image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

JAGUAR E-PACE – NEJMENŠÍ KOČKA

Lukáš Dittrich 15.03.2018 06:27

Představujeme e-pace-s-d240-firenze-red-101 122036

Design Jaguaru E-Pace se inspiroval u typu F-Type, což je velmi dobře patrné také v interiéru. Celý středový panel je prakticky stejnýJeden crossover v dnešní době nestačí, a proto také automobilka Jaguar přidala své druhé SUV. Novinka se jmenuje E-Pace, vychází z Range Roveru Evoque a v nabídce značky plní roli toho nejmenšího a zároveň nejlevnějšího, co si můžete pořídit.

V dnešní době všechny prodejní statistiky ukazují, jak moc je kategorie SUV populární. Tak třeba minulý rok se po celém světě prodalo téměř sto milionů automobilů, jenže všechny segmenty zaznamenaly meziroční pokles. Až na jednu výjimku. Ano, crossovery rostly o 12 %, což je obrovské číslo. Mít dnes v nabídce alespoň jedno SUV je vyložená povinnost, nicméně doba si žádá více, a ví to i Jaguar. Proto k velkému F-Pace nedávno přidal také malý E-Pace. Jaguar E-Pace se světu poprvé ukázal už v červenci minulého roku, oficiální výstavní premiéra proběhla na autosalonu ve Frankfurtu a v polovině října byl vůz uveden na český trh. Pro pořádek, toto není dlouho očekávaný elektrický Jaguar, jak si někteří velmi často myslí a jak by se mohlo na první pohled podle označení zdát. První britský elektromobil má svoji světovou premiéru naplánovanou na ženevský autosalon a jmenuje se I-Pace (pro našince je oříšek v tom, že E-Pace se čte jako „í-pejs“ a elektrický I-Pace jako „áj-pejs“). Od Jaguaru E-Pace automobilka očekává opravdu hodně. Příchod tohoto vozu by měl celkové prodeje značky zdvojnásobit. Tyto odhady nejsou zcela mimo realitu jednoduše proto, že jde o nejmenší, a především nejlevnější Jaguar, jaký si dnes můžete koupit.

Jaguar E-Pace stojí na platformě Range Roveru Evoque. Proto má motor uložený napříč a využívá stále hnanou přední nápravu. Systém pohonu všech kol zajišťuje mezinápravová spojka, u vrcholných variant P300 a D240 je nahrazena systémem Active Driveline se spojkami místo zadního diferenciáluZákladní provedení se vznětovým motorem, pohonem přední nápravy a manuální převodovkou začíná těsně pod hranicí jednoho milionu korun. Naopak vrcholné verze s plnou výbavou nemají daleko k dvoumilionové hranici. Určitě vás zaujala zmínka o pohonu přední nápravy. Jaguar E-Pace nemá se zbytkem současných typů značky mnoho společného, protože stojí na platformě převzaté z Range Roveru Evoque. Původ této platformy sahá až ke značce Ford a používaly ji také automobilky Mazda a Volvo. Využívá příčně uložený motor, stále hnanou přední nápravu a případně mezinápravovou spojku připojující nápravu zadní. Technici Jaguaru provedli během vývoje na známém základu řadu změn. Podlaha vozu byla pro větší bezpečnost vyztužena, jiné jsou tlumiče i pružiny, a nakonec jiná je také zadní náprava. Tu si E-Pace vypůjčil od F-Pace, takže jde o víceprvkové zavěšení Integral Link. Motory jsou vždy dvoulitrové čtyřválce řady Ingenium, přičemž ten základní (D150) disponuje výkonem 110 kW (150 k). Na opačné straně spektra stojí zážehový přeplňovaný dvoulitr P300, nabízející maximum 221 kW (300 k). Tento motor standardně využívá, stejně jako dvojnásobně přeplňovaná vznětová jednotka D240, zajímavý systém pohonu všech kol. Zatímco ostatní verze se systémem AWD pracují s klasickou mezinápravovou spojkou, součástí výbavy pro vrcholné motorizace je systém Active Driveline. Na zadní nápravě najdeme jednotku GKN Twinster známou z Fordu Focus RS nebo Opelu Insignia, nicméně Land Rover tuto technickou zajímavost nabízel ještě dříve k modelům Range Rover Evoque a Discovery Sport.

Dvouzónová samočinná klimatizace je standardem pro každý E-Pace bez ohledu na výbavuZadní diferenciál je nahrazen dvojicí lamelových spojek a stálým převodem. Díky tomu byla ušetřena hmotnost a zároveň dokáže zadní jednotka suplovat jak nápravový uzávěr, tak aktivní diferenciál. Automobilka Jaguar Land Rover ovšem tento prvek doplňuje ještě u převodovky uloženou jednotkou GKN Power Transfer Unit (PTU), jež umožňuje odpojit všechny součásti pohonu zadních kol od převodovky směrem vzad. Díky tomu se snižují třecí ztráty, a tím pádem i spotřeba. Nutno podotknout, že úspora hmotnosti i snaha o snížení spotřeby jsou na místě. Starší platforma, jež není na rozdíl od ostatních Jaguarů hliníková, přináší jednu nevýhodu. Jaguar E-Pace je poměrně těžký. I nejlehčí provedení D150 váží hodně přes 1,7 tuny. Pro zajímavost, F-Pace osazený dvoulitrovým vznětovým motorem (132 kW), samočinnou převodovkou a pohonem všech kol má v tabulkách zapsanou hmotnost od 1775 kg. E-Pace ve stejné konfiguraci je lehčí pouze o 7 kg. Přitom jde o 35 cm kratší a o téměř 9 cm užší vůz. Právě relativně vysoká hmotnost je tím, co E-Pace při jízdě limituje ze všeho nejvíce. Nedá se říci, že by nejsilnější variantě P300 AWD scházela dynamika, ale ostrý crossover, schopný vyrovnat se například šestiválcovému Porsche Macan, to opravdu není (mimochodem, Macan je podstatně větší, hlavním konkurentem bude spíše BMW X2). Je dobře, že Jaguar nasadil u nejsilnějších variant systém pohonu všech kol, suplující aktivní zadní diferenciál.

Druhá řada sedadel je poněkud stísněná, ale to platí o Range Roveru Evoque také a zákazníci ho přesto stále kupují ve velkémDíky tomu se podařilo výrazně potlačit nedotáčivost, jež by jinak zřejmě nebyla vůbec zanedbatelná. Spolu s pohonem všech kol je vůz vybaven i systémem TVBB (Torque Vectoring by Braking, vektorové řízení točivého momentu pomocí brzdové soustavy), sloužícím jako doplněk k systému Active Driveline. Po delší jízdě dynamickým stylem v zatáčkách dochází k citelnému zahřívání brzd. A konečně, vyšší hmotnost je znát i na spotřebě. Vrcholný zážehový E-Pace jezdil během našich prvních kilometrů zhruba za 13 l/100 km i ve chvílích, kdy jsme se pouze kochali krásami ostrova Korsika. Vrcholný, dvakrát přeplňovaný vznětový motor je na tom podobně. Jen s tím rozdílem, že oproti verzi P300 AWD mu v zatáčkách ještě více schází lehkost. Naopak spotřeba je o něco lepší, i když čísla kolem devíti litrů při klidném tempu (se stejnou spotřebou jezdí například téměř pětimetrové XF Sportbrake 25d AWD) nejsou ukázkovým příkladem ekonomického provozu. Zákazníky ale zřejmě tyto věci trápit nebudou. Není žádným tajemstvím, že E-Pace má být především stylový crossover, což plní na sto procent. Vzhled vozu měl na starost mladý designér Alex Chan, jenž se podílel také na vývoji Jaguaru F-Pace. U menšího crossoveru ovšem automobilka rozhodla, že má být daleko více podobný sportovnímu kupé F-Type, a proto také vypadá ve srovnání s F-Pace zcela jinak.

Zavěšení zadní nápravy převzal E-Pace od většího F-Pace. Jde o víceprvkové zavěšení Integral Link. Od dubna bude možné objednat také adaptivní tlumičeE-Pace si vypůjčil od F-Type prakticky celou přední část i koncové svítilny. Mimochodem, přední diodová světla vyrábí česká společnost Varroc Lightning. Pěkný je také interiér, kde samozřejmě nemohou chybět dva velké displeje a multimediální systém InControl, jak to známe od jiných Jaguarů. E-Pace přidá poměrně hodně odkládacích přihrádek a zavazadlový prostor o objemu 577 litrů. Protože jde o vůz s geny Land Roveru, upozorňuje automobilka rovněž na schopnosti v terénu. Jsou překvapivě dobré. Světlá výška je 204 mm, E-Pace zvládne přebrodit 500 mm hlubokou vodu a ve své výbavě má systém ASPC, což je terénní tempomat, v němž si jednoduše nastavíte rychlost a vůz ji pak automaticky udržuje bez ohledu na to, zda zdoláváte prudké stoupání, klesání, nebo se vám dostávají některá kola do vzduchu. Jaguar E-Pace je automobilem nabízejícím od všeho trochu. Docela dobře jezdí, má vcelku pohodlný podvozek (pokud si nepořídíte 21“ kola), v terénu projede více, než co zákazníci využijí, a uvnitř nakonec není až tak malý. Řidičské potěšení známé ze všech ostatních současných Jaguarů vám ovšem nenabídne, což ale v tomto případě zřejmě nikomu vadit nebude. Výrobu britské novinky obstará rakouská společnost Magna Steyer. Stávající nabídka bude v dubnu rozšířena o možnost připlatit za adaptivní tlumiče.

Technické údaje

MOTOR 

Pod kapotou nejmenšího Jaguaru najdete výhradně přeplňované čtyřválce řady IngeniumKapalinou chlazený přeplňovaný zážehový nebo vznětový celohliníkový čtyřválec řady Ingenium uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6;
a) P250: proměnné časování ventilů, proměnný zdvih sacích ventilů, dvoukomorové turbodmychadlo TwinScroll; 1998 cm3 (ø 83,0 x 92,3 mm); 10,5:1; 183 kW (249 k)/5500 min-1 a 365 N.m/1200 – 4500 min-1;
b) P300: viz výše, ale 221 kW (300 k)/5500 min-1 a 400 N.m/1500 – 4500 min-1;
c) D150: proměnné časování sacích ventilů, turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek, 1999 cm3 (ø 83,0 x 92,3 mm); 15,5:1; 110 kW (150 k)/3500 min-1 a 380 N.m/1750 min-1; d) D180: viz výše, ale 132 kW (180 k)/4000 min-1 a 430 N.m/1750 min-1;
e) D240: viz výše, ale dvě nestejně velká turbodmychadla, vysokotlaké turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek; 1999 cm3 (ø 83,0 x 92,3 mm); 15,3:1; 177 kW (240 k)/4000 min 1 a 500 N.m/1500 min-1.

PŘEVODOVKY

Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,818 – 1,923 – 1,218 – 0,880 – 0,809 – 0,673 – Z 4,139), stálý převod 3,238 (pro c+d). Pohon předních kol (c), pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou (c) na přání, d) standardně). Devítistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu (4,713 – 2,842 – 1,909 – 1,382 – 1,000 – 0,808 – 0,699 – 0,580 – 0,480 – Z 3,830), stálý převod 3,944, pro a+b) 4,544. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou (c+d+a), Active Driveline (e+b).

PODVOZEK

Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena; vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení Integral Link; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, alternativně aktivními (dostupné do dubna 2018), příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy vpředu s vnitřním chlazením; ABS/BA/DSC, TVBB (pro 4WD), ASPC (pro samočinnou převodovku); hřebenové řízení s elektrickým posilovačem EPAS, ráfky z lehkých slitin 7,0J x 17 až 8,0J x 21; pneumatiky 225/65 R 17 až 245/45 R21.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 

Rozvor náprav 2681 mm, rozchod kol 1625/1624 mm; d/š/v 4395/1984/1649 mm, světlá výška 204 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 577 až 1234 l; obrysový průměr otáčení 11,46 m; objem palivové nádrže a+b/c+d+e) 68,5/55,7 l; hmotnost pohotovostní a/b/c (2WD MT, AWD MT)/d (AWD MT)/e) 1757/1819/1768 (1700, 1756)/1768 (1756)/1851 kg; celková 2400/2400/2400 (2320/2400)/2400 (2400)/2420 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 750/1800 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,325 (c+d), 0,34 (a+e), 0,36 (b).

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, a/b/c (2WD MT, AWD MT)/d (AWD MT)/e)

Největší rychlost 230/243/193 (199, 194)/205 (207)/224 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,0/6,4/10,5 (10,1,10,7)/9,3 (9,9)/7,4 s; spotřeba paliva EU město 9,5/9,7/6,5 (5,6/6,0)/6,5 (6,0)/7,2 l/100 km, mimo město 6,6/7,0/5,1 (4,2, 4,8)/5,1 (4,8)/5,5 l/100 km, kombinace 7,7/8,0/5,6 (4,7, 5,2)/5,6 (5,2)/6,2 l/100 km; emise CO2 174/181/147 (124, 137)/147 (137)/162 g/km.

CENA od 966 669 Kč (D150)

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Bolide je nejextrémnější Bugatti s výkonem 1850 koní

CAR OF THE YEAR 2019 – VÍTĚZÍ JAGUAR I-PACE

Hennessey Venom F5 má překonat rychlost 500 km/h

JAGUAR DRIVING ACADEMY – AUTOŠKOLA NA NORDSCHLEIFE

Jaguar E-Pace s novou platformou dorazí i jako plug-in hybrid

Jaguar F-Pace dostal plug-in hybrid s výkonem 404 koní

Jaguar F-Type AWD 2016 – Na 4 kola

Jaguar F-Type Coupé – Návrat ke kořenům

Jaguar F-Type Heritage 60 oslavuje legendární E-Type

Jaguar F-Type – Konečně!



Emil Frey Select

DS Automobiles DS3 Crossback 1.2 PureTech 130k AT8 SO CHIC

17 379 km, r. 2021

599.900,- Kč

Toyota ProAce 2,0 D-4D,CZ,1Maj,L2 Active

229 452 km, r. 2018

329.900,- Kč

Opel Grandland X 1.5 CDTi 96kW AT8 ELEGANCE

36 806 km, r. 2021

729.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Elektromotor s axiálním magnetickým tokem – Revoluce ve světě elektromobilů?

Lukáš Dittrich 22.06.2023 02:25

Po zrušení projektu Jaguar C-X75 se elektromotoru Yasa ujal Koenigsegg a použil ho pro typ Regera. Pro mladou švédskou společnost to byl první výraznější úspěch v automobilovém průmyslu

Svět elektromobilů by mohl v dohledné době změnit typ elektromotoru, jenž zatím stál stranou. Říká... >>

Více



Další články

  • Subaru XV 1.6 Comfort+ – S kompletní výbavou

    Léty prověřené Subaru XV dorazilo do nabídky s výbavou Comfort+. Není to... >>

  • Range Rover Sport D300 – Volba rozumu

    Třetí generace typu Range Rover Sport dává na výběr mezi širokou škálou... >>

  • Škoda Kodiaq 2024 – Další kapitola

    Druhá generace největšího SUV automobilky Škoda je větší a prostornější a kromě... >>

  • Porsche 911 S/T – Nepřestávejte dýchat!

    Když Porsche ukázalo na 1963 kusů limitovanou edici 911 S/T, mnoha fanouškům... >>

  • Subaru Impreza 2024 – Číslo šest

    Šestá generace Imprezy staví na svém předchůdci, má vylepšenou techniku a stále... >>

  • BMW Vision Neue Klasse – Čtvrtá etapa

    Koncepční vůz BMW Vision Neue Klasse má premiéru na mnichovském autosalonu IAA.... >>

  • Hyundai Santa Fe (MX5) – Sázka na hybridy

    Santa Fe patří do kategorie SUV, v Evropě ale přesto jde o vlajkovou loď značky... >>

  • Hennessey H700 Corvette C8 Stingray – Kompresorová kúra

    Společnost Hennessey osadila motor C8 Corvette kompresorem. Vznikla bestie, jež... >>


Nejčtenější články

  • Škoda Kodiaq 2024 – Další kapitola

    Druhá generace největšího SUV automobilky Škoda je větší a prostornější a kromě... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Ford Puma 1.0/125 k Powershift ST-Line – Milý originál

    Když Ford představil současnou Pumu, šlo o podivný a poněkud těžkopádný... >>

  • Ford Fiesta XR2 (1981) – Oslava končí

    Před několika dny se definitivně uzavřela jedna z nejpůsobivějších kapitol... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |