o kapacitě 1,33 kWh připraven vůz pohánět až do rychlosti 100 km/h. Hybridní varianty ale zatím podrobněji představeny nebyly, takže k nim zatím nejsou k dispozici žádné technické údaje.
Automobilka naopak uvolnila informace k palubnímu systému navrženému od základu nově, z nějž je nejvíce vidět volitelná skleněná palubní deska MBUX Superscreen, kombinující 10,25palcový displej před volantem, centrální dotykový displej o úhlopříčce 14 palců a případně ještě jeden stejně velký displej před spolujezdcem. Již méně je ale zřejmé, co se ukrývá za těmito zobrazovacími jednotkami. Jde o vlastní operační systém MB.OS poskytující těsnou integraci palubní elektroniky se servery automobilky. Vůbec poprvé je zde oddělen hardware a software, což je přístup podobný jako ve světě chytrých telefonů. Tím je možné operační systém neustále vyvíjet a instalovat jej na původní hardware. Jedním z důsledků tohoto řešení je skutečnost, že právě CLA je prvním vozem své značky, u nějž bude v rámci aktualizací docházet také ke změnám nejen na infotainmentu, ale například i na asistenčních systémech.
Foto: Mercedes-Benz
Z pohledu uživatelského rozhraní čtvrtá generace systému MBUX navazuje na své předchůdce, avšak nyní nově spoléhá také na umělou inteligenci. Mercedes-Benz kombinuje řešení od různých poskytovatelů, a to s ohledem na jejich různé specializace. Některé pokyny v podobě hlasové interakce se tak řeší přes AI systémy Google či Microsoft a jiné přes ChatGPT4o. Automobilka slibuje zcela novou úroveň hlasové komunikace s vozem, daleko přesahující obsluhu jeho funkcí. Automobil by se díky tomu měl stát skutečným společníkem pomáhajícím plánovat cesty nejen z pohledu například nabíjení, ale také trávení volného času nebo získávání nejrůznějších informací ze všemožných oborů.
Spolu s novou palubní elektronikou souvisí i použití supervýkonných řídicích jednotek, z nichž vyniká ta, jež má na starosti systémy pro autonomní jízdu až do úrovně 2+, a to včetně parkovacích funkcí. V tomto případě je chlazená vodou a zpracovává informace z osmi kamer, pěti radarů a dvanácti ultrazvukových čidel.
Nový Mercedes-Benz CLA přináší revoluci v oblasti digitalizace a také v celkové efektivitě. Je rovněž technickým základem, o nějž se bude v budoucnu opírat velká část výrobního programu značky.
Technické údaje (elektrické verze)
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazené synchronní střídavé elektromotory s permanentními magnety umístěné napříč,
a) CLA 250+: jeden elektromotor (vzadu), 200 kW (272 k) a 335 N.m;
b) CLA 350 4Matic: dva elektromotory, zadní viz a), přední 80 kW (109 k), celkově 260 kW (354 k) a 515 N.m.
Kapalinou chlazený li-ion akumulátor s využitelnou kapacitou 85 kWh, 800 V. Zadní elektromotor s dvoustupňovou automaticky řadící převodovkou, vpředu mechanické odpojování, a) pohon zadních kol, b) pohon všech kol.
Foto: Mercedes-Benz
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu oddělená spodní ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami, tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory; elektrohydraulická brzdová soustava, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; kola až 19 palců.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2790 mm, rozchod kol 1605/1574 mm; d/š/v 4723/1855/ /1468 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 405 l, vpředu čistý objem 101 l; stopový průměr otáčení 11,2 m; hmotnost pohotovostní 1980/2060 kg, celková 2510/2575 kg, hmotnost brzděného přívěsu 1800 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,21.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Největší rychlost 210/210 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 6,7/4,9 s; spotřeba elektřiny WLTP 14,1–12,2/14,7–12,5 kWh/100 km; emise CO2 0/0 g/km; dojezd WLTP 694–792/672–771 km; nabíjení max. AC/DC 11/320 kW.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu |
Další články o stejné značce |
Vstup do diskuze (0)